סיקור מקיף

ספייס אקס ביצעה לראשונה שיגור מהאתר ההיסטורי שממנו שוגרו מעבורות החלל ואסטרונאוטים לירח

ספייס אקס שיגרה היום את חללית האספקה דרגון לתחנת החלל הבינלאומית, בשיגור השני של החברה מאז התקלה בשנה שעברה שבה התפוצץ משגר פאלקון 9. השיגור התבצע מכן השיגור ההיסטורי במרכז החלל קנדי, שממנו שוגרו בעבר האסטרונאוטים של תוכנית אפולו לירח ומעבורות החלל. השיגור המוצלח כלל גם הנחתה מוצלחת של השלב הראשון.

השיגור ממרכז החלל קנדי של הפאלקון 9 ועל גביו חללית דרגון אל עבר תחנת החלל הבינלאומית. כן השיגור שממנו בוצע השיגור הוא אותו כן שיגור שממנו שוגרו האסטרונאוטים של תוכנית אפולו לירח, ולאחר מכן גם מעבורות החלל, עד פרישתן ב-2011. מקור: ספייס אקס.
השיגור ממרכז החלל קנדי של פאלקון 9 ועל גביו חללית דרגון אל עבר תחנת החלל הבינלאומית. כן השיגור שממנו בוצע השיגור הוא אותו כן שיגור שממנו שוגרו האסטרונאוטים של תוכנית אפולו לירח, ולאחר מכן גם מעבורות החלל, עד פרישתן ב-2011. מקור: ספייס אקס.

ספייס אקס שיגרה היום, בשעה 16:39 (שעון ישראל) את חללית הדרגון העשירית שלה לתחנת החלל הבינלאומית. החללית הלא-מאוישת נושאת על סיפונה כ-2.5 טון של אספקה וניסויים מדעיים עבור תחנת החלל הבינלאומית. החללית תחל כעת מסע של יומיים במסלול סביב כדור הארץ, שבמהלכו תתאים את מסלולה לזה של תחנת החלל, תתקרב ותתחבר אליה באמצעות הזרוע הרובוטית של התחנה.

בנוסף לשיגור המוצלח, החברה המשיכה ברצף המוצלח של החזרת השלב הראשון של המשגר, שבעתיד החברה מתכוונת להפוך אותו לרב-פעמי, ובכך לחסוך בעלויות השיגור. בשידור החי ממצלמות שהורכבו על השלב הראשון ניתן היה לראות תחילה את נפילתו החופשית ולאחר מכן את הבעירות הרקטיות שביצע כדי לנחות באופן אנכי ובטוח, על גבי מנחת קרקעי באתר הנחיתה הקרקעית של החברה, LZ-1, שנמצא בנמל החלל קייפ קנוורל.

זהו השיגור הראשון שחברת ספייס אקס מבצעת ממרכז החלל קנדי של נאס"א בפלורידה, הנמצא סמוך לנמל החלל קייפ קנוורל, היכן שספייס אקס ביצעה עד כה שיגורים מהחוף המזרחי של ארצות הברית.

השלב הראשון נוחת על המנחת הקרקעי של ספייס אקס לאחר השיגור היום. מקור: ספייס אקס.
השלב הראשון נוחת על המנחת הקרקעי של ספייס אקס לאחר השיגור היום. מקור: ספייס אקס.

השיגור בוצע מכן השיגור ההיסטורי LC-39A, אותו ספייס אקס שכרה מנאס"א ל-20 שנה ב-2014. מכן השיגור הזה שוגרו בשנות ה-60 וה-70 טייסי תוכנית אפולו לירח, על גבי משגרי סטורן 5 האגדיים. כן השיגור הוסב לאחר מכן לשיגור מעבורות החלל ושימש אותן עד לפרישתן ב-2011 (בתמונות של אתר השיגור עדיין ניתן לראות את מגדל השירות המתקפל ששירת את מעבורות החלל, ולא נמצא כעת בשימוש).

ספייס אקס מתעתדת להשתמש בכן השיגור בעתיד גם עבור השיגורים המאוישים של החברה לתחנת החלל הבינלאומית, באמצעות החללית דרגון 2 שהיא מפתחת בימים אלו.

זו השיגור השני של המשגר פאלקון 9 מאז הפיצוץ שקרה במהלך ניסוי סטטי בספטמבר שנה שעברה, שגרם גם להשמדת הלוויין הישראלי עמוס 6. החברה ביצעה מאז חקירה אינטנסיבית שהביאה למיקוד הכישלון אל מיכל הליום בשלב השני של המשגר. לאחר תיקון התקלה, החברה חזרה לפעילות לפני כחודש, אז שיגרה בפעם אחת 10 לווייני תקשורת של חברת אירידיום.

חללית דרגון מחוברת לתחנת החלל הבינלאומית, אוגוסט 2016. מקור: נאס"א.
חללית דרגון מחוברת לתחנת החלל הבינלאומית, אוגוסט 2016. מקור: נאס"א.

השיגור היום בוצע לאחר שנדחה אתמול בעקבות נתונים בעייתים שהגיעו ממערכת גיבוי של מכוונני נחיר המנוע הרקטי של השלב השני. החברה החליפה את המערכת וביצעה מספר ניסויים שהראו כי היא תקינה.

בין המכשור המדעי שהחללית דרגון נושאת אל עבר תחנת החלל הבינלאומית, נכלל המכשיר SAGE III שינטר וימדוד במדויק את כמות האוזון, ארוסולים, חנקן דו-חמצני ואדי מים בטרופוספירה ובסטרטוספירה.

מכשיר נוסף, המכונה Raven, יבחן טכנולוגיית ניווט עצמי של לוויינים וחלליות, בין היתר כדי לסייע לנאס"א לפתח את משימת החללית Restore-L שמתוכננת להיות משוגרת ב-2020 ותבחן יכולת לשירות ותדלוק לוויינים במסלול סביב כדור הארץ, במטרה להאריך את משך חייהם.

צפו ברגעי הנחיתה של השלב הראשון של פאלקון 9:

https://www.youtube.com/watch?v=CP0ficDsOkE

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן