סיקור מקיף

נקודת היפוך הקיץ – שיעור קצר באסטרונומיה

נקודת היפוך (באנגלית Solstice) נגזרת מהמילים SOL (שמש בלטינית) ו- stice(עומדת במקום). כאשר היום מתארך השמש זורחת גבוה יותר בשמים עד שנראה כי היא עומדת במקומה

כדור הארץ בארבע עונות השנה בקווי הרוחב הצפוניים ביחס לשמש. איור נחלת הכלל, מתוך ויקיפדיה
כדור הארץ בארבע עונות השנה בקווי הרוחב הצפוניים ביחס לשמש. איור נחלת הכלל, מתוך ויקיפדיה

נקודת היפוך (באנגלית Solstice) נגזרת מהמילים SOL (שמש בלטינית) ו- stice(עומדת במקום). כאשר היום מתארך השמש זורחת גבוה יותר בשמים עד שנראה כי היא עומדת במקומה.
כאירוע שמימי עיקרי, יום היפוך הקיץ הוא היום הארוך בשנה והלילה שלאחריו הוא הלילה הקצר ביותר. התושבים בחצי הכדור הצפוני מציינים את נקודת היפוך הקיץ ב-21 ביוני ואילו אלו המתגוררים בחצי הכדור הדרומי חוגגים ב-21 בדצמבר.
השמש נמצאת ביום ההיפוך בנקודה הצפונית ביותר שלה, בקבוצת הכוכבים סרטן ('23° 27) (אין בכך כדי לתמוך באסטרולוגיה אלא להראות נקודת ציון כמו נקודות הציון על המפה. א.ב.). בהתאם לקו הרוחב משתנה אורך היום כך שבשיקאגו הוא נמשך (ב-21 ביוני 1999) 15 שעות ושתי דקות. ככל שעולים צפונה היום מתארך והלילה מתקצר, עד שבאיזור הקוטב הצפוני יש אור גם בלילה.
התאריך למעשה זז ביחס ללוח הגרגוריאני בשל הוספת יום בחודש פברואר אחת לארבע שנים למעט בשנה המסתיימת ב-00 אך כן מוסיפים בשנה המתחלקת ב-400, שנת 2000 היתה שנה כזו. הקפיצות נעות בין ה-20 ביוני ל-22 ביוני.
ציון הדרך האסטרונומי הזה מצויין במקומות רבים בכדור הארץ, אך במיוחד באתר סטונהג' שם מתכנסים מאמינים רבים של דת המתיימרת להזכיר את הדתות הפאגניות שאנשיהם איכלסו את איזור סטונהנג' לפני 3,000 שנה. לפי המסורת נבנה האתר העצום שאבניו הכבדות הובאו ממרחק של כ-200 קילומטרים כך שיציין את ימי ההיפוך ובפרט את יום ההיפוך הקיצי.
כמובן כפי שניתן לראות בתמונה בין נקודת היפוך החורף לבין נקודת היפוך הקיץ ישנם ימי שוויון שבהם אורך היום שווה לאורך הלילה – 21 במארס ו-21 בספטמבר.

 

עוד בנושא:

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן