דו"ח: מעשנים מקצרים את חייהם בכ-14 שנים

הדו"ח שפורסם בארה"ב קובע כי העישון פוגע כמעט בכל איבר בגוף. עורכיו טוענים כי הנתונים מלמדים ש"המצב גרוע ממה שחשבנו"

הממונה על שירותי בריאות הציבור בארה"ב, ד"ר ריצ'ארד כרמונה, פירסם בסוף השבוע דו"ח מיוחד על נזקי הבריאות שגורם העישון בארה"ב. מהדו"ח עולה כי מאז 1964 מתו כ-12 מיליון אמריקאים כתוצאה מעישון ו-25 מיליון אמריקאים נוספים ימותו כתוצאה מנזקי העישון – העישון גורם למותם של 440 אלף אמריקאים מדי שנה. עוד קובע כרמונה כי בממוצע גברים מעשנים מקצרים את חייהם ב-13.2 שנים ואילו נשים מעשנות מקצרות את חייהן ב-14 וחצי שנים. הנטל הכלכלי של העישון בארה"ב נאמד בכ-157 מיליארד דולר מדי שנה, מתוכם 75 מיליארד דולר בהוצאות בריאות ישירות ו-82 מיליארד דולר בשל אובדן תפוקה בעבודה.

הדו"ח, המכיל 960 עמודים, מפרט לראשונה שורה של עדויות המלמדות כי העישון פוגע כמעט בכל איבר בגוף. בין השאר, קובע הדו"ח כי עישון גורם למחלות כמו סרטן צוואר הרחם, קטרקט, סרטן הקיבה, סרטן הלבלב, סרטן הדם וסרטן הכליה. זאת, בנוסף למחלות שכבר ידועות שנגרמות כתוצאה מעישון דוגמת מחלות לב שונות, סרטן הלוע, סרטן הגרון וסרטן הריאות.

כמו כן אותרו מחלות נוספות שעשויות להיות קשורות לעישון, אולם מחקר נוסף נדרש כדי לוודא זאת. בין המחלות: סרטן המעי הגס, סרטן הכבד, סרטן הערמונית וכן בעיות אין אונות אצל גברים. לא נמצא קשר בין סרטן השד לבין עישון, אולם בחלק מהמקרים השילוב בין עישון לבין מבנה גנטי מסוים עשוי להגדיל את הסיכון לחלות במחלה.

להפסקת עישון יש השלכות מיידיות

"במשך עשרות שנים ידענו שעישון מזיק לבריאות אבל הדו"ח הזה מלמד כי המצב גרוע ממה שחשבנו", אמר כרמונה, "הרעלנים מהסיגריות זורמים לכל מקום שאליו מגיע הדם". שר הבריאות האמריקאי, טומי תומפסון, אמר: "אנחנו חייבים להפחית את העישון במדינה ובעולם כולו. העישון הוא הגורם מספר 1 למחלות ולמוות, למרות שניתן למנוע אותו. הוא עולה לנו ביותר מדי חיים, ביותר מדי דולרים וביותר מדי דמעות".

מנתוני הדו"ח עולה כי על כל מוות בטרם עת של אדם שנהג לעשן נותרים בחיים כ-20 מעשנים אחרים, אך הם סובלים ממחלות שנובעות מכך שבחרו לעשן. עוד קובעים עורכי הדו"ח כי הסיגריות מסוג "לייט" אינן מספקות כל יתרון בריאותי על פני סיגריות רגילות. "אין אף סיגריה בטוחה, גם אם קוראים לה 'לייט' או 'אולטרה-לייט' או בכל שם אחר", אמר ד"ר כרמונה, "התוצאות המדעיות ברורות – הדרך היחידה להימנע מבעיות הבריאות שנגרמות כתוצאה מעישון היא לחדול לעשן או לא להתחיל לעשן כלל".

עורכי הדו"ח מציינים שלהפסקת עישון יש השלכות מיידיות על בריאות הגוף וכי הדבר מוביל להפחתה ניכרת בסיכון לחלות במחלות הנגרמות מעישון. "תוך דקות עד שעות בודדות מהרגע שהמעשן עישן את הסיגריה האחרונה שלו, הגוף שלו מתחיל בסדרת שינויים שנמשכת שנים. על ידי הפסקת העישון היום, המעשן יכול להבטיח לעצמו עתיד בריא יותר מחר", אמר כרמונה. לדבריו, אין זה מאוחר מדי מכדי להפסיק ולעשן. גם הפסקת עישון בגיל 65 מפחיתה את הסיכון ב-50% לחלות במחלות הקשורות לעישון.

24.3% מהבוגרים בישראל מעשנים

מדו"ח שר הבריאות על העישון בישראל ב-2003 עולה כי אחוז המעשנים בכלל האוכלוסייה הבוגרת הוא 32% – 24.3% בקרב גברים ו-18.4% בקרב נשים. אחוז המעשנות עולה בהדרגה עם הגיל – מ-18.8% בקרב בנות 24-21 עד שיא של 25.7% בבנות 54-45. לעומת זאת, בקרב גברים אחוז המעשנים פוחת בהתמדה עם העלייה בגיל.

פרסומתככל שאוכלוסיית הגברים משכילה יותר, כך קטן חלקם של המעשנים בה. בקרב ערביות המגמה הפוכה: רק 5.9% מבעלות השכלה נמוכה מעשנות לעומת 27.6% מהאקדמאיות. מקרב העובדים כמעט מחצית הגברים וכשליש מהנשים נחשפים לעישון במקום עבודתם.

4.7% מהתלמידים בכיתות ו', ח' ו-י' מעשנים לפחות פעם ביום. כ-28% מהתלמידים המעשנים כל יום צורכים 20-15 סיגריות ביום. ממעקב שערך צה"ל עולה כי אחוז המעשנים בשירותם הצבאי גדל בכשליש: חלקם של המעשנים מקרב המשתחררים משירות חובה ב-2002 הוא 43.7% מהחיילים ו-38% מהחיילות. לעומת זאת, מקרב המתגייסים מעשנים 32.2% מהגברים ו-29.8% מהנשים.

לאתר האגודה למלחמה בסרטן
ידען חידושים ברפואה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~859403825~~~178&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

18 תגובות

 1. אני חושב שאנחנו דוקא צריכים לעודד עישון (כמובן במקומות סגורים שלא ישפיעו על האוכלוסיה השפויה)

  המעשנים עובדים עד גיל 67 אבל מתים ותורמים את תשלומי הפנסיה שלהם לרווחת הכלל.
  הם לא זוכים להשתמש בשרותי הבריאות כמו אחיהם שחיים עד גיל 80-90
  הם לא נזקקים לטיפול סיעודי ממושך…

  כמו שאמר המפרי אפלבי…. מעשנים הם המייטיבים הלאומים!

 2. לא מסתדר לי: "אחוז המעשנים בכלל האוכלוסייה הבוגרת הוא 32% – 24.3% בקרב גברים ו-18.4% בקרב נשים." האם אחוז המעשנים בקרב כאלו שאינם גברים או נשים הוא כה גבוה ?!
  כמו כן בכותרת שורה קודם צריך להיות 24.3% מהגברים הבוגרים בישראל מעשנים. או שלא מדובר בבוגרים, בכל מקרה יש כאן טעות.
  (הגעתי לכאן דרך "הידעת?")

 3. מיכאל:
  כבר ראינו מה יצא מעם 'מאופק ליתרה' באמתלא 'תרבותית..
  סגפנות יתרה ולא טבעית מוציאה לבסוף לכוון זה או אחר 'שדים' המחפשים את יציאתם.
  לא כולם בנויים אותו הדבר ואי אפשר לכפות על חברה שלמה את אותם ה'צרכים' וה'מניעות'.

 4. הוגין:
  העניין הוא שעישון מקטרת (ואפילו מקטרת שלום) אינו מונע מלחמות.
  כדאי למנוע מלחמות וכדאי גם למנוע עישון.

 5. גיל:
  מה זה? חפשת את צירוף המילים "מחקר" ו"עישון" בגוגל?
  אף אחד מהקישורים הנ"ל לא שייך לנושא. שמת לב?
  כשאתה כותב "למרות שכמעט כל האתרים באינטרנט מראים על נזק לעור הפנים" אני בטוח שמעולם לא בדקת אפילו שני אחוז מן האתרים באינטרנט אבל זה באמת לא משנה כי זה – כאמור – לא שייך לעניין.

 6. גיל:
  כן.
  נראה לי שזה מה שהם עשו באמת.
  לא סיפרת לנו מה קראת.
  הרי אינך רוצה שנחשוב שהפןסט שלך משתייך לאותם 90% נכון?

 7. נו ונראה לך שזה מה שהם עשו באמת
  90% מהפוסטים באינטרנט על סיגריות הם זבל ממוחזר
  ולא משהוא שעומד מאחורי מחקר אמיתי

 8. הוגין:
  מה זה תורות הקונספירציה האלו?
  יצרני הטבק והסיגריות הן ולא אחר בעלי ההון הרציניים בכל הסיפור ואת טוענת שתוצאות המחקרים מזייפות לרעתן משיקולי הון?
  איינשטיין התמכר לעישון כפי שמתמכרים רבים אחרים אבל זה קרה לו לפני שהידע על נזקי העישון היה מקובל.
  מי שמכור אכן מוצא בעישון פורקן למתחים שכלל לא היו נוצרים אצלו אלמלא התמכר.
  כשאת אומרת שלא ידוע מה ממכר את בטח מתכוונת שלך זה לא ידוע.
  בעולם המדעי ידוע שניקוטין ממכר. נקודה. זה לא עניין פסיכולוכי אלא עניין כימי וטיפולי הגמילה משתמשים במידע זה.

  גיל:
  קראת ולא מצאת?
  בוא ספר לנו מה קראת.
  למצוא את הנתון הזה ממש קל: בודקים מהו גיל הפטירה הממוצע של מעשנים לעומת גיל הפטירה הממוצע של כאלה שאינם מעשנים.
  כדי לעשות זאת כל מה שצריך זה לבדוק – לגבי כל נפטר – אם עישן או לא.

 9. קראתי ולא מצאתי נתונים איך הם הגיעו לממצא זה של 14 שנים
  מה שאומר שזה עוד סתם זבלני אינטרנט
  שזורקים מחקרים מהתחת

 10. לשאלתך 'למה איננשטיין לא יכול היה לחיות עוד 10 -15 שנים?'..(במידה והיה מסכים עם כתבה זו..וחודל מהנאתו כמובן):בשביל מה להמיר נצח מוסרי/אנושי ומדעי נפלא שזכה לו בשביל עוד כמה שנים ספורות,,של 'אוטוריטה..שהיתה בעיניו ,נתעבת ..(ציטוט:כעונש על כך שאני מתעב אוטוריטה מינה הגורל אותי עצמי לאוטוריטה"18 ספט 1930 אמירה לחבר אצל הופמן,יוצר ומורד,עמ'24 )ואם גם זכור לך הוא סירב לשמש ב'סמכות' נשיא מדינת ישראל כשהוצע לו.
  בעניין ה'מוות הוא אמר'ב-1930:"מנוי וגמור איתי,שכשיבוא זמני אחזור לעפרי במינימום של עזרה רפואית,ועד אז אמשיך לחטוא וללכת אחר תאוותי הנלוזות."(מכתב לאלזה איינשטיין ).
  ועוד בזקנתו:"אני רוצה ללכת כשאני ארצה בכך.הרי זה חסר טעם להאריך את החיים באופן מלאכותי.עשיתי את חלקי:זה הזמן ללכת.אעשה את זה באופן אלגנטי."(מצוטט על-ידי הלן דוקאס במכתב לאברהם פאיז).
  ***
  בעניין המחקרים בדבר השפעת הטבק:
  ישנה סברה/אפילו 'חשד', שהטבק ששימש בתעשיית הסיגריות לפני 50 שנה שונה בהרכבו מהחומרים המרכיבים את תעשיית הטבק והסיגריות בעולם של היום.
  עדיין ישנם חברות ותיקות הנאמנות ל'נקיון' המקור וישנם גם החברות המתועשות הגדולות ,כן גם הקיקיוניות המזרימות כמויות לשוק ה'צרכנים ',שאינם בדיוק יודעים להבחין ולאבחן בהבדל הדק בין הסינטטי המשולב לבין המקורי .מה גם שאין בדוחות אלו פירוט והבחנה מדעית מדוייקת וחקירה מעמיקה ויסודית לאיזה סוגי טבקים המעשנים חשופים ,האינדקציה היחידה היא ההגדרה:'מעשנים' ..די שטחי..וכוללני הייתי אומרת.אפשר בהחלט לערוך מחקרים יותר ספציפיים ופרטניים הנותנים אינדקציות יותר מלומדות.
  העניין הוא שקשה לערוך מחקרים בלתי משוחדים מול לחצי חברות העתק המתחרות והשולטות בהון ובמצרך 'רגיש' ,,מה גם שלא ברור מה ה'גורם הממכר':? ההרגל הנרכש הפסיכולוגי או/וגם תוספים מסויימים בסיגריות מפוקפקות שנועדו למכר קהל צרכנים למרכולתם.

 11. אל תשכחו גם שעד לפני 50 שנה העישון היה מומלץ!!! לנשים בהריון ע"י כל רופא משפחה וזאת בגלל שטענו שמלבד היותו מרגיע הוא גם מונע את התקפות הרעב הבלתי נשלטות ועוד כמה וכמה שטויות אחרות…

  כמובן שכל זה היה לפני פרסום הממצאים של מחקרים וחברות הטבק השונות.

 12. הוגין:
  בעבר ידעו על עישון פחות משיודעים היום.
  ידעו פחות גם על כולסטרול ועל כל מחלה שהיא.
  ארכימדס, אאוקלידס, גליליאו וניוטון אף פעם לא לקחו אנטיביוטיקה. האם זה אומר שצריך לבדוק מחדש אם אנטיביוטיקה מועילה?
  גלואה מת בדו קרב. האם זה אומר שעלינו לראות דו קרב באור חיובי?
  למעשה טענתך היא טיעון כללי נגד כל התקדמות כי בכל פעם שמגלים דבר חדש נמצאים במצב שבו כל הגדולים שחיו עד אותו יום לא השתמשו בחידוש שאך זה נתגלה.

 13. ולמה איינשטיין לא יכול היה לחיות עוד 10-15 שנים ולהמשיך לתרום לאנושות, אם לא מהבחינה המדעית אז לפחות כסמכות מוסרית? הוא נפטר בגיל 76. בתקופה שלו חברות הטבק עדיין הצליחו לבלום את פרסום המחקרים בדבר השפעת הטבק.

 14. לא נעים ל'החטיא' את מגמת המחקרים בכתבה זו.אבל בכל-זאת כיצד מסבירים את התופעה שאנשים מופלאים שהותירו יצירות 'נצחיות' בחיינו עישנו במהלך חייהם ותפוקתם ואף הפכו כ'מעושנים' יקרי ערך לגבינו..ראו דוגמא:טולקין,ושר הטבעות..רולינג והארי פוטר..
  והנה דבר שאמר איינשטיין בעניין עישון מקטרת:"עישון מקטרת תורם לשיפוט רגוע ואובייקטיבי על ענייני אנוש"(בהתקבלו כחבר לכל החיים במועדון מעשני המקטרת במונטריאול:מצוטט ב'ניו-יורק טיימס',12 מארס 1950 ..).
  למעשה,יתכן והמחקרים צריכים להיות יותר מופרטים וספציפיים לפי סוגי עישון הטבקים השונים והרכבם(באם כוללים או לא כוללים כימיקלים סינטטים) ודרכי 'הסננתם' (פילטריזציה נכונה וסוגי הרגלי שאיפה).
  *אין בתגובתי המלצה לעשן,לאלה שאין בהם 'משיכה' לעניין או לאלה ש'נגעו' ולא הועיל להם הרגל נרכש 'שכזה'..ובמיוחד אם אין להם יצירת פאר להוריש לאנושות.. 😉

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן