סיקור מקיף

טלסקופ זעיר בתוך העין

פיתוח ישראלי יחזיר את כושר הראיה

בתמונה: טלסקופ העדשות
טלסקופ זעיר המיועד להשתלה בעין – המצאה של רופא ישראלי, ד"ר יצחק ליפשיץ – פותח בידי חברת ויז'ן-קר (VisionCare) שמרכז המו"פ שלה בארץ והיא החלה גם לפעול בעמק הסיליקון בקליפורניה.
הטלסקופ התוך-עיני – "טלסקופ גליליאני" (כלומר: מבוסס על עדשות) – מיועד להחזיר כושר ראייה לאנשים מבוגרים שהתעוורו ממחלה ניוונית של העין.

המחלות הגורמות למצב החמור מוגדרות כ"ניוון המקולה". סובלים מהן כ-35 מיליון אנשים בעולם המערבי (וכנראה מיליונים רבים אחרים, במדינות נוספות שאינן מנהלות רישום מסודר בנושא זה). בכל שנה מצטרפים לחוג החולים יותר מחצי מיליון אנשים נוספים.

הטלסקופ הזעיר שאותו משתילים בתוך כיס בעין (בהליך ניתוחי דומה כמו השתלת עדשות), הוא יחידת ראייה המורכבת ממספר רב של עדשות זעירות, מיקרוניות. הן מגדילות את האובייקטים ומאפשרות קליטת אור, במרכז שדה הראייה של המושתל ותרגומו לתמונה על גבי הרשתית. אין צורך בעזרי ראייה נוספים. המוח מתרגם את התמונה המתקבלת – והמושתל זוכה איפוא מחדש ביכולת ראייה.

ד"ר ליפשיץ מסר כי השימוש בהתקן אושר במדינות האיחוד האירופי וממתין לקבלת אישור גם מה-FDA-האמריקני (לאחר שעבר בארה"ב שלב ניסויים ראשון).

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן