סיקור מקיף

סיימון סינג – התיק נסגר

לפני כשבועיים, ב-15 באפריל 2010, החליט ארגון הכירופרקטים הבריטי לבטל את התביעה על הוצאת לשון הרע שהוציא נגד סיימון סינג בגין ידיעה שכתב בנושא ושהבהיר שמדובר ברפואה אלטרנטיבית ולא בחלק מהרפואה המודרנית

סיימון סינג. מתוך ויקיפדיה ברשיון CC
סיימון סינג. מתוך ויקיפדיה ברשיון CC

במאבק מתמשך שהביא לתודעת הציבור את הבעייתיות הרבה של חוקי לשון הרע האנגליים, תבע ארגון הכירופרקטים הבריטי את כתב המדע והסופר סיימון סינג. החדשנות במקרה זה היתה בכך שהתביעה היתה אישית נגד סינג. אף תביעה לא הוגשה נגד "הגרדיאן", העיתון שהעסיק ואישר את הכתבה שכתב סינג.

בכתבה סינג הביע ביקורת על טענות של הכירופרקטיקה בגין יכולותיה לטפל במחלות ילדות. חשוב לציין כי אף שהכירופרקטיקה נהנית ממעמד מבוסס וכי רוב הציבור משייך אותה לרפואה המודרנית, היא למעשה שייכת לרפואה האלטרנטיבית מאחר ולא עמדה בתנאי המבחן המדעי. הכירופרקטיקה הקלאסית טוענת ליכולות לרפא מגוון מחלות בעזרת סידור עמוד השדרה. בשנים האחרונות הועלו טענות מפי כירופרקטים גם לגבי יכולתם לרפא מחלות שאינן קשורות כלל למערכת העצבים או לשלד, כמו מחלות זיהומיות למשל.

חוקי לשון הרע האנגליים בנויים כך שבעל הממון ינצח מאחר ועלויות המשפט גבוהות עד כדי כך, שגם המנצח עשוי לצאת בהפסדים שווי ערך לקניית בית חדש. בניגוד לרבים אחרים, סינג סרב להתקפל מול התביעה נגדו ומשך תשומת לב רבה לעיוות הדין שיוצר החוק האנגלי. לפי חוקים אלה, ניתן לתבוע כל אחד שלכאורה הוציא דיבה על גבי אדמת אנגליה. התובע והנתבע לא מחוייבים באזרחות אנגלית ומאחר ואת האינטרנט ניתן לקרוא גם באנגליה, נוצרה תיירות משפטית בה תאגידי ענק תבעו על הוצאת דיבה כתבים ואנשים פרטיים בידיעה שהאחרונים יתקפלו.

לאחר משפט ארוך, בתחילת אפריל ניצח סינג בערעור שהגיש ובו קיבל את היכולת לטעון להבעת דעה. לפי החוק הבריטי, אם ציינת עובדה עליך להוכיח אותה בכדי לצאת זכאי. אם אמרתי שפלוני רצח – עלי להוכיח כי אכן רצח (ולא המשטרה למשל, או משרד הבריאות במקרה של סינג). לאור זכייתו של סינג בערעור החליט ארגון הכירופרקטים הבריטי שלא להמשיך עם התביעה (המגוחכת) שלהם ולמעשה לסיים את הפרשה.

סיימון סינג על הזכיה: "עדיין מזעזע אותי שארגון הכירופרטקים הבריטי וחצי מהכירופרקטים בבריטניה טענו טענות בלתי מבוססות. מתסכל אותי שהארגון אז החליט לתבוע אותי על הוצאת דיבה להעביר אותי שנתיים של גהינום לפני שזוכיתי מאשמה. ועדיין מכעיס אותי שחוקי לשון הרע שלנו לא רק מאפשרים אלא מעודדים תביעות דיבה מגוחכות כאלה. חוקי לשון הרע האנגליים הם כה מאיימים, יקרים ועויינים לכתבים רציניים שיש להם השלכות מצמררות לכל תחומי המחלוקת, תוך שהם משתיקים מדענים, כתבים, בלוגרים, פעילי זכויות אדם וכל אחד אחר המעיז לטפל בנושאים חשובים של עניין הציבור. בתחומי הרפואה המשמעות היא כי מחקרים טובים לא תמיד מתפרסמים מאחר ואלו המושקעים בכך עשויים לתבוע, ומחקר רע שצריך להיות מוסר אינו נמשך חזרה כי הכותבים עשויים לתבוע את המגזין, ובשני המקרים זהו הציבור שמפסיד מאחר והאמת אינה נחשפת. הנצחון שלי אין משמעו כי חוקי הוצאת הדיבה שלנו (אנגליה) הם בסדר, מאחר וניצחתי למרות חוקי הדיבה – עדיין יש לנו את חוקי הוצאת לשון הרע הפוגעים בחופש הביטוי באופן ידוע לשמצה בעולם."

ההצהרה הרשמית שלהם כאן (PDF)

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

18 תגובות

 1. רפואה אלטרנטיבית הצילה אלפי אנשים מעוני כל מי שעוסק ברפואה אלטרנטיבית חי טוב על חשבון אנשים טיפשים, רפואה אלטרנטיבית אינה שונה מרפואת אליל אפריקאית או רפואת אליל אחרת, הגיע הזמן שמשרד הבריאות יגיש תביעות נגד הרמאים האלה.

 2. לכל המקצועות הנקראים "רפואה אלטרנטיבית" ישנה מטרה עיקרית אחת ויחידה והיא, לאפשר לאנשים שאינם רופאים ע"פ השכלתם, לעסוק באופן מסחרי בפעילות שלטענתם יש בכוחה להקל ולעיתים אף לרפא מכאובים שונים, לטענתם.
  השמות הלועזיים המסובכים שניתנים לסוגי פעילויות הללו לא נועדו אלא בשביל להרשים את הלקוחות הפוטנציאליים המסכנים, שחוליים וסבלם משבש עליהם, למרבה הצער,את שיקול דעתם, ולעודדם לפתוח את ארנקם .
  וכך אם לחולה הסובל מכאבי גב כתוצאה ממחלה של המפרקים יציעו מסג' מרענן, הוא לא יראה בזה אלה ליטוף רגעי נעים ולא יותר. אבל, אם יציעו לו את אותו הטיפול בדיוק, אך בשם של "סידרת טיפולים כירופרקטיים משקמים" אצל כירופרקט מומחה, במדיקל צנרום יוקרתי כלשהו, במחיר מבצע של xyz ש"ח ל-30 דקות…. הוא לא יוותר על הזדמנות חייו "להיפטר" מהבעיה הרפואית שלו. ואם הבעיה הרפואית לא תרפא אז…..בהתחלה הוא ישכנע את עצמו שאמנם הבעיה לא נפתרה לחלוטין אבל…ישנה הטבה משמעותית. אחרי שהמצב ילך ויחמיר והוא, החולה, יחזור אל המטפל האלילי
  וישאל שאלות, מה יגיד לו מטפל האליל ? הוא יגיד לו שני דברים : א]. המקרה שלך הוא מקרה נדיר ביותר, לא מופיעכמוהו בספרות המקצועית בארץ מאז ימי הבילויי"ם ב]. אף אחד לא חי לנצח.
  העיקר שהכסף אצלו. וזה בעצם….עצם העניין .

 3. הד הומינם הוא סוג של כשל לוגי
  http://en.m.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem
  כשמתוכחים עם מישהו על משהו, רצוי להמנע מכשלים לוגיים אחרת הויכוח לא יגיע לשום מקום.

  אני בכלל גבר, לא שזבה משנה באמת.
  אנונימי, זה ממש לא קשור לשנות הלימוד של הקירופרקט. אבל אתה יודע מה לצורך העניין אני ארד רגע לרמה שלך.
  חוקרים שלמדו 30 שנה רפואה ויותר הגיעו למסקנה דרך מחקר מדעי שקירופרקטיקה היא לא רפואה.

  למעשה, הקשר שנעשה בקירופרקטיקה בין בעיות בחוליות למחלות שונות אחרות, כמו אסטמה/כאבי ראש/דלקות/סרטן you name it, הוא קשר שלא קיים פיזיולוגית.

  לא ניתן לרפא אסטמה עי הזזת חוליות. לא ניתן לרפא שום דבר עי מסאג׳ פרט לכאבי גב ושרירים תפוסים. ומאחורי המשפט הזה יש ביסוס מדעי יצוק. קאפיש? או שאתה רוצה הפניות גם למחקרים?

 4. לוצי איני תוקף את פשוט לא יודעת על מה את מדברת זה כמו שאני ילך לרופא סרטן ויגיד לו שהוא רופא אלטרנטיבי אז בואי נכבד רופאים שלמדו 8 שנים רפואה ולא נצא בהאשמות טיפשיות

 5. אין לי מושג כיצד מחליטים האם זה "מדעי" או לא, אבל כאן בארץ כירופרקטים, לפחות אלה ששייכים לאיגוד, הם קודם כל רופאים קונבנציונליים. מכירה אישית אנשים עם פריצת דיסק קשה (כזו שנקבע שיש צורך בניתוח) שנעזרו בכירופקרטים כדי להקל על מצבם.
  לי אישית יש מום מולד בעמוד השדרה, שהוא גם תורשתי והגיע מאמא שלי ומסבא שלי. המום גורם לכאבים קשים בגב. גם אמי וגם סבי טיפלו אצל כירופקרטים כשהגיעו למצבים קשים של אי יכולת תזוזה, והטיפולים עזרו. הלואי והייתי יכולה גם אני להעזר בהם, זה פשוט יקר לי מדי.

 6. ללוצי
  משתמש אנונימי הוא גם ד"ר רועי לרנר לפי ההתנסחות.
  לא הייתי מתייחס לרמת תגובה כזו. פה זה לא ווינט.

 7. משתמש אנונימי, במקום לתקוף אותי עי ביצוע כשל לוגי מסוג הד הומינם קלאסי, אולי תתייחס לטענות שהבאתי?

 8. מה שאפשר להבין מהכתוב הוא כדלקמן:
  אם אתה מעלה כלפי מישהו טענה עובדתית (כמו "הוא רצח" או "הכירופרקטיקה הוכחה כמזיקה") הרי שכדי לצאת זכאי במשפט דיבה עליך להוכיח שטענתך נכונה.
  במשפט ניגן סינג על נימה אחרת – שבזכותה הוא זוכה בסופו של דבר.
  טענתו הייתה שלא אמר ש"הכירופרקטיקה הוכחה כמזיקה" אלא רק אמר שלדעתו הכירופרקטיקה מזיקה.
  בית המשפט האמין לו שזו אכן דעתו ולכן זיכה אותו.
  בקיצור – עם כל השמחה על זיכויו של סינג – הרי שהמשפט שזיכה אותו לא הפליל את הכירופרקטיקה.

 9. לא הבנתי כ"כ מהמאמר על מי נטל ההוכחה;
  סימון צריך להוכיח שהטענה שלו נכונה כדי לזכות, או שהם צריכים להוכיח שהטענה שלו לא נכונה כדי לזכות?

 10. לא הבנתי כ"כ מהמאמר על מי נטל ההוכחה;
  סימון צריך להוכיח שהטענה שלהם נכונה כדי לזכות, או שהם צריכים להוכיח שהטענה שלו לא נכונה כדי לזכות?

 11. לכל מי שכנראה עדיין לא יודע,
  כירופרקטיקה היא רפואה בדיוק כמו אקופונקטורה והומיאופטיה.
  כירופרקטיקה לא רק לא מבוססת מדעית, אלא היא מבוססת מדעית שלא עובדת מעבר לאפקט פלסיבו או לצורך העניין מסג׳ רגיל.

 12. סיימון סינג הוא כותב טיפש ומטופש שלא מבין בכל נושא הרפואה
  צר לי שאנשים כאלה יכולים לכתוב דברים כל כך לא נכונים כירופרקטיקה היא בין המקצועות שיותר הוכיחו את טיבם ואם קרה מקרה שאחרי טיפול כירופרקטי היה צורך בניתוח אותו מטפל צריך לשבת בכלא

 13. כירופרקטיקה מעולם לא הצילה אפילו חולה סרטן אחד וכל הנראה יש לה יכולות מוגבלות בתחום הצר של בעיות גב (גם כאן נדרשים מחקרים נוספים בכדי לאשש טענה זו, יתכן שאין לכירופרקטיקה כל תועלת רפואית מעבר לעיסוי פשוט).
  אין כל ראיות מהימנות ליכולות של הכירופרקטיקה מעבר לתחום זה.
  סינג, אגב, נתבע כי תקף את טענת ארגון הכירופרקטים הבריטי שיש לכירופרקטיקה השפעה מועילה לשיכוך כאבי בטן בתינוקות (קוליק).
  במקביל לתביעה, ארגון הכירופרקטים טען שיש ברשותו שלל מחקרים המבססים את השפעת הכירופרקטיקה על קוליק בתינוקות, טענה אשר גילתה את ערוותם ברבים כאשר הם סוף סוף (לאחר אין ספור בקשות במאמרי עיתונות) פרסמו את מחקריהם שהתגלו כלא יותר מאסופה זעירה של כמה מחקרים באיכות גרועה מאד (ללא קבוצת ביקורת, בעלות מדגם זעיר וכיו"ב) אשר בוצעו ברובם ע"י כירופרקטים ותוכננו בבירור בכדי לספק מיצג מוטה.

  רפואה מודרנית מבוססת ראיות ומדע הצילה ומצילה חולי סרטן, כל השאר הוא אחיזת עיניים ותו לא.

 14. ד"ר רועי לרנר:
  ומה עם הסובלים מבעיות דיסק שהיו צריכים לעבור ניתוח לאחר טיפול ע"י כירופרקטור מומחה.
  עד כמה שידוע לי מטרת המיקצוע היא להיטיב בעיות גב. ומסתבר שהסכנות תחת ידי הכירופרטורים עולות על התועלת בתחום הזה. אולי בתחום מחלות קשות אחרות כפי שהזכרת זה עובד. אבל מה התועלת בריפוים אם צריך ללכת לניתוח אחרי הטיפול.

 15. סימון סינג הוא שקרן ופלגיאטור0כירופראקטיקה כבר הצילה חולי סרטן ואפילו אנמיה חרמשית יכולה להיות מטופלת על ידה

 16. עקבתי מקרוב אחר המקרה הזה מאז תחילתו בעיקר דרך sgu ו skepchick. היה מאוד מעניין. כל הכבוד לסיימון על שהחזיק מעמד והשקיע שנה מחייו האישיים, וכל הכבוד לכל מי שתרם כסף לקרן להמשך המשפט שלו.
  ובאמת הגיע הזמן שזה יסתיים לטובת הספקנים. בהחלט ניצחון מתוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן