סיקור מקיף

זעזוע שחלף במערכת השמש אחראי למות הדינוזאורים

מחקר חדש של UCLA מנסה להוכיח שתזוזה קלה במסלול כוכבי לכת אחדים הסיטה אסטרואיד גדול ממסלולו אל עבר כדור הארץ. מבקרים טוענים כי יש כאן מקריות, וכי שביט הוא זה שפגע בכדור הארץ לפני 65 מיליון שנה

מאת אבי בליזובסקי

הכחדת הדינוזאורים לפני 65 מיליון שנה עלול היה להגרם בשל זעזוע אסטרונומי במערכת השמש הפנימית שפגע במסלוליהם של כדור הארץ ואף מרקורי, כך טוענת תאוריה חדשה שהוצעה בידי קבוצת מדענים מקליפורניה.
המדענים מעריכים זה כמה שנים כי גוף שמימי התנגש בכדור הארץ ליד חצי האי יוקטן במקסיקו של היום. הפגיעה הידועה בידי המדענים כ K-T גרמה להשלכת אבק לאטמוספירה וכתוצאה מכך לאפלה שהרגה את הצמחיה שדינוזאורים רבים הסתמכו עליה כמקור מזונם.
לפי התאוריה המקובלת, הדינוזאורים פשוט רעבו למוות.
אבל לא היה ברור עד היום אם העצם שפגע בכדור הארץ היה שביט או אסטרואיד. בהשתמשם במודלים ממושבים, יכלו המדענים מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס ברוס רוגאר, מישל גיל והחוקר פרנץ ואראדי, כאשר הם עקבו אחורנית אחר מסלוליהם של כוכבי הלכת 250 מיליון שנה אחורנית.

"היתה לנו הפתעה" אומר ואראדי, "המטרה המקורית של הפרויקט היתה לאסוף נתונים טובים יותר על מסלולי כוכבי הלכת כדי להבין יותר טוב השלכות של שינויים בהם על אקלים כדור הארץ." במהלך תקופת הקרטיקון, דחיפות ומשיכות גרביטציוניות מהשמש וכוכבי הלכת האחרים יצרו תנודות במסלול כדור הארץ, כך טוען המודל של .UCLA התנודות, בתוכן, עשויות היו לגרום לזעזועים גם במסלולו של כוכב הלכת מרקורי. השפעות גרביטציוניות של שני גופים שמימיים היו עלולים לגרום לאסטרואיד גדול להקרע מחגורת האסטרואידים ולהתרסק על כדור הארץ. נטען במחקר.
לפי ההשערה יש אלפי אסטרואידים במערכת השמש הנעים מגודל של סלע קטן ועד להרים שלמים. מרביתם צפים בחגורת האסטרואידים המרכזית, מישור אליפטי הממוקם בין מסלולי מאדים וצדק. מארק ביילי, מנהל מצפה . Armagh בצפון אירלנד אומר כי גם הוא חקר מה שעשוי היה לפגוע בכדור הארץ ולגרום להכחדת הדינוזאורים.
"אני ספקן באשר לתאוריה הזו" אמר ביילי. "היא נראית לי כשרשרת מאוד ארוכה מאוד של השערות". אבל ביילי אומר כי הוא לא יכול לשלול את התאוריה בכללותה.
"נכון שהתאוריה היא תוצאה של השערות", אומר ואראדי. "אבל משהו בהחלט קרה למסלול של מרקורי, וקשה מאוד להתעלם מצירוף המקרים שאירוע כזה אירע באותו זמן כמו פגיעת ה- ".K-T ביילי אומר כי קרוב לודאי היה זה שביט, לא אסטרואיד, שפגע בכדור הארץ לפני 65 מיליון שנה. שלא כמו אסטרואידים, שביטים הם גושים של שאריות הנעים כל הזמן בחלל במסלולים מאוד קיצוניים.
ואולם ואראדי, חוקר בתחום מזה 20 שנה שהיגר מהונגריה, אומר שאם הוא היה צריך לנחש האם העצם שפגע בכדור הארץ היה שביט או אסטרואיד, הוא היה בוחר בתאורית האסטרואיד. "הדבר יתן כיוון חדש למחקר" אמר ואראדי, שהוסיף כי התגלית עשויה למשוך חוקרים טובים לתחום שימשיכו לאשר את התאוריה החדשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן