סיקור מקיף

סין תשגר מחר את שנג'ואו 11 עם שני טייקונאוטים לתחנת החלל החדשה שלה

סוכנות הידיעות הרשמית של סין, שינחואה, הודיעה כי החללית המאוישת שנג'ואו 11 תשוגר ביום שני אל עבר תחנת החלל החדשה של סין, טיאנגונג 2, כשעל סיפונה שני טייקונאוטים (אסטרונאוט סיני).

שיגור החללית המאוישת הקודמת של סין, שנג'ואו 10 על גבי טיל מדגם לונג מארץ' 2F, ב-11 ביוני 2013. צילום: Xinhua/Li Gang.
שיגור החללית המאוישת הקודמת של סין, שנג'ואו 10 על גבי טיל מדגם לונג מארץ' 2F, ב-11 ביוני 2013. צילום: Xinhua/Li Gang.

שלוש שנים לאחר השיגור המאויש האחרון של סין בשנת 2013, סין מתכוונת לחזור לחלל בעזרת החללית שנג'ואו 11. החללית המאוישת השישית של סין תשוגר מחר מנמל החלל ג'יוקואן שבמדבר גובי בסין. החללית תשוגר על גבי משגר לונג מארץ' 2F ב-17 באוקטובר בשעה 7:30 (שעון מקומי; 2:30 לפנות בוקר לפי שעון ישראל). על סיפונה ישהו שני טייקונאוטים, והם ישוגרו אל עבר תחנת החלל החדשה של סין, טיאנגונג 2, ששוגרה רק בחודש שעבר.

הטייקונאוטים שנבחרו למשימה הם ג'ינג האיפנג, שהשתתף במשימות החלל שנג'ואו 7 ב-2008 ושנג'ואו 9 ב-2012, וצ'ן דונג, טייס בחיל האוויר הסיני שנבחר מקבוצת האסטרונאוטים החדשים של סין שנבחרו לשירות בשנת 2010.

טייסי המשימה, ג'ינג האיפנג (שמאל) וצ'ן דונג במסיבת עיתונאים שנערכה ביום שבת להצגת המשימה. מקור: שינחואה.
טייסי המשימה, ג'ינג האיפנג (שמאל) וצ'ן דונג במסיבת עיתונאים שנערכה ביום שבת להצגת המשימה. מקור: שינחואה.

לאחר השיגור, לחללית ייקח יומיים להגיע לתחנת החלל במסלול בגובה של 393 ק"מ. לאחר העגינה עם תחנת החלל, הטייקונאוטים יכנסו לתחנה ויבצעו מספר ניסויים מדעיים וטכנולוגיים במהלך תקופה של שלושים יום. זו תהייה המשימה המאוישת הארוכה ביותר של סין בחלל, כאשר המשימה הקודמת ארכה שבועיים בלבד.

יש לציין כי במשימות קודמות שוגרו שלושה טייסים בחלליות השנג'ואו, בעוד במשימה זו שוגרו שניים בלבד, וזאת להאריך את משך המשימה ולבחון יכולת להישאר בחלל ל"תקופת זמן בינונית". יכולת זו נחשבת על ידי סין כחיונית לקראת בניית תחנת חלל גדולה ומודולרית, המורכבת משלושה יחידות שונות, שהשלמתה עתידה לקרות, לפי לוח הזמנים הנוכחי, בשנת 2022.

החללית שנג'ואו 11 בפברואר 2016. תצלום מסך: CCTV.
החללית שנג'ואו 11 בפברואר 2016. תצלום מסך: CCTV.

לאחר השלמת המשימה על גבי התחנה, הטייקונאוטים יחזרו לחללית השנג'ואו, יתנתקו מהתחנה ויחזרו יום לאחר מכן לכדור הארץ, כך שמשך המשימה הכולל יארך 33 יום.

במסיבת עיתונאים שנערכה ביום שבת, סגנית מנהל משרד הנדסת החלל המאוישת של סין, וו פינג, מסרה כי המפרט הטכני של חללית השנג'ואו החדשה דומה ברובו הגדול לחללית הקודמת ששוגרה ב-2013, אך כי בוצעו בה מספר שינויים ושיפורים. בין היתר בוצעו שינויים בטכניקת ההגעה למסלול הרצוי לביצוע עגינה עם תחנת החלל, שבניגוד למשימות שנערכו עם תחנת החלל הקודמת, טיאנגונג 1, תיערך בגובה של 393 ק"מ ולא 343 ק"מ. וו מסרה גם שתחנת החלל החדשה, טיאנגונג 2, נמצאת במצב "טוב" ומוכנה לקראת המשימה המאוישת.

עדכונים שוטפים בזמן אמת בדף הפייסבוק: הדרקון בחלל – תוכנית החלל הסינית.

3 תגובות

  1. שאלה לאליסף קוסמן מה יותר גבוהה תחנת החלל הבנלאומית או טיאנגוג 2 וכמה זמן היא מאוישת תחנת החלל הבנלאומית והאים ברציפות ומאיזה שנה

  2. כשיתחילו להטיס טייקונים לחלל רק כי הם שילמו מספיק כסף, אני מציע שתתחילו לנקד את המילה טייקונאוט כדי למנוע בלבול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן