סיקור מקיף

פרופ' ישעיהו (שי) ארקין מונה לראש הרשות למחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית

פרופ' ארקין מעורב בהקמת מסלול הלימודים החדש – ביולוגיה-כימיה והיה אחראי על המחשוב במכון למדעי החיים.

שי ארקין. צילום: האוניברסיטה העברית
שי ארקין. צילום: האוניברסיטה העברית

פרופ' מנחם בן-ששון, נשיא האוניברסיטה העברית, הודיע על מינויו של פרופ' ישעיהו (שי) ארקין, ראש המכון למדעי החיים בפקולטה למדעי הטבע, לראש הרשות למחקר ופיתוח של האוניברסיטה העברית.

פרופ' ארקין נולד בשנת 1965 ואת לימודי התואר הראשון שלו עשה בפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית' באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת ת"א. לאחר שהשלים את לימודי הדוקטורט בביולוגיה של התא באוניברסיטת ייל בשנים 1995-1989, כיהן כמרצה במחלקה לביוכימיה באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה. בשנת 2000 הצטרף פרופ' ארקין לסגל האוניברסיטה העברית כמרצה בכיר בביוכימיה וזכה במלגת אלון. בשנת 2008 נבחר לראש המכון למדעי החיים. כיום מכהן פרופ' ארקין בקתדרה בביוכימיה מבנית ע"ש ארתור לג'ואה.

מחקריו של פרופ' ארקין עוסקים באפיון וניתוח מנגנוני הפעולה של חלבונים ממברנאליים, בעלי חשיבות מרכזית בפיזיולוגיה של התא. ארקין מתמקד בחלבונים המווסתים את המליחות והחומציות בחיידקים ובנגיפים. מחקרו על מנגנון הפעילות של משאבת הנתרן החיידקית זכה לתהודה רבה. פרופ' ארקין עוסק גם ביישומים רפואיים של גישתו החדשנית לחלבונים ממברנאליים.

נשיא האוניברסיטה, פרופ' מנחם בן -ששון אמר היום " פרופ' ארקין הצליח לשפוך אור חדש על מנגנוני החדירה לתא של נגיפי השפעת וה-SARS ועל הפתרון לקיפול המיוחד של החלבון האחראי למחלת הנטינגטון. פרופ' ארקין הוא מדען שהחלק האינטגרטיבי והרב-תחומי דומיננטי בעבודתו. לפרופ' ארקין אינטראקציה פורייה עם ביולוגים, כימאים, פיסיקאים ורופאים."

לדברי פרופ' ארקין "המחקר והפיתוח הנערכים באוניברסיטה העברית כמו בשאר האוניברסיטאות בארץ הם מנוע צמיחה קריטי החיוני לעתידה ולביטחונה של מדינת ישראל. דווקא בתקופה קשה זו של חוסר ודאות כלכלית על ממשלת ישראל ללכת בעקבות נשיא ארצות הברית שהגדיל בצורה משמעותית את התקציבים המוזרמים למחקר המדעי מתוך הבנה שהם קריטיים לפיתוחה העתידי של הכלכלה האמריקאית".

פרופ' ארקין מעורב בהקמת מסלול הלימודים החדש – ביולוגיה-כימיה והיה אחראי על המחשוב במכון למדעי החיים. הוא כיהן כנציג הפקולטה בוועדת היגוי לביוטכנולוגיה ובנוסף, היה פעיל בתכנון הבניין החדש למעבדות ההוראה בקריית אדמונד י' ספרא.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

 1. אין ספק ששי הוא אחד מהמדענים המוכשרים שיש במדינתנו הקטנה.
  אדם משכמו ומעלה לחלוטין.
  חוקר מעולה וביולוג אמיתי עם הבנה נדירה בכימיה וביופיזיקה.
  זכיתי להיות סטודנט תחת הנחייתו בקורס מורחב בביוכימיה, ולמרות שהוא הקשה בבחינה 🙂 הוא היה מרצה מופלא. דידקטי ומובן באופן יוצא מן הכלל.
  רק מילים טובות, והמון בהצלחה לפרופ' ארקין.

 2. כמי שזכה להיות תלמיד דוקטורט של פרופ' ארקין
  אין לי ספק כי פרופ' ארקין יוביל את המחקר המדעי באוניברסיטה להשגים מעולים
  המון בהצלחה ואני גאה על שנפלה בידי הזכות להיות תלמידך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן