סיקור מקיף

רישומי פחם

בזמן שדונלד טראמפ מבטל חוקים סביבתיים ומעודד את תעשיית הפחם המזהמת, נתונים מהעולם מראים שבשנה החולפת נרשמה דווקא ירידה חדה בתכנון ובניית תחנות כוח פחמיות. גם בישראל מתוכננת סגירה של יחידות ייצור פחמיות

תחנת כוח בקולורדו, ארצות הברית, שחדלה השנה מלשרוף פחם. התחנה הישנה החלה לפעול בשנת 1924. צילום: Carol Jacobs-Carre.
תחנת כוח בקולורדו, ארצות הברית, שחדלה השנה מלשרוף פחם. התחנה הישנה החלה לפעול בשנת 1924. צילום: Carol Jacobs-Carre.

מאת רחלי ווקס, זווית, סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

לאחרונה חתם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על צו המבטל תקנות סביבתיות רבות שנקבעו בתקופת קודמו בתפקיד, ברק אובמה, ונועדו לצמצם את הנזקים של תחנות הכוח הפחמיות המזהמות לבריאותנו ולסביבה. על אף ניסיונותיו של טראמפ לחזק את תעשיית הפחם האמריקאית, נתונים חדשים מראים שהמגמה העולמית היא של התקדמות לעתיד ירוק ובריא יותר.

בשנה האחרונה נרשמה ירידה דרמטית בתכנון ובניית תחנות כוח פחמיות בעולם, זאת לפי דו”ח של הארגונים הסביבתיים גרינפיס ומועדון סיירה (Sierra Club) והגוף המחקרי הסביבתי CoalSwarm. מספר תחנות הכוח הפחמיות שבנייתן החלה בין ינואר 2016 לינואר 2017 ירד ב-62 אחוז בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, במקביל לירידה של 48 אחוז בפעולות טרום בנייה, כגון הכרזה על הקמת תחנות כוח וקבלת אישורים להקמה, וירידה של 19 אחוז במספר התחנות הנמצאות בבנייה.

מחברי הדו”ח מייחסים את הירידה החדה למעבר לאנרגיות מתחדשות: אנרגיות אשר לא מסתמכות על מקורות כמו דלקי מאובנים אלא על מקורות שאינם מתכלים, כמו אנרגיית שמש, רוח, מים וביומסה (חומר אורגני שמקורו בצמחים או בבעלי חיים שאינם מאובנים). מרבית השינוי נובע משינויי מדיניות בסין ובהודו, שנועדו להילחם בזיהום האוויר ולעודד אנרגיה נקייה. בנוסף על הירידה בבנייה ותכנון של תחנות עתידיות, מספר שיא של תחנות קיימות הוצא משימוש בשנתיים האחרונות, בעיקר בארצות הברית ובאיחוד האירופי. כותבי הדו”ח הסתמכו על מידע שזמין לציבור, דו”חות של חברות וצילומי לוויין.

214 מתים בשנה

השפעתן המזיקה של תחנות הכוח הפחמיות על הבריאות שלנו אינה מוטלת בספק. זיהום אוויר, אחד הנזקים העיקריים של תחנות הכוח הפחמיות, נמצא כקשור למחלות לב, סרטן ריאות, מחלות נשימתיות אקוטיות וכרוניות, שבץ, תפקודי ריאות נמוכים בקרב ילדים ועוד. המרכז לחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי הגדיר את זיהום האוויר כמסרטן ודאי. במכתב ששלח המנכ”ל לשעבר של המשרד להגנת הסביבה דוד לפלר למנכ”ל חח”י היוצא אלי גליקמן נטען כי, תחנות הכוח הפחמיות של חברת החשמל בחדרה ואשקלון גורמות למוות של 155 בני אדם בשנה באזור חדרה ו-59 בני אדם בשנה באזור אשקלון.

“לנזקים הבריאותיים של תחנות הכוח הפחמיות יש כמה רבדים”, מסביר ד”ר דניאל מדר, מייסד חברת הייעוץ המדעית SP Interface. “בראש ובראשונה, תחנות הכוח הפחמיות פולטות לאוויר חלקיקים עדינים נשימים של חומרים כמו פיח. ככל שהחלקיקים יותר קטנים הם יותר מסוכנים. חלקיקים שקטנים מ-10 מיקרון נכנסים למערכת הנשימה וקשה מאוד להוציא אותם משם. חלקיקים שקטנים מ-2.5 מיקרון יכולים להכנס דרך הריאות למערכת הדם ולגרום לנזק בתוך הגוף, כמו שבץ למשל”.

הזיהום החלקיקי הוא לא זיהום האוויר היחידי שנגרם עקב תחנות הכוח הפחמיות. “תחנות הכוח פולטות גם תחמוצות חנקן, תחמוצות גופרית ומתכות כבדות”, אומר מדר. “עם חלק מהמזהמים האלה אפשר להתמודד באמצעות סולקנים, שמנקים את גזי הפליטה מתחנות הכוח, אבל הם לא מנקים הכול”.

נזקים נוספים להם גורם הפחם קשורים לאופן אחסונו. “הפחם מאוחסן בשטחים פתוחים, וכשהוא נרטב חלק מהחומרים הרעילים שבתוכו, כמו מתכות כבדות, מחלחלים לאדמה ולמי התהום”.

גז ירוק יותר?

מגדל קידוח בשדה הגז נועה. צילום: רן ארדה, ויקיפדיה.
מגדל קידוח בשדה הגז נועה. צילום: רן ארדה, ויקיפדיה.

בהתאם למגמה העולמית, מתוכננת בישראל סגירה של ארבע מתוך שש יחידות הייצור הפחמיות שבתחנת הכוח “אורות רבין” בחדרה עד יוני 2022. בשתי היחידות הנותרות הותקנו מסננים שנועדו לצמצם את זיהום האוויר. עם זאת, היחידות שייסגרו יוסבו ליחידות ייצור מבוססות גז טבעי, מקור אנרגיה שעל אף ההילה הירוקה שלו, עלול לגרום גם הוא לנזקים סביבתיים.

סיכון אחד בגז הטבעי הוא המתאן, שמהווה כ-70-75 אחוז ממנו. מבחינה סביבתית, המתאן גרוע לפחות פי 28 מפחמן דו חמצני – גז החממה הנפוץ ביותר, שגורם לרוב ההתחממות בתהליך שינוי האקלים העולמי. ידוע שעד 8 אחוזים מהגז בקידוחי גז טבעי בורח אל האטמוספירה, וכמות נוספת דולפת מצינורות ההולכה במהלך השינוע והאכסון שלו, כמו גם מבארות גז נטושות. בנוסף, בשימוש בגז טבעי אומנם נפלטת כמחצית מכמות הפחמן הדו-חמצני לאטמוספרה ביחס לשריפת פחם, אך עדיין מתרחשת פליטת פחמן דו-חמצני. מדר מסביר: “בגלל שהגז הטבעי נחשב לירוק, יש לאנשים נטייה להשתמש בו יותר, בלי רגשות אשם ובלי מגבלות, ולייצר יותר אנרגיה. ייצור האנרגיה המוגבר הזה גורם לכך שאחרי כמה שנים כמות הפחמן הדו-חמצני שנפלטת חוזרת לאותו רמה או אפילו עולה על מה שהיה נפלט פעם”.

מסתמן שהפתרון היחיד שיהיה חף מהשפעות בריאותיות וסביבתיות הוא אנרגיות מתחדשות. בעקבות הסכם פריז לשינוי האקלים, מדינת ישראל שמה לעצמה כיעד לייצר 7 אחוז מהחשמל שלה ממקורות אנרגיה מתחדשים עד שנת 2030. עם זאת, נראה שאנחנו רחוקים משם מאוד. “בגדול, המצב כיום בארץ מבחינת אנרגיות מתחדשות גרוע”, אומר מדר. “סביב 1.5 אחוזים בלבד מכל החשמל בארץ מיוצר מאנרגיות מתחדשות. לפי יעדי הממשלה, בתחילת 2015 היינו אמורים להגיע ל-5 אחוזים, ולא הגענו לשם. היינו אמורים להגיע ל-10 אחוז ב-2020, ולצערנו הרב אנחנו לא נגיע גם לשם. אנחנו מהגרועים ב-OECD בנושא. כן חשוב לציין שעד 2014 המספר עמד על פחות מאחוז אחד מכל החשמל שמיוצר, אז השינוי בשנים האחרונות הוא אומנם לא גדול, אבל כן מכובד יחסית למה שהיה לפני כן”.

11 תגובות

 1. לניסים
  אני לא חושב שבמקומות אחרים יש פחות שחיתות .
  ישראל יש לי את כל הזכויות לא חסר לי כלום, נולדתי כאן, אני מרגיש בטוח כאן, אזרח עם כל הזכויות וגם שמילא את כל החובות שלו מעל ומעבר, ואני לא מעוניין לחיות במקום אחר.
  נשיא ארצות הברית, וגם ראש ממשלת ישראל מעניינים אותי ברמה הפרגמטית בלבד שידאגו לביטחון ולמצב הכלכלי שימשיך כמו שהוא .
  התחממות גלובלית זה מדאיג אותי כמו שמדאיגה אותי התנגשות אסטרואידים בכדור הארץ, רעידת אדמה עתידית או מלחמה גרעינית …
  יותר מדאיג אותי כרגע זיהום הסביבה שלי בישראל, ופרויקטים של תעשיות פטרוכימיות וטיפול בתוצרי לואי של הגז הטיבעי שרוצים להקים לאורך שפת הים בארצנו.

 2. אבי
  אני מסכים איתך שלא חסרה שחיתות בישראל. זו בדיוק הסיבה שאני בוחר לא לגור כרגע בישראל. אם אני לא יכול לקדם את מה שחש-וב לי בישראל אז אני מעדיף לעשות את זה איפה שאני כן יכול, ולא לבזבז את החיים בלי בלפרנס את המושחתים.
  לא שבארה”ב המצב הרבה יותר טוב, אבל לפחות כאן יש לי זכויות אזרח (גם בלי להיות אזרח) ומה ששלי הוא שלי.
  רוב האנשים הם כמו הסיפור (הלא נכון) של הצפרדע במים החמים. ככה גם עם ההתחממות הגלובלית…

 3. ניסים
  לא אנחנו בחרנו בו.
  ולנו יש את המושחתים גנבים ושקרנים משלנו שאנחנו בוחרים בהם כל פעם מחדש.
  אז מה יש לנו לבכות על הבחירה של האמריקאים?
  מבחינה פרגמטית כל זמן שהוא ממשיך להעביר לנו כסף ונשק כדי שנוכל להמשיך לשרוד כאן “מתאים לי”. (ואגב גם אובמה עשה את זה, ולכן גם נגדו לא היו לי טענות ).
  אותי מעניין בעדיפות ראשונה הביטחון האישי שלי מבחינה פרגמטית, כל מה שקשור להסכמי שלום, פוליטיקה של התנחלויות, פלסטינים ,חלוקת ירושלים ,הר הבית, … עד היום כל שינוי במצב פוליטי היה רק לרעה, היום יש איזון כל שהוא די יציב מבחינה זאת, ולכן אני מעדיף שהמצב הפוליטי ישאר כמו שהוא . ולכן השילוב הזה של טראמפ וביבי שממשיך לשרת את הקפאת המצב הפוליטי מתאים לי . אובמה גם שירת את המצב הזה, השילוב של אובמה \ביבי שני חנטרישים שמפחדים מהצל של עצמם, גם תרם ליציבות. לעומת זאת מגברת קלינטון שהיו לה כל מיני רעיונות לשינויים … קצת פחדתי יותר מאשר מטראמפ .

 4. אבי
  אפשר להתחיל מזה שטראמפ כבר עשה נזק גדול לארה”ב. הצורך בעובדי חוץ הוא תוצאה ישירה של עלות שכר הלימוד המטורפת כאן. מי שחושב שעצירת ויזות העבודה הוא הפתרון הולך להיות מאד מופתע.
  אפשר להמשיך בזה שהחוקים הסביבתיים כאן שיפרו בצורה מוחשית את מצב הבריאות, והחלטות של הגאון כבר פוגעים במצב הזה.
  טראמפ כבר גרם לעליית מחירים במזון בקליפורניה ופגיעה אמיתית באלה שמגדלים את המזון (וזה לא בוגרי ייל…)
  אפשר להוסיף את הפגיעה החמורה שלו במעמד ארה”ב בעולם.
  טראמפ הוא גנב, שקרן וטיפש.

  אבי, הייתי במשרד ממשלתי בקליפורניה לא מזמן. יש תמונה של הנשיא על הקיר. הנשיא אובמה!!

 5. “בעקבות הסכם קיוטו \פריז ישראל התחייבה לצמצם רק ב 7% . אבל גם בזה לא תעמוד.”
  והעובדות מראות שגם אף מדינה אחרת לא עומדת בהסכמים האלה.
  זה רק אומר שההסכמים הפוליטיים האלה לא שווים את הנייר שעליו הם כתובים.
  אז מה רוצים מטראמפ ?

 6. 101
  התרחיש האטופטימי הזה כנראה לא יקרה.
  לא בגלל שמחירי הפנלים לא ימשיכו לרדת ( בקשר למחיר טורבינות רוח קשה לי להאמין שיהיה ירידה דרסטית במחיר רק עליה של כמה עשרות בדדות ביעילות. טורבינה רוח זה גוף מכני שעיקר העלות שלו זה חומרי הבניה והעבודה ואלה לא צפויים להיות יתר זולים )
  הטעות שלך היא שאתה לא מחשב את הירידה במחיר האנרגיה המחצבית שתהיה אם באמת אנרגיה ירוקה תתחיל לתפוס נפח משמעותי שיגרום ממש להפחתת שימוש בנפט.
  בהרבה בארות נפט אפילו לא צריך לשאוב את הנפט כי הוא פשוט פורץ החוצה. נפט סעודי לדוגמה עולה לסעודים סנטים בודדים לחבית (כמובן שזה מביא אלפי אחוזים של רווח) אולי בארות נפט בכל מיני מקומות ייסגרו מחוסר כלכליות אבל אל תשכח שגם הטכנולוגיה של יצרניות הנפט משתפרת.
  לסיכום ללא החלטות של פוליטיקאים תמיכה של המדינות תמיד אנרגיה מזהמת תיהיה זולה יותר.

 7. 101 צודק – אנחנו לא רק מעצמת גז אנחנו גם מעצמת שמש , ולכן אין שום סיבה שבעולם להמשיך לשרוף בחדרה פחם ולהרעיל חצי מהמדינה.

 8. מחירי הפאנלים הסולאריים צנחו בשנים האחרונות וממשיכים לצנוח במהירות, כבר יש תאים סולאריים שמסוגלים להפיק חשמל ממלוא הספקטרום של האור ואפילו לייצר כמות קטנה של חשמל בלילה מקרינה אינפרא-אדומה. טורבינות הרוח משתפרות ללא הרף והמחיר שלהם לא מפסיק לרדת. כבר היום אנחנו בנקודה שאנרגיה מתחדשת זולה יותר מאנרגיה מחצבית והיחס הזה רק הולך להשתפר עד נקודה שזה יהיה פשוט טירוף לכרות אנרגיה מאדמת כדור הארץ כשיש לך כמות אדירה מהשמש ומהרוחות המנשבות.

 9. פחמן דו חמצני הוא גז חממה אך זה לא בעיה כי מערכת האקלים היא בעלת משוב שלילי.
  דוגמא לאחד מגורמי המשוב השלילי הם הצמחים – פחמן דו חמצני הוא אוכל בעבור הצמחים, שגדלים יותר ומקררים את הכוכב.

  בערך ויקיפדיה עבור Carbon dioxide in Earth’s atmosphere
  יש גרף של כמות הפחמן דו חמצני באטמוספרה במהלך המאות מיליוני שנים אחרונות
  וניתן לראות שהחייים שגשגו בכדור הארץ גם עם רמות פחמן דו חצמני גבוהות בעשרות מונים.

 10. מילא טראמפ חתם או לא חתם… הרי לא אנחנו בחרנו בו.
  (וקצת פתטיים הניסיונות של התקשורת במיוחד בישראל להשמיץ כל הזמן את הנשיא האמריקאי)
  אני רק לא מבין למה בישראל אין לחץ ציבורי על ביבי וממשלתו לחתום על צו לסגור את תחנות הפחם בישראל למרות שאנחנו כבר מעצמת גז טיבעי ואין שום סיבה להמשיך לשרוף כאן פחם.
  ולמה בחדרה ממשיכות לצמוח ארובות ויש כבר ארובה רביעית שכל הזמן פולטת עשן ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן