סיקור מקיף

שבעה כוכבי לכת צצים על כל גבעה – תגלית של קפלר הביאה לשבירת השיא של כוכבי לכת במערכת שמש אחת

גילויו של כוכב לכת שביעי סביב הננס KIC 11442793 יכול להיות השיא במספר כוכבי לכת שהתגלו סביב שמש אחת. כך עולה משני מחקרים נפרדים שפורסמו השבוע.

כוכבי לכת במערכת שמש אחרת. איור: shutterstock
כוכבי לכת במערכת שמש אחרת. איור: shutterstock

גילויו של כוכב לכת שביעי סביב הננס KIC 11442793 יכול להיות השיא במספר כוכבי לכת שהתגלו סביב שמש אחת. כך עולה משני מחקרים נפרדים שפורסמו השבוע.

המערכת נושאת בכמה קווי דמיון לזו שלנו , אבל מסלול כל שבעת כוכבי הלכת הרבה יותר קרוב לכוכב המארח שלהם , הנמצא כ -2,500 שנים אור מכדור הארץ מאשר מקביליהם במערכת השמש – למעשה כולם נכנסים במסלול שבין כדור הארץ לשמש (150 מיליון ק”מ). כל שבעת כוכבי הלכת קרובים מאוד לכוכב המארח, ומשמעות הדבר היא שמערכת השמש צפופה יחסית למערכת השמש שלנו.

כאמור המערכת זוהתה בנפרד על ידי שני צוותים שונים. אחד ממקרי הזיהוי בוצע על ידי מתנדב באמצעות אתר ציידי כוכבי הלכת . האתר הוקם על מנת לאפשר למתנדבים לנפות את הנתונים מטלסקופ חלל קפלר של נאס”א – אשר שוגר במטרה לחפש כוכבי לכת המקיפים כוכבים רחוקים ועל אף שכבר סיים את פעילותו עקב תקלה, הנתונים שהותיר עדיין משמשים כר נרחב וכעת נדרשים המדענים לאשר כאלפיים התרעות על אפשרות לגילוי כוכבי לכת בידי קפלר בתקופת פעילותו.

קפלר משתמש בשיטת המעבר כדי לגלות כוכבי לכת חדשים , שמשמעותה מחפשים נפילה באור של הכוכב כאשר עולם זר עובר מול הכוכב המארח שלו. אבל יש פשוט יותר מדי נתונים וקשה לבחון כל עקומת אור, ולכן המתנדבים האירופים פיתחו תוכנת מחשב שנועדה לחפש את החתימה שלמעבר כוכבי הלכת, כאשר מתנדבים בודקים את התוצאות וקובעים לפיהם אם יש שם כוכב לכת פוטנציאלי.

 

 

“זו המערכת הראשונה בת שבעה כוכב הלכת שקפלר גילה באמצעות שיטת המעבר. הזיהוי די בטוח” אמר כריס לינטוט מאוניברסיטת אוקספורד השותף גם בהגשת תוכנית אסטרונומיה ב-BBC, ממחברי המחקר המבוסס על אתר Planet Hunters. בעוד צוותו של ד”ר לינטוט הגיש את המחקר לכתב העת ASTRONOMY והוא נשלח לביקורת עמיתים, פרסם צוות אחר של אסטרונומים ממספר המדינות באירופה מאמר נפרד על התגלית של כוכב הלכת השביעי במערכת זו לכתב העת אסטרופיסיקל ז’ורנל .

כוכב הלכת החדש הוא החמישי במרחקו מהכוכב האם של המערכת והוא מקיף אותו בתקופה של כמעט 125 ימים. מדובר בסופר כדור ארץ, שרדיוסו גדול פי 2.8 מזה של כדור הארץ. במשפחה יש נכון לעכשיו שני עולמות בגודל של כדור הארץ, שלושה “סופר כדורי הארץ “, ושני גופים גדולים יותר .

“זה באמת נראה כמו מערכת השמש שלנו במובן מסוים , עם כל כוכבי הלכת הקטנים בחלק הפנימי וכוכבי הלכת הגדולים בצד החיצוני . וזה לא בהכרח מה שאנחנו תמיד רואים במערכות שמש אחרות”, אמר רוברט סימפסון, אף הוא מאוניברסיטת אוקספורד ואחד ממחברי המאמר באסטרופיסיקל ג’ורנל.

כיום לא מכירים המדענים מערכות שמש אחרות עם מספר דומה או גבוה של כוכבי לכת אבל יש שתי מערכות שמש HD 10180 ו- GJ 887C שהאסטרונומים חושדים שיש בהן עוד כוכבי לכת, כך שמספרם ישתווה או יעלה על 7, והן נמצאות במעקב תצפיתי.

4 תגובות

  1. יש עוד מערכת אחת שיש לה 7 כוכבי לכת של HD10180 אך שם יש עוד 2 שהם עדיין לא מאושרים
    פשוט מדהיים אך הקצה לגילוי כוכבי לכת גדל וכעת עומד על 1028 !! לא מזמן היה 999
    מרתק מעניין ומסקרן ..הרגע ראיתי באתר הרישמי וישר חפשתי בגוגל כתבה בעברית בנושא ..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן