סיקור מקיף

דרושים עוד מחשבים לפרויקט הגריד הותיק והגדול ביותר

[email protected] זקוק להגדלת כוח המיחשוב עקב שיפור בקליטת אותות הרדיו מהחלל פי 500 לקצב של 100 טרהבייט לשנה

החיפוש רב השנים אחר אותות רדיו מציוויליזציות חייזריות מקבל תאוצה חדשה ויכולת להפיק נתונים חדשים בזכות שידרוג בטלסקופ הרדיו בארסיבו, והמשמעות – פרויקט [email protected], שמרכזו באוניברסיטת קליפורניה בברקלי יידרש מעכשיו למחשבים רבים יותר כדי לסייע בניתוח הנתונים.

מאז תחילת פרויקט [email protected], לפני שמונה שנים, התעניינו חמישה מיליון בתרומת זמן מחשב והפכו את המחשב לפרויקט הגריד האינטרנטי הגדול ביותר – 170 אלף מתנדבים פעילים שסיפקו 320 אלף מחשבים.

לאחרונה הותקנו חיישנים רגישים יותר על טלסקופ הרדיו הגדול בעולם – ארסיבו שבפורטוריקו, וכן שופר כיסוי התדרים והפרויקט מאפשר לאסוף פי 500 יותר נתונים מאשר עד כה. התוכנה שבבסיס מערכת [email protected] שודרגה כדי להתמודד עם ים הנתונים החדשים והחיפוש אחר תבונה חוץ ארצית נכנס לעידן חדש ויכול להציע הזדמנויות חדשות לכל אלו הרוצים לסייע לגלות ציביליזציות אחרות ביקום.

"הדור הבא של [email protected] חזק פי 500 מכל דבר שמישהו עשה עד כה" אמר המדען הראשי של הפרויקט, דן ורטהיימר. "משמעות הדבר היא כי יש לנו סיכוי גדול פי 500 למצוא את ET מאשר בפרויקט [email protected] המקורי."

לפי אריק קורפלה (Korpela), אף הוא מדען בפרויקט, נאספים מדי יום נתונים בנפח 300 גיגהבייט, או 100 טרהבייט בחישוב שנתי, בערך כמות המידע המאוחסנת בספרית הקונגרס בארה"ב. "זו הסיבה מדוע אנו זקוקים לכל המתנדבים שנוכל להשיג". אמר. "לכל אחד יש כעת הזדמנות לקחת חלק בפרויקט המדעי המשותף הגדול בהסטוריה."

הטלסקופ שקוטר צלחתו 300 מטרים ממלא עמק שלם בפורטוריקו והוא חלק ממרכז האסטרונומיה והיונוספירה המופעל בידי אוניברסיטת קורנל במימון חלקי של הקרן הלאומית למדע. מאז 1992, תפסו ורטהיימר וצוותו טרמפ על תצפיות הרדיו האסטרונומיות שבוצעו ממילא בארסיבו כדי לנסות לתעד אותות מן החלל ולנתח אותם כדי למצוא תבניות שיוכלו להעיד על כך שהם שודרו בידי ציוויליזציה תבונית.

כאשר ראו אנשי הצוות כי המידע שאספו רב מכדי שניתן יהיה לנתחח אותו הם הצליחו לשכנע להקים פרוקיט מיחשוב מבוזר כדי לנצל זמן עיבוד פנוי של כמה שיותר מחשבים ולהפוך אותם למעשה למעין מחשב על אחד ענק לצורך הניתוחים. מאז תחילת הרעיון קמו פרויקטי מיחשוב מבוזר המבקשים לקדם מחקר החל מ- from [email protected] שנועד לחזות את המבנים התלת ממדים של חלבונים ועד לפרויקט האחרון [email protected] שנועד לבנות מודל של יקומים אפשריים. מרביתם עובדים על פלטפורמה המכונה BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) , שפותחה בידי מנהל [email protected] דייויד אנדרסון כך שהפרויקטים השונים יכולים לחלוק במשאבים. "כעת רצים 42 פרויקטים על BOINC ועד כה, היה לנו מספיק כוח מיחשוב" אמר ורטהיימר.

מה שהניע את הזרימה החדשה של הנתונים היה הוספת שבעה קולטים חדשים בארסיבו, המאפשרים לטלסקופ לתעד יותר אותות רדיו משבעה אזורים בשמים בו זמנית במקום מאיזור אחד. בנוסף לכך החיישנים הללו רגישים יותר והם יכולים לאתר את הקיטוב של אותות הרדיו ופי 40 יותר תדרים, וכעת ארסיבו מסוגל לסרוק את השמים אחר מקורות רדיו חדשים. שידרוגים אלה מאפשרים גם לשפר את היכולת לאתר אותות תבוניים מן החלל. לדברי ורטהיימר, הרגישות הנוספת תאפשר לסנן טוב יותר הפרעות מכדור הארץ שהתחפשו לאותות מן החלל. ורטהיימר אומר כי על אף שבברקלי מנסים לנתח אותות רדיו מהחלל מאז 1978 ממגוון טלסקופים, לא התגלה עד כה שום אות מציוויליזציה זרה. "הארצנים רק החלו להסתכל בתדרים חדשים בשמים, אנו מסתכלים רק על המקורות הבהירים ומקווים גם שאנו סורקים את ערוצי הרדיו הנכונים" אמר. "החדשות הטובות הן שאנו נכנסים עידן שבו נוכל לסרוק מיליארדי ערוצים. ארסיבו כעת אופימאלי לסוג כזה של חיפושים ואם האותות משודרים, אנו או המתנדבים נגלה אותם.
פרויקט [email protected] מומן במהלך השנים על ידי גופים רבים ובהם האגודה הפלנטרית וחברת סאן מיקרוסיסטמס והוא ממשיך לפעול מתרומות פרטיות, חלק מהן מהמתנדבים בנוסף לתרומת זמן המחשב.

מיליון שנות חיפוש ועדיין לא נמצא אות מתבונה חוץ ארצית

אי.טי לא מצליח להתקשר הביתה

כיצד יוצרים קשר עם יצורים תבוניים?

הסוד של אלפא – פרופ' נח ברוש בכתבה מגלילאו על השידרוג של טלסקופ הרדיו בארסיבו

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

41 תגובות

 1. חבר'ה יש לי את הגירסה העדכנית של BOINC כבר זמן רב רק שימו לב לדב רחשוב אחד שאתם שוכחים אתם שוכחים את הנוסחה של הפיזיקאי פרנק דרייק. היא מופיעה בספר שכתב טימוטי פריס 'מעבר לגבול התודעה' וגם קארל סייגן ז"ל דבר על הנוסחה הזאת רבות. הוא דבר על זה בסידרה שלו קוסמוס וזו גם הייתה אחת המטרות שבחלליות וויאג'ר ופיוניר יש מסרים מכדור הארץ המיועדים לצוויליציות זרות. גם בספרים שהוא כתב הוא דבר על זה. אגב, הפיזיקאי פרנק דרייק דבר על כך שציוויליזיציות מסויימות ישמידו את עצמן באמצעות נשק גרעיני. SETI הוא לא בזבוז נהפוך הוא אם העקרונות הפיזיקליים הם זהים לגבי היקום הרי סביר להניח שיהיו צביליזציות אחרות. והטכנולוגיה מתקדמת וכבר היום ניתן לראות שמערכות שמש וכוכבי לכת זה לא דבר נדיר. בערוץ נשיונל ג'אוגרפיק יש סידרה המדמה כוכבים שימצאו בהם חיים ואיזה צורות חיים ימצאו שם. בנאס"א בונים כרגע את הטלסקופ שיחליף את טלסקופ החלל האבל. ולגבי סטארגייט? אני אוהבת את הסידרה ללא שום קשר. וכנ"ל את מסע בין כוכבים הרי בזכות מסע בין כוכבים יש לכם סלולרי…
  חשבתם על זה פעם????

 2. כבר נמצאו חיים ביקום וסטי סתם זורקים כסף. ההוכחה נמצאת בהר שאיין, קולורדו, בפרוייקט בשם סטארגייט.

 3. אז מה מיכאל…אתה משהו כמו הברון מיכנהאוזן? כי עדיין אני לא רואה את תואריך רשומים על המסך ולא שום דבר מפועלך שאינו קשור בבירבורים ברשת !
  אתה מצטייר יותר כדמגוג בגרוש המומחה בעיקר במניפולציות על דברי אחרים !
  גם לא ראיתי שום רעיון מקורי שלך אלא רק לעג לרעיונות של אחרים . שיבושם לך אם זה מה שאתה רוצה להשיג בחיים!

 4. אני חייב להוסיף בהקשר זה כי לפני כ15 שנה יצאה הודעה מטעם וועדה לבטיחות בדרכים או דומה לזה בראשות השופט דב לוין כי אחרי בדיקה מקיפה הגיעו למסקנה כי האשם העיקרי בתאונות הדרכים הוא…אתם מנחשים? כן הנהג הישראלי !!
  ואני אחרי בדיקה אישית בשיטות שלי שארכה כשעה (כולל קפה) ותיכף גם תדעו איזו "בדיקה" זאת היית! הגעתי למסקנה כמעט הפוכה והיא שהאשם העיקרי היא הממשלה והשלטון המקומי ולנהג יש אולי 5% אשמה!!
  ולפני משהו כמו שנתיים הגיעו "המומחים" גם הם למסקנה כי הנהג הישראלי לא אשם !!
  ועל מה אני ביססתי את מסקנתי? פשוט מאד שאלתי את עצמי אם הנהג לא "מציית" לתמרורים כפי שפירטה הוועדה כאחת הסיבות מי בעצם אשם? ותשובתי היא דווקא הממשלה האחראית לכך כי הנהג יציית !! שנית כמה מהנהגים לא צייתו לתמרורים? יותר מ5% ? לא בטוח אחרת כמות התאונות היית עולה ..הרבה מהתמרורים לא ברורים או לא מבלבלים, בנושא העקיפות "המטורפות" בכמה כאלה אתם נתקלים כל יום? יותר מ5%? אני בספק, בעניין נהגי המשאיות העייפים מי אשם? ונהגי מוניות העוצרים במקומות אסורים מי אשם? ועוד ועוד ..בנושא חנייה לא חוקית שגם לה יש השפעה עקיפה על הנהיגה בהקשר של זילזול בחוק אחד יוביל לזלזול בחוק אחר..בדקתי בכמה רחובות בתלאביב והתברר כי אחוז החונים לא כחוק מתקרב גם הוא לגבולות ה5% !! והם אלה החונים במעבר חצייה ובפינות או בחנייה כפולה לא חוקית למרות שבמבט ראשון זה יכול להיראות אחרת !
  איך שלא מסתכלים על זה הכל מוביל את האשמה לממשלה לה יש את הסמכות והכלים ליצור את הסדר הנכון שיפחית את תאונות הדרכים ! ובכל זאת הוועדה החליטה להאשים את הנהג כאילו חברי הוועדה הם אוסף של קוטרים שלא בודקים ממצאים וניזונים מקיטורים של הישראלי הממוצע שגם הוא החליט כי הנהג הישראלי הוא האשם בגלל שמישהו חתך אותו או סיבה אחרת !
  חשוב להדגיש כי על זה ביססו הרבה פתרונות רובם בשטח הפרסום (חסר כל קשר למציאות) שיסבירו לנהג את אשמתו הגדולה ומהצד הממשלה המשיכה לחייך חיוך נקי מכל אשמה !

 5. למיכאל
  קיבלתי את ההערה שלך בקשר לדיוק למרות שדווקא אצל צזנה בלט לי מייד לעין עניין של ניסוח כנראה ! ואם לדייק קשור אצלך לאמירת אמת !?, כתבת "(שבדיוק בגלל תכונה זו גם מרשה לעצמו לכתוב על כל נושא בתגובה לכל כתבה למרות שאין קשר בין הדברים כי הרי על פיו יישק דבר,"..ויותר בצימצום "לכתוב על כל נושא בתגובה לכל כתבה" ואם לא דייקת אז שיקרת? קל מאד מאד לבדוק שלא הגבתי לכל כתבה. אתה ושאר המגיבים מוזמנים לבדוק את העובדה הפשוטה הזו !! מעבר לזה האם אתה כולל גם ברכות כמו במקרה של יוליה קמפה שזכתה במקום ראשון בתחרות מדע אירופית? להערכתי הגבתי בכעשר נושאים (שחזרו על עצמם) שהיה מה לי מה לומר בהם כי היית לי לרוב נגיעה כזאת או אחרת בהם במשך השנים !

  ואם נחזור רגע למדע כשכתבתי טובי "מדעניך" כמובן זה מיוחס אליך כמי שרואה במדע את חזות הכל אבל מעבר לזה התחייבתי (ולא רק בדיבורי סלון בימי שישי) ואם מישהו ירים את הכפפה אהיה מוכן לפרט מה ואיך ..אבל הכי חשוב זה שלמרות איך שהתפיסה המדעית נראית היום רוב עיקריה התפתחו למעשה מחוץ "למדע" !
  איינשטיין וניוטון פיתחו את תפיסותיהם המדעיות כששהו מחוץ לעולם המדע וכמוהם עוד הרבה שמות פחות ידועים כמו פרמי שלימד פרופסורים באיטליה על תורת היחסות בגיל 21 !! וכאשר איינשטיין "הפך" למדען מוכר הוא תרם מעט מאד למדע כנ"ל ניוטון שאגב ממש לא סבל את הקהילה המדעית של לונדון !
  כך שמה שקרוי הדיסציפלינה המדעית פותחה ברובה מחוץ אליה ! והצגתה בצורה אחרת (אם אנחנו בענייני דיוק) היא שיקרית, כאילו המדע התפתח בין קירות אוניברסיטאות ותחת תוארים כבדים !

  באשר להגדרות התנהגות לא יודע למי התכוונת לי זכורים שניים ובהחלט מוכרים לך שכנראה דייקו יותר ממה שהערכתי בזמנו! שאגב כך לא נעלם מעיניי כי לא השבת לשאלתי בקשר לתואריך ופועלך המדעי ..האם אני צריך להבין כי אין לך כאלה?

 6. האם יש חיים בפלנטות אחרות, האם יש חיזרים במערכות שמש אחרות אם כן כמה ציויליזציות קיימות בגלקסיה שלנו?
  אין לנו תשובות על שאלות אלו וכל הנושא נתון לספקולציות ולכו כל אחד יכל לתת את העומדנים שלו על סמך כל מיני ספקולציות וחישובים.
  מי שחושב שההשערה שלו מצדיקה את המשך תוכנית SETI(בספקטרום התדרים האלקטרומגנטי אני לא יודע אם הם גם מחפשים תיקשורת ליזר)
  אין בעיה.
  גם מי שחושב שלא יקלטו שידורי חיזרים מתוך ההשערות שלו צודק.

 7. למה חדש:

  נראה לי שמיצינו את העניין.
  כמובן שכשדיברתי על כך שרדאר מכסה את כל השמים הוא עושה זאת באמצעות אלומה שסורקת אותם.
  לא חשבתי שנושא הדיון הוא רדאר וזה שנכנסת לפרטים כאן מראה שכבר אין לך מה להוסיף.
  את תדאג. גם לי אין, אבל אם כבר דיברת על 360 מעלות, כמובן שלא דייקת כי 360 מעלות מכסה רק מישור ולא את כל השמים בשעה שהרדאר באמת סורק את כל השמים (ויש המון מכשירים כאלה).
  עוצמת השידור של וויאג'ר היא קטנה יחסית, בגלל זה נחוץ מערך אנטנות גדול כדי לקלוט אותה, כל תחנת רדיו משדרת בעצמה גבוהה בהרבה. חוץ מזה, אין לנו מושג מהם האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשות ציביליזאציות חוצניות.
  איני מבין מה אתה מנסה לטעון עם החמישה מיליארד שנה. אם אתה רוצה לומר עכשיו שזה שאין הסכמה על מספר הציביליזאציות זה רק בגלל שכולם מטומטמים ולא באים לראות את חישוביך אז בבקשה – שטח את כל משנתך בנושא כדי שאפשר יהיה לבקר אותה. נפנוף בחמישה מיליארד שנה לא יכול להרשים אף אחד כפי שאינני מצפה שתתרשם מכך שבשביל החלב בלבד יש ארבע מאות מיליארד כוכבים ושמספר הגלאקסיות הכולל עולה על מאה מיליארד.
  לסיכום, נראה לי שהבענו את דעתנו.
  אתה לא היית משקיע בעניין. בסדר. הורדת את זה מעל לבך והפרויקט ימשיך לרוץ כי יש מספיק אנשים שחושבים אחרת.

  לפרץ:
  המילה "לדייק" איכשהו קשורה אצלי לאמירת אמת. אולי זה שגעון פרטי שלי בגלל שאתה הרי טוען שיש איסוף אמיתות אבל רק כדי לרצות את שגעוני הפרטי אציין שלפני תגובתי הראשונה מ 13:09 ברביעי לחודש צזנה כלל לא הגיב ובתגובתי זו, כבר בשורה החמישית (כולל שורת הפניה אליך) כתוב כדלקמן: " ההנחה/תקווה מאחרי הפרויקט היא שאוכלוסיות מתקדמות עושות/עשו שימוש בשידורי רדיו לצורכיהן ושיש סיכוי כלשהו שנקלוט אותות אלה".
  בהמשך אותה תגובה אף הסברתי שאין כל היגיון בשידור לצורכי תקשורת למרחקים שהופכים את השיחה לבלתי רלבנטית בגלל פרקי הזמן שלוקח לשדר לעבור מצד לצד.
  אל תבין אותי שלא כהלכה. אני בטוח שרועי צזנה היה אומר אותו דבר לו ענה בנקודת זמן זו כי הרי גם הוא אדם הגיוני אבל לא אלך אתך את כל הדרך. אני לא אשקר כדי "לדייק"
  לא אמשיך מניתוח המשך הדברים שאמרת.
  הם נראים לי שגויים ובלתי מעניינים וכפי שאמרתי, אינני מעוניין להתיש אותך.
  אציין רק שהתימרותך להיות חכם מכל המדענים וציפיתך שיקחו דוגמה מ"איך שאתה היית עושה" ואיך "שאתה נוהג לעשות דברים" מראה מי כאן באמת חושב שהוא מרכז העולם (שבדיוק בגלל תכונה זו גם מרשה לעצמו לכתוב על כל נושא בתגובה לכל כתבה למרות שאין קשר בין הדברים כי הרי על פיו יישק דבר, היה כבר מישהו, אינני זוכר כרגע את שמו, שהגדיר את התנהגותך באופן יותר תמציתי וקולע ממני)

 8. מיכאל
  בוא נדייק, צזנה הוא שהזכיר שידורים בתוך הגלקסיה אותם אולי ניתן לקלוט אבל הסיכויים לכך שואפים לאפס!
  בקשר למה שכתבתי בתגובתי הראשונה (אותה הקפדת לקעקע ולעשות בה מעשה מגונה בפומבי) קוראים לזה הערכה מחדש וזה סביר כאשר חלפו למעלה מ30 שנה מהזמן בו התחילו "להאזין" לאותות תבוניים מהחלל החיצון (אולי כדאי שקודם יחפשו כאן אותות כאלה !) , אני הייתי עושה הערכה כזאת כל שנה ואני לא זוכר שזה מה שהם עושים לפני שהם ממשיכים עם הראש בקיר החלל האינסופי כאשר הם רק מגדילים את עוצמת הקליטה ומגדילים את כמויות המידע שיש לעבד פי מאות !
  אני עובד אחרת ואני בטוח שזאת הגישה המהירה יותר וזה ע"י חשיבה והערכה מחדש והעלאת הסיכויים בכל דרך שהיא כולל כיוונים שלא חשבו עליהם קודם !
  וכדי שלא תטען שאני צריך לעשות משהו לפני שאני מגיב (טיעון מופרך מעיקרו כמובן-אתה בנית חלליות וטלסקופים ויש מאחוריך עשרות פרוייקטים כדי להגיב כאן?)
  אני מתחייב לפתור את בעיית המיזוג הגרעיני תוך 6 שנים בתקציב של מיליארד דולר !!
  אני מתחייב לפתור את בעיית הפשע בישראל תוך שנה עם אותו תקציב שיש היום.
  מתחייב להקטין את כמות תאונות הדרכים לשליש תוך 3 שנים.
  אבל אני אלך איתך יותר רחוק מזה אקח בעיה שטובי מדעניך התמודדו איתה בלי הצלחה עד כה, בעיית הקאסמים..אני מתחייב תוך שנה לבנות מערכת שלא תאפשר לאף קאסם להגיע לשטח ישראל !!
  אתה רוצה לתפוס אותי במילה? תשיג תקציב או הזמנה לאחד הגופים המתאימים ואז חובת ההוכחה עליי!
  מצד שני אני מזמין אותך להציע כל פרוייקט אותו תוכל לבצע ואני מבטיח לעשות כל ביכולתי להשיג לך תקציב!
  ככה נעבור משלב הדיבורים לשלב המעשים כי אתה לא מתרשם מדיבורים במיוחד של אחרים ו"בתשובותיך" אתה מרבה לעשות מניפולציות בתגובות אחרים ומייחס להם כוונות שונות ..אבל נעזוב זה קטן עלינו !
  ועוד דבר קטן תשכיל אותנו בתואריך כי לא מצאתי שום מידע עליך במוסדות האקדמים בארץ (6 כאלה), ובפועלך עד כה כדי שנדע עם מי אנו מדברים .

 9. למיכאל
  "רדאר אינו ממוקד בנקודה אחת – הוא מכסה את כל השמים."

  הרדר שולח אלומה או קרן של גלים אלקטרומגנטים מאופנן אם הוא לא היה עושה כך אז לא היה מוצא מיקום גופים במרחב כמובן שקרן רדאר יכולה להסתובב
  ב-360 מעלות.היא לא מכוונת לכוכבים בדרך כלל אבל יש זליגה לחלל
  "משתמשים במכשירי רדאר על כדור הארץ אפילו כדי לחדור את האטמוספרה של כוכבי לכת אחרים."

  נכון אבל השימוש לא מתמשך בגלל בעית סינכרון מיקום ותנועה יחסית בין הפלנטות.
  החללית וויאג'ר 1 נמצאת במרחק של 14 שעות אור ובשביל לקלוט אותה משתמשים במערך אנטנות גדולות על פני כדור הארץ כאשר הכיוון של החללית במרחב ידוע
  והקליטה חלשה מאוד.
  האם אפשר לקלוט ממרחק של כ 100 שנות אור באותה עוצמה או יותר nשהחללית משדרת (300W ).
  נכון שמספר הציביליזציות בגלקסיה הוא ספקולטיבי היום אבל אם ניקח כדוגמה את כדור הארץ אז עברו 5 מלירד שנים עד שהתחילה תרבות תיקשורת אז נכון שזאת
  דוגמה יחידה אבל בהחלט אפשר להשתמש בא כקנה מידה.

  "אגב, שהממונה על תקציבי SETI אינו קורא את הידען ואתה צריך למצוא דרך אחרת כדי לייעץ לו."

  משפט טפשי מוזר ולא לענין בסך הכל הבעתי את דעתי הפרטית.

  "אם יש משהו שהאתר כן עושה בנושא זה ליצור דעת קהל וזו בסופו של דבר עשויה להשפיע עליו אבל השפעה מסוג זה היא השפעה כוחנית. כאן אתה כבר לא יכול לטעון שאתה מייעץ"

  עוד פעם בפורם זה כל אחד יכל להביע בכל נושא את דעתו הפרטית וגם אם היא לא נוחה לך.

  לסיכום לא הבעתי התנגדות גורפת לתוכנית SETI
  ואני מקווה שיקלטו שידורי חיזרים עוד בתקופת חיי

 10. אני לא מבין על מה כל הויכוח….

  אנחנו יהודים, אנחנו רוצים למצוא ציויליזציות אחרות כדי שיהיה לנו על מה להשתלט אחרי שנשתלט על כדור הארץ

  כמובן, אסור שהגויים ידעו את זה.

 11. למה חדש:
  זליגת השידורים נמשכת ותימשך והיא גדולה היום מאי פעם.
  מספיק שתחשוב על רדאר.
  להזכירך:
  רדאר אינו ממוקד בנקודה אחת – הוא מכסה את כל השמים.
  רדאר אינו נעצר בתוך האטמוספרה ולעולם לא יוכלו להשתמש ברדאר שמוחזר משכבה באטמוספרה כי רוצים שהחזרתו תעיד על המצאות איום.
  שתי תכונות אלו של הרדאר תשמרנה בכל גרסה עתידית שלו כי אחרת לא ימלא את תפקידו.
  משתמשים במכשירי רדאר על כדור הארץ אפילו כדי לחדור את האטמוספרה של כוכבי לכת אחרים.

  יכולתן של ציביליזאציות חייזריות לקלוט שידורים אינה מוגבלת על ידי היכולות שלנו כיום.
  ייתכן בהחלט שיש להם יכולת לקלוט שידורים חלשים בהרבה.

  כל אחד יכול לנקוט באיזה מספר שהוא רוצה כשהוא מספר את מה שאינו יודע על מספר הציביליזאציות.
  כמו שאמרת, המדע אינו יודע את התשובה ואין הערכה מקובלת בתחום ולכן התבססותו של מישהו דווקא על ההערכה שלך תהיה שטות.

  את דברי על נושא השקעת הכסף ייעדתי גם לאחרים שהתבטאו בנושא. אני מבטיח לך, אגב, שהממונה על תקציבי SETI אינו קורא את הידען ואתה צריך למצוא דרך אחרת כדי לייעץ לו.
  אם יש משהו שהאתר כן עושה בנושא זה ליצור דעת קהל וזו בסופו של דבר עשויה להשפיע עליו אבל השפעה מסוג זה היא השפעה כוחנית. כאן אתה כבר לא יכול לטעון שאתה מייעץ.

 12. למיכאל
  "אני מאמין שמספר הציוויליזציות הטכנולוגיות בגלקסיה שלנו הוא נמוך ביותר"

  "ואני אומר – אז אמרת!
  האם יש לכוון את המחקר המדעי לפי אמונותיך?"
  ראשית אין עומדן מדעי לגבי מספר הציוויליזציות הטכנולוגיות כך שכל אחד יכל לקבוע כרצונו
  שנית ניראה שאתה מבולבל אנילא מחלק כספים למחקר מדעי
  אני רק מביא את דעתי הפרטית.
  "בכלל נראה לי מוזר שאנשים מרשים לעצמם לומר לאחרים על מה להוציא את כספם"
  אם היתה קורא בדיוק מה כתבתי לא הייתה כותב את המשפט הזה.
  כתבתי " חבל על ההשקעות בנושא זה" זכותי לחשוב כך
  זאת דעתי הפרטית אבל כל אחד יכל לעשות בכספו כרצונו.

 13. אם קיימים רק כמה עשרות ציויליזציות שמשדרות
  ואם ניקח את גודל הגלקסיה אז המרחקים בממוצע בין הציויליזציות הם אלפי שנות אור כך שאפילו אם ננסה לקלוט שידורים לא נצליח בגלל שהעוצמה נמוכה מדאי
  לגבי השקעת כספים בנושא אמרתי שחבל להשקיע אבל כל אחד יכל לעשות כרצונו.
  בכל זאת אני מקווה שיקלטו חיזרים עוד בתקופת חיי.

 14. למיכאל
  רוב השידורים שהמשיכו לחלל היו בתחום תדרים של UHF ומעלה משדרי הטלויזיה בעבר שידרו מידע רב לחיזרים
  ואם אני לא עועה הפסיקו
  שידורי הרדיו הם בתחום VHF הנמוך שהם מונחתים במידה רבה בכיוון החלל.
  שידורי תחנות הממסר של הטלפונים הסלולריים הם בעוצמה נמוכה יחסית כך שהזליגה שלהם נמוכה מאוד
  ולכן שידורי הטלויזיה בעבר היו אחד הגורמים החשובים
  לזליגת שידורים לחלל.
  אני לא אומר שאין יותר זליגה אבל ככל שמכשירי השידור משתכללים הם יותר ממוקדים והזליגה תיקטן יותר.

 15. עוד דבר למה חדש:
  כל הקטע המשונה הזה של הדיון התחיל באמירה שלך שמשום מה עוד לא הגבנו עליה.
  אמרת:
  "אני מאמין שמספר הציוויליזציות הטכנולוגיות בגלקסיה שלנו הוא נמוך ביותר"

  ואני אומר – אז אמרת!
  האם יש לכוון את המחקר המדעי לפי אמונותיך?

  בכלל נראה לי מוזר שאנשים מרשים לעצמם לומר לאחרים על מה להוציא את כספם.

 16. למה חדש:
  הצפנה כלל לא שייכת לעניין.
  כשמנסים לגלות שיש שידורים לא חייבים לפענח את תכנם.
  אם דברת על ההצפנה כי כל כך חשוב לך לראות באמת את התכנית עליה דברתי אז אתה יכול להירגע גם בעניין זה כי רוב הצפנים מפוענחים בסופו של דבר.
  רוב התקשורת שלנו אינה מיועדת ללווינים כך שהשאלה איך בדיוק תתבצע התקשורת עם הלווינים ממש לא חשובה.
  רדיו במכונית יהיה? יהיה!
  טלפון נייד יהיה? יהיה!
  האם אלה יוכלו לעבוד באמצעות חוטים או באמצעות לייזר? לעולם לא!

 17. מה חדש,

  גם במידה ונסגרות ה- 'זליגות' בשידורים, עדיין יהיו שידורים שניתן יהיה לקלוט, אם להסתמך על המודל האנושי. תמיד יהיו שידורים לא-רשמיים, חובבניים, ממערכות אחרות, וכו'.
  אם לא נסתמך על המודל האנושי, הרי שאפשר להניח שהציוויליזציות החוצניות האלו חושבות בצורה שונה. במקרה זה, יתכן שהן בכלל לא מעוניינות להסתיר את השידורים שלהן.

  בקיצור, אפשר להמשיך להניח הנחות ועוד הנחות, שחלקן מצביעות נגד החיפוש וחלקן בעד החיפוש. אבל אפילו אם הסיכוי קרוב לאפס, התשואה במקרה זה כל-כך גדולה שאני מאמין ששווה להשקיע בזה זמן וכסף – במיוחד מכיוון שהרוב המכריע של הכסף מגיע מגופים פרטיים.

 18. למיכאל
  כבר בימנו יש מגמה של הצפנת מידע למשל תיקשורת לוינים גם הממיר של הטלויזיה הוא סוג של הצפנה ולכן המגמה תתגבר בשנים הבאות
  אני מאמין שבעתיד כאשר חלליות שלנו ינועו במרחבי מערכת השמש הם יעדיפו תיקשורת ממוקדת גם בשביל לחסוך אנרגיה.
  ולכן יש חלון של כמאה שנה לקלוט שידורי חיזרים עד שיסגרו את זליגת השידור לחלל.
  אם ישנם בגלקסיה עשרות ציויליזציות ונניח שקמה מהם
  יתישבו בכוכבים אחרים הסיכוי שניקלוט שידור מהם קרוב לאפס.

 19. האם מישהו יודע למה האוניברסיטאות בישראל לא מתקינות BOINC על המחשבים שברשותן ועוזרות במאמץ בפרויקטים חשובים כמו SETI?
  עד כמה שידוע לי אפשר גם ליצור פרויקטים עצמאיים על בסיס BOINC שיכולים לקדם את צרכי החוקרים באוניברסיטאות. בכל מקרה רוב הזמן המחשבים דלוקים ולא פעילים.

 20. לפרץ:
  נזכרת שכן אמרת משהו.
  אמנם המשהו הזה כבר קיבל תשובה בטקסט המקורי אבל אחזור עליו כי אני מבין שכלל לא קראת אותו.
  כאשר החייזרים (אם הם קיימים) משדרים לטובת עצמם (למשל את התוכנית כוכב נויטרונים נולד שלהם) אין להם כל בעיה של מרחק.
  כאשר אנחנו נקלוט את התוכנית שלהם זה יקרה כעבור שנים רבות אבל מה הבעיה? הם בכלל לא שדרו את זה אלינו ולנו לא מפריע שהם שדרו את זה לפני שנים רבות (אגב, גיל התוכנית שנשמע יהיה בדיוק כגיל הכוכב שנראה או במילים אחרות, אם תהיינה לנו משקפות מספיק חזקות (ולא תהיינה) ואם התכנית תשודר ממקום פתוח ומהצד של הכוכב שפונה אלינו, נוכל לראות אותה "מלמעלה" במשקפת ומן החזית דרך הטלוויזיה בו זמנית).
  עד כאן מאולפן השידור במרכז העולם.
  אני מחזיר את השידור לשוליים הנידחים.

 21. לפרץ:
  אין לי כל כוונה להתיש לא אותך ולא את עצמי ולכן לא אתווכח אתך (מה גם שפרט להאשמות וניסיון מטופש לנתח את אופיי לא אמרת דבר כך שאין עם מה להתווכח)

  למה חדש:
  ואם התקשורת אינה כזאת?
  אנחנו, למשל, מעולם לא נהגנו כך.
  התחלנו לשדר באלחוט עוד לפני שחשבנו על האפשרות שחייזרים יגלו אותנו באמצעות שידורים אלה וגם כיום אנחנו ממשיכים בכך ואני בטוח שאינך רוצה שזה ייפסק (ותיאלץ לוותר על חלק משמעותי מאיכות החיים שלך).
  איזו סיבה יש לך לחשוב שחייזרים ינהגו אחרת?

 22. שאלה
  אם התיקשורת בכוכב החיזרי הוא חוטי או בגלים קצרים מאוד כך שאין זליגה אלקטרומגנטית לחלל.
  והתיקשורת בין ספינות החלל נעשית באמצעות ליזר כך שהמידע מוצפן אז הסיכוי שניקלוט שידורים מהם קרוב לאפס.
  ברור שהם לא ירצו זליגת שידור שתגיע לציביליזציות אחרות.
  אם זה נכון אז חבל על ההשקעות בנושא זה.

 23. מר פרץ,

  גם אם ציביליזציות חוצניות מרוחקות מכדי להשפיע עלינו, עדיין אנו יכולים להפיק תועלת עצומה מהשידורים שלהן. תאר לעצמך מה יקרה אם נוכל לקלוט את מכלול השידורים שציביליזציה חיצונית מסויימת שלחה בינה לבין עצמה. אותם שידורים יכללו מידע על הטכנולוגיה שלה, על התרבות שלה, על הביולוגיה שלה וכן הלאה.

  גם אם לא ניתקל באותם חייזרים אי-פעם, הרי שקליטת השידורים שלהם יכולה להקפיץ את הטכנולוגיה (ואולי גם את מדעי המדינה והסוציולוגיה) מספר שלבים קדימה. כל זאת, מבלי שהם בכלל ידעו על קיומנו, בין היתר מפני שקרוב לוודאי שחלפו אלפי שנים עד שהשידורים הגיעו לאיזור שלנו.

  לנקודת מבט,
  כפי שמיכאל ציין, אנו יכולים לזהות סדר, כי זה מה שאנו מכירים. אנו גם יודעים שניתן לשדר באמצעים אלקטרומגנטיים, שוב מפני שזה מה שאנו מכירים. אין ספק שלחוצנים יכולה להיות טכנולוגיה מתקדמת בהרבה משלנו, אבל זה לא משנה את העובדה שאנו יכולים לנסות למצוא רק את מה שאנו מזהים. לפחות זהו נסיון אמיתי למציאת חיים בעולמות אחרים.
  האם עדיף לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות כלום, פשוט בגלל שיתכן שלאותם חייזרים יש דרך מחשבה אחרת וטכנולוגיה שונה לחלוטין?
  לא לדעתי.

 24. למיכאל
  אם התמקדות באותות המשודרות בין ציבילזציות היא חסרת משמעות בגלל מרחקן מאיתנו כדבריך , אז דווקא התמקדות באותות חופשיים בחלל היא הגיונית יותר?
  בעניין ההתשה בתגובות ..זה לא מה שאתה עושה?
  שים לב כי בתגובתי יש חלק המזהיר מפני התאבנות או התקבעות על כיוון אחד ולכן ניסיתי לרענן את החשיבה גם אם "מדענים עוסקים" בזה, יש הרגשה שלא רק שאתה חושב שאנחנו במרכז העולם אלא שאתה עצמך הוא מרכז העולם, ורק הערכותיך וסבירותיך הן הנכונות וכו .
  שיבושם לך אם זה עושה לך טוב רק אל תצפה שכך ירגישו כולם או שזאת המציאות .

 25. לנקודת מבט
  הרבה דברים ייתכנו.
  ייתכן, למשל שאינני קיים אלא כהזיה במוחך.
  האם זה יגרום לך לא לענות לי?
  האם לא תשתמש ברדאר ובכל אמצעי גילוי העומד לרשותך רק בגלל שייתכן שהאויב פתח מטוס חמקן שחומק מכל האמצעים הללו?
  נו באמת….

 26. בזבוז זמן וכסף אבל אולי מספק משרות לאנשים שזקוקים לזה. הרעיון לבדוק סדר בין גלי הרדיו מבוסס על נקודת המבט הפרטית של אלו המגדירים מה נחשב כתבניות בעלות משמעות. אולם יתכן שמשמעויות וסדר מוגדרים באופן שונה לחלוטין בכוכבים אחרים. מה גם שיתכן שהתיקשורת אצלם עובדת באופן שונה לחלוטין כלומר לא באמצעים אלקטרומגנטיים כפי שאנשי הפרויקט מניחים.

 27. אני מאמין שמספר הציוויליזציות הטכנולוגיות בגלקסיה שלנו הוא נמוך ביותר עשרות או בודדים עם פיזור עצום
  על פני הגלקסיה אבל לא בהכרח.
  אם ניסתכל על תקופה של 5 מליארד שנים של כדור הארץ
  אז בחלקיק השניה האחרונה נולדה ציויליזציה טכנולוגית
  אחת ויחידה.
  אם נשליח את זה על הגלקסיה אז הנדירות של זה ברורה.
  כל תרבות חיזרית תירצה להגן על עצמה מתרבויות בכוכבים אחרים כמו שמיפעלים מגינים על הפטנטים שלהם
  מחברות אחרות.
  ולכן אני מאמין שבחלל ישתמשו בתיקשורת ליזר מוצפנת ולא בספקטרום הרחב של הגלים האלקטרומגנטים.

  ידוע שאנחנו שולחים לחלל בטיפשוט רבה (חלליות וויג'ר טלסקופ הרדיו בארסיבו) מידע על מקומנו והתרבות שלנו דבר זה יכל להיתנקם בנו בעוד מאות או אלפי שנים אם וכאשר יגיעו חיזרים על סף כדור הארץ.
  אם ניסתכל על הציביליזציה האנושית נוכל לראות שאימפריות קמו ונפלו המשותף לכולם היה שוד וגזל של הארצות הכפופות להם.
  בנוסף הציויליזציה האנושית דיללה והכחידה חלק מהחי על כדור הארץ למשל היפנים תרבות שקטה ושוחרת שלום
  אבל לא מפסיקה לצוד לויתנים שזה זן ניכחד.
  בנוסף כל המדינות המפותחות והמתפתחות גוזלים ממשאבי הטבע מזהמים ואוזרים לאפקט החממה.
  לסיכום אם יגיעו חיזרים ממרחבי היקום לכדור הארץ יותר מסביר שהם יעקפו את האינטרסים שלהם באלימות ואפילו עד השמדתנו המוחלטת.

 28. לשאול בר אילן:

  אני רק מזכיר את נושא הדיון שהוא פרויקט SETI ולא וויאג'ר.
  אני מניח שמי שיגלה את החלליות האלה יבין שאנחנו קיימים גם ללא הנתונים שנשלחו בהן.
  בכל מקרה, אין צורך בקישור כי אני מכיר את הסיפור.
  גם על שידורים שנעשו אני יודע. אינני חושב שזה היה חכם למרות שהמרחקים, כידוע, אדירים וקשה להניח שמישהו שמסוגל לעבור אותם לא ידע על קיומנו ממילא (כתוצאה מן השידורים שאנו משדרים זה אל זה).
  כל החקירה המדעית היא הימור על משאבים.
  חקר החלל כבר הביא תפוקות רבות שכלל לא תוכננו ואני מניח שזה יקרה גם הלאה.
  פרויקט SETI תורם למשל רבות לפיתוח שיטות לחישוב מבוזר ולקליטת מידע מן החלל החיצון באופן כללי (מי יודע – אולי בזכותו תצליח האנושות להינצל בחלקה מאיזה אירוע סופר נובה על ידי זה שתגלה אותו מוקדם ותאפשר לאנשים לנדוד לחלקו ה"מוצל" של כדור הארץ בטרם יגיעו החלקיקים הקטלניים).
  לכן, גם אם אתה חושב שלא חשוב שנדע אם יש חוצנים (ואני דווקא חושב שחשוב שנדע זאת) עדיין יש הצדקה לפרוייקט.
  בניגוד למחקר המדעי, אגב, הבזבוז של כספי הציבור על מוסדות הדת ובזבוז משאבי כוח האדם על לימודיה במקום על לימודי מדע ועל תרומה לכלכלה ולביטחון, הוא חסר כל ערך.

 29. למיכאל:

  למיטב ידיעתי: על שתי חלליות וויאגר (וגם על מה שנשלח לפניה)ן היו מודבקות לוחיות עם מידע בסיסי על כדור הארץ הסליל הכפול ומין האדם מתוך תקווה שביום מן הימים מישהו ימצא אותן ויידע מאין באו. כלומר, היו פניות אקטיביות.
  בשנות השישים היו גם שידורי אותות לחלל. תן לי ארכה ואמצא את הקישורים הרלוונטים. השידורים היו לעבר הכוכב Bernard שנחשב – עד היום – הכוכב הקרוב ביותר אלינו בשביל החלב.

  אין זה משנה כלל אם זה פאסיבי או אקטיבי: מהרגע שזה גוזל משאבים צריך להצדיק את זה, וכלל לא ברור לי מניין לך הציווילזציה הנוספת שוחרת מלחמות שאנחנו צריכים להתגונן מפניהן?? אולי רק הטבע האנושי שלנו וקפני ואגרסיבי ואילו הם שוחרי שלום וכל היום מזמרים שירי שנות השישים.
  להשתלחות מרובת המלל ומעוטת התוכן שהועלתה לשם קנטרנות בלבד, אני פטור מלהתייחס.

 30. לפרץ:
  אני מנסה רק לענות לשאלותיך ולא להיכנס לעוד ויכוחים שכל מטרתם היא התשה.
  אף אחד לא בונה על זה שמישהו שולח אות לחלל במיוחד בשבילנו. ההנחה/תקווה מאחרי הפרויקט היא שאוכלוסיות מתקדמות עושות/עשו שימוש בשידורי רדיו לצרכיהן ושיש סיכוי כלשהו שנקלוט אותות אלה. ייתכן שאוכלוסיות אלו תשלחנה אותות מיוחדים כדי לתקשר עם מי שהוא חוצן עבורן אבל סביר יותר שהן עושות זאת לצרכים אחרים.
  על פי הערכתי, אין זה חכם – מצידה של אוכלוסיה כלשהי – להתאמץ כדי שיגלו את דבר קיומה כי זה בסך הכל די מסוכן. די לראות כיצד אנחנו מתייחסים לחיות כדי להבין כיצד עלולים חוצנים מתקדמים מאיתנו להתייחס אלינו ואני מניח שקו המחשבה של חוצנים – אם הם קיימים – דומה: הם לא ישלחו אותות שכל תפקידם להודיע ליקום: "אנחנו כאן".
  כפי מצוין בכתבה, תשומת הלב ממוקדת במקומות הבהירים יותר כי אלה הכיוונים שבהם יש יותר סיכוי למצוא כוכבים וכוכבי לכת. כמו כן צוין שמנסים לקלוט ספקטרום רחב ככל האפשר.
  במילים אחרות, הם לא היו זקוקים לעצותיך כדי להבין את המובן מאליו ואפילו כתבו זאת במאמר.
  העצה להתמקד באותות שנועדו לקשר בין ציביליזציות אחרות חסרת משמעות מכיוון שאין בסביבתנו הקרובה ציביליזציות נוספות ואותות שנקלוט יהיו לכן כאלה ששודרו לפני שנים רבות. לא סביר שמישהו ינסה לדבר עם מישהו אחר בשיחה בה כל צד צריך להמתין עשרות שנים עד שהאות שהוא משדר יגיע לצד השני ועוד עשרות שנים עד שיקבל תשובה. מעבר לכך, מכיוון שמנסים לקלוט כל מה שאפשר, מן הסתם יקלטו גם דבר כזה אם יהיה.
  באשר לעצתך לנסות לגלות אם יש שיטת תקשורת שאיננו מכירים, זו פשוט עצה מוזרה. תמיד מנסים לגלות כל דבר שרק אפשר. לקלוט תקשורת שמתקיימת בטכנולוגיה שאינה מוכרת לנו איננו יכולים וגם ההחלטה הנחרצת ביותר לא תגרום לכך שפתאום נוכל. התגלית צריכה לבוא קודם. זה מזכיר לי את תגובתך באחד הדיונים הקודמים כשאמרת שטלהפורטציה ההורסת את המקור היא "בדיוק הדבר שנגדו יצאת". עליך להבין שהדרך היחידה "לצאת נגד משהו" במדע ובטכנולוגיה אינה להטיף נגדו אלא למצוא משהו טוב יותר ואת זה כל המדענים והממציאים, כל הזמן, מנסים לעשות. זה כל מה שמניע אותם ואין צורך להטיף להם לעשות זאת. הדרך היחידה בה תוכל לתרום להתקדמות העניין זה ללמוד את החומר הרלבנטי ולנסות להמציא או לגלות משהו בעצמך.

  לשאול בר אילן:
  בינתיים רק מחפשים את הציביליזציה הנוספת. זה נעשה בצורנ פאסיבית לגמרי (רק קליטת אותות ולא שידור שלהם) הטמנת הראש בחול והתעלמות מקיומה (אם היא קיימת) יכולה רק להזיק כיוון שאין ביכולתנו למנוע ממנה לגלות אותנו ואם נטמון את הראש בחול הם עלולים להפריד אותו מגופנו לפני שנשלוף אותו משם.
  המדע מעוניין לגלות את העובדות וברור שאנשים כמוך ימשיכו להחזיק בדתם על אף כל התגליות שתסתורנה אותה כפי שהם ממשיכים להחזיק בה על אף כל התגליות שכבר סתרו אותה.
  האם זה עזר לנו לגלות שפאי אינו שלש?
  האם עזר לנו לגלות שהארנבת אינה מעלה גרה?
  האם עזר לנו לגלות שקנה הנשימה של הפרה אינו מתפצל לשלשה חלקים שאחד מהם מגיע לכבד?
  תתפלא: התשובה היא כן! זה לא עזר לנו לשכנע אנשים שחושבים שהחליטו להתעלם מהמציאות אבל לפחות, למי שלא החליט כזאת החלטה יש מה לעשות עם התגליות של המדע.

 31. שכחתי להוסיף:
  הידע שלי בקולנוע אינו מקיף מספיק אך דומני שאחד המובנים שבהם הסרט E. T. מהפכני הוא בהיפוך התפיסה שהיתה שלטת עד אז: מאז ימי אורסון וולס וההפקה הראשונה של הסרט 'מלחמת העולמות' (ההוא משנות החמישים – נדמה לי – עם המוסיקה מהסינטיסייזרים; לא הגרסה המחודשת שלו שיצאה לפני כשנתיים), היה מקובל לחשוב שהציווליזציות החוצניות יהוו איום עלינו, אם תיצורנה איתנו קשר, ואילו בסרט של שפילברג מתהפכות היוצרות: החוצנים, אמנם, אינטליגנטים מאיתנו, אך הרעים בסרט הן בני האדם.
  הוא אשר אמרתי: או שהחוצנים יהיו פחות מוסריים מאיתנו או שיהיו יותר מוסריים. כלל לא בטוח שיותר משהקשר איתם יזיק הוא יועיל.

  ביי

 32. אולי מישהו יסביר לי אחת ולתמיד, מה הן התועלות שאמורות לצמוח לנו מקיומה של ציווילזציה נוספת ומהתקשורת איתה?
  אם הציוויליזציה החדשה שתתגלה תהיה יותר מוסרית מאיתנו, חבל ליצור איתה קשר שעלול להשחית אותה, ואם היא תתגלה כשהיא מוסרית פחות מאיתנו, חבל ליצור איתה קשר שעלול להשחית אותנו.
  גם המסקנה שבמציאת ציווילזציה נוספת תוכח האוולוציה לא הכרחית כלל. אולי תימצאנה גם שם דתות שטוענות להתגלות אלוקית ולבריאה?
  במלים אחרות: יותר משיש בחיפוש חוצנים כדי לחשוף את אמיתות היקום, יש בו כדי לחשוף את האמת על טבעו של מין האדם שלנו: יצור שלעולם אינו מסתפק בקשריו חברתיים ותמיד יש בו כמיהה לקשר עם משהו עליון.

  דרך אגב, מזמן כבר שמעתי על אפשרות נוספת: ייתכן שקיימת ציווילזציה נוספת, והיא גם יודעת על קיומנו אך מעדיפה להתעלם מאיתנו משום שאנחנו נחותים בעיניה. האם יש דרך להכריח אותה ליצור איתנו קשר?

  בברכת: E. T. phone home..

  נ. ב. אולי עדיף להרחיב את החיפוש גם ליצירת קשר על ציווילזציות ביקומים המקבילים??

 33. השאלה הראשונה בנושא הזה היא : למה שמישהו ישלח אות לחלל ?? האם אנחנו משדרים אותות לחלל??
  אם כן אולי אנחנו חריגים בעניין הזה?
  מה שאולי צריך לחפש זה יירוט או לכידת אותות הנשלחים בין ציבילזציות מפותחות אחרות העוברים קרוב אלינו, בשביל זה צריך (עד כמה שניתן) לעשות הערכה איפה יש את הסיכויים הכי גדולים שיימצאו ציביליזציות ומיקומנו ביחס אליהם ואז להפנות לשם את מערכות הקליטה !
  חבל שיעברו עוד פעם איזה אלף שנה לפני שנבין שוב כי אנחנו לא "במרכז העולם" כמו שקרה בעבר עד שגלילאו גילה את שוליות כדור הארץ במערכת השמש !

  אם מקבלים את זה צריך לנסות להעריך האם יש שיטות שידור מיוחדות להעברת אותות למרחקים עצומים ? אולי אלה יהיו אותות מורכבים ממה שידוע ומוכר לנו ? משהו שלא ניתן לקלוט בציוד רגיל !

  שנת קליטה מוצלחת .

 34. נראה לי שאחרי כתבה פרסומית כל כך משכנעת כדאי לשים איזה לינק להתחברות לגריד. חבל לאבד מעבד רק כי למישהו לא מסתדר האיות בגוגל.

  בשבילי, הפרוייקט לא נראה מי יודע כמה אטרקטיבי – אם להודות על האמת. נראה לי שיש יותר מדי משתנים שלא ידועים הן למדע והן לי כתורם אופציונלי.

  הייתי שמח לצרף את המעבד שלי למשהו שיכול לשפר את הכלכלה העולמית או לעזור לשיפור איכות החיים שלנו על הכוכב.

  כמו כו, מעניין אם את הכסף שהגריד והרכיבים שלו (חשמל, מעבד, רכיבי מחשב אחרים) מבזבזים ניתן היה להשקיע בצורה נבונה יותר?

  בברכת שנה אזרחית טובה לכולם,
  עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן