סיקור מקיף

תאומים זהים למחצה נולדו בארה"ב

בדרך כלל תאומים חולקים או חצי מהגנים שלהם או את כולם * האירוע התגלה במקרה, ורק בגלל שהביצית שהופרתה משני זרעונים לא זהים – האחד מכיל כרומוזום X והשני מכיל כרומוזום Y

מדענים חשפו פרטים על התאומים היחידים בעולם שהם זהים למחצה. כתב העת נייצ'ר מדווח כי התאומים זהים מצד האם, אך רק בחצי מהגנים בצד האב. הם נולדו כתוצאה מכך ששני זרעים הפרו ביצית אחת, שהתפצלה אחר ך ליצירת שני עוברים – וכל זרע תרם את הגנים שלו לילד אחר.

מכיוון שכל שלב בתהליך הוא בלתי סביר, המדענים מאמינים שזוג התאומים הזה הוא ייחודי.  החוקרים רק חשפו שהתאומים נולדו בארה"ב אך לא פירטו את המקום המדויק ואת זהות הוריהם. המקרה גם דווח בכתב העת Human Genetics.

באופן נורמלי, תאומים מתפתחים או מאותה ביצית שמתפצלת ויוצרת תאומים זהים, החולקים את כל החומר הגנטי שלהם, או משתי ביציות נפרדות המופרות בידי שני זרעים נפרדים. במצב כזה נוצרים תאוצים לא זהים החולקים בממוצע 50% מהחומר הגנטי. לעיתים מפרים שני זרעים ביצית אחת, אך הסבירות לכך היא ב-1% מההפריות, ואולם מרבית העוברים הנוצרים בדרך זו אינם שורדים.

תאומים אלה,שההריון שלהם היה נורמלי, הגיעו לתשומת הלב של המדענים כאשר אחד מהם נולד כאשר מינו אינו ברור. התינוק/ת התבררה כדו-מינית ויש לה למעשה גם רקמות זכריות וגם נקביות, בעוד שהעובר השני הוא זכר מהבחינה האנטומית. ואולם בדיקות גנטיות הראו ששניהם "כימרות", ויש להם כמה תאים זכריים – כלומר כאלו שיש בהם ג את כרומוזום X וגם את Y ותאים נקביים – המכילים שני כרומוזומי X.

ההסבר הברור ביותר להיווצרם הוא ששני תאי זרע – אחד עם כרומוזום X והשני עם כרומוזום Y התמזגו עם ביצית אחת. התאומים כבר בינתיים הפכו לתינוקות והם אפילו זוחלים, והרופאים אומרים כי הם מתפתחים היטב.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. כידוע מין תינוק נקבע לפי תא הזרע ממנו הוא נוצר – אם הוא מכיל כרומוזום X או Y.
    חשוב להדגיש שבמקרה המתואר זה לא שתינוק אחד קיבל
    את הגנים שלו מתא זרע אחד והשני מתא זרע שני אלא היה ערבוב של שני תאי הזרע בין שתי התינוקות וזו הסיבה שהזהות המינית שלהם אינה מוחלטת.

  2. אחים שחולקים 75% מהגנים – כמו אצל נמלים. נמלים אחיות חולקות 75% מהגנים ולכן הן יותר קרובות אחת לשניה מבחינה גנטית מאשר לכל אחד מההורים שלהם. אצלהם התופעה מתרחשת הודות לעובדה כי האב (הזכר) הוא הפלואידי וממילא מוסר רק סט כרומוזומלי אחד.
    כך יוצא שמבחינת החומר הגנטי המגיע מהאבא (50%) יש דמיון מלא (100%) בין האחיות ואילו החומר המגיע מהאם (ה- 50% הנוספים) יכול לבוא מכל חלק הומולוגי של הסט הכרומוזומלי. כך יוצא שהדמיון לאמא הוא רק 50%. 100% מאבא ו 50% מאמא נותן דמיון של 75% בין האחיות.

    ייתכן שזה הבסיס להקרבה הסוציאלית המחמירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן