סיקור מקיף

הליכת חלל מוצלחת לשם שינוי

האסטרונאוטים הצליחו להשלים בהליכת החלל השניה שנועדה לתיקון מערכת הקירור של התחנה שהתקלקלה את ניתוק צינורות האמוניה. צפויה הליכת חלל שלישית עקב התקלות בהליכת החלל הראשונה

מהנדסי הטיסה של הצוות ה-24, דאג וילקוק וטרייסי קולדוול דייסון עובדים על החלפת משאבת האמוניה המקולקלת מחוץ לתחנת החלל הבינלאומית, 11 באוגוסט 2010. צילום: NASA TV
מהנדסי הטיסה של הצוות ה-24, דאג וילקוק וטרייסי קולדוול דייסון עובדים על החלפת משאבת האמוניה המקולקלת מחוץ לתחנת החלל הבינלאומית, 11 באוגוסט 2010. צילום: NASA TV

אנשי הצוות ה-24 של תחנת החלל הבינלאומית דאג וילקוק וטרייסי קולדוול השלימו היום (ד') את הליכת החלל השניה להחלפת משאבת האמוניה של מערכת הקירור של התחנה. הליכת החלל הסתיימה בשעה 15:53 (22:53 שעון ישראל) לאחר שהות של שבע שעות ורבע בחלל. נכון לעכשיו מדובר בתוצאות חיוביות לעומת הכשלון בהשלמת המשימה בהליכת החלל שהתקיימה בשבת שעברה.

במקור הם היו אמורים להתקין היום את המשאבה החלופית ולסיים את התהליך אלא שהליכת החלל שביצעו בשבת האחרונה לא הושלמה לאחר שאחד מצינורות האמוניה נתקע ולא ניתן היה להוציאו ממערכת הקירור. לפיכך הוקדה הליכת החלל היום להשלמת המשימות שנותרו משבת ונאס"א מתכננת הליכת חלל נוספת, ככל הנראה ליום ראשון במטרה להשלים את התקנת המשאבה.

הליכת החלל החלה בשעה 08:27 שעון החוף המזרחי (15:27 שעון ישראל). בתחילת המשימה הצליח וילקוק לסגור את השסתום המנותק של מחבר הנוזל האחרון של משאבת האמוניה המקולקלת. לא נמדדה דליפה כלשהי. לאחר מכן הוא הצליח לנתק את צינור הנוזל האחרון ממשאבת האמוניה.

קולדוול דייסון ניתקה חמישה מחברי חשמל וכבלי נתונים בעוד וילקוק הסיר ארבע רצועות מהמשאבה הישנה. מודול המשאבה הוסר מרכיב התחנה באמצעות שימוש במוט לפיתה. לאחר השלמת העבודה, הולכי החלל החנו את המשאבה במתקן מטען על מערכת הבסיס הניידת של שלדת התחנה.

כעת תתקיים בנאס"א הערכת מצב ובמהלכה יוחלט מתי תתבצע הליכת החלל השלישית שבמהלכה תותקן המשאבה החלופית. ככל הנראה לא יקרה הדבר לפני יום ראשון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן