סיקור מקיף

בחיפוש אחר חלקיק האלוהים – סדרת הרצאות של ניר להב בעקבות כתבה באתר הידען שקישור אליה מאתר חרדי נמחק

גולשי כיכר השבת כמו גם שאר הציבור הרחב יכולים לשמוע בהרצאות בסינימטקים על החיפוש אחר החלקיק האלוהי 

זוהי תמונה של המודל הסטנדרטי. החלקיקים מסודרים לפי התכונות שלהם. כל תכונה כזו אמורה להיות מוסברת בעזרת סימטריה או שבירת סימטריה. כיום אנחנו יודעים להסביר את רוב תכונות החלקיקים. באדום רואים את כל החלקיקים נושאי הכוח ובשאר הצבעים רואים את חלקיקי החומר. בירוק רואים משפחת חלקיקים שנקראת לפטונים (בו נמצא האלקטרון) ובסגול משפחת חלקיקים אחרת שנקראת קווארקים.. המודל הסטנדרטי חזה גם את חלקיק ההיגס, למרות שהוא לא מופיע בתמונה זו. מקור: ויקישיתוף
זוהי תמונה של המודל הסטנדרטי. החלקיקים מסודרים לפי התכונות שלהם. כל תכונה כזו אמורה להיות מוסברת בעזרת סימטריה או שבירת סימטריה. כיום אנחנו יודעים להסביר את רוב תכונות החלקיקים. באדום רואים את כל החלקיקים נושאי הכוח ובשאר הצבעים רואים את חלקיקי החומר. בירוק רואים משפחת חלקיקים שנקראת לפטונים (בו נמצא האלקטרון) ובסגול משפחת חלקיקים אחרת שנקראת קווארקים.. המודל הסטנדרטי חזה גם את חלקיק ההיגס, למרות שהוא לא מופיע בתמונה זו. מקור: ויקישיתוף

בחודש יולי האחרון רגש עולם המדע ואיתו התקשורת העולמית לאחר אישוש קיומו של חלקיק ההיגס, המכונה חלקיק האלוהים. בעקבות הגילוי כתבתי מאמר ארוך לקהל הרחב בשם שדות היגס לנצח – בחיפוש אחר הסימטריה האלוהית, שמנסה להסביר עד לעומק המירבי שניתן מהו חלקיק ההיגס ומדוע הגילוי כל כך מרגש. המאמר פורסם בעוד מספר אתרים כמו אתר הידען וזכה להצלחה רבה (אצלי בבלוג כבר קראו אותו כבר מעל לאלף קוראים). המאמר הגיע אפילו לחוגים חרדיים! ניתן היה לקרוא אותו באתר החרדי כיכר השבת עד שמנהלי האתר גילו זאת והורידו את המאמר.

מסתבר שבסוף יולי הופיעה הודעה בפורום כיכר השבת של משתמש שביקש לדעת מהו החלקיק האלוהי. בתגובות שלחו אותו למאמר שלי באתר הידען. אלא שאז הוא גילה שהדף נחסם על ידי אתרוג – שירות חסימת תכנים באינטרנט שמיועד לציבור החרדי. כנראה שהמילה אלוהים שמפיעה במאמר גרמה לחסימתו. כך נחסם המידע הפיסיקלי ולא הגיע לקהל החרדי. בנקודה זו אני חייב לעצור ולכתוב לכם מהי הסיסמה של אתרוג, "שמירת העניים באינטרנט, למענינו!!! למען עתידנו ולמען ילדינו. אתרוג מסננים את התוכן כל השנה." ואכן למען עתיד ילדינו נחסמו ההסברים מהו חלקיק ההיגס. המשתמש בכיכר השבת לא ויתר ורשם בפורום: "אני ממש רוצה לדעת במה מדובר, אז למה אתם חיבים להעלות קישור שאתרוג חוסם?! אתם מוזמנים כולכם להוריד את זה (אם אפשר) אל תפחדו שכבר שלחו לי- עדיף שאני אקבל 10 פעמים מאשר 0. תודה לכולם."

ביקש וקיבל, בשרשור התגובות להודעתו העתיקו ושמו את כל המאמרוכך פתחו את קוראי כיכר השבת להתקדמות הפיסיקה. מאוחר יותר נמחק הדף כולו מארכיוני כיכר השבת. צנזורת מידע במיטבה! (לידיעה המלאה באתר הידען)

בימים אלו אני עובד על מצגת ההרצאה "בחיפוש אחר חלקיק האלוהים" שמתבסס על המאמר שלי. אני מזמין גם את הקהל החרדי והדתי אשר מתעניין בחידושי המדע לבוא להרצאה, שם אין שום שירות חסימה וצנזורה שיכול למנוע ממכם את הידע. ההרצאה תארוך כשעתיים ובה ישתלבו הסברים מדעיים, קטעי סרטים וקליפים של מוסיקת רוק שישלימו את חוויית העוצמה שבגילויים.

בחיפוש אחר חלקיק האלוהים
האם בקרוב נבין את סודות הבריאה?
בעקבות גילוי חלקיק ההיגס, המכונה חלקיק האלוהים, הגיע הזמן לענות מה כל כך חשוב בגילוי זה ומה הקשר לאלוהים? חלקיק ההיגס נחזה כבר לפני 40 שנה ומאז חיכינו לטכנולוגיה המתאימה כדי לבדוק האם התחזית נכונה. הגילוי שלו מחזק את הידיעה שלנו למה יש מסה לחלקיקים שמרכיבים את החומר ואותנו. היום ברור שבלעדי המנגנון שעומד מאחורי חלקיק ההיגס היקום שלנו היה נראה שונה לחלוטין. מה צפוי לנו בעקבות הגילוי המדעי המסעיר? ואיך זה ישפיע על כל אחד ואחד מאיתנו? האם נוכל לרדת לרמה העמוקה ביותר של הטבע, מה נגלה שם ואיך זה אמור להשפיע על חיי היום יום שלנו? ננסה לענות על שאלות אלו ואחרות בהרצאה "בחיפוש אחר חלקיק האלוהים" בהרצאה ייחודית זו, בפעם הראשונה, תוסבר בפשטות ההתקדמות של המדע המודרני לעבר תיאוריה של הכול עד לגילוי החלקיק האלוהי ומה צפוי מעבר לו, תוך הדגמת הרעיונות בעזרת קטעי סרטים וקליפים של מוסיקת רוק. בדרכנו נפגוש את להקת קווין ושוטי הנבואה וקטעי סרטים מתוך "עץ החיים", "אודיסיאה בחלל", מונטי פייטון ועוד. כך יתחברו בהרצאה זו המדע, הפילוסופיה והאמנות.
הרצאה ראשונה בסדרת הרצאות לקהל הרחב בנושא המדע והכרת המציאות.
מרצה: ניר להב, דוקטורנט לפיסיקה באוניברסיטת בר אילן בתחום חקר המוח. יוזם ומנהל את חברת קסם המדע הרצאות וקורסים שמטרתם להנגיש את הגילויים המדעים שנוגעים לכל אחד מאיתנו למספר רב ככל האפשר של אנשים. כותב בלוג קבוע בשם חופשי ומאושר העוסק בפילוסופיה ומדע והשילוב בין שניהם.

 • בשבוע הקרוב יתקיימו שתי הרצאות, אחת בתל אביב ואחת בחיפה. בהמשך אמורים להיות הרצאות גם בירושלים, שדרות וראש פינה.
 • ביום רביעי, 31.10.12 בשעה 21:00 בסינמטק תל אביב. מחיר 40 ש"ח (למנויי הסינמטק חינם). הכנתי סרטון פרומו להרצאה:
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

36 תגובות

 1. אבי

  רבים כמוך רוצים מדינת ישראל יציבה חזקה , אני מאמין שהאווירה שהייתה בעצרת רבין כאשר חברי התנועה הדתית בני עקיבא ורבניה חברו אלו של התנועות החילוניות במאבק לדמוקרטיה לסובלנות לאחווה
  לדעתי זו הדרך היחידה שיש בה סיכוי לעתיד טוב יותר.

  דרך השנאה לעולם לא מביאה אחדות הבנה שיתוף היא רק מחלישה ומתישה. השאלה המרכזית אבי אינה
  מי המתנגדים מי הצודקים, אלא באיזו דרך בוחרים .

 2. קורא! איתך אני במאבקך הצודק, אך גם לבעלי הידען אג'נדה משלהם. המהומה התקשורתית מושכת קוראים ומפרסמים, והרי על אלה עיקר מימונו של האתר

  שמוליק הכובל! תול כורע מיבײן אינײחה :-(…

 3. אבי,
  אנחנו לא רוצים אתר הגנה על המדע או אתר מלחמתי נגד דתות העולם, הסיינטולוגיה, הניו אייג'ים והשד יודע מה עוד – אנחנו רוצים אתר חדשות מדע בלבד. מי שרוצה להילחם שילך לאתרים שלהם ויכתוב להם ישירות בפורומים. בצורה כזאת הכי הרבה אנשים יחשפו לטענות שלו (כי הוא באתר שלהם) ותהיה לזה אפקטיביות מירבית.

 4. לאסף היקר והלא חביב.

  ראשית- אני כובל על שגיאותיך בעברית.

  שנית – "מי שמך" (אני בספק אם השכלת היהודית מגעת להבין ציטוט זה).

  אני לא חושב שיש לך זכות להגיד לי איך ועל מה להגיב או לכבול.

  שלישית – הציטטה שלך אינה במקומה, מאחר ואני מלין על עצם ההלנה ועל המלינים,
  ולכן ישנה סתירה אינהרנטית בשימוש בציטטה שלך במקרה זה.

  בברכה שמוליק.

 5. ערנסט, אכן אני נגד כל מי שמתנגד למדע, ולא משנה מה דתו. פשוט יש לי גם דאגה כנה לעצם קיומה של מדינת ישראל, ובגלל שאני גר פה, יש לי ידע יותר מאסיבי על מה שקורה פה, אבל אכן זו בעיה בכל העולם ושל כל הדתות באשר הן, אבל שום דת אינה זקוקה להגנה כשהיא תוקפת את המדע. עובדה שבמקרה של הכתבה השניה זה בכלל נוצרים. מדוע דתות צריכות הגנה אבל כתות למשל לא? במה שונה ההתנגדות לריטלין של הסיינתולוגיה מההתנגדות לחיסונים אצל החרדים?

 6. אבי
  אתה צודק ולכן גם מחזק את שאמר הקורא ואני ועוד רבים, האלפים שנמשכו בשבוע שעבר , מטרתם להשתתף בדיונים מאבקים שאינם קשורים בכלל למדע לרפואה לטכנולוגיה. אלא לפוליטיקה לאמונה , לידיעתך יש הרבה ומספיק אתרים שעוסקים בדת בקבלה בפוליטיקה.

  הטענה שלך שיש לדון באמונה בדת היהודית מכיוון שישנם זרמים המתנגדים למדע היא טענה לא עניינית כי אתה יודע היטב שיש עוד מאות גורמים בעולם שמתנגדים למדע אם זה מהצד הדתי או הפוליטי ולפעמים גם כלכלי, ויותר ברור לך שאתה לא תורם בכלל לקידום להפצת המדע בקרב מתנגדיו , אולי אפילו מלבן את השנאה את ההתנגדות.

 7. קורא, סוף השבוע של ספקנות בשבוע שעבר משך אליו הרבה אלפים של גולשים אז כנראה שאתה טועה. פשוט מי שהאידאולוגיה מעבירה אותו על דעתו ולא מוכן להבין שכאשר הדת נלחמת במדע אסור להתייצב מולה עם יד קשורה מאחורי הגב, הוא זה שחושב שזה מיותר.

  רק הכתבה שאני מקשר אליה זכתה לאלפיים צפיות https://www.hayadan.org.il/bill-nye-million-views-video-on-creationism-271012/

 8. אבי,
  לא, אתה טועה. אני למשל, לא רוצה לראות את זה כי: (1) זה לא מעניין אותי. (2) אני לא חושב שאתר חדשות מדע הוא מקום להתנגחות בדת/ברוחניות. במקום להתעמק במדע, אני רואה ויכוחים אינסופיים על למה הדת טועה והמדע צודק – את מי זה מעניין?

 9. לא ברור לי מה הבעיה. הוא בחר לגלוש דרך המסננת של אתרוג מרצונו החופשי, אז מה לו כי ילין? אם לא נאה לו, הרי תמיד שמורה לו הזכות להחליף ספק אינטרנט.

 10. גם אני שותף לדעה שויכוחי מדע vs דת – מקומם לא באתר הזה. זה משעמם, זה מיותר, זה חרוש, זה (לדעתי) אידיוטי, והכי חשוב – זה לא מעניין את קהל היעד של האתר – שנכנס הנה כדי לקרוא על מדע ולא לעבור מסע שכנוע למה הדת טועה והמדע צודק. נכון, זו כתבה "פעם ב", אבל נראה שגם את זה לא רוצים לראות.

 11. לאבי ולכל שונאי הדת והדתיים,

  אני מאמין גדול בביקורת ואף אחד אינו בחזקת מושלם,
  אך לעיתים תכופות מדי באתר זה, שהוא מבורך בעיני הכתבות אודות הדת והדתיים
  נגועות בהכללות קיצוניות ובשנאה, וברובם גם בחוסר היכרות מוחלט, ובוודאי שאינן ענייניות.

  כתבתי פה לא פעם ציטוט מהרבה קוק-
  " הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק, אינם קובלים על הכפירה אלא מוסיפים אמונה, אינם קובלים על הבערות אלא מוסיפים חוכמה"

  המשפט רלוונטי לכולנו.

  אני נהנה מאוד מהתכבות המדעיות בלבד באתר זה.

 12. לא קראתי את כל הכתבה, עצרתי בקטע שבו אתם מתלוננים על צנזורה, אתם?!
  כמה טוקבקים שלי ושל אחרים מחקתם כי לא התאים לכם התוכן? אף פעם לא קיללתי,עיצבנתי או רבתי עם מישהו, רק הדעות שלי קצת שונות משלכם
  תסתכלו על עצמכם לפני שאתם משמיצים אחרים

  הבהרה: אני אוהב את האתר ואת רוב הכותבים, אבל אני נמנע מלפרסם כי לרוב אני מקבל הודעה שהתגובה שלי מחכה לאישור…למה?

 13. אני מסכים עם אבי.
  יש קשר הדוק בין השיטה המדעית ובין ערכים. ערכים של חיפוש האמת והטלת ספק, ערך החופש ועוד. לא במקרה כשהחלה המהפכה המדעית גם החלה תקופת הנאורות בה הוחזרה הדמוקרטיה וזכויות האדם.
  מדע הוא בעיקר החיפוש אחר האמת אך גם הערכים שעומדים בבסיסו.
  אני אכתוב על כך מאמר מפורט בקרוב כהמשך למאמר שלי שהתפרסם בידען בסופ"ש האחרון – "להטיל ספק כל הדרך אל האמת"
  ניר

 14. אבי

  זכותך המלאה, ללא ספק, לפעול להלחם לפרסם על פי אמונתך והבנתך , אנחנו במדינה דמוקרטית.
  אבל לא באתר זה, כאן אנחנו צמאים לכתבות הקשורות למדע לרפואה לטכנולוגיה נטו, העולם מלא גדוש
  במחקרים בהמצאות בפיתוחים כל יום כל שעה בעשרות מדינות.

  אני באופן אישי מוכן אפילו להתנדב ולעזור לך למצוא כתבות ברחבי האינטרנט בתחומים הרלוונטיים.

 15. ערנסט אתה טועה. אם הצטברו 200 ידיעות כאלה במשך 15 שנה אתה מתייחס אליהם כמו ל-5,000 כתבות בחלל. ויש להם סוגיה מדעית הנושא בכתבה הזו הוא שהחרדים מצנונזרים מפני הפיסיקה המודרנית רק בגלל שמישהו בגלל בדיחה השתמש בשמו של אלוהים.
  זה חשוב לי כאזרח ולמדינה גם חשוב שכמה שיותר אנשים ילמדו פיסיקה ומתמטיקה והנדסה, ולא פלפול תלמודי אלא שבגלל שיקולים קצרי טווח המדינה עושה בדיוק את ההפך ממה שטוב לה. אם תשתיק את כל מי שמעיר על כך אל תתפלא שתמצא את עצמך במדינת הלכה רשמית בעוד עשר עשרים שנה. ביקורת מוצדקת משתיקים על ידי הענות לה ולא על ידי סתימת פיות. זה עובד בטווח הקצר, אבל בסוף זה יתפרץ לא בצורה הכי מתונה כמו כאן באתר.

 16. אורן
  שני הבדלים קטנים בין סיינס דיילי לאתר הידען והבדל אחד בין ארה"ב לישראל
  1. סיינס דיילי רק מעלה הודעות לעיתונות ולא שום דבר אחר.
  2. אין שם טוקבקים.
  3. בארה"ב יש חופש ביטוי מוגדר בחוקה גם לחסרי דת. משום מה בארץ העמדה הטבעית הזו שלפי הסקרים נפוצה בקרב מדענים בשיעור ניכר יותר מאשר בציבור הרחב, עדיין לא לגיטימית אבל כמו שאי אפשר להתנגד לכוח המשיכה, אי אפשר לעצור את התופעה הזו (ראו בקישור לוואלה בתחילת שרשור זה)

 17. מסכים לערנסט.
  וויכוחים מיותרים שלא ראויים לאתר מדעי !
  (בהשוואה לאתרים אחרים כמו sciencedaily)

  אורן

 18. אבי
  אני לא דתי, אם היית בודק כמה אתה/האתר משקיע בוויכוחים בדיונים סביב הדת באופן יחסי ליתר הכתבות, הייתה מקבל תמונה שונה מאשר זו שאתה מציד "כמה מ-15 אלף הכתבות באתר הן 'כאלה'
  אלו דיונים שאין להם בסיס מדעי, שלא קשורים לעולם המדע. ולא לטעמם של רוב רובו של הקהל באתר זה

 19. משה, למה שאתה עושה קוראים חיסול ממוקד של אתרים. אתם הולכים אתר אתר ומנגנים על המצפון של בעל האתר שיעשה הכל חוץ מביקורת על הדת ואז מה שיוצא הוא שהדת, שעויינת למדע במקרה הזה, מגינה על עצמה מפני ביקורת במקום לענות על הביקורת.

  אם אני מפרסם זה מכריח אתכם לענות על הביקורת, אם לא אפרסם כולם ישמעו רק את הצד שלכם שיש לו תקציבי עתק פי מיליונים ממני (כל המחב"תים למיניהם שמעזים להציג בכל הרצאה שלהם נושא מדעי – בדרך כלל בצורה מעוותת ואחר כך יוצאים נגד הדחליל שבנו). אז גם את המעט שיש לי אתה רוצה לגזול ממני ולתת להם להגדיל את הבורות בלי הפרעה? הרי אחת ממטרות האתר היא להלחם בבורות, הענקת ידע בענייני מדע וסביבה היא אחד הדרכים לעשות זאת אך גם קריאה ישירה למאבק בבורות נכללת באותו צ'רטר. בפרופורציה – החלק הראשון מנצח בנוק אאוט.
  ואגב זה לא רק החרדים, אתה מוזמן לספור כמה ביקורות יש על הנצרות והאיסלם וכמובן על כתות מכל סוג ומין באתר.
  בברכה אבי בליזובסקי

 20. אבי בוקר טוב למרות שנראה שלא ממש ישנת.
  אם אתה מכנה את ההתעסקות בחרדים כעניינית, מה זה עושה את שאר הנושאים? תחליף אם כך יעוד האתר?! אני אישית ומסתבר שלא מעט אחרים מבקשים שלא. כי עניייני עבורינו, מה שמדווח בדרך כלל פה, ואיך שמדווח בדרך כלל פה, תוך נחת כבוד וקדמה. מבקשים שישאר כך ושתמשיכו לעסוק בבניית ידע ויחס נבון ובונה לסביבה ולהוביל לערכים קצת שונים ממה שמטופח במחוזות התקשורת האחרים!.
  בכבוד רב

 21. חץ בן חמו – מסכים עם הערתך – מי שרוצה להגיע לתוכן מגיע!
  בא נאמר שהיית מתחיל לרדת על אותן חברות מסחריות, מה היה הסיכוי שאותן חברות ישנו את יחסם אליך ולבלוגך לטובה?
  אפס סיכוי . לא הייתי מתפלא אם היו אף מחריפים יחס וצעדים. כל בר דעת יגיע למסקנה כזו, רק בגלל שצריך עבורה הגיון פשוט ביותר וחכמת חיים מינימאלית. מה ההשלכות של כל זה על הניגוח החוזר בחברה השונה הזו? ברור!

 22. ערסנט,
  אישית ניצבתי מול אותה בעיה עם הבלוג שלי (http://benhamo.org). חלק מהפילטרים של חברות מסחריות שלא מאפשרים לעובדים לגלוש בכל מיני אתרים – חסמו לדוגמא את הבלוג שלי. אין לי בבלוג פורנו או דברים כאלו. מה שכן, אני לא מתנסח בלשון הכי נקיה שבעולם ואני כותב בעברית די חופשית ולא "רשמית". אז חסמו אותי בחלק מהפילטרים. האם זה אומר שעכשיו אלחם בשביל ש"ינקו" את האתר שלי מהרשימה? לא, כי זה לא כזה חשוב לי. מי שירצה, יכול לקרוא את הפוסטים שלי ישירות דרך RSS או דרך ה-Cache של גוגל ובדרכים אחרות.
  אני לא חושב שאבי צריך לצנזר או להחליט אם לשים פוסט באתר שלו או לא, רק בגלל שאתרוג חוסמים אותו. מאוד קל לעקוף את החסימה של אתרוג (תשתמש ב-VPN חופשי כמו hidemyass.com לדוגמא), וכך גם אם אתרוג חוסמים, אפשר להגיע לתוכן.

 23. אבי

  חבל שאתה מעלה נושאים כאלו באתר זה, מבטיח לך שהרוב הגדול מהבאים לאתר זה מעוניינים
  במאמרים הקשורים למדע לטכנולוגיה.

 24. אבי,
  יש טריק אחר שאפשרי לעשות, אבל אתה לא תקבל ממנו Hits, כלומר אולי יופיעו פרסומות מהאתר, אבל התוכן יגיע מלינק אחר.
  כל מה שצריך לעשות זה לאחר יומיים (בערך) לתת קישור ל-Cache שמופיע בגוגל (ה-Cache נוצר לאחר 2-4 ימים מאז שהתוכן מופיע). מכיוון שמדובר בלינקים ארוכים, אתה יכול לקצר אותם עם goo.gl
  כך אתרוג אם יחסמו זאת, הם יחסמו את כל תוכן ה-Cache של גוגל לכל האתרים בעולם.

 25. עד כה לא מצאו את חלקיק היגס המבוקש.

  להלן הסיפור. לפי המודל הסטנדרטי אמור היה להיות חלקיק ששמו חלקיק-היגס שמעניק מסה לחלקיקים שונים שמציאותם הוכחה מזמן. חיפשו את חלקיק היגס ולא מצאו אותו, חיפשו אותו עוד ולא מצאו, חיפשו אותו עוד ולא מצאו. חיפשו אותו משך כמה עשרות שנים ולא מצאו. מרוב חיפושים ניכנסו ללחץ.

  אמרו הפיסיקאים: אנו לא מוצאים את חלקיק היגס כנראה משום שהוא חלקיק ענק, לכן לא יכול להיווצר במאיצים הישנים , יש סיכוי טוב לייצר חלקיק ענק רק אם נשתמש במאיץ חזק יותר.

  השקיעו המון כסף ובנו מאיץ חזק יותר הידוע בשם מאיץ הדרון. הפעילו את מאיץ הדרון וגילו חלקיק ענק. בשום מקום לא אימתו את הטענה *החלקיק הענק שמצאנו מעניק מסה*, כל מה שמצאו הוא חלקיק ענק *ותו לא*. החלקיק הענק לא חייב להיות חלקיק היגס, הוא יכול להיות סתם חלקיק ענק (שלא מעניק מסה), אבל לספר סיפורים לא עולה כסף.

  ומה כל זה שייך לאלוהים ? סתם עשיית רושם. גם עשיית רושם לא עולה כסף. גם להשמיץ דתיים לא עולה כסף.

 26. מעניין שדר. ניר להב זקוק לדפוסי התנהגות הקהל השונה ממנו בכדי לפרסם את הרצאתו. רכיבה על הגל החרדי מיותרת היות ומי שחרדי אמיתי, לא יקרא זאת לעולם – "נפלאות הצנזורה" והעובדה הפשוטה שאין להם מחשבים, ומי שלא כל כך חרדי ממילא יקרא על כך באתר זה. כל מה שקורה ויקרה כעת (גם לא מעלה ולא מוריד לאותם חרדים אמיתיים), זה הצפה של תגובות עם זיקה לזלזול, כעס, ולפעמים אולי אפילו שנאה שיתרמו כלום בערך לפיתרון אמיתי של הבעייה. זוהי התמודדות ילדותית וחסרת עומק אמיתי עם בעיה לכאורה, ואולי אף נסיון עלוב לגיוס חיזוקים על בסיס שוני האחר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן