החלקיק האלוהי חסום לחרדים

כתבה באתר הידען המסבירה את מהותו של בוזון היגס נחסמה לגולשים המשתמשים בשירות הסינון אתרוג. מסתבר שגם תמונות של מדעניות הן מחוץ לתחום * עקיבא גנז, מנהל אגף המכירות באינטרנט רימון – חברה בת של נטויז'ן הפועלת במגזר החרדי: "יחסמו תכנים שאינם תואמים את רוח המגזר" 

מתוך אתר שירות החסימה אתרוג
מתוך אתר שירות החסימה אתרוג

אחד היתרונות של מערכת הוורדפרס, שבה פועל אתר הידען הוא במערכת הניהול שלה, המפורטת מאוד ומאפשרת למשל לדעת במדויק במרבית המקרים (לא כולל פייסבוק) מאיזה קישור נכנסו לאתר.

לפני כשבועיים נתקלתי בקישור מתוך פורום באתר החרדי כיכר השבת.  בפורום זה שואל מישהו האם ניתן למצוא הסבר על בוזון היגס והוא קיבל הפניה לכתבה באתר הידען "שדות היגס לנצח" מאת ניר להב המסבירה לאנשים שלא מבינים פיסיקה מהו בוזון היגס.

עד כאן טוב ויפה, אלא שמישהו כתב בעקבות הקישור הזה  "אני ממש רוצה לדעת במה מדובר, אז למה אתם חיבים להעלות קישור שאתרוג חוסם?! אתם מוזמנים כולכם להוריד את זה (אם אפשר) אל תפחדו שכבר שלחו לי- עדיף שאני אקבל 10 פעמים מאשר 0. תודה לכולם "

בשרשור תגובה לדף זה הועתקה הכתבה כולה. מאוחר יותר נמחק הדף כולו מארכיוני כיכר השבת. אין במאמר זה כמובן שום דבר אנטי דתי אלא אם כן פיסיקה תת אטומית היא בגדר עבירה על עשרת הדיברות. עם זאת אני מניח שהן החסימה באתרוג והן באתר כיכר השבת נבעו מהשימוש במילה החלקיק האלוהי.

כפי שכבר כתבנו בעבר (גם במאמרו של ניר להב), באופן ישיר (לא מטאפורי) נובע השם מבדיחה פנימית של פיסיקאים, כאשר ליאו ליידרמן ביקש לקרוא לספר עליו 'החלקיק החמקמק' או אולי החלקיק הארור  The god dame particle והמו"ל של הספר לא התלהב והציע לקצץ את השם ל'חלקיק האלוהים'. אבל כנראה שלחרדים אין חוש הומור, בוודאי כשזה נוגע לאחד משמותיו הרבים של אלוהים.

בכך למעשה נפגע אתר הידען פעמיים, פעם אחת בגלל שמונעים מציבור גדול של ישראלים, שרוצים גישה לידע מדעי שמעניין רבים מהם (לצערנו לרבים בגלל העדר לימודי ליב"ה או רמה נמוכה מאוד שלהם, אין אפילו יכולת לקרוא – גם אם הם כתובים בשפה פופולארית.)

הפגיעה השניה היא כמובן כשמעתיקים בלי רשות ומפרים את זכויות היוצרים של הכותב.

עקיבא גנז, מנהל אגף המכירות באינטרנט רימון – חברה בת של נטויז'ן הפועלת במגזר החרדי, המפעילה גם את שירות חסימת האתרים אתרוג ללקוחות המבקשים זאת, אומר בתגובה כי תוצאות החיפוש באתר פועלות, אך במקביל יחסמו תכנים שאינם תואמים את רוח המגזר .

ביקשתי מגנז להראות לי ולגולשים כיצד נראה דף חיפוש ובו תמונה של ד"ר שולמית לבנברג, מדענית שומרת מצוות החוקרת בטכניון את הלבלב וזכתה לפרסים רבים. ובכן במקרה שלה, הגולשים יכולים לראות את התוצאות וללחוץ עליהן ולפחות בחלק מהמקרים גם יקבלו את הכתבה, אך עם ריבוע ריק במקום התמונה.

דף החיפוש "שולמית לבנברג בטכניון" כפי שהוא נראה לגולשי אתרוג - ללא תמונות
דף החיפוש "שולמית לבנברג בטכניון" כפי שהוא נראה לגולשי אתרוג – ללא תמונות

אם הבנתי נכון את דבריו של גנז, הרי באתר הידען בוצעה חסימה מראש של תכני ידעני ביולוגיה ורפואה. ביולוגיה בגלל ההתייחסות החיובית לתורת האובלוציה, ורפואה – כי יש דברים צנועים שאסור לחרדים לדעת אותם. למשל פרס הנובל שקיבלו בשנת 2008 מגלי נגיף האיידס ונגיף הפפילומה  הסיבה – מחלות אלה מועברות בין היתר ביחסי מין.

אבל מתגובתו של גנז לפחות עולה שיש תכנים באתר הידען הפתוחים גם לגולשי אתרוג, וזה כבר משהו, כי מדובר כאמור בציבור שחסר לו רקע מדעי ושמתייחס למדע בחשדנות אם לא בעוינות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

38 תגובות

 1. כול מה שקורה בנושא חרדים-חילונים הוא למעשה מלחמת תרבות בין קבוצות שבמקרה הקיצוני מהוות
  עמים שונים שכולם ממוצא יהודי. מלחמת החרדים בחילונים מבוססת על שיטה מתוחכמת למדי של שטיפת מיוח שהתפתחה במשך דורות והוכיחה רמה גבוהה של עמידות בפני מידע חופשי. האמצעי השני הוא ריבוי מהיר. מדובר במלחמה דמוגרפית המבוססת על מלחמת מידע.
  התורה שמיטיבה להסביר את מה שקורה בשטח הזה היא התורה הממטית (MEMETICS) ואני ממליץ למי
  שמעונין להבין לעומק את המצב לקרוא על תורה זו.
  העתיד כפי שניתן לראות מבחינת חופש המחשבה אינו ורוד. הדרך הטובה ביותר שאנימכיר להלחם בשטיפת המוח היא עידוד חשיבה בקורתית ועצמאית ( כמו שמנסה לבסס עיתון ה skeptics). החינוך לחשיבה
  בקורתית הוא אנטי – דוט לשטיפת מוח מכול סוג החל בסינטולוגיה וגמור בכול אמונה דתית כולל יהדות.

 2. הבעיה של זכויות היוצרים נובעת מכך שלא שאלו לא אותי ולא אותך. אילו היו שואלים אותי כמובן שהייתי מפנה אותם אליך.
  אבל כאמור מבין השתיים זו הבעיה היותר קטנה.

 3. בתור כותב המאמר מאד עצוב לי שחסמו אותו בהינף יד לציבור שלם. תוכן המאמר אינו מהווה פגיעה בדת. חבל מאד שיש עדיין צנזורה שמונעת מאנשים ידע. צריך לתת את האחריות לאדם ולא לקבוע בשבילו מה נכון ומה לא.
  אני שמח שלפחות הם עשו מעשה והצליחו לפרסם זאת גם אם לזמן מסויים,
  אני בעד חופש מידע מוחלט לאדם ולכן אני נותן זכות לכל אדם להעתיק את המאמרים שלי, כל עוד נותנים קרדיט ולא משנים את הטקסט ולא עורכים אותו ללא ידיעתי .
  ניר

 4. ממחיש עוד יותר את הסכנה האסטרטגית שנשקפת לישראל מהחרדים.
  אני כבר לפני כשנה הבנתי שלא יהייה טוב כאן בעוד דור ונערכתי בהתאם.
  בקרוב נקבל את ויזת העבודה לאוסטרליה ונהגר על מנת שלילדיי יהיו בעתיד חיים טובים יותר.

  בסופו של דבר ביביהו ישאר עם חבריו החרדים, עם הערבים ועם מיעוט חילוני ומסכן שלא יכול להגר.
  זה יהייה חורבן בית שלישי – לא איראן ולא חיזבאללה..

 5. ערסנט,
  סינון לעולם מפלרטט עם חוסר מוסריות וסינון עבור בגירים הוא כמעט תמיד אינו מוסרי (אני מבקש לא להיכנס לשאלה אם צריך להראות בחדשות מראות זוועה לאחר פיגוע, המקרה דנן אינו קיצוני בשום צורה כזו). אם הסינון נעשה באופן אוטומטי כי הם מסננים כל מאמר/כתבה/עמוד שמכיל את המילה אלוהים, חבל. אני לא בטוח שכל עמוד המכיל את צמד המילים "אלוהים אדירים" הוא נשיאת שם אלוהים לשווא, אבל אני לא מכיר מספיק. ברם, אם הם מסננים כי הם חוששים לחשוף את המציאות בפני קוראיהם, זה לא מוסרי, פטרנליסטי, מעליב וסופו להתפוצץ להם בפנים.

 6. החלקיק האלוהי הוא שם מעוות. אין שום דבר אלוהי בחלקיק היגס. המינוח המקורי היה החלקיק הארור (goddamn particle)

 7. אבי, לא הצלחתי להבין בכלל,, הרי אנחנו בעד חופש הבחירה …. אז איך אנחנו יכולים להתנגד
  על שבחר אתר רימון ,מעצם אותו חופש הבחירה, לצנזר עבור משתמשיו מידע או נתון, הרי הוא לא פעל בניגון לחוק או למוסר,ולא רק זאת,הוא פועל על פי דרישה ומשתמשיו מודעים לסינון ולצנזורה.

 8. Safkan,
  ;כפי שכתבתי, אם הסינון הוא בגלל צמד המילים, זה מצער. המשתמשים במסנן הזה מחמיצים אחוז אדיר מהכתבות במידה וכל כתבה המכילה את המילה אלוהים מסוננת אוטומטית. הם המסנן חוסם גם, לדוגמא, את שירו של שלמה ארצי "ברוך ג'מילי" (ברוך האל, בארץ ישראל, תבורכי פיסה של שמש…) או את "חום יולי אוגוסט" (…גם אלוהים לא יכנס פה)? שאלתי היא רצינית לחלוטין וניתן לבחון האם המסנן חוסם כל כתבה המכילה את המילה אלוהים.

  בנוגע לצניעות, נראה לי שזה לא המקום לדון בסוגיה הזו (לא נצא מזה), ולא נדרשתי אליה בתגובתי.

  קצפי יצא אך ורק על המקרה בו הסינון נעשה מאותם טעמים שהכנסיה הנוצרית אסרה את גלילאו גלילי וכולי תקווה שזהו לא המצב.
  האם אתה מסכים עימי, שבמידה והכתבה נחסמה לא בגלל צמד המילים ולא בטעות אלא בכדי למנוע מחרדים לקרוא על התגלית הפיזיקלית, זו זוועה?

 9. שמוליק

  אינני מכיר את הסינון "אתרוג" אבל נראה לי שמבחינה דתית יהודית מוצדק בהחלט לסנן מאמר שמשתמש בצמד המילים "החלקיק האלוהי" , שכן צמד המילים הנ"ל הוא זילות של השם "אלוהים" ומהווה ביזוי של הדת היהודית. בדת היהודית יש עקרון בסיסי (אל תשא את שם אלוהים לשווא), אם אינך מכיר עקרון זה ברור שאינך יכול להשיא עצות לדתיים.

  כנ"ל הטענות נגד סינון מאמר עם תמונות "לא צנועות". מעניין למה לא משלבים במאמרים פה תמונות עירום, אם הכל מותר אפשר ללכת עד הסוף ולפרסם בידען תמונות עירום. לא משלבים באתר זה תמונות עירום בדיוק מאותה סיבה שבגללה לא משלבים במאמר שמופנה לציבור הדתי תמונות "לא צנועות", אלא שיש חילונים שחושבים שהם הם המוסמכים הבלעדיים לקבוע עבור *כל העולם* מה "צנוע" ומה "לא צנוע".

  אין שום סיבה שאתה תכפה על הדתיים את תפיסת העולם של חילוניים במסווה של נאורות.

  אני אגב חילוני, אבל לא סובל את חוסר הסובלנות כלפי דתיים שמציפה את האתר "הידען". זו לא מעידה מקרית, טועה מי שחושב שיש כאן מעידה מקרית, זה חוזר על עצמו שוב ושוב. להערכתי כל חודש יש לפחות שני מאמרים מאמרים באותה נימה מתנשאת, רק מטעמי זהירות לא אמרתי חמישה מאמרים בחודש אם כי נדמה לי שזה קרוב יותר לאמת.

 10. חגי, נגעת בנקודה – יש רופאים חרדים, כנראה רק שהם לא למדו בבתי הספר החרדים http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?entryId=2366168. (אגב גם כתבה זו תועלה, פשוט היא עלתה אתמול בתפוז אחרי שעדכנתי את הידען, לא שהתכוונתי לכתוב על הנושא יום אחרי יום).
  אבל הביקורת היא על רמת הידע המדעי, ועל העובדה שהממסד החרדי נלחם בידע המדעי של הנשמעים לו וחבל, כי מדובר באחוז ניכר מתושבי מדינת ישראל היום ומה שהם יודעים ישקף את רמתה של המדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן