סיקור מקיף

החלקיק האלוהי חסום לחרדים

כתבה באתר הידען המסבירה את מהותו של בוזון היגס נחסמה לגולשים המשתמשים בשירות הסינון אתרוג. מסתבר שגם תמונות של מדעניות הן מחוץ לתחום * עקיבא גנז, מנהל אגף המכירות באינטרנט רימון – חברה בת של נטויז’ן הפועלת במגזר החרדי: “יחסמו תכנים שאינם תואמים את רוח המגזר” 

מתוך אתר שירות החסימה אתרוג
מתוך אתר שירות החסימה אתרוג

אחד היתרונות של מערכת הוורדפרס, שבה פועל אתר הידען הוא במערכת הניהול שלה, המפורטת מאוד ומאפשרת למשל לדעת במדויק במרבית המקרים (לא כולל פייסבוק) מאיזה קישור נכנסו לאתר.

לפני כשבועיים נתקלתי בקישור מתוך פורום באתר החרדי כיכר השבת.  בפורום זה שואל מישהו האם ניתן למצוא הסבר על בוזון היגס והוא קיבל הפניה לכתבה באתר הידען “שדות היגס לנצח” מאת ניר להב המסבירה לאנשים שלא מבינים פיסיקה מהו בוזון היגס.

עד כאן טוב ויפה, אלא שמישהו כתב בעקבות הקישור הזה  “אני ממש רוצה לדעת במה מדובר, אז למה אתם חיבים להעלות קישור שאתרוג חוסם?! אתם מוזמנים כולכם להוריד את זה (אם אפשר) אל תפחדו שכבר שלחו לי- עדיף שאני אקבל 10 פעמים מאשר 0. תודה לכולם “

בשרשור תגובה לדף זה הועתקה הכתבה כולה. מאוחר יותר נמחק הדף כולו מארכיוני כיכר השבת. אין במאמר זה כמובן שום דבר אנטי דתי אלא אם כן פיסיקה תת אטומית היא בגדר עבירה על עשרת הדיברות. עם זאת אני מניח שהן החסימה באתרוג והן באתר כיכר השבת נבעו מהשימוש במילה החלקיק האלוהי.

כפי שכבר כתבנו בעבר (גם במאמרו של ניר להב), באופן ישיר (לא מטאפורי) נובע השם מבדיחה פנימית של פיסיקאים, כאשר ליאו ליידרמן ביקש לקרוא לספר עליו ‘החלקיק החמקמק’ או אולי החלקיק הארור  The god dame particle והמו”ל של הספר לא התלהב והציע לקצץ את השם ל’חלקיק האלוהים’. אבל כנראה שלחרדים אין חוש הומור, בוודאי כשזה נוגע לאחד משמותיו הרבים של אלוהים.

בכך למעשה נפגע אתר הידען פעמיים, פעם אחת בגלל שמונעים מציבור גדול של ישראלים, שרוצים גישה לידע מדעי שמעניין רבים מהם (לצערנו לרבים בגלל העדר לימודי ליב”ה או רמה נמוכה מאוד שלהם, אין אפילו יכולת לקרוא – גם אם הם כתובים בשפה פופולארית.)

הפגיעה השניה היא כמובן כשמעתיקים בלי רשות ומפרים את זכויות היוצרים של הכותב.

עקיבא גנז, מנהל אגף המכירות באינטרנט רימון – חברה בת של נטויז’ן הפועלת במגזר החרדי, המפעילה גם את שירות חסימת האתרים אתרוג ללקוחות המבקשים זאת, אומר בתגובה כי תוצאות החיפוש באתר פועלות, אך במקביל יחסמו תכנים שאינם תואמים את רוח המגזר .

ביקשתי מגנז להראות לי ולגולשים כיצד נראה דף חיפוש ובו תמונה של ד”ר שולמית לבנברג, מדענית שומרת מצוות החוקרת בטכניון את הלבלב וזכתה לפרסים רבים. ובכן במקרה שלה, הגולשים יכולים לראות את התוצאות וללחוץ עליהן ולפחות בחלק מהמקרים גם יקבלו את הכתבה, אך עם ריבוע ריק במקום התמונה.

דף החיפוש "שולמית לבנברג בטכניון" כפי שהוא נראה לגולשי אתרוג - ללא תמונות
דף החיפוש “שולמית לבנברג בטכניון” כפי שהוא נראה לגולשי אתרוג – ללא תמונות

אם הבנתי נכון את דבריו של גנז, הרי באתר הידען בוצעה חסימה מראש של תכני ידעני ביולוגיה ורפואה. ביולוגיה בגלל ההתייחסות החיובית לתורת האובלוציה, ורפואה – כי יש דברים צנועים שאסור לחרדים לדעת אותם. למשל פרס הנובל שקיבלו בשנת 2008 מגלי נגיף האיידס ונגיף הפפילומה  הסיבה – מחלות אלה מועברות בין היתר ביחסי מין.

אבל מתגובתו של גנז לפחות עולה שיש תכנים באתר הידען הפתוחים גם לגולשי אתרוג, וזה כבר משהו, כי מדובר כאמור בציבור שחסר לו רקע מדעי ושמתייחס למדע בחשדנות אם לא בעוינות.

38 תגובות

 1. כול מה שקורה בנושא חרדים-חילונים הוא למעשה מלחמת תרבות בין קבוצות שבמקרה הקיצוני מהוות
  עמים שונים שכולם ממוצא יהודי. מלחמת החרדים בחילונים מבוססת על שיטה מתוחכמת למדי של שטיפת מיוח שהתפתחה במשך דורות והוכיחה רמה גבוהה של עמידות בפני מידע חופשי. האמצעי השני הוא ריבוי מהיר. מדובר במלחמה דמוגרפית המבוססת על מלחמת מידע.
  התורה שמיטיבה להסביר את מה שקורה בשטח הזה היא התורה הממטית (MEMETICS) ואני ממליץ למי
  שמעונין להבין לעומק את המצב לקרוא על תורה זו.
  העתיד כפי שניתן לראות מבחינת חופש המחשבה אינו ורוד. הדרך הטובה ביותר שאנימכיר להלחם בשטיפת המוח היא עידוד חשיבה בקורתית ועצמאית ( כמו שמנסה לבסס עיתון ה skeptics). החינוך לחשיבה
  בקורתית הוא אנטי – דוט לשטיפת מוח מכול סוג החל בסינטולוגיה וגמור בכול אמונה דתית כולל יהדות.

 2. הבעיה של זכויות היוצרים נובעת מכך שלא שאלו לא אותי ולא אותך. אילו היו שואלים אותי כמובן שהייתי מפנה אותם אליך.
  אבל כאמור מבין השתיים זו הבעיה היותר קטנה.

 3. בתור כותב המאמר מאד עצוב לי שחסמו אותו בהינף יד לציבור שלם. תוכן המאמר אינו מהווה פגיעה בדת. חבל מאד שיש עדיין צנזורה שמונעת מאנשים ידע. צריך לתת את האחריות לאדם ולא לקבוע בשבילו מה נכון ומה לא.
  אני שמח שלפחות הם עשו מעשה והצליחו לפרסם זאת גם אם לזמן מסויים,
  אני בעד חופש מידע מוחלט לאדם ולכן אני נותן זכות לכל אדם להעתיק את המאמרים שלי, כל עוד נותנים קרדיט ולא משנים את הטקסט ולא עורכים אותו ללא ידיעתי .
  ניר

 4. ממחיש עוד יותר את הסכנה האסטרטגית שנשקפת לישראל מהחרדים.
  אני כבר לפני כשנה הבנתי שלא יהייה טוב כאן בעוד דור ונערכתי בהתאם.
  בקרוב נקבל את ויזת העבודה לאוסטרליה ונהגר על מנת שלילדיי יהיו בעתיד חיים טובים יותר.

  בסופו של דבר ביביהו ישאר עם חבריו החרדים, עם הערבים ועם מיעוט חילוני ומסכן שלא יכול להגר.
  זה יהייה חורבן בית שלישי – לא איראן ולא חיזבאללה..

 5. הפחד קוטל הבינה, המשפט הזה לא היה חד כל כך, עד שמגיעים התיאורים הללו…

 6. ערסנט,
  סינון לעולם מפלרטט עם חוסר מוסריות וסינון עבור בגירים הוא כמעט תמיד אינו מוסרי (אני מבקש לא להיכנס לשאלה אם צריך להראות בחדשות מראות זוועה לאחר פיגוע, המקרה דנן אינו קיצוני בשום צורה כזו). אם הסינון נעשה באופן אוטומטי כי הם מסננים כל מאמר/כתבה/עמוד שמכיל את המילה אלוהים, חבל. אני לא בטוח שכל עמוד המכיל את צמד המילים “אלוהים אדירים” הוא נשיאת שם אלוהים לשווא, אבל אני לא מכיר מספיק. ברם, אם הם מסננים כי הם חוששים לחשוף את המציאות בפני קוראיהם, זה לא מוסרי, פטרנליסטי, מעליב וסופו להתפוצץ להם בפנים.

 7. החלקיק האלוהי הוא שם מעוות. אין שום דבר אלוהי בחלקיק היגס. המינוח המקורי היה החלקיק הארור (goddamn particle)

 8. אבי, לא הצלחתי להבין בכלל,, הרי אנחנו בעד חופש הבחירה …. אז איך אנחנו יכולים להתנגד
  על שבחר אתר רימון ,מעצם אותו חופש הבחירה, לצנזר עבור משתמשיו מידע או נתון, הרי הוא לא פעל בניגון לחוק או למוסר,ולא רק זאת,הוא פועל על פי דרישה ומשתמשיו מודעים לסינון ולצנזורה.

 9. Safkan,
  ;כפי שכתבתי, אם הסינון הוא בגלל צמד המילים, זה מצער. המשתמשים במסנן הזה מחמיצים אחוז אדיר מהכתבות במידה וכל כתבה המכילה את המילה אלוהים מסוננת אוטומטית. הם המסנן חוסם גם, לדוגמא, את שירו של שלמה ארצי “ברוך ג’מילי” (ברוך האל, בארץ ישראל, תבורכי פיסה של שמש…) או את “חום יולי אוגוסט” (…גם אלוהים לא יכנס פה)? שאלתי היא רצינית לחלוטין וניתן לבחון האם המסנן חוסם כל כתבה המכילה את המילה אלוהים.

  בנוגע לצניעות, נראה לי שזה לא המקום לדון בסוגיה הזו (לא נצא מזה), ולא נדרשתי אליה בתגובתי.

  קצפי יצא אך ורק על המקרה בו הסינון נעשה מאותם טעמים שהכנסיה הנוצרית אסרה את גלילאו גלילי וכולי תקווה שזהו לא המצב.
  האם אתה מסכים עימי, שבמידה והכתבה נחסמה לא בגלל צמד המילים ולא בטעות אלא בכדי למנוע מחרדים לקרוא על התגלית הפיזיקלית, זו זוועה?

 10. שמוליק

  אינני מכיר את הסינון “אתרוג” אבל נראה לי שמבחינה דתית יהודית מוצדק בהחלט לסנן מאמר שמשתמש בצמד המילים “החלקיק האלוהי” , שכן צמד המילים הנ”ל הוא זילות של השם “אלוהים” ומהווה ביזוי של הדת היהודית. בדת היהודית יש עקרון בסיסי (אל תשא את שם אלוהים לשווא), אם אינך מכיר עקרון זה ברור שאינך יכול להשיא עצות לדתיים.

  כנ”ל הטענות נגד סינון מאמר עם תמונות “לא צנועות”. מעניין למה לא משלבים במאמרים פה תמונות עירום, אם הכל מותר אפשר ללכת עד הסוף ולפרסם בידען תמונות עירום. לא משלבים באתר זה תמונות עירום בדיוק מאותה סיבה שבגללה לא משלבים במאמר שמופנה לציבור הדתי תמונות “לא צנועות”, אלא שיש חילונים שחושבים שהם הם המוסמכים הבלעדיים לקבוע עבור *כל העולם* מה “צנוע” ומה “לא צנוע”.

  אין שום סיבה שאתה תכפה על הדתיים את תפיסת העולם של חילוניים במסווה של נאורות.

  אני אגב חילוני, אבל לא סובל את חוסר הסובלנות כלפי דתיים שמציפה את האתר “הידען”. זו לא מעידה מקרית, טועה מי שחושב שיש כאן מעידה מקרית, זה חוזר על עצמו שוב ושוב. להערכתי כל חודש יש לפחות שני מאמרים מאמרים באותה נימה מתנשאת, רק מטעמי זהירות לא אמרתי חמישה מאמרים בחודש אם כי נדמה לי שזה קרוב יותר לאמת.

 11. חגי, נגעת בנקודה – יש רופאים חרדים, כנראה רק שהם לא למדו בבתי הספר החרדים http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?entryId=2366168. (אגב גם כתבה זו תועלה, פשוט היא עלתה אתמול בתפוז אחרי שעדכנתי את הידען, לא שהתכוונתי לכתוב על הנושא יום אחרי יום).
  אבל הביקורת היא על רמת הידע המדעי, ועל העובדה שהממסד החרדי נלחם בידע המדעי של הנשמעים לו וחבל, כי מדובר באחוז ניכר מתושבי מדינת ישראל היום ומה שהם יודעים ישקף את רמתה של המדינה.

 12. גלגול העיניים של רבים מהמגיבים כאן הוא לא יאמן: המסנן “אתרוג” חסם כתבה על חלקיק ההיגס.
  כעת, כל המתגוללים על אבי צריכים במקום לגלגל עיניים ולהתבכיין על היחס לחרדים, לברר מדוע הכתבה נחסמה. אם בטעות, תוחזר הכתבה לאלתר ואם בגלל השם “החלקיק האלוהי”, אזי שישימו לב שם באתרוג שצמד המילים הללו נמצא במרכאות אבל אם הוא נחסם כי באתרוג פוחדים שילדים דתיים שקוראים את הכתבה יחזרו בשאלה, שיבררו בינים לבין עצמם עד כמה רעועה אמונתם. הרי זה בלתי נתפס שסינון של עובדות פיזיקליות יתקבל בהבנה במאה העשרים ואחת. זה לא פחות מבושה וכלימה וזה הדבר הנורא ולא הציניות הקלה של מחבר מאמר זה.
  אני גורס שחרדים אינם עשויים מפורצלין ואם אדם חרדי בחר לעצמו שלל חוקים לחיות לפיהם, זו זכותו אבל הנחת אתרוג שחרדי הינו שביר ואסור לסמוך עליו, גם בנושאים כאלו היא זוועה.
  אם באמת אתרוג סינן כתבה בגלל האמת הפיזיקלית, ואתם מקבלים זאת בהבנה, מגיע לכם כל מה שנכתב עליכם.

 13. אבי, אין לי שום בעיה עם הביקורת שנאמרה בכתבה. למרות שאני באופן אישי חלוק עליה.
  ואין שום בעיה עם הצגה של סתירות בין האמונה למדע בכל הקשר, אם מדובר במחקר מבוסס ורציני.

  וזה לא משנה איסלאם או נצרות או יהדות, בהקשר הזה כמובן. גם ציניות כלפי האיסלאם היתה שלילית בעיני, כי בשביל אנשים רבים מדובר על משהו יקר מאוד.

  אם כבר אתה משקיע פעם בחודש, כתבה על דתות כפי שאתה קורא לזה, זה לא אמור להחליף את מדור הסאטירה . . .
  התחושה שלי היא שכל פעם שיש כתבה עם הקשר לאמונה כלשהיא, יש ציניות כלפיה.

  פשוט כתוב כתבה / ביקורת אמיתית, בלי משפטים כמו “אבל כנראה שלחרדים אין חוש הומור” או “כי יש דברים צנועים שאסור לחרדים לדעת אותם”, כי גם אתה יודע שזה לא נכון, יש לחרדים חוש הומור ולא חסרים רופאים חרדים. סינון התכנים הוא מסיבות אחרות שזה לא המקום לדון בהם.

  ולידיעתך, גם חרדים צופים באתר שלך, גם בלי סינון.

  בעאסה לי למלא את תפקיד ה”כעוס”… אבל כמה אפשר לשמוע מחמאות על האתר שלך? קצת ביקורת יכולה לגוון 🙂

 14. אפרת, הכתבה הזו, כמו גם כתבה מאלפת של רועי צזנה שאמורה לעלות בימים הקרובים מתארות עובדות, אם יש לך בעי כלשהי היא עם העובדות ועם הבעיה העיקרית – שהחרדים, שחלקם באוכלוסיה הולך וגדל, דורשים במפגיע לשמור על הילדים שלהם בורים ונבערים. הרי אם היית רוצה לשמוע דברים חמורים הייתי מספר למשל על חבר שהלך לפני כחודש להרצאה של הרב גינצבורג – החבר של יהורם גאון מאנשי הכת שהשתלטה על רמת אביב שמכנה עוד את עצמה בראשי התיבות חוכמה בינה דעת – אומר שהשמש מסתובבת סביב כדור הארץ.

  מדוע שמצב הידע המדעי של 30% מהאוכלוסיה לא יטריד עורך אתר מדע?

 15. כתבה פתטית. ההתרפסות העצובה כדי להוציא את החרדים רע ממש מעוררת רחמים.

  זה אתר של מדע וידע, לא?
  פשוט להתמוגג איך שעורך האתר מפרסם כתבות שתואמות את רוח האתר.

  כן. אובדן החשיבה החופשית הוא נושא כואב. נושא כואב מאוד.
  אבל חבל שמהכתבה שלך נוטפת רק שנאה ולא אובייקטיביות.

 16. לאלוהים (אם יש דבר כזה ) אין בעיה של זמן
  לכן גם החרדים וגם הקיצוניים ביותר לא יוכלו לברוח לעולם מהאמת
  אתה יכול לעצום עיניים אתה יכול לכבול ידיים ורגליים אתה יכול להיכלא בחדר חשוך

  קרן אור קטנה הנכנסת מבעד לחור קטן תאיר את עולמם

  הבעיה היא לא בדת ולא בעצם היותך חרדי או יהודי או נוצרי או מוסלמי
  הבעיה היא באנשים המעוניינים לשמר את הכוח והשליטה על האנשים
  זה נכון לכל דת

  אפילו לדת הנקראת מדע מודרני

  מעטים מאוד בני התמותה המוכנים לפנות את הבמה מתוך הבנה שהטבע מחפש להשתפר ולהיות טוב יותר
  משה רבנו (מי יתן וכל ישראל היו מתנבאים)
  גורג וושינגטון היה המנהיג הראשון בהיסטוריה שירד מהבמה והפך לאזרח מין השורה כי הוא הבין דבר חשוב יותר מדיי זמן בעמדת כוח סיכוי גדול יותר שתרומתך תהיה שלילית
  רבנים כאדים כמרים לא יורדים מהבמה רק אחרי מותם
  אז מה הפלא שאנחנו משייכים דת לדבר לא טוב

 17. אבי בליזובסקי
  לא התאפקתי והצצתי…
  הרבה מהשיעורים שלי מגיעים בצורה כזו או אחרת לדת ומדע. זה לא מרתיע אותי ( אני מייצג את דעתי) אפילו זה המרתק בכל העסק, כשמגלים שהחפיפה מדהימה עבור מי שמבין באמת מה אומרים בשני הצדדים. (אני עדיין מנסה להבין). אני רק לא רוצה ידיעות שלא תורמות לאלה ולא לאלה. אני אישית רוצה כתבות על דת ומדע ולא על דתיים ויחסם למדענים ולמדע.
  היה לעונג
  שבת שלום באמת
  משה

 18. משה בתיאבון. לפני שיגידו שאני אוכל חרדים, אני דווקא אוהב מאוד את האוכל שלהם…. זה הרגל מבית אבא.
  ושוב, נישאר כנראה חלוקים בנושא המינון. הרי כתבה בחודש על נושאי דת ומדע היא יותר מדי, אבל שלוש כתבות ביום על חלל זה מעט מדי. הכל בעיניי המתבונן.

 19. חגי, כל אחד רואה את הגיבנת שלו. אילו היית מוסלמי היית מחפש את הכתבות המבקרות את האיסלאם (ויש כאלה) ואילו היית נוצרי גם היית מוצא ביקורת. העובדה שאני כותב בעברית ומודע לסוגית הדת והמדינה – הדת והמדע בארץ, היא הסיבה היחידה לכך שההתייחסות ליהדות ולחרדים גודלה יותר מאשר לדתות אחרות, לא סיבה עקרונית.
  לא מדובר בציניות וגאווה, מדובר באמת כואבת שקשה למי שאינו מורגל בחשיבה חופשית לשמוע.

 20. לאבי בליזובסקי
  היית צריך לקרוא בכתבה לבוזון היגס “החלקיק האלוקי”
  והיית צריך לכתוב בכותרת הכתבה, למעלה משמאל בס”ד
  והכל היה בא על מקומו בשלום, ב”ה .

 21. אני סטודנט חרדי להנדסת תוכנה בשנה ג’, ומאוד נהנה מהאתר הזה, מלבד מהציניות שלו בכל מה שקשור לאמונה, ויהדות בפרט.

  חבל, זה לא מראה על חכמה יתרה של הכותבים, אדרבה זה מראה על גאווה ועל סגירות מחשבתית.

  אמנם המדע “עוד שניה מגלה את סוד החיים”, אבל עדיין קצת עוונה לא הזיקה לאף אחד.
  וזה לא קשור לקונפליקט שקיים או לא (לדעתי ממש לא קיים) בין אמונה למדע, זה קשור לטון שכותבים ביחס לנושאים אלו ולחברה החרדית בכלל, טון מתנשא ומזלזל, לטעמי.

  אני באופן אישי אמשיך לצרוך את האתר הזה למרות התיסכול שלי.
  אך לדוגמא לא אתן לילדי לגלוש בו, מבלי להכין אותם, או שאראה שהם מספיק מפותחים נפשית ורוחנית כדי להתמודד עם הציניות והגאווה שהזכרתי לעיל.
  ולכן אני דווקא, תומך בסינון תכני האתר, ואני שמח שיש מי שטורח לבדוק מה אני מכניס הביתה דרך האינטרנט.

 22. יש לכולנו חופש בחירה וכמו שכתבתי כל אחד חופשי לכתוב מה שבא לו. אך יש כתבות שלא מוסיפות! והיה יותר מועיל להשקיע אנרגיה בכתיבת כתבה מדעית.
  כשתלמיד לא מבין משהו בסוגייה בגמרא אפשר לצעוק עליו וטפח את טיפשותו! מה זה עוזר? למעטים מהילדים זה אכן עוזר. אבל בדרך כלל הילד זוכה לעידוד, הסבר מכיוון חדש ובדרכים יצירתיות ושונות. אם בעיית חוסר ההבנה נשארת, מה מועיל לצעוק על התלמיד ובטח מה מועיל לרטון מול התלמידים? על זה מדברים עם המנהל/הורים/יועצת…
  אגב כשמתעסקים עם התלמיד הכיתה כולה לא מתקדמת בחומר ומפספסת חומר רלוונטי ומשמעותי, ובמקום, לומדת להתעסק בהצגה שמולה, ולא מן הנמנע שההשפלות הלא מועילות ימשכו בהפסקה.
  אם האנלוגיה אינה מובנת, אשמח להסביר. יש לך את המייל הפרטי שלי – שמור במערכת.
  שבת שלום – אשתי צועקת עלי שהצ’ונט נשרף…:)

 23. משה ריבן, אני עדיין לא מבין איך חופש הביטוי שהוא אחד הדברים המקודשים אצל החילוניים, סותר את היכולת שלך להנות מכתבות מדעיות.
  האם תרצה שנהיה כמו כיכר השבת, שנסיר ידיעות בגלל שאיזו ועדת רבנים או אולי ועדת מדענים החליטה?

 24. לאבי בליזובזסקי
  קודם כל תודה רבה על תגובתך לתגובתי…
  אני אגיד לך מה. אני חושב ששנינו מסכימים שהעולם מרתק, על היבטיו השונים. מאיכות כתבותיך אופיים ותוכנם אני מעז לכתוב שבזאת אנו מסכימים. אך כעוסק בחינוך והנחלת ידע למיטב הילדים בארצנו (ומקנא ביכולתם אליה אני רחוק מלהגיע), אני מבין שבוערת לנו היום במדינה חוץ מהנחלת ידע אף הנחלת לאומיות, אהבת זולת ועוד ערכים שלא פה המקום. אפשר לכתוב על הכל השאלה מה זה תורם! האם נראה שמישהו יכול לחנך מישהו אחר? ציבור שלם? ועוד מעל גבי הרשת? מה זה נותן חוץ מהצפת אותם תגובות עליהם אני מתרעם (ראה את “אריה” ו”ענתי”, שתי תגובות מתחתי). פשוט הייתי רוצה להמשיך להנות מידיעות המדע וזהו! אגב כשיש פעילויות דינאמיות כדוגמת הערב של מכון ויצמן, זה עובד פי מליון טוב יותר – היית צריך לראות! (נדמה לי שמישהו רשמי הסריט). זו, על כל פנים, עניות דעתי. אני משתוקק לקרוא כתבות ושלך אבל בתחום דעת!סליחה אם פגעתי או לא הובנתי – הכוונות טובות

 25. למשה ריבן תודה על התגובות.
  קודם כל אני שמח שיש חרדים שלומדים מדעי כדור הארץ ואפילו ברמה גבוהה. מדוע העובדה שבאתר יש כתבות מדעיות ברמה גבוהה מפריעה לנו מדי פעם לדבר גם על עניינים ‘מנהליים’. הפריע לי שיש עוד חרדים כמוך, שרוצים לקרוא ולא יכולים.
  ומה פוליטי בידיעה הזו? הרי בסך הכל תיארתי עובדה שגם לא הוכחשה על ידי הנוגעים בדבר? ומה עניין התגובות? בכל האתרים, גם בחדרי חרדים וכיכר השבת יש לאנשים מקום לתגובות. לא בטוח שתמיד מפרסמים את כל התגובות, אבל התגובות הם מרכיב בסיסי של האינטרנט. עובדה שגם אתה מגיב.

  ובאשר להסרת הכתבה, כך נהג בדיוק אתר כיכר השבת. האם אתה חושב שזה צריך להיות המודל לחיקוי עבורי?

 26. על זה נאמר “אם הטיפשות הייתה מחלה כואבת – כל החרדים היו מסתובבים עם גבס…”.
  נכון שזה נשמע כמו הכללה אבל זה מה שקורה בפועל:
  – אי לימוד של נושאי ליב”ה ולכן – הנחלה מרצון של הבורות לדורות הבאים
  – אי רצון לשרת בצבא (כאשר לכל מלכי ישראל בעבר היו צבאות מפוארים על טהרת העם היהודי)
  – אי רצון לעבוד בניגוד גמור למאמר חז”ל – אם אין קמח אין תורה (אלא אם כן הקמח מגיע מהחילונים…).
  – חוסר סובלנות קיצוני הכולל חסימת כבישים, הדרת נשים וממש שנאה גלויה לחילונים,
  ועוד ועוד…
  וחבל מאוד!

 27. מהכרות עם המגזר מבפנים לרוב החרדים יש מחשב אך הוא מוחבא בארון בחדר השינה שהילדים לא יראו
  כלפי חוץ כולם דתים וכשאף אחד לא רואה הרוב בוגדים לא נאמנים ורצים רוב החיים אחרי עגל הזהב הכסף בצורה אובססיבית.
  הסיבה לכך היא שהם נישאים בשידוך בגיל 19 מהר מהר לפני שידעו להבדיל בין רע לטוב.
  ואז הם מתעוררים בגיל 38 עם בעל שלא אוהבים 7 ילדים שצריכים כסף והרבה.
  ואז הם מתחילים לחפש את אהבה ואת החיים שלהם תוך כדי שהם מתחילים לחפש שידוכים לילדים שלהם מהר מהר לפני שאלו יתחיל להבדיל בן טוב לרע.

 28. למערכת.
  מקווה שלא תעודדו כתבות מסוג זה בשל ריבוי תגובות שאני משוכנע שעוד שיגיעו משום שתרכתו בזאת את הענף עליו אתם יושבים!
  שבת שלום

 29. בא נדייק!
  לרב רובם של החרדים אין מחשב ובטח אין אינטרנט!
  מי שנחסם הם ציבור שונה ואני שונא להגדיר ציבורים אז תעשו את זה אתם.

 30. ערן
  אכן, כל מי ששטחי יתקשה להתמודד עם מנגנון כל שהוא, שמשייכים לו יכולת בניה ובריאה. אך מה לעשות בסביבה בה אני חי אני מכיר לא מעט דתיים (אפילו כולם, אך בא נשאר צנועים ונספר על רובם) שניזונים ונהנים מאינפורמציה כזו, שכן היא מתארת את הבריאה בצורה מפורטת יותר, שלא לדבר על זה שהיא מעצימה את הפליאה מעוצמת הנס שבבריאה זו.
  לפני שבועיים השתתפתי עם אשתי (החרדית לא פחות ממני), כמאזינים בערב של מכון ויצמן “מדע ומצב רוח” בהרצאה על תיאורית הקוונטים ולא הייתי הדתי היחיד שם, ונדמה לי שהיינו מהשואלים והמגיבים ששמעו אותם!
  אגב כל הכבוד למרצה אפי שחמון שניהל הרצאה קשה להסבר בנעימות וסבלנות אין קץ.

 31. שירדתם למקום הזה, בתור אדם שטוען שהוא מפעיל את השכל אתה יוצא די עילג. ישנן 1001 סיבות למה לחסום תמונות ובטח בידען(שיר השרירים וכו’).
  פשוט עצוב שחשפתם אינטרסים גמורים במסווה של תמימות מעושה במקום להמשיך בפרויקט היפה שאתם עושים באידיאליזם טהור.

 32. בס”ד
  אני דתי מאוד! מורה ילדים מחוננים בתחום מדעי כדור הארץ. מציג ונעזר כמעט בכל שיעור כתבות שלכם לתמידי במרכזים השונים.
  סוף סוף האתר חרג ממנהגו ופנה לצד המכוער של מערכות היחסים בין ציבורים שונים. חבל.
  עד היום התרשמתי מהנטראליות שלכם בכתבות שעסקו במדע וזהו! כתבות מעניינות ומרתקות המתארות את הסובב אותנו, על פי תחומי בדעת השונים, ללא נגיעה מה אמר, אטו כיצד הגיב זה או אחר.
  מה רלוונטית דעתו והתנהגותו של פלוני לנכונות הבריאה ומהלכה?!
  עשו טובה והסירו את הדיווח המרתק על התנהלות אדם/מערכת כזה/ו או אחר/ת ואל תחפשו לגיטימיות דרך טעיות של אחרים – היגס מעניין מספיק.
  בידידות והערכה

 33. אבי, הרי בשבילם יש רק בורא שמיים, ולצרף להם חלקיקים זעירים אשר עושים פלאים ונפלאות השמורות לאל האחד והיחיד זה דבר שנוי במחלוקת.

 34. לא שהאתר ודת הירוקים פחות מגבילים ושוטפים את המוח של האנשים בכזבים ובורות

  עוד לא ראיתי אפילו דיון אמתי אחד רציני כאן שנותן במה לכולם, חוץ מהשמצות.

  פעם הייתי מאמין באמונה עיוורת במדע אבל מאז השקר הירוק, אני מתחיל לפקפק גם באבולוציה, אולי באמת הדתיים צודקים ומאכילים אותנו שקרים.

 35. אני לא יודע לגבי כל הטענות שבכתבה מכיוון שאני לא גולש באתרוג. אבל לגבי הטענות על צנזור התמונה- מכיוון שמדובר בשירות סינון שמשרת אנשים שרוצים 0 תמונות לא צנועות, הוא מוריד את כל התמונות אוטומטית (חוץ מבאתרים שהוא בטוח שאין בהם תמונות לא צנועות) ולאחר מכן הם מאשרים כל תמונה באופן ספציפי. מכיוון שהידען לא עומד בראש רשימת האתרים הנצפים בישראל, מן הסתם רוב התמונות פה לא יוצגו לגולשי אתרוג בלי קשר למצולם בהן.

  גם לגבי חסימת הדף אל תשכח שמדובר באלגוריתם שמסנן תכנים, כך שייתכן שמילה תמימה בכתבה גרמה לחסימתה ולא רצון מכוון. ייתכן שאם לקוחות אתרוג היו מתלוננים לספק על חסימת העמוד, מנהל התוכן היה בודק ומאשר את הדף. לא נראה לי שיש לכך קשר לכינוי כזה או אחר של הבוזון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן