סיקור מקיף

בקשה שהופנתה למועצת הרשות השניה

יש לחייב את הזכיינים בשעתיים חודשיות, במסגרת שידורי התעודה, להתייחס למדע, ולפחות בחלק מהזמן להקדיש לחדשות מקומיות; לחייב את חברות החדשות להעסיק יועץ לענייני מדע; ולשנות את היחס העוין. במקביל יש להפחית אם לא לבטל את תוכניות המיסטיקה

אבי בליזובסקי

לכבוד מועצת הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו
רח' כנפי נשרים 5
ירושלים

מאת אבי בליזובסקי

כותב בגלילאו, עורך (בהתנדבות) של אתר חדשות המדע "הידען, (http://www.hayadan.org.il) וסגן עורך InformationWeek

הערה: מכתב זה מתואם גם עם פרופ' איליה ליבוביץ' מאוניברסיטת תל אביב, והוא מוכן לעמוד לרשותכם

הנדון: החלת חובה לשדר תוכניות מדע

בשבוע שעבר פרסמתם בכלי התקשורת כי הנכם מזמינים את הציבור להתייחס למגוון נושאים הקשורים למחויבויות הזכיינים בשידורים, ובהם מגזרים אשר לא מקבלים די ביטוי בשידורים, נושאים חברתיים ותרבותיים שאינם זוכים להבלטה מספקת, תמהיל התוכניות הראוי (תעודה, דרמה, בידור וכו'), היקף שידורי החדשות והנושאים החדשותיים שאינם זוכים לסיקור מספק, דגשים ראויים לשידורי הטלוויזיה החינוכית בערוץ 2, מכסת הפרסומות ושאלת שיבוצן בתוכניות, וכן האמצעים שעל המועצה לנקוט כדי להבטיח את נאותות ההפקה בערוץ 2.

ובכן, כאשר הוקם ערוץ 2 התבקשו זכייניו להקצות שעות שידור לתחומים רבים וטובים – חדשות, בידור, דרמה, מורשת ישראל ועוד. משום מה, תחום חיוני אחד נשמט מהרשימה והזכייניות הקפידו בדקדקנות יתר להתעלם ממנו. זהו תחום המדע והטכנולוגיה. כעת ממשיך גם ערוץ 10 להתעלם מן התחום החשוב ביותר לחיינו. כולם מחקים משום מה החלטה סרת טעם שהתקבלה בשנות התחרות בין ידיעות אחרונות למעריב, וידיעות כדי לגבור על מעריב החליט להתעלם מתחומים שנחשבו דלי רייטינג. תחום המדע נפל קורבן.

מדינת ישראל, בזכות השקעה בחינוך בשנים עברו ובזכות העליה המבורכת, היא מעצמה בקנה מידה עולמי בתחום המדע. הנה רק לפני שבוע התפרסם מחקר של חוקר ממכון ויצמן שהצליח לגדל כליות אנושיות בגוף של עכבר ולפתוח בכך פתח, אמנם לעתיד הרחוק, של גידול רקמות כליה בגוף של חולי אי ספיקת כליות. מומחה מהטכניון הצליח לזהות גן הגורם למחלות לב אצל חולי סכרת, וגם זה מהשבועיים האחרונים. בשנים האחרונות ניכר קיצוץ בהשקעת המדינה בתחומים אלה, כמו גם בחינוך מדעי לנוער. פירוש הדבר, שבדור הגדל עכשיו לא יהיו לנו מדענים אלא ציבור אנאלפבתים אומרי הן. האם לזה מתכוונת הממשלה?

לצערנו, ידיעות מעין אלה מתפרסמות במקרה הטוב בעיתון הארץ, אם בכלל, ואינן מגיעות לקהל הרחב. לא פלא שבמצב זה ישנה עוינות כללית למדע, והופך אותו יעד לקיצוצים. בקרב הציבור מתייחסים למדענים כאל תמהונים ואף גרוע מכך – הם מושפעים ממיתוס המדען המטורף המופיע למשל בתוכניות הילדים כדוגמא למדע. תוכנית מדעית, ולו אחת בחודש היתה מאפשרת במה לדון בהתפתחויות הללו ובהשלכותיהן ולהפיג את העוינות הזאת.
האסטרונום האמריקני קארל סייגן המנוח אמר (בין היתר בספרו "עולם רדוף שדים", שיצא גם בעברית בהוצאת הד ארצי 1997) כי הטמטום של הטלוויזיה האמריקנית הוא הגורם לשקיעתה של אמריקה, לא פחות ולא יותר. מרבית המוחות באוניברסיטאות בארה"ב הם זרים. לאחר מתקפת ה-11 בספטמבר האשימו רבים את השטחיות והרדידות של הטלוויזיה שהעדיפה לקצץ בחדשות ולהרבות בבידור, ובוודאי נמנעה מתחקירי עומק, בהפתעה שניחתה על הציבור האמריקני. גם לאחר שהודיעו על הצלחת השיבוט האנושי, מתחילים לשמוע ביקורת על כך שהציבור לא הוכן דיו והדיונים כיום הם יותר בעלי אופי רגשי מאשר הבעת פרשנות על עובדות.

ובמקום להתייחס אל ציבור הצופים כאל מטומטמים, יש לתת להם את המידע הנכון, ולא להסס אפילו לקיים אולפנים פתוחים בשאלות הללו. הן לא פחות חשובות לחיינו מהנושאים הפוליטיים. אסור לשכוח שללא המדע לא היתה לנו הטכנולוגיה הכוללת את הטלוויזיה, האינטרנט ועוד, לא היה אפשר להכניס תרופות חדשות לסל התרופות (שעליו כן מדברים בחדשות) כי לא היו מפתחים את התרופות הללו.

ברגע שאנחנו כחברה לא מראים שזה חשוב, ולעומת זאת מקצים זמן שידור לתוכניות מיסטיקה כיצד אנו מבקשים שיגדל לנו דור של מדענים, אנשי הייטק ואנשים משכילים בכלל, אם אנחנו מלעיטים אותם בנושאים שזמנם עבר לפני מאות שנים. בתקופה בה שלטה המיסטיקה בעולם היה אורך החיים הממוצע 35 שנים. במאה השנים האחרונות הוא יותר מאשר הוכפל הודות למדע.

לפיכך יש להפסיק להאמין באמונה הטפלה לפיה אסור לדבר על מדע כי זה מוריד רייטינג, ולהראות כי ניתן לדון בשאלות החשובות העומדות על הפרק בצורה קלה ובהירה, כפי שהדבר נעשה למשל בבי.בי.סי.
הדרך לעשות זאת היא לחייב את הזכיינים בשעתיים חודשיות, במסגרת שידורי התעודה, להתייחס למדע, ולפחות בחלק מהזמן להקדיש לחדשות מקומיות; לחייב את חברות החדשות להעסיק יועץ לענייני מדע; ולשנות את היחס העוין. במקביל יש להפחית אם לא לבטל את תוכניות המיסטיקה כפי שהדבר נעשה לאחרונה בערוץ הראשון.

הח.מ. ופרופ' איליה ליבוביץ מוכנים לעמוד לרשותכם בכל אשר יידרש.

אבי בליזובסקי (פרטי התקשורת)

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן