סיקור מקיף

אבד הקשר עם הנחתת שיפריאלי במאדים; המקפת של אקסו מארס נכנסה בשלום למסלולה

"אותות ראשוניים התקבלו באמצעות טלסקופ רדיו בהודו כאשר שיאפארלי ירדה אל פני השטח של מאדים, אך אין עדיין אות של נחיתה," כתבו אנשי סוכנות החלל האירופי בבלוג

שלבי הנחיתה של שיפריאלי על מאדים, כפי שתוכננו על ידי סוכנות החלל האירופית. איור: ESA
שלבי הנחיתה של שיפריאלי על מאדים, כפי שתוכננו על ידי סוכנות החלל האירופית. איור: ESA

שתי חדשות ממאדים, אחת טובה ואחת רעה. נתחיל בטובה – החללית TRACE GAS ORBITER – מקפת המאדים של מבצע אקסו מארס של סוכנות החלל האירופית נכנסה למסלול ההקפה סביב מאדים, כפי שתוכנן. החללית תוכננה לצפות באטמוספירה של מאדים ולאתר שרידים של גזים העשויים לרמוז על קיום חיים.

ואולם את אנשי מרכז הבקרה בדארמשטט מעסיקה יותר הנחתת שיפריאלי, שנחתה הבוקר על קרקע מכתש מרידיאני במאדים ואולם מרגע כניסתה לאטמוספירה אבד עימה הקשר והוא לא חודש עד עתה, כ-12 שעות לאחר הנחיתה.

"אותות ראשוניים התקבלו באמצעות טלסקופ רדיו בהודו כאשר שיאפארלי ירדה אל פני השטח של מאדים, אך אין עדיין אות של נחיתה," כתבו אנשי סוכנות החלל האירופי בבלוג שפרסמו בשעה 11:12 שעון מרכז אירופה (12:12 שעון ישראל). הם ציפו כי החללית מארס אקספרס שתיעדה את הנחיתה ממסלולה סביב מאדים, תשדר את הנתונים שהיתה אמורה לקלוט מהנחתת, אך גם אפשרות זו התבדתה.
הנחתת היתה מצוידת במגן חום כדי להגן עליה מפני ההתחממות הנגרמת מהחיכוך שלה במהירות של כ-1,500 קמ"ש. מצנח היה אמור להיפתח במהירות של 230 קמ"ש ולפחות במשך 30 השניות האחרונות היו אמורים לפעול תשעה מנועים רקטים בכיוון הקרקע כדי להאט את הנפילה. בסוכנות החלל האירופית מסרו כי גם גוף הנחתת מכיל מערכות בלימה פאסיביות – כמו במכוניות, כדי לסיע לרכך את הנחיתה.
משימת אקסו מארס היא משימה משותפת של סוכנות החלל האירופית ורוסיה והנחתת היתה אמורה לשמש כטיסת ניסוי לקראת פרויקט הנחתת רכב שטח על מאדים ע"י האירופים החל משנת 2020.

בסוכנות החלל האירופית קיוו שלשיפריאלי יהיה גורל טוב יותר מזה של הנחתת האירופית הקודמת – ביגל 2, שהקשר איתה נותק מיד עם נחיתתה ב-2003 ורק לפני כשנה היא נצפתה מהחלל והתגלה כי החללית נחתה בשלום, אך קולטי השמש שלה לא נפתחו כיאות ולכן לא יכלה לצבור אנרגיה.

 

עוד בנושא באתר הידען

נחתת המאדים שיפריאלי בדרך לקרקע

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. שלום. אני עושה עבודה על גשושיות ומחפש חומר שלא מויקיפדיה.
  1. תוכלו להפנות אותי למקורות?
  2. מה מקור הכח של אקסומארס? (לא ריבר שעל לוחות סולאריים ולא שיפראלי שעל סוללות)

 2. לורם אופוסם:

  דבריך על חוסר היכולת הטכנולוגית של סין הם סתם בירבורים.

  המימשל בסין אינו הדגם הקומוניסטי הישן, אלא דגם של סוציאליזם דמוקרטי שאיננו גרוע מהמערב. שלטון ריכוזי אינו בהכרח כה גרוע. רומא שלטה באירופה 400 שנה תחת שלטון ריכוזי. מה שחסר לסין כרגע זה רק זמן של כמה עשרות שנים בהם תבשיל המערכת החינוכית-השכלתית עד שהם ישוו יכולת למערב.

  תוך 4 שנים סין עוברת באופן מסיבי לחשמל סולרי שמחירו חצי ממחיר חשמל פיסילי, זה כאשר המערב מנמנם מבחינת פיתוח אנרגיות מסוג חדש. בניית פרוו טייפ לייצור חשמל סולרי בכמות מסיבית הושלמה וסוכמה באוקטובר 2015. לא שמעת על זה מכיוון שאתה מקבל מידע מסונן מהמערב, אם אינך מבין מה המשמעות של חשמל סולרי זול יש לך בעיה. המשמעות היא עדיפות כלכלית גדולה.

  סין תמשיך בשימוש באנרגיה פוסילית במרביל לסולרית בנישות בהן אנרגיה פוסילית עדיפה, למשל כורי היתוך של מתכות. כרגע רוב הפלדה בארצות הברית היא פלדה שמיוצרת בסין (ראה: הדיונים הנשיאותיים לבחירות בארצות הברית בהם הילארי קלינטון האשימה את טראמפ על כך שהוא משתמש בפלדה זולה מסין לצורך בניית בניינים).

 3. סין יכולה להגיע רק עד לנקודה מסוימת בגלל הכלכלה המתוכננת והשלטון הריכוזי שלה. בסופו של דבר עומס המנגנונים הקיימים והשחיתות שהם צוברים תכריע אותה.

 4. כל העולם המערבי הולך אחורה במודע… בגלל פוליטיקלי קורקט,"אפליה מתקנת", קידום מיעוטים רק מכיוון שהם מיעוטים ובאופן כללי המטרה היא שיוויון או "השוואת העמים" בעזרת הקטנת כוחו וחלוקת ממונו של המערב למדינות עולם 3 זאת לשם כאוס ומלחמות ולבסוף השלטת ממשלה סוציאליסטית "אוטופית" עולמית,לעומת סין שמזנקת בגלל שלא נדבקה במחלה הקשה של האדם הלבן השבע

 5. אפולו 11 והנחיתה על הירח זה פרויקט אמריקאי, ואילו החללית האומללה שהלכה לאיבוד היא דווקא אירופאית. וחוץ מזה, הלוואי עלינו לנהל את ה"לואו-טק" שלנו כמו שהם מנהלים את עצמם. אפילו את זיוף נתוני זיהום הדיזל הם הצליחו לעשות עם קלאסה.

 6. נראה לי שכל המקצוענים של דור אפולו 11 והנחיתה על הירח עזבו את סוכנויות החלל, ואת מקומם תפסו צעירים יהירים והרבה פחות מוכשרים השייכים לדור הסלפי והפייסבוק, וזו התוצאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן