סיקור מקיף

טבעות שבתאי עשויות לחיות לנצח, והן אינן זמניות כפי שסברו עד כה

כך טוענים מדענים המסתמכים על נתונים חדשים ששידרה החללית קאסיני, לפיהם החומר בטבעות מתחדש מהתפרקות של ירחים קטנים, המפצים על אובדן החומרים הנסחפים לשבתאי או המתגבש לירחונים קטנים חדשים

טבעות שבתאי, האייקון של כוכב הלכת השישי מהשמש, עשויות להיות ותיקות יותר מאשר סברו עד כה. כך טוענים מדענים שניתחו נתונים חדשים ששידרה לאחרונה החללית קאסיני המקיפה את שבתאי.

טבעות שבתאי מתחדשות כל הזמן בחומרים חדשים, המגיעים מפירוק ירחים קטנים, ואשר מפצים על החומר האובד למערכת. באופן זה הן מתקיימות מיליארדי שנים והם אינם תצורה חדשה יחסית במערכת השמש. פאנל שנערך במסגרת כנס האיגוד הגיאופיזי האמריקני, דן בשאלת עתיקותן של הטבעות תוך התייחסות לנתונים חדשים שהגיעו מהחללית קאסיני, לפיהם החלקיקים מתקבצים למשפחות הנעות במסלול קרוב, ומתגבשים לעיתים כדי לשמור על המבנה הכולל של הטבעות.

מהתמונות ששידרה קאסיני עולה כי רצועות החלקיקים המקיפות את שבתאי היו שם גם לפני מיליארדי שנים, וכנראה שהם בעלי משך חיים ארוך ממה שהיה מקובל לחשוב עד כה, שאנו ברי מזל להימצא בתוך טווח של 100 מיליוני שנים מאז היווצרותה של המערכת וכי בעוד כמה מיליוני שנים יעברו עד שכל החלקיקים המרכיבים אותה שוקעים לתוך האטמוספרה של ענק הגזים.

בכנס האיגוד הגיאופיזי האמריקני, אמר פרופ' לארי אספוסיטו מאוניברסיטת קולרדו בבולדר אומר כי: "למרות מה שחשבנו לאחר הגיעה של החללית וויאג'ר לשבתאי, כי טבעות שבתאי צעירות ואולי עתיקות לכל היותר כמו הדינוזאורים – ואילו העדויות שיש לנו היום מראות כי אולי הן היו שם במשך מיליארד שנים.

קאסיני חוקרת את הטבעות באמצעות ספטרוגרף ההדמיה באולטרה-סגול (UVIS). היא מתבוננת באור המוחזר מהטבעות או החודר דרכם, בחלקיקים המשתרעים מגודל של גרגרים ועד לגודל של צוקי ענק. מסתבר שהם יותר כבדים מסתם פתיתי קרח-מים, כפי שסברו עד כה ולכן המסקנה היא שהמסה הכללית של הטבעות גדולה פי כמה מההערכה שנעשתה לאור נתוני הוויאג'ר.

"אנחנו מנסים לפתור את הפרדוקס – מדוע הטבעות נראות צעירות, אך ככל הנראה הם בני אותו גיל כמו מערכת השמש, אומר פרופ' אפסוסיטו. לדבריו, קאסיני צפתה בפרטים בטבעות המראים כי הם לא יכלו להיווצר באירוע אלים צעיר יחסית כמו התרסקות ירח משום שיש בהם תוואים שנוצרו בטווח רחב של עידנים, חלקם עתיקים וחלקם חדשים.

כדי להמחיש זאת הם מסבירים כי מדי פעם מתפרקים ירחונים או ירחים קטנים, המקיפים את שבתאי בגובה נמוך, וחומר שלהם מצטרף למסת הטבעות, וכי זהו תהליך החוזר על עצמו, ובכך מאפשר שימור של חומר במערכת הטבעות. במילים אחרות, מדובר בתהליך מיחזור אינסופי.

באותו נושא:

* תצורה בטבעת D נוצרה מהתנגשות ב-1984

* הירחים פנדורה ופרומתיאוס – רועי טבעות שבתאי

* טבעות שבתאי מלמעלה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. לאבי עורך האתר אטלנטיס אמורה להמריא ב19 בינאור

  תודה על ההפניה, אני מבטיח לטפל בה בהקדם, אבל כנראה לא היום.

 2. המגיב המגניב, אם אתה כל כך מודאג מגידול כמות המטומטמים עליך לצעוד את הצעד הראשון לשיפור המצב (דרך החלון).

 3. תודיעו לי עוד 300 שנה אם אנחנו קיימים..
  אני בספק גדול אם נשרוד עוד 300 שנה בכוכב הלכת הזה.
  גם בגלל ההתרחשויות האקלימיות, גם בגלל ההתרבות המרובה ובעיקר בגלל הטרור העולמי, שהטרור הערבי הוא חלק גדול ממנו, וגם בגלל הפצצות אטום ומימן שמסוגלות להשמיד את כל האוכלוסיה של כדור הארץ בלא יותר מיממה.
  בואו לא נשכח את המגפות, החיידקים האלימים, הפרה המשוגעת, שפעת העופות, איידס, השמנה (שגורמת למחלות לב וכלי דם) ואחרות.
  גם בזכות הכמות של האנשים שהולכת וגדלה ואיתם הולכת וגדלה הכמות של האנשים המטומטמים (הידעת שלפי הנתונים של היום, עוד 30-40 שנה יהיו בארץ ישראל כשליש חרדים וכשליש מוסלמים)
  נקווה שנוכל להקים אנשות יותר מפותחת בעתיד, אחרי שיפענחו את גלי המוח ואת החלקים שבו בצורה מלאה.

  להתראות בעתיד!

 4. לשאול, קודם כל אפשר באותה מידה של אמת לומר שכל דבר ביקום קיים לנצח (או שלא קיים כלל).

  ולגבי השמש שתתנפח, זה לא יזיק לשבתאי..

 5. נדמה לי שרק הכותרת צריכה תיקון קל: שום דבר ביקום אינו 'לנצח'; במיוחד לאור העובדה ששבתאי סובב כוכב (star) שבעוד 5 מליארד שנה יתנפח להיות ענק אדום, ולבטח לאור העובדה שהגלקסיה ששלנו אמורה בעוד 2 מליארד שנה (טוב, טוב, רק בערך) לחלוף לפגישה מזדמנת עם גלקסיית אנדרומדה. מה שאמור להטריד אותנו הוא אם יהיה בכלל מי שיצפה בתופעות הללו כל כך הרבה זמן והאנושות לא תיכחד קודם.

 6. הרגעת אותי.
  כעת אנו יודעים שאין מה למהר להגיע לשבתאי. הטבעות תמיד יהיו שם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן