סיקור מקיף

נגמרו התירוצים – נמצאו טעויות כיול במודל שהראה התחממות גלובלית קטנה יותר מאשר במציאות

נתוני האקלים של אוניברסיטת אלבמה בהנטסוויל שמצוטטים לעיתים קרובות בפרסומי מכחישי האקלים, התגלו כמוטים בגלל אי התחשבות בשינויים בלוווינים במהלך תקופת פעילותם. חוקרים באוניברסיטת וושינגטון הראו שאם מתחשבים בשונות הזו, מגיעים לתוצאה קרובה למודלים אחרים

הלוויין NOAA-9. איור: NOAA
הלוויין NOAA-9. איור: NOAA

מחקר חדש מקרב את נתוני הלווינים למודלים של ההתחממות הגלובלית
סדרת נתונים אקלימית אחת המראה מגמת התחממות קטנה יותר מאשר סדרות אחרות מכילה בעיה של כיול מידע, וכאשר מתקנים את הכיול, התוצאות נופלות בתוך טווח המודלים ורשומות האקלים האחרות. כך עולה ממחקר של אוניברסיטת וושינגטון.

מחקר זה חשוב משום שהוא מסייע לאשר כי המודלים המדמים את ההתחממות הגלובלית נמצאים בתאימות עם התצפיות, אומר סטיבן פו-צ'דלי Po-Chedley, תלמיד לדוקטורט בתחום מדעי האטמוספירה שכתב את המאמר ביחד עם קיאנג פו (Fu), פרופ' למדעי האטמוספירה באוניברסיטת וושינגטון.

הם זיהו בעיה בנתוני הטמפרטורות שנמדדו מלווינים ואשר הוכנסו למודל באוניברסיטת אלבמה בהנטסוויל. החוקרים שם היו הראשונים לפרסם את הנתונים ב-1989 והם מצוטטים רבות באתרים של ספקני אקלים המשתמשים בהם כדי להטיל ספק במודלים המראים את השפעת גזי החממה על ההתחממות הגלובלית.

במחקר החדש, שפורסם החודש בכתב העת Journal of Atmospheric and Oceanic Technology של החברה האמריקנית למטאורולוגיה, פו-צ'דלי ופו חוקרים את הנתונים של אלבמה ביחד עם נתוני הטמפרטורות שנמדדו מלווינים ואשר הרשומות שלהם פותח בידי הסוכנות האמריקנית לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה NOAA ובנפרד באמצעות מכשירי חישה מרחוק.

מדענים כמו פו-צ'דלי ופו חוקרים את שלושת מאגרי הנתונים משום שכל אחד מפיק מסקנות אחרות.

"היו ויכוחים רבים במשך שנים לא מעטות אודות הבדלי התוצאות, אך לא ידענו באילו מהנתונים יש בעיה", אמר פו. "תגלית זו מצמצמת את אי הודאות, דבר שהוא חשוב במיוחד.

כאשר הם יישמו את התיקון שלהם לנתוני האקלים של אוניברסיטת אלבמה, על מדידות האטמוספירה התחתונה של אוניברסיטת וושינגטון, נעלמו ההבדלים עם המחקרים האחרים.

מדענים כבר שמו לב שיש בעיה כלשהי בנתוני אלבמה כפי שהם באים לביטוי ברשומות הלווין NOAA-9, לווין שאסף נתוני טמפרטורות לתקופה קצרה באמצע שנות השמונים. ואולם פו-צ'דלי ופו היו הראשונים להציע חישוב המתקן את ממצאי NOAA-9, אומר קווין טרנדבת', מדען בכיר במרכז הלאומי למחקרים אטמוספריים. "זה עשוי לשפר את רשומות הנתונים, כל עוד אוניברסיטת אלבמה בהנטסוויל תקבל אותם". אמר.

כדי למצוא את הדרך לתיקון הנתונים, בחנו פו-צ'דלי ופו את הדרך שבה נעשה פירוש הנתונים של NOAA-9 והשוו אותו לנתונים שנאספו מבלוני מזג אוויר, שגם הם מדדו את הטמפרטורה בטרופוספירה (פני הקרקע ושכבת האוויר הקרובה אליהם). הם גילו כי חוקרי אלבמה חישבו פקטורים שונים בצורה לא נכונה, במטרה להתגבר על שונות במדידות של נתוני NOAA-9 עצמם, דבר שהשפיע על המגמה בנתונים אלה.

כמו שאופה משתמש במד החום שעל התנור כדי להעריך את הטמפרטורה הנכונה של התנור, ולכוון את חוגת התנור בהתאם, החוקרים עשויים להתאים את נתוני הטמפרטורות שנאספו בידי הלווינים. הסיבה לכך היא כי כיול המכשירים המשמשים למדידת פני השטח של כדור הארץ מהלווין משתנים לאחר שהלווין משוגר, ומכיוון שקריאות הלווינים מכוילים בידי הטמפרטורה של הלווינים עצמם. שלוש הקבוצות ביצעו בנפרד התאמות באמצעות השוואת נתוני הלוווין לאלו של לווינים אחרים שהיו בשירות באותו זמן.

לאחר שהשניים ביצעו את התיקונים הנדרשים רשומות אלבמה-האנטסוויל מראות התחממות של 0.12 מעלות צלזיוס לעשור באיזורים הטרופיים מאז 1979 במקום הנתון הקודם שהראה התחממות של 0.07 מעלות לעשור . מדידות שנעשו על פני השטח באיזורים הטרופיים מראים התחממות של 0.12 מעלות לעשור.

נתוני החישה מרחוק ודיווחי NOAA ממשיכים לשקף התחממות בטרופוספירה הקרובה למדידות פני השטח, בקצב של 0.14 מעלות ו-0.18 מעלות בהתאמה. ההבדלים נובעים מהעובדה שהרשומות מורכבות מנתוני למעלה מ-10 לווינים ששוגרו מאז 1978 המשתמשים בגלי מיקרו כדי לקבוע את טמפרטורת האטמוספירה. ואולם איגום הנתונים שנאספו מהלווינים הללו כדי לגלות כיצד האקלים השתנה לאורך זמן היא משימה מסובכת.. גורמים נוספים שהמדענים חייבים לקחת בחשבון כוללים את סחיפת הלווינים לאורך הזמן וההבדלים במכשירים שנועדו למדוד את טמפרטורת האוויר על סיפונם של לווינים אלה.

דוחות הטמפרטורה מכילים בעיקר את מידות החום בטרופוספירה, המשתרעת מפני השטח של כדור הארץ ועד לגובה של כ-15 קילומטרים, שכבה שבה מתרחשים מרבית אירועי מזג האוויר. מודלים אקלימיים מראים כי איזור זה באטמוספירה יתחמם באופן ניכר בשל פליטות גזי החממה. למעשה, המדענים מצפים כי בכמה איזורים, כגון מעל האיזורים הטרופיים, הטרופוספירה תתחמם יותר מהר מאשר פני כדור הארץ כולו.

המחקר החדש לא פותר את כל הבעיות בתאימות בין רשומות הנתונים והחוקרים אומרים כי ימשיכו לחפש אחר פתרונות לאי התאימות הזו. "יהיה מעניין לראות שההבדלים הללו ייפתרו בשנים הקרובות" אומר פה-צ'אדלי.

המחקר מומן בידי הקרן הלאומית למדע ו-NOAA.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

20 תגובות

 1. יו אתה אידיוט באוגסוט אתה אומר יש התחממות ללא כל ספק ובמאי כתבת שהתחממות קטנה לך יא סתום סותר את עצמך פטט אין התחממות לא החלטי

 2. לגבי חזאי טלוויזיה
  https://www.hayadan.org.il/half-of-weathermen-in-us-deny-global-warming-240112/

  האחים קוך מממנים בארהב כל דבר שזז ומדבר נגד ההתחממות, מנסיון. חוץ מזה שהם קנו את המפלגה הרפובליקנית, ויש חזאים ולצערנו גם מדענים שמעדיפים את מה שהם חושבים בטעות כאידאולוגיה רפובליקנית (שנחטפה כאמור על ידי האחים קוך) על פני המדע.
  יש המון חלופות לדלק, כבר הזכרתי יותר מפעם אחת שקרינת השמש שמגיעה אל כדור הארץ בשעה אחת מספיקה לכל האנושות לשנה שלמה. הבעיה היחידה היא שזה אינו דלק מתכלה, ואין אף מפיק סטייל תשובה שיעשה מזה כסף. זה יהפוך לשוק קומודיטי (הפאנלים), שבו גם ככה מדובר בהוצאה חד פעמית שמספיקה ל-20-25 שנה ועד אז יהיו אלה הילדים של המוכר הראשןו שיוכלו למכור שוב ולכן זה שובר את המודל הכלכלי הקפיטליסטי של התמכרות למוצר.
  לא נבכה על זה. הקפיטליזם הפראי נוסח מילטון פרידמן שבו רק לטייקונים יש זכות קיום גרם להמון נזקים למעמד הבינוני אותו היה אמור לקדם, גם בארץ.

 3. למה מתקפה? הם רק התגוננו מהתקפה עליהם…

  למה אתר של מכחישים? זה אתר של חזאי טלוויזיה של מזג אויר לשעבר…

  איך אתה יודע שהאחים קוך מממנים אותו?

  יש לך אלטרנטיבה לדלק של האחים קוך נכון להיום? למה אי אפשר לדבר עניינית בלי קללות וירידה להאשמות אישיות?

 4. שוב מתקפה על מדע האקלים?
  הייתי מאמין למה שכתוב אלמלא הוא הופיע באתר של מכחישים. אני חושד בכל אתר או ארגון הממומנים על ידי האחים קוך שרוצים שנמשיך לשרוף את הדלק שלהם.

 5. ואכן תגובה חריפה מאוד (ומנומקת)!

  כך הם מסכמים: seems to us to be a diversionary tactic we have seen before: create a strawman problem which will allow the next IPCC report to make a dismissive statement about the validity of an uncooperative dataset with a minimum of evidence. We hope that rationality instead prevails.

  "אנחנו מקווים שהרציונליות תמשול"…

  🙂

 6. יעל

  הרצאה מרתקת ומלמדת בעיקר כמה נוטים אנחנו להאמין בשוגג ומחוסר ידיעה ,

 7. להלן הרצאה ארוכה (אבל פופולרית ומשעשעת) של נתן פלדור. ההרצאה היא בעניין הקושי לחזות שינויי טמפרטורה גלובליים, בעניין תנודתיות טמםרטורות בטווחי זמן קצרים וארוכים , וכדומה..

  http://www.youtube.com/watch?v=X6QPO0lmZPM

  ההרצאה ניתנה לפני מספר חודשים באוניברסיטת בן גוריון, מספקת חומר למחשבה.

  בהקשר לתגובות למעלה:

  * אין עדות על המסת קרחונים היום _מעל הקרקע של הקטבים_ (יש שינויים תנודתיים דו כיווניים בטוחי זמן של מאות שנים).

  * יש שינויים של קרחונים על הים הצפוני , השינוויים הנ"ל עשויים להיות תנודות _דו כיווניות_, השינויים הם בטווחי זמן של עשרות שנים. קוצר הזמן של השינויים התנודתיים הללו הוא משום ששכבת הקרחונים מעל הים דקיקה (וכן יש זרמי מים חמים באוקיינוסים).

  * שינויים בשלגים על פיסגות ההימליה הם בתנודות דו כיווניות, השינויים הם בטווחי זמן של עשרות שנים. שוב, קוצר הזמן של התנודות הנ"ל הוא מכיוון ששכבת השלג-קרח על ההימליה היא שיכבה דקה.

 8. אופססס, לא הבנתי אותך.
  לא זוכרת מתי ואיפה אמרת…
  ונראה לי די מיותר לחפש.
  כנראה שטעיתי.

  🙂

 9. תודה נורית – הרצאה מרתקת!

  אבי, לא אמרת לי פעם שפרופ' נתן פלדור הוא מ"הטובים"? כי בפב' 2012 הוא נשמע ממש מכחישן-תרצן-מחב"ת…

  ענתי, מאיפה הבאת את הטענה שכתבת? פרופ' נתן פלדור אומר בהרצאתו בדיוק להיפך!

 10. כל כיפת הקרח הצפוני שהיתה קרח עד ב 10000 השנים האחרונות נמסה בקייץ 2011 האחרון

 11. כל נושא ההתחממות הגלובלית הוא ממש לא ברור עדיין,
  ובשנת 2009 אף עברנו בפעם הראשונה מתחת ל-0 לתוך התקררות גלובלית.

  הרצאה מומלצת מאוד בנושא אי הוודאויות של החיזוי הגלובלי
  בהרצאה המענינת והחשובה הבאה:

  http://www.youtube.com/watch?v=JFEogpB-L_w

 12. ממתי המכחישים עוקבים אחרי התפתחויות בדיוק המדעי? אני מוכן להתערב שהפרסום הזה ימשיך להופיע כי מי בכלל יבדוק את זה? מכחישים מסוגים שונים משמתמשים במידע לא מדויק, שאינו בדוק או מסתמך על מחקרים או בדיעות, השערות ואפילו המצאה מוחלטת.

  איך אמר פאולי: "הם אפילו לא טועים".

  וחוץ מזה נשים תמיד מכחישות. תשאל כל אישה אם היא תמיד מכחישה ותראה מה היא תגיד (זאת בדיחה למי שפספס)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן