סיקור מקיף

תיק רפואי בענן לחולי סרטן יאפשר להם לרכז את הבדיקות וביקורי הרופא במוסדות השונים

מיזם חדש שהוקם על ידי צוות מומחים בראשות פרופ' מיכה ברחנא אשר שימש בעבר כמנהל הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות, מציע לחולי סרטן מאגר נתונים אישי שישמש אותם בניווט בין הרופאים השונים

ביקור אצל האונקולוג. איור: shutterstock
ביקור אצל האונקולוג. איור: shutterstock

מיזם חדש שהוקם על ידי צוות מומחים בראשות פרופ' מיכה ברחנא, רופא משפחה, מומחה באפידמיולוגיה ובריאות הציבור ומרצה בכיר באוניברסיטת חיפה, אשר שימש בעבר כמנהל הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות, מציע לחולי סרטן מאגר נתונים אישי שישמש אותם בניווט בין הרופאים השונים.

לדברי ברחנא המאגר סודי ומאובטח ונגיש מכל מחשב, לרבות מחשב נייד, טלפון חכם וטאבלט. המאגר מרכז את כל האישי על מחלת הסרטן ומשמש תיק רפואי דיגיטלי שנועד למנוע טעויות רפואיות ולהגביר את בטיחות החולה. כל המידע מוצג על פני מסך אחד הכולל את תרשימי הבדיקות הרפואיות וכל רופא יכול לצפות במידע, בעזרת קוד פשוט הנמצא בידי המטופל. המיזם מהווה חלק מאתר עשיר במידע אודות מחלת הסרטן. הכניסה למאגר המאובטח הנקרא ״איזור אישי״ מתאפשרת דרך האתר שגם כולל מידע על תרופות וטיפולים לסרטן, תופעות לוואי ודרכי אבחון. כמו גם נתוני הישרדות ממחלות הסרטן השונות החל מסרטן השד הנפוץ בישראל ובעולם ועד סוגי סרטן נדירים יותר כמו סרטן הושט וסרטן צוואר הרחם.

הכניסה לתיק הרפואי מתאפשרת לחולי סרטן או לרופא שלהם, מכל אמצעי מחשוב ולנוחיות המשתמשים ניתן להיכנס ישירות למאגר האישי של התיק הרפואי.

פרופ' מיכה ברחנא, העומד בראש המיזם מסביר כי: "אחת הסיבות המובילות לטעויות רפואיות היא חוסר מידע וחוסר שיתוף מידע בין מטפלים. אני מאמין שהמיזם יחולל שינוי דרמטי בתחום בשל פשטות השימוש, הבהירות ואבטחת פרטיותו של המטופל. ניסיוני רב השנים בתחום מצביע על כך שאין ריכוז אמיתי וזמין של כל הבדיקות. למרות שחולי סרטן נוטים לחשוב שבקופת החולים הם קיימים, אך טיפול ומעקב אחר מחלה מורכבת כל כך מתפרש על הרבה מטפלים בקופת החולים, בבתי חולים, בשרותי רפואה פרטיים ואין ביניהם קשר אמיתי המאפשר יצירת תמונה כוללת החשובה לחולה הסרטן המתמודד תקופת חיים ארוכה עם המחלה".

היזמים מדגישים כי השמירה על סודיות המטופל בתיק הרפואי ובאתר היא מקסימלית שכן מנגנון האתר אינו שומר נתונים אישיים מזהים של המשתמש ולאחר ההרשמה וקבלת קוד הגישה, הם נמחקים לצמיתות מהאתר. ״מניסיון של שנים רבות בניהול מאגרי מידע רפואיים עולה כי אין שום סיבה לשמור נתונים מזהים כמו שם משפחה או מספר זהות ברשת ולכן הם לא קיימים אצלנו״ הדגיש ד״ר מיכה ברחנא העומד בראש המיזם והוסיף כי "המיזם תופס תאוצה וכבר מתוכננים רכיבים נוספים שיאפשרו העלאת הנתונים ישירות מהטלפון הנייד למאגר האישי". המיזם כולל כתובות ומפות של כל השירותים בתחום האונקולוגי בישראל וניתן לשלוח לעצמך דואר אלקטרוני עם הכתובת ישירות לאפליקציית הניווט של וויז (waze ) בטלפון הנייד ולהתחיל לנווט או לקבל הוראות הגעה על גבי מפות באתר עצמו. השירותים כוללים מכוני ממוגרפיה ומכונים אונקולוגיים ובעתיד יתווספו שירותים נוספים. חלק זה של האתר פתוח לכל ללא קשר לניהול התיק הרפואי במיזם. הכניסה לאתר, העשיר בתכנים ובמידע אינו בתשלום והוא פתוח לכל מי שמתעניין בנושא מחלות הסרטן השונות.

השימוש בתיק הרפואי מוצע ללא תשלום בחודשיים הראשונים ובהמשך העלות החודשית תהיה 12 שקלים. את הנתונים הרפואיים המטופל יכול לעדכן ולהוסיף בעצמו וקיימים הסברים מפורטים כולל סרטוני ווידאו לעזרה כמו גם צוות תמיכה הנגיש דרך דואר אלקטרוני. במידה והחולה מעוניין בסיוע אנשי הצוות בהעלאת מסמכיו, הדבר יהיה כרוך בתשלום נוסף.

לאתר המיזם
לדף הפייסבוק של המיזם

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן