סיקור מקיף

טאטואין על סף חורבן – דיונת חול מאיימת על סט הצילומים בתוניסיה

דיונות מדבר סהרה מאיימות לבלוע את סט הצילומים של עיר הולדתו של הג’די מהסרט מלחמת הכוכבים – אימת הפנטום הממוקם בתוניסיה, לאחר שכבר הרסו את סט הצילומים הסמוך ששימש בסרט המקורי (מלחמת הכוכבים 4)

סט הצילומים של העיר 'מוס אספה' בכוכב הלכת טאטואין - הממוקמת במדבר סהרה בתוניסיה בימים שלפני כיסויה בדיונת חול. צילום:shutterstock
סט הצילומים של העיר ‘מוס אספה’ בכוכב הלכת טאטואין – הממוקמת במדבר סהרה בתוניסיה בימים שלפני כיסויה בדיונת חול. צילום:shutterstock

דיונות חול המסתחררות מעל מדבריות תוניס עלולות לכסות את הסט ששימש “לצילום סצנות רבות בסרט “מלחמת הכוכבים 1 – אימת הפנטום”.

למעלה מעשרה מבנים, אמיתיים ומבני דמה עדיין עומדים על תילם באתר הישוב הדמיוני מוס אספה, בכוכב הלכת טאטואין שבו אנאקין סקייווקר הצעיר גדל. ואולם צוות מדענים דיווח כי סופות חול בחודש שעבר הגיעו לכמה מהמבנים ומאיימים להרוס את האתר שמטבע הדברים מהווה יעד תיירותי.

בשנים האחרונות השתמשו מדענים באתר שאינו מאוכלס והוקם לצורך הצילומי כסמן למדידת נדידת החולות דמוית הסהר המכונה ברצ’אנס הנובעת מתנועת הרוחות בעיקר בכיוון אחד. קבוצת חוקרים ובראשם ראלף לורנץ מאוניברסיטת ג’ונס הופקינס בארה”ב, ועימו שותפים אמריקנים ותוניסאים (נביל גאסימי מאוניברסיטת סוסה) ביקרו באתר, הממוקם במחוז התוניסאי אוונג אל ג’מאל ב-2009 וציינו כי מרבית החולות כבר התגברו על סט סמוך ששימש לצילום מלחמת הכוכבים 4 – תקווה חדשה (או ‘מלחמת הכוכבים’ המקורי).
כשבחנו לאחרונה תצלומי לווין של האיזור הם קבעו כי מהירות תנועת הדיונות היא כ-15 מטרים בשנה, וכי הם כבר כיסו את המבנים בהם התגוררו (בסרט) אנאקין סקיווקר, וואטו וסבולבה. הדיונה תמשיך ככל הנראה את מעברה בתוך העיר, וזו צפויה להופיע מחדש מתוך החול, אך ההערכה היא כי ייגרם נזק רב מהמעבר.

דיונות חול בצורת סהר מאיימות על העיר נאוקהצ'וט בירת מאוריטניה בשנת 2002. צילום לוויין: נאס"א
דיונות חול בצורת סהר מאיימות על העיר נאוקהצ’וט בירת מאוריטניה בשנת 2002. צילום לוויין: נאס”א

אגב הבתים לא מיושבים בתושבים אמיתיים במכווון משום שאיזור זה ידוע בדיונות החול שלו, ובמדינות הסהרה נהוג שלא לבנות בנתיב התקדמותן של דיונות.

המדענים מעריכים כי האיום דווקא על אתר מסוג זה, יביא את סוגיית המידבור לתודעת הציבור ברחבי העולם.

באותו הנושא באתר הידען

פארק בהשראת הסדרה מסע בין כוכבים יוקם בעקבה

 

פרויקט SAVE LARS

עם זאת, בשנים האחרונות עורכים חובבי הסדרה מסע בין כוכבים מבצעים לשיפוץ המבנים באתר. בראש המבצע עומד הבלגי מרק דרמול, שהדריך קבוצות רבות של מטיילים ובהם קבוצה של מעל 50 חובבי מדע בדיוני לאתרי הצילום של כוכב הלכת המדברי טאטואין בתוניסיה.

.בשנת 2010 פנו אליו חובבים שהזדעזעו מרמת התחזוקה של המקום הנתון לפגעי מזג האוויר והאקלים של המדבר התוניסאי. בעקבות פניה זו שנעשתה על משקה לימון במזנון מקומי החלו כמה מהם להתבדח אודות היכולת לשוב לשם יום אחד ולשקם את Lars Homestead למראה שלו מימי הזוהר בסרט.

לאחר שהועלתה היוזמה בפייסבוק וזכתה לתגובות חיוביות החל המבצע. חיש קל נאספו עשרת אלפים דולרים, אך בינתיים התרחשה הפיכה בתוניסיה שהחלה את האביב הערבי, היזמים נאלצו להמתין לכינונה של ממשלה חדשה ובסיוע חברים תוניסאים בקבוצה הם קיבלו את הרשיון המיוחל. בסופו של דבר בוצעו השיפוצים במאי 2012. חבל רק שכעת יהיה צורך לחכות שהחול יעבור ולבצע את הפרויקט בשנית.

בגלריה שבסוף כתבה זו אנו מביאים כמה מהתונות שצילמו חברי המשלחת. ברשותו של דרמול. כל התמונות והסרטים שצולמו במהלך הפרויקט נמצאים באתר savelars.com

.

 

 

 

4 תגובות

 1. פליטת קולמוס, שנבעה מהקישור שהוספתי לידיעה על פארק בירדן שעוסק במסע בין כוכבים. לפחות כשמדובר בקישור אין צורך לשפוט איזו סידרה היתה טובה יותר או מכרה יותר.

 2. אין כל רע בכך שהמדבר ימחזר את הסט, בבחינת “כי מהחול באת ואל החול תשוב”. בעוד 100 שנה, כשיישכח הסיפור של הסרט הזניח* ימצאו מחדש ארכיאולוגים את ההריסות, ישקמו אותם ויתחקו אחרי התרבות הטאטואינית המפוארת שהייתה שם לפני כשלושת אלפים שנה ואיך הבבלים גנבו את כל שכיות החמדה שלהם וניכסו לעצמם את תרבותם, ואת מרוץ המרכבות בראש ובראשונה.

  * סרט מספר 1, כן?

 3. טעות אחת!
  יש הבדל רציני בין מלחמת הכוכבים למסע בין כוכבים.
  אלו החובבים של מלחמת הכוכבים שרוצים לשפץ את האזור לא החובבים של המסע בין כוכבים.
  וחוץ מיזה מלחמת הכוכבים הרבה יותר שווה ממסע בין כוכבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן