סיקור מקיף

לרוסיה יש תוכניות לשגר חלליות למאדים, נוגה ולאסטרואיד אפופיס

זו לא חזרה לימי הזוהר של עידן החלל בתקופת ברית המועצות, אך לרוסים יש בהחלט משימות מעניינות בקנה

מסלולו של האסטרואיד אפופיס (אדום) בין מסלולי כדור הארץ לנוגה.מתוך ויקיפדיה
מסלולו של האסטרואיד אפופיס (אדום) בין מסלולי כדור הארץ לנוגה.מתוך ויקיפדיה

מאדים
כישלונה הצורב של רוסיה בשיגור החללית פובוס גרונט לעבר פובוס, ירחו של המאדים, חייב אותה לקחת פסק זמן להסיק לקחים, לבחון מה קרה ומה לעשות כדי שלא להיקלע למבוכה נוספת, שאם לא כן תיפגע האמינות שלה. עם זאת הפסקת המחקר של המאדים לא פסקה. המחקר קיבל צורה חדשה. חקר המאדים ייעשה במסגרת של שיתוף פעולה עם ארצות־הברית וסוכנות החלל האירופית. ארצות־הברית מסיבותיה שלה פרשה ממיזם זה ושיתוף הפעולה הבין־לאומי נעשה במסגרת מצומצמת – רוסיה ואירופה. התכנית שהחלה לקרום עור וגידים כוללת שיגור שתי חלליות למאדים ב־2016 וב־2018 ושמה Exobiology. הכוונה היא לחקור את מקור המתאן של המאדים להנחית רכב שטח גלגלי לאיסוף מדגמי קרקע ובדיקתם בתוך מעבדה המצויה ברכב. הרכב מצויד גם במקדח המסוגל לחדור שני מטר מתחת לקרקע.

את החללית הראשונה תיבנה סוכנות החלל האירופית, יהיה בה מכשור רוסי והיא תשוגר באמצעות משגר רוסי. תאריך השיגור עדיין לא נקבע. מכל מקום הוא יהיה בין 7 ל־27 בינואר שנת 2016 ותגיע אליו באוקטובר 2016. חללית זו תיכנס למסלול סביב המאדים, תעקוב אחר עקבות של גזים באטמוספירה ומיקומו של קרח מים על הקרקע. המכשור של המקפת יהיה אירופי. במקפת תהיה גם נחתת קטנה מתוצרת רוסית. נחתת זו מיועדת בעיקרה למטרות טכנולוגיות והנדסיות, כולל בדיקת טכניקות לכניסה לתוך האטמוספירה, היא תפעל שבועיים ותבדוק גם את הקרקע. המקפת תשמש גם תחנת ממסר לרכב השטח שיונחת על המאדים ב־2018. חללית זו תצא גם היא לדרכה באמצעות משגר רוסי. ההערכה היא שרכב שטח זה ישמש גם לתכניות עתידיות.

נוגה

הרוסים מתחילים לתכנן סדרה חדשה של חלליות המיועדות להגיע לנוגה. באמצע שנות העשרים תשוגר החללית ולה רכב שטח. שינחת כוכב הלכת שם החללית Venera D. בשל הלחצים האטמוספריים הגדולים, רכב השטח יוכל לעבוד שעות ספורות בלבד בניגוד לנחתות של חלליות הוונרה, רכב שטח זה יבדוק את הקרקע בכמה מקומות. החללית תצויד גם בקפסולות קטנות שתיכנסנה לאטמוספירה ותשחררנה כדורים פורחים המצוידים במכשור לבדיקת אזורים נרחבים של נוגה.

אסטרואיד

כוונת הרוסים היא לשגר חללית לעבר האסטרואיד אפופיס (Apophis), גוף זעיר שקוטרו 325 מטר. העבודה על תכנית זו תחל ב־2015. אסטרואיד זה שייך לקבוצת האסטרואידים העוברים סמוך לכדור הארץ במהלך הקפתם את השמש. קיים חשש שהם ילכדו בידי כוח המשיכה ויפגעו בקרקע. נראה שתכנית זו היא המשך לחללית ה־NEAR האמריקנית ששוגרה לעבר האסטרואיד ארוס, נכנסה למסלול סביבו וגם נחתה עליו.

ב־2029 מרחק המעבר של האסטרואיד אפופיס מכדור הארץ יהיה 58,000 ק"מ. קיים חשש שב־2037 אפופיס ייפגש עם כדור הארץ ויפגע בו. הכוונה היא לבחון את מסלולו.

13 תגובות

 1. ניסים ניסים. מה יהיה…. להתווכח איתך זה כמו להתווכח עם איש דתי, שמאלני או חבר בכת ההתחממות הגלובלית.

  צעשה חיפוש בגוגל. לך לוויקיפדיה תקרא קצת על סוגי מנועי הסילון ואז תסביר לכל העולם ואישתו שהם טועים.

  אגב, אם יש לך יכולת חשיבה עצמאית, הייתי מציע לשאול את עצמך מה מסובב את הטורבינה במנועים שהם להבנתך הכושלת לא מנועי סילון. רמז באנגלית זה jet

  חחחח בחיי חבל על הזמן שלי

 2. אבנר
  כמעט… התרגום של המילה jet לעברית זה סילון. למילה טורבינה אין מילה בעברית (אני לא מביר לפחות). תחשוב על סילון מים.
  תגיד לאמריקאי שבטנק שלו יש jet engine, הוא לא יבין אותך. יש לו turbine engine.
  אני מסכים שבשפה יומיומית אומרים של F-16 יש מנוע סילון, אבל זה לא נכון טכנית, אפילו שהסילון מספק לו כשליש מהדחף.

 3. ניסים. אתה מבלבל בין מנוע טורבו ג'ט לבין מנוע סילון.
  טורבוג'ט זה סוג אחד של מנוע סילון.
  מנוע של הרקולס זה מנוע סילון מסוג טורבו פרופ.
  אגב. טנק האברמס משתמש במנוע סילון.

 4. אבנר
  לפי טענתך, גם מנוע של הרקולס הוא מנוע סילון.

  מנוע סילון הוא מנוע שהדחף שלו נוצר מזרימת האוויר החם מתאי השריפה. מנוע טורבו-מניפה משתמש בטורבינה כדי לסובב מניפה שמספק את הדחף. תוכל להחליף כת המילה מניפה במדחף ותקבל מנוע של הרקולס.

  כשאתה מתקן, אל תהיה מופתע שמתקנים אותך. קח, את זה ברוח טובה 🙂

 5. כל כך,אופיני לשיח בישראל.( לא מהות ,אלה ענינים חצוניים). מה זה חשוב איזה תמונה? השאלה היא עם רוסיה באמת יכולה ,או שמדובר ביהירות? אותי מענין אם ישראל יכולה ,למזער ,להוריד עלויות,ולשתף פעולה כדי להגיע להשגים דומים?

 6. ניסים בלהיטותך לתקן ולהראות את חוכמתך הכשלת את עצמך. זה בהחלט מנוע סילון ותחת ההגדרה של מנוע סילון נמצאים מספר סוגים.
  אם תבקש יפה אוכל לתת לך סקירה על הסוגים וההבדלים בניהם.
  תוכל גם לקבל כבונוס קוד לקומודור 64 לסימולציית ההתחמומות הגלובלית על בסיס עליית הפחמן דו חמצני

 7. לכל המגיבים, פעלתי לפי התיאור של התמונה באתר ממנו היא נלקחה. לצערי לא הייתי מחובר לאינטרנט במשך כמה שעות ולכן למרות שחיים התקשר בשעה מוקדמת לא יכולתי לעשות כלום. כרגע החלפתי תמונה שלא קשורה לרוסיה אלא לאחד מהיעדים.

 8. נראה לי שמסע למאדים דורש איחוד מדינות, ושינוי קונספט. שימוש במנוע רקטי, כיבויו, שימוש באפקט הקלע מהירח, ונשיאת הדלק הנדרש למסע – לא מתאימים למסע למאדים. לדעתי הנעה במנוע גרעיני אם ניתן, שמייצר אפקט רקטי סביר. ההנעה הגרעינית מחזיקה כ 13 שנה לגודל ליבה כשל תפוז. אין לי ידע מספיק האם ניתן לייצר הנעה רקטית באמצעות מנוע גרעיני. יישוב מאדים נראה לי מסדר גודל של החסמים הענקיים שהחברה שלנו חצתה בעבר, כמו מחסום השפה, המעבר צייד לקטן לחקלאות. אני לא המצאתי את החסמים האלה. לקחתי מאחד הפרקים של הסטוריה בגדול. שינויים נוספים, מושבה שמספקת את צרכיה במאדים. כל שאר המצגים של רוסיה הם תעמולה לדעתי. לא רציני.

 9. אבנר
  אם כבר – זה מנוע טורבו-מניפה. מנוע סילון נראה אחרת.
  אתה צודק כמובן שזה לא מנוע שנועד לחלל….

 10. יש, מדינות שפוחדות מרוסיה.אבל נניח שהם יכבשו את אוקראינה,אז בגלל הקשר ההדוק בין המדינות .יכולה להיגרם מלחמת אזרחים גם ברוסיה.בנוסף להוצאות המלחמה,ההרוגים,והדאגה לשיקום אוקראינה.יגרמו לפשיטת רגל.יותר מהר ממה שהיה להם באפגניסטן.ועוד לא דיברנו על סנקציות.רוסיה היא מדינה חזקה,שבראשה עומד מנהיג אגו מנייק.מהמר ולא צפוי.ולאחר עידן פוטין נראה מהמדינה המדהימה הזו .יכולות מופלאות

 11. מכשיר רוסי בתוך מערכת מערבית זה בדיוק באותו משקל של מכשיר איטלקי גרמני וכו..
  ברוסיה בנתיים לצערינו
  יש יותר הצהרות מפעולות זה מאד יפה למילוי אתרים אבל מזה לא נוחתים על שום יעד מעבר לכדור הארץ,
  בהנחה שיהיה שינוי והצהרות יתלפו בפעולות בשטח
  אנו כמובן נשמח כי יהיה עוד שחקן מוביל בעולם המדעי וזה יקדם עוד יותר את הידע שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן