סיקור מקיף

ארבעה חוקרים באוניברסיטה העברית וחוקרת מאוניברסיטת ת"א זכו בפרס רוטשילד

פרס בגובה 50,000 דולר מוענק אחת לשנתיים כאות הוקרה לעבודות מחקר מקוריות ויוצאות דופן בחמישה תחומים שונים: מתמטיקה/מדעי המחשב והנדסה, מדעי הכימיה ומדעי הפיזיקה, מדעי החיים, מדעי הרוח ומדעי היהדות

פרופ' חיים סידר, האוניברסיטה העברית
פרופ' חיים סידר, האוניברסיטה העברית

המועצה לפרסי רוטשילד שמחה להכריז על זוכי פרס רוטשילד לשנת 2011.

פרס רוטשילד מוענק משנת 1959 על ידי יד הנדיב (קרנות משפחת רוטשילד) על מנת לסייע, לעודד ולקדם את המדע והתרבות בישראל. פרס בגובה 50,000 דולר מוענק אחת לשנתיים כאות הוקרה לעבודות מחקר מקוריות ויוצאות דופן בחמישה תחומים שונים: מתמטיקה/מדעי המחשב והנדסה, מדעי הכימיה ומדעי הפיזיקה, מדעי החיים, מדעי הרוח ומדעי היהדות.

המועצה לפרסי רוטשילד מונה שמונה חברים ומורכבת מנציגים של ממשלת ישראל, משפחת רוטשילד, מוסדות אקדמיים בישראל והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, ובראשה עומד פרופ' איתן קולברג.
בין הזוכים בפרס היוקרתי בעבר ניתן למצוא שני חתני פרס נובל – פרופ' עדה יונת ופרופ' דן שכטמן, וכן את הנשיאה הנוכחית של האקדמיה הישראלית הלאומית למדעים, פרופ' רות ארנון.
זוכי הפרס לשנת 2011 לפי הקטגוריות:

פרס רוטשילד במתמטיקה / מדעי המחשב ובהנדסה
הפרס מוענק לפרופ' גיל קלעי מהמכון למתמטיקה, האוניברסיטה העברית בירושלים על עבודתו הפורצת דרך בקומבינטוריקה. עבודתו משתרעת על כל תחומי הקומבינטוריקה והיא בעלת השלכות עמוקות בתחומים אחרים של המתמטיקה הטהורה והיישומית, וכן בתחומים תאורטיים של מדעי המחשב.

פרס רוטשילד במדעי הכימיה ובמדעי הפיזיקה
פרופ' רפאל משולם מבית הספר לרוקחות, הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית בירושלים, פרץ אופקים חדשים בהבנת הכימיה של חומרי טבע המשפיעים על התנהגות האדם והמצויים גם בקנביס. לתגליותיו השפעה רבה על פיתוח אפשרי של סוגים חדשים של תרופות.
פרס רוטשילד במדעי החיים

פרופ' חיים סידר מהמחלקה לביו-כימיה של התא, הפקולטה לרפואה, האוניברסיטה העברית בירושלים, תרם תרומה מכרעת להבנת מנגנוני הבקרה של החומר התורשתי המבוצעים על-ידי שינויים בחומר זה תוך כדי פעילות הגוף. לתגליותיו השלכות מרחיקות לכת על הבנת תהליכי התפתחות הגוף ותהליכים ממאירים.

הפרס במדעי הרוח
הפרס מוענק לפרופ' מרגלית פינקלברג מהמחלקה ללימודים קלאסיים, אוניברסיטת תל-אביב, על תרומותיה החלוציות בחקר שורשיה העתיקים של התרבות היוונית הקלאסית, על חלקה בפיענוח הכתב העתיק של הליניאר A, ועל עבודתה המזהירה על הולדת מושג הבדיון ביוון העתיקה.

פרס במדעי היהדות
הפרס מוענק לפרופ' משה אידל מהמחלקה למחשבת ישראל, האוניברסיטה העברית בירושלים, על מחקריו פורצי הדרך בתורת הסוד היהודית והודות להשפעתו המכרעת על התחום בפרט, ועל מדעי היהדות בכלל.
את הפרסים יקבלו הזוכים בטקס אשר יערך במשכן הכנסת, בהשתתפות הלורד ג'ייקוב רוטשילד, ב- 25 במרץ 2012.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן