פרופ' יצחק בן ישראל: תחום הרובוטיקה יהווה מנוע צמיחה משמעותי

פרופ' בן ישראל אמר את הדברים בתפקידו כיו"ר המולמו"פ אמר את הדברים בדיון מיוחד שקיימה ועדת המדע והטכנולוגיה ובה גם הציגה תערוכת רובוטים ישראליים

רובוט צבאי מדגם Tender 5 של חברת iRobot. התמונה באדיבות ועדת המדע של הכנסת
רובוט צבאי מדגם Tender 5 של חברת iRobot. התמונה באדיבות ועדת המדע של הכנסת

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת קיימה אתמול (ג') דיון ותערוכת רובוטים ישראליים.
יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח אזרחי הפרופ' יצחק בן-ישראל אמר כי תחום הרובוטיקה יהווה מנוע צמיחה משמעותי וכי הוא יהיה הדבר הבא בתעשייה, מכיוון שהרובוטיקה משלבת את כל הדיסציפלינות. "רוב ההשקעות במו"פ בארץ, באות מהמגזר העסקי כך גם הכסף הגדול, נמצא בתחום האזרחי". לדבריו, "לישראל יש חולשה ביחס לעולם במחקר יישומי. אחד האמצעים להתמודד עם הבעיה, הוא הקמת מכון מחקר לאומי".

חיים רוסו מהמועצה הלאומית למו"פ אמר "בשלוש שנים האחרונות, קיימת מגמה עולמית של יוזמות לאומיות לרובוטיקה. הטכנולוגיות התפתחו כשממשלות הבינו שהכלי הזה יכול לעשות מהפכה ברמה לאומית. החברות הגדולות בעולם, רוכשות חברות ומשקיעות סכומי כסף אדירים ברובוטיקה. היעד המרכזי של החברות, הוא לבנות רמת חיים גבוה יותר, להעלות את רמת הרפואה ולהפוך את התעשייה היצרנית לתחרותית יותר, לאחר שהיפנים והאמריקאים איבדו את התעשייה לטובת סין".

יו"ר האיגוד הישראלי לרובוטיקה פרופ' צבי שילר אמר כי שנת 2015 תיזכר כנקודת מפנה בהתפתחות תחום הרובוטיקה בישראל ובעולם כולו. לדבריו, "אירופה משקיעה 2.4 מיליארד דולר ברובוטיקה, וזה כסף קטן לעומת חברות אמזון, גוגל ואפל. השוק העולמי עומד היום על כ-30 מיליארד דולר. התחזיות מדברות על כך שבעשור הבא, השוק יגדל ל-400 מיליארד דולר". שילר הציג מחקרים שנערכים באוניברסיטאות בארץ. "התעשייה האווירית מתכננת רובוט שיחליף את הרכב שגורר את המטוס ממקום החניה, למסלול ההמראה. הרובוט ישלט ע"י הטייס". שילר סבור שהרובוטים ישנו את חיינו. אם נשקיע בתחום, נהיה בקדמת הטכנולוגיה העולמית" אמר שילר.

פרופ' משה שהם מהטכניון הציג רובוט לניתוחי גב ומוח. לדבריו, "הרובוט מבצע ניתוח ברמת דיוק גבוה יותר מיד אדם. המערכת כבר ביצעה מעל 10,000 ניתוחים ברחבי העולם. המנותחים לא סבלו מאף נזק, כתוצאה מהניתוח, זאת לעומת בעיות שמנותחים 'רגילים' סבלו מהם. הרובוט מדייק ומבצע את הפעולה בפולשנות מינימלית בחולה".

פרופ' דורון חבצלת ממשרד הביטחון אמר "הדור הבא בתחום הרובוטיקה, יהיה רובוט שיקבל הנחיות קוליות מבן-אדם, רמת ההבנה של הרובוט תביא אותו לקבל החלטות אוטונומית". חבצלת סבור כי המהפכה הרובוטית תגיע לאפליקציות בסלולרי.

נציג חברת רובוטים שבעצמו משרת בתפקיד מפקד פלוגה בחי"ר הציג רובוטים לשימוש צבאי. רובוט האנטינגר שיודע לסרוק מבנים. לדבריו, בצוק איתן, מבנים רבים בעזה נסרקו באמצעותו. רובוט נוסף בעל יכולת ראיה ועבירות גבוה מאוד. הרובוט יכנס לפעולה בהכשרה פשוטה אצל כל לוחם חי"ר. הרובוט נמכר לצבא ארה"ב והוא לוקח חלק מבצעי בצבא האמריקאי באפגניסטן.

אודי פלס מנכ"ל ויזם של חברת פרנדלי רובוטיקס הציג רובוט שמסוגל לכסח עשרות דונמים של דשא במהירות שיא. הרובוט נשלט באמצעות אפליקציה סלולארית. הרובוט יודע לצאת לעבודה לבד ולחזור לתחנת עגינה אוטונומית. פלס הציג גם רובוט לניקוי בריכות.

ד"ר אילנה ניסקי מומחית למדעי חקר המוח אשר הקימה את המעבדה הרובוטית הרפואית באוניברסיטת בן גוריון הציגה רובוט רפואי שמבצע ניתוחים פולשניים מזעריים.

בן ציון קבקוב הציג ירקות שצמחו בחממה אורגנית, חממה יצרנית תעשייתית שפועלת אוטומטית על גג בניין ומטופלת ע"י רובוטים שיודעים לרווח צמחים מה שגורם לשלש את כמות הגידולים כתוצאה מצפיפות גידולים וטיפול אינדיבידואלי בצמחים. קבקוב אמר כי באמצעות הרובוט החקלאי, מגדל ירקות אורגניים והגענו ל-100% הדברה ללא חומרי הדברה, במקום אחוזים בודדים בהדברה רגילה. ובשל כך, הירקות זכו לרמת כשרות גבוה מאחר והירק נקי מחרקים. החממה הניסיונית בשטח של 5.5 דונם נמצאת במעלה אדומים. קבקוב מתכנן להקים חממות נוספות על גגות של מבני מגורים. לדבריו, זהו עתיד לשוק חקלאי ביתי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. לפני כ-30 שנה היה מדען עולמי בשם גיל חגיז אשר הוביל בתחום הרובוטיקה העולמית.
    ומה קרה, נאדה!
    אילו מדינת ישראל הייתה משקיעה ונותנת למפעלים עתירי ידע עולמיים מענקים לפיתוח
    היו לנו כיום תוצאות שונות לחלוטין.
    מעציב לומר שרובם המוחלט של הטכנולוגיות הרובוטיות בארץ פשוט לא ישרדו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן