סיקור מקיף

להשכרה ביפן – חליפה רובוטית שעוזרת לאנשים ללכת

חברה יפנית מציעה להשכרה חליפה רובוטית הקוראת אותות מהמוח ועוזרת לקשישים ובעלי מוגבלויות ללכת ביתר קלות

החילפה הרובוטית של סייברדין
החילפה הרובוטית של סייברדין

מעתה קשישים ובעלי מוגבלויות יוכלו לבצע פעולות בסיסיות כמו הליכה קלות רבה יותר, זאת בעזרת טכנולוגיה רובוטית אשר ממירה אותות מהמוח לתנועה רובוטית. הרעיון פותח על ידי פרופסור יושיוקי סנקאי (Yoshiyuki Sankai) מאוניברסיטת טסוקובה (Tsukuba) המשמש כמנכ"ל חברת סייברדין (Cyberdyne) שמייצרת ומשכירה את החליפות.

פרופסור סנקאי מסביר שכאשר הגוף האנושי מפעיל את השלד, ישנם אותות ביולוגיים עמומים שעוברים דרך העור. החליפה הרובוטית קולטת אותות אלה ותומכת בפעולות הרצויות.

המערכת מכונה HAL (ראשי תיבות של Hybrid Assistive Limb) והיא כוללת סוללה ומערכת מיחשוב במשקל 22 פאונד אותה חוגרים סביב למותניים. לדברי החברה החליפה לא כבדה מאחר והרגלים הרובוטיות נושאות במלוא המשקל. החברה ערכה הדגמה לעיתונאים ושחררה סרט בו נראה אדם בעל שיתוק חלקי ברגל נעזר בחליפה להליכה וירידה במדרגות.

טכנולוגיה רובוטית זו פותחה לרווחת הציבור הכללי בכלל ולסובלים ממוגבלויות תנועה בפרט, סנקאי מסרב לשתף את הטכנולוגיה עם גורמים צבאיים והוא דחה פניות של גורמים צבאיים שהתעניינו בפיתוח.

סייברדין לא מפרסמת את עלויות הייצור של החליפה וגם לא את מחיר המכירה של המוצר, נכון לעכשיו מודל ההכנסות מבוסס על השכרה בלבד. דגמי החליפה להשכרה באים בשלושה גדלים – קטן בינוני וגדול, ובתצורה הכוללת רגל אחת (בעלות חודשית של 150,000 יין – 1,500 דולר) או שתי רגליים (בעלות חודשית של 220,000 יין – 2,200 דולר).

נכון להיום, בכוונת סייברדין להשכיר את החליפות שלה לאזרחי יפן בלבד ולא בטוח מתי (ואם בכלל) ישווקו החליפות לחו"ל למרות שיש התעניינות מצד גופים אירופאים ואמריקאים.

אתר חברת סייברדין

5 תגובות

 1. פתרון מעולה לקשישים מליונרים – וכפי שנאמר – אם אתה קשיש אתה חייב להיות עשיר

 2. אין ספק שהצבא מתישהו יצליח לשים את ידיו על הטכנולוגיה הזו, תחשבו על גדוד זריז של חיילים ביוניים שכל אחד מהם יכול לשאת על עצמו כלי נשק במשקל כולל של 200 ק"ג ולדלג בקלות של איילה מעל גדרות ומכשולים ולרוץ פי 4 מהר יותר מחייל רגיל….

 3. זה גדול

  אין לכם מושג לכמה אנשים זה יעזור ויעמיד אותם על הרגליים. ויחזיר להם את החופש לניידות ולמעגל החיים הפעיל.
  הרבה אנשים משתמשים היום בכסא גלגלים אבל הם לא משותקים.
  רק כי אין להם יכולת אחרת לניידות ( מנסיון משפחתי )הם נידונים להיות מרותקים לבית ולא נגישים להרבה מקומות.
  תמיד אמרתי שהרפואה מאריכה את תוחלת החיים אבל איכותם מדרדרת וסוף סוף משהו שיתן גם איכות.
  השאלה מתי אצלנו ?

 4. פיתוח שימושי מאוד, השאלה האם המנגנון של קריאת אותות המוח עובד בדיוק מושלם, אולי הייה עדיף להתחיל עם חליפה כזאת בעלת שליטה אוטו'/ידנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן