סיקור מקיף

שלוש המהפכות של רוברט נויס

היום יום הולדתו של ממציא השבבים והמעגלים המשולבים מבוססי סיליקון – שותף לייסוד אינטל

רוברט נויס. מתוך ויקיפדיה
רוברט נויס. מתוך ויקיפדיה

רוברט נורטון נויס (Robert Norton Noyce), נולד ב-12 בדצמבר 1927 וזכה לכינוי "ראש עיריית עמק הסיליקון". הוא היה שותף לייסוד פיירצ'יילד
סמיקונדוקטור בשנת 1957 ואינטל בשנת 1968. הוא גם יצר (ביחד עם ג'ק קירבי) את המעגל המשלוב או המיקרו שבב העומד בביסס מהפכת המיחשוב האישי ונתן לעמק הסיליקון את שמו.

לאחר שסיים את ה-MIT ב-1953, הוא קיבל עבודה כמהנדס מחקר בחברת פילקו, בפילדלפיה. הוא עזב ב-1956 למעבדות שוקלי סמיקונדוקטור במאונטיין ויו, קליפורניה, חטיבה בחברת בקמן אינסטרומנטס, אך עזב עם שבעה מחבריו ב-1957 בשל טענות אודות איכות הניהול, וייסד עם כמה מהעוזבים את פיירצ'יילד סמיקונדוקטור. לפי שרמן פיירצ'יילד, המייסד הבכיר, המצגת הנלהבת של נויס והלהט שלו היו הסיבה לכך שהוא הסכים ליצור את חטיבת המוליכים למחצה של פיירצ'יילד.

נויס וגורדון מור ייסדו את אינטל ב-1968 כאשר עזב את פיירצ'יילד. ארתור רוק, יו"ר מועצת המנהלים של אינטל ומשקיע גדול בחברה אמר כי הצלחת אינטל היתה בזכות נויס, מור ואנדי גרוב, ובסדר הזה. נויס: החזון, נולד להשראה. מור – הוירטואוז הטכנולוגי, וגורוב – הטכנולוג שהפך למדען ומנהל.

עוד בעודו בקולג', המרצה לפיזיקה של נויס, גרנט גייל, החזיק בידיו את שני הטרנזיסטורים הראשונים שיצאו ממעבדות בל. גייל הראה אותם לסטודנטים ונויס הוקסם מכך. השדה היה צעיר, וכאשר נויס עבר ל-MIT ב-1948 לדוקטורט, הוא מצא כי ידע יותר על טרנזיסטורים מאשר הפרופסורים שלו.

לאחר תקופה קצרה של ייצור טרנזיסטורים לחברת האלקטרוניקה פילקו, נויס החליט לעבור לשוקלי סמיקונדוקטור. ביום אחד הוא טס עם אשתו ושני ילדיו לקליפורניה, קנה בית והלך לבקר בשוקלי כדי לשאול אם הם צריכים עובד. בסדר הזה.

נויס היה מנכ"ל פיירצ'יילד ובעוד הם המציאו את השבב המשולב – שבב סיליקון המכיל טרנזיסטורים רבים המחוברים אליו בו זמנית. פיירצ'יילד הוציאה פטנט על מעגל סיליקון משולב ב-30 ביולי 1959. זו היתה המהפכה הראשונה של נויס בתעשיית השבבים. הוא נשאר בפיירצ'יילד עד 1968, כאשר עזב והצטרף לגורדון מור לייסוד אינטל. באינטל הוא פיקח על המצאת המיקרו מעבד בידי טד הוף – וזו היתה המהפכה השניה שלו.

נויס גם היה המנטור והאב הרוחני של דור שלם של יזמים.

בשתי החברות, נויס השרה סביבת עבודה מאוד צנועה, סוג שהפך להיות הדרך שבה עובדות החברות בקליפורניה, אך ביחד עם האווירה הפתוחה באה גם האחריות. נויס למד מהטעויות של שוקלי ונתן לעובדים הצעירים מספיק מרחב כדי להשיג את מה שרצו. נויס התייחס לעובדים כאל משפחה, ועודד אותם ותמרץ עבודת צוות. שיטת הניהול הזו נוסתה אחר כך בחברות רבות בעמק הסיליקון שהפכו לסיפורי הצלחה. בדרכים רבות, הכתבת אווירת העבודה בעמק הסיליקון היתה המהפכה השלישית שלו.

בסוף ימיו הוא נלחם כנגד נסיון של חבורת יפניות לרכוש את אינטל. הוא מת מהתקף לב בשנת 1990 בביתו באוסטין טקסס, בגיל 62.

2 תגובות

 1. ג'ק קילבי לא קירבי.

  הכותרת מדוייקת ומוצדקת.

  הקרדיט הרשמי משותף לקילבי ונויס.
  קילבי זכה על כך לפרס נובל בפיזיקה לשנת 2000, אך נויס נפטר כבר 1990 .

  לפרטים על הקרדיט המשותף, ראה המידע הרשמי של וועדת הנובל עצמה:

  Kilby and Noyce are considered to be the co-inventors of the integrated circuit.
  Noyce became one of the founders of "Silicon Valley" and died in 1990.

  זוהי העתקה מראשית הפיסקה השניה, בע"מ שמונה של המסמך בקישור הבא (מתוך אתר נובל):
  http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2000/advanced-physicsprize2000.pdf

 2. עד היום ידעתי שממציא המעגל המשולב הוא ג'ק קירבי מטכסס אינסטרומנטס. כנראה שקירבי ונויס הגיעו לכך בנפרד באותה תקופה בערך. לא נותר אלא לבדוק מי משניהם הראשון, אם זה בכלל מעניין את מישהו, בינתיים לא הייתי ממהר לקבוע שנויס הוא ממציא השבבים והמעגלים המשולבים כפי שכתוב בכותרת המשנה של הכתבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן