עלית היונקים לא קשורה להכחדות הדינוזאורים

הכחדת הדינוזאורים לפני 65 מיליון שנים לא השפיעה על האבולוציה של היונקים שהחלה לפני 93 מיליון שנה, אך הקפיצה שלה לא היתה לפני 65 מיליון שנה עם הכחדות הדינוזאורים אלא כמה מיליוני שנים מאוחר יותר. כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה בנייצ'ר

אחת התיאוריות הנפוצות טוענת כי עליית היונקים היתה קשורה ישירות להעלמות הדינוזאורים. העדויות המאתגרות על הקשר הזה הגיעו לאחרונה מפיתוחו של עץ המשפחה של היונקים. העץ מראה כיצד קבוצות שונות כגון הפרימאטים והמכרסמים קשורים זה לזה ומתי הם התפצלו. צוות בינלאומי של חוקרים פיתח את עץ העל של היונקים מנתוני המאובנים ומניתוחים גנטיים.
 במהלך תקופת הקריטוקן, כאשר הדינוזאורים הילכו על כדור הארץ, היו היונקים מעטים מאוד במספרם ונמנע מהם להתפצל ולהתפתח בגומחות האקולוגיות שהיו תפוסות בידי הזוחלים העתיקים.
לפי הטענה המקובלת, הכחדת הדינוזוארים שחררה את המגבלות הללו ואיפשרה ליונקים להתפצל ולפרוח עד שהגיעו למצב הנוכחי בו הם שולטים בכדור הארץ. לפי הזה, היונקים השיליתיים התפצלו למספר תת קבוצות עיקריות, שהתפצלו במהירות לאחר אירוע ההכחדה ההמוני – שנוצר ככל הנראה מפגיעת אסטרואיד גדול בכדור הארץ לפני 65 מיליון שנה – נקודה בזמן המתועדת בסלעים ומכונה בידי הגיאולוגים גבול K-T).

קייט ג'ונס, אחת מהשותפים במחקר, מהחברה הזואולוגית של לונדון אומרת כי  נהוג לחשוב שפגיעת המטאור שהרגה את הדינוזאורים היא זו שנתנה ליונקים את הדחיפה שהם היו זקוקים לה. ואולם עץ העל מראה כי היונקים השיליתיים כבר התפצלו לתתי הקבוצות הללו לפני 93 מיליון שנים, הרבה לפני הפגיעה מהחלל, ובזמן שבו הדינוזאורים עדיין שלטו בכוכב הלכת.

לאחר ההתפצלות הזו צנח קצב האבולוציה של היונקים ונשאר נמוך עד לעידן האאוקן, לפני 55 מיליון שנים.  תחילת תקופת האאוקן מצויינת בהתחממות מהירה ובהתפוצצות המגוון של קווי האבולוציה של היונקים.
"עץ העל הוא דרך חדשה להראות שכל מיני המינים על כדור הארץ החלו מאב קדמון משותף אחד. ניתן להסיק על יחסי הקרבה ביניהם ממאפיינים מורפולוגיים ומרצפים גנטיים" מסבירה ג'ונס.
"אילו היינו עושים את העבודה מהתחלה היינו צריכים לאסוף נתונים מולקולריים ומורפולוגיים מ-4,000 מינים שונים. במקום זאת השתמשנו במידע שכבר פורסם על ידי מאות חוקרים ברחבי נעולם. השתמשנו בטכניקה חדשה המכונה יצירת עץ על שאפישרה לנו להגיע למידע, לקודד אותו מחדש ולנתח אותו מחדש כאילו הוא היה חלק ממערך הנתונים שלנו."

תיאורית איש הקשהרכב משקעי הסלעים הימיים והיבשתיים הנמצאים במעבה הגבול בין עידן הפליסטוקן ועידן האאוקן הראו כי הטמפרטורה הממוצעת עלתה בשש מעלות צלזיוס בפחות מאלף שנים – אירוע שידוע כמקסימום התרמאלי. ד"ר רוב אשר, מומחה לפילוגניה של היונקים מאוניברסיטת קיימברידג' אמר: "פליאואנתולוגים יודעים במשך למעלה ממאה שנים  שלא כל קבוצות יונקי השליה המודרניים הופיעו מיד לאחר גבול ה-K-T. מרבית הקבוצות של יונקי השליה שהובילו לחתולים, חולדות, לוויתנים ובני אדם הופיעו בתקופת האאוקן. וגם להפך, לא כל הדינוזאורים נכחדו בתום תקופת הקריטקון. היתה תקופה בת כמה מיליוני שנים שבהן נכחדו כמה מיני דינוזאורים לא מעופפים (ואילו המעופפים התפתחו לעופות של ימינו א.ב.), כך שהרעיון לפיו בגבול ה-K-T הדינוזאורים נעלמו והיונקים הופיעו, נראית כמו איש קש. ואולם הרעיון לפיו מאובני היונקים מן הקרטיקון מייצגים את היונקים של היום היתה שאלה שנויה במחלוקת" אומר ד"ר אשר.
 
עץ האבולוציה של היונקים – קובץ PDF

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. אדם רוסו צודק – אבי בליזובסקי הוא חובבן קנאי. הארכאופטריקס לא היה "דינוזאור מעופף", מכסימום קיפץ בין ענפים בדומה להואצין של ימינו,ועליו מניחים את עץ ה"אבולוציה"של העופות. אבל היו לו נוצות (כמו גם להרבה דינוזאורים גדולים), שלא היו למעופפים של אז – הפטרוזאורים.
  צריך לשלוח את אבי לראות את הארי פוטר כדי להירגע.

 2. דינוזאורים מעופפים התפתחו לעופות?
  זה לא נכון!
  דינוזאורים אחרים בעלי אגן דמוי לטאה התפתחו לעופות, אם אני לא טועה.
  מוזר……..

 3. נראה לי שיש קיבעון חשיבתי בכל הנוגע להיעלמות הדינוזאורים – התיאוריה הקובעת כי הדינוזאורים נכחדו בגלל פגיעת מטאור בכדור הארץ לוקה בחורים רבים: דוגמת העובדה כיצד לא הוכחדו חיות דוגמת פילים, קרנפים, וחיות בגודל בינוני וקטן ורק חיות בגדלי מגה נכחדו? מדוע שרדו יונקי ענק כמו לויתנים וחיות כמו תנינים.
  האם מישהו בדק דחיסות עצם של דינוזאורים מתקופות שונות כדי להעריך את משקלם האמיתי? לדעתי שינוי בכבידה שיכול היה להיגרם מפגיעת מטאור עצום בירח והסטתו ממסלולו עלול היה לגרום לשינוי במסלול כדור הארץ ומהירות סיבובו וכפועל יוצא שינוי מהותי בכבידתו וכתוצאה מכך משקלם של הדינוזאורים וחיות מעופפות (ודקות שילדה) גדל באופן משמעותי מכדי ששילדם יוכל לתמוך בגופם או לפחות להרע בצורה משמעותית את יכולת האכילה וההתרבות שלהם.

  רק כיוון מחשבה חדש – לפי תער אוקאם.

 4. האקלים בזמן הכחדת הדינזאורים לא אפשר שיגשוג חיים ורק לאחר שהוא התייצב תפסו היונקים את מקום הזוחלים שנעלמו בנתיים. לכן לא ברור לי איך התיאוריה הזו מפריכה את הנאמר.

 5. לך תבקש מהרבנים את אותה רמת דיוק בפרטים הקטנים. להם אין את הבעיה הזו. הם המציאו משהו והם עקביים איתו. המדע הולך בצעדים אסימפטוטיים לאמת. אם נגלה הכל בדיוק עד הפרט האחרון עכשיו, מה ישאר לאלו שלומדים היום מדע לגלות כשהם יהיו חוקרים?
  ברצינות. כך מתקדם המדע. יש גורמים חיצוניים נוספים מלבד התפנות נישות – לפעמים נוצרות נישות חדשות. למשל בתקופת הדינוזאורים לא היה דשא ועשב בכלל. הם ניזונו מעלים ומשרכים. התפנתה נישה גם בתחום הזה, ולקח עוד כעשרים מיליון שנה עד שהיא התמלאה בדשא – ואם תשים לב, מרבית היונקים ניזונים מעשב, כך שברור שהתמונה לא חד ממדית כפי שאתה מתאר אותה.

 6. לאבי היקר

  א. כאשר פרופוזיציה מדעית, שהוצגה כעובדה מוגמרת נכשלת עוד בטרם הוכחה ומפנה מקומה לפרופוזיציה אחרת שונה ממנה שגם היא לא הוכחה עדיין – זו לא "התקדמות" אלא דריכה במקום או אפילו התחלה מבראשית.
  ב."עובדה" הינה ארוע בעולם החומר, שהוכח שהתרחש בזמן עבר כלשהו, בשיטות ובכלים המקובלים בתחום הרלוונטי שבו עסקינן (מדע או משפט למשל), להבדיל מ"השערה", "תיאוריה", "סברה", "חשד" וכיו"ב.

 7. א. המדע תמיד מתקדם ולא עומד במקום.
  ב. אני לא מבין כיצד העובדה שההתפצלות של היונקים החלה לפני 55 מיליון שנה ולא לפני 65 מיליון שנה מוכיחה את תורת הבריאה.

 8. ראשית, לא הבנתי מה האנלוגיה ל"איש קש", למיטב ידיעתי בד"כ הכוונה לאדם המשמש בתור כיסוי לאיש האמיתי.

  שנית , הקצב המסחרר של האבולוציה של "תורת האבולוציה", רק מראה שהיה ראוי, למען ההגינות, לפני שקופצים עם התיאריות הללו, להדגיש שמדובר אך ורק בספקולציות והשערות שעדיין לא הוכחו דיין. אמנם על פניהן יותר הגיוניות מתיאוריית ה"בריאה" אבל עדיין בגדר ספקולציות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן