סיקור מקיף

חוקרים גילו חומר בעל תכונות דמויות-גרפן

צוות חוקרים מגרמניה ומקוריאה פיתח ובוחן עתה חומר בעל תכונות פיסיקליות הדומות לגרפן. המבנה שלו דומה למוליכי-על בטמפרטורה גבוהה מבוססי-ברזל

המבנה הגבישי של SrMnBi2 מזכיר כדורי ברזל. איור: Marc Uhlarz/HZDR
המבנה הגבישי של SrMnBi2 מזכיר כדורי ברזל. איור: Marc Uhlarz/HZDR

לאחר שפרס הנובל בפיסיקה הוענק בשנת 2010 לשני מדענים שחקרו את החומר גרפן, חומר זה זכה לתשומת לב מרובה. צוות חוקרים מגרמניה ומקוריאה פיתח ובוחן עתה חומר בעל תכונות פיסיקליות הדומות לגרפן. המבנה שלו דומה למוליכי-על בטמפרטורה גבוהה מבוססי-ברזל, ובזכות הרכב האטומים הפרטניים שלו בטבלה המחזורית של היסודות, חלק מהאטומים ניתנים להמרה פשוטה באטומים אחרים.

מאפיינים אלו יוכלו להוביל לפיתוחם של חומרים חדשים שיוכלו להיות מוליכי-על, מגנטיים, או להתנהג כמבודדים.

בתחילת השנה ד”רJun Sung Kim הגיע מדרום קוריאה בכדי להשתמש במעבדת השדה המגנטי הגבוה בגרמניה, דרזדן, על מנת לבדוק מספר דגימות חומר בשדות מגנטיים גבוהים. לראשונה אי-פעם הם חקרו את החומר המתכתיSrMnBi2 וגילו משהו מדהים: החומר, המכיל שלושה יסודות שונים (סטרונציום, מנגן וביסמוט), מתנהג פיסיקלית בדומה ל”חומר הקסום” גרפן.

לנוכח הרכבו ומיקומם של היסודות שלו בטבלה המחזורית, החומר מאפשר אילוח פשוט ולא מסובך עם אטומים אחרים. הכנסת כמות זעירה של אטומים זרים משנה את התכונות הפיסיקליות של החומר. שינוי זה עשוי להוביל לקבלת חומרים מגנטיים או מוליכי-על חדשים לחלוטין.

הממצאים, שיכלו להתקבל רק בזכות השימוש בשדות מגנטיים גבוהים במיוחד, פורסמו לאחרונה בכתב העת המדעי Physical Review Letters.

הידיעה על המחקר

2 תגובות

 1. עדי:
  יכול להיות שהקישור למאמר המקורי לא עבד כשהגבת.
  כרגע בדקתי והוא עובד.
  אולי זה תוקן ואולי הבעיה אצלך.
  הטענה שהקישור למאמר המקורי “אף פעם לא עובד” היא השמצה פרועה.

 2. למה הקישור לידיעה המקורית אף פעם לא עובד?
  מה זה בדיוק “תכונות פיזיקליות דומות לגרפן”? זה חומר דו מימדי עם מבנה כוורת משושה? הוא חזק במיוחד? מוליך טוב? מוליך חום טוב?

  זה אתר מדעי או אתר “חירטוט כללי שנשמע מדעי אבל לא נושא בתוכו שום אינפורמציה”?
  ידיעה מיותרת לחלוטין במתכונתה הנוכחית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן