סיקור מקיף

מחקר פותח כיוון חדש ומבטיח בטיפול במחלת המלריה

מחקר חדש שבוצע במעבדתו של ד”ר יעקב פולק מהמחלקה למיקרוביולגיה ואימונולוגיה ע”ש שרגא סגל בפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פותח כיוון מבטיח בריפוי מחלת המלריה.

סימפטומים של מלריה
סימפטומים של מלריה

במעבדתו של ד”ר פולק מתמקדים בחקר החלבון העיקרי האחראי לתופעות החמורות של מחלת המלריה. חלבון זה, הנקרא PFEMP1, מקודד על ידי משפחה של 60 גנים, השונים אך במעט אחד מהשני. נוכחות חלבון זה מביאה להידבקות כדוריות דם אדומות הנגועות בטפיל לדפנות הפנימיים של כלי הדם הקטנים של החולה, דבר המביא לסתימתם וכתוצאה מכך לתמונה הקלינית הסוערת של המחלה.

בכל זמן נתון רק עותק אחד מהמשפחה מתבטא והטפיל מסוגל להחליף את העותק המבוטא מעת לעת, דבר המאפשר לו לחמוק מהמערכת החיסונית.המנגנון בו מתבצע חילוף זה ידוע בחלקו אך הגורמים המביאים להפעלתו טרם הובהרו.

במחקר החדש, המיישם טכנולוגיות של מעקב אחר התבטאות גנים, נמצא כי עקה ביולוגית (Biological Stress) מפעילה מנגנון בו מתבצע חילוף זה. כמו כן, נמצא שהפעלה זו תלויה בפעילותו של אנזים הנמצא בטפיל ואחראי לשינויים במבנה ה-DNA שלו.

ד”ר פולק: “מאחר ופעילותו של אנזים זה ניתנת לשליטה על ידי חומרים תרופתיים, ניתן להשפיע בעזרתם על הביטוי של קבוצת גנים זאת. כך למשל, נמצא שרזברטרול, חומר טבעי המצוי ביין אדום ובבוטנים, גורם להורדה כמעט מוחלטת של ביטוי גנים אלה במינונים שאינם רעילים כלל לגוף החולה. חומר זה יכול להוות תרופה חדשה, בטוחה וזולה להבאת מזור לתסמינים הקליניים הקשים של מחלה זו”.

עבודת מחקר זו, שהתפרסמה לאחרונה בעיתון PLOS ONE, פותחת, כאמור, כיוון חדש בשטח ריפוי מחלת המלריה. המחקר הינו פרי עמלם של הסטודנטים לתואר שני אמיר בן-שמואל ואושרית שלו ושל הסטודנט לתואר שלישי אלי רוזנברג ונעשתה בשיתוף עם אחד מחוקרי המלריה הבכירים בעולם – פרופ’ אלן קאומן מהמכון למחקר רפואי ע”ש וולטר ואלייזה הול, מלבורן, אוסטרליה.

יצוין, כי מלריה הינה מחלה הגורמת לתחלואה שנתית בהיקף של כחמש-מאות מיליון בני אדם במדינות העולם השלישי ולתמותה של כשני מיליון – רובם ילדים מתחת לגיל חמש. לא קיים חיסון כנגד המחלה ועמידות כנגד התרופות האנטי-מלריות הנפוצות הולכת ומתפשטת. אי לכך, יש צורך אמיתי ודחוף לפיתוח דרכים חדשות להתמודדות עם המחלה.

3 תגובות

  1. על סמך מה קבעת שזו פרסומת ו/או שרלטנות פסאודו מדעית? אם היית נכנס ללינקים היית רואה שיש מחקרים מדעיים רבים שנעשו על השפעות החומר שלא לדבר על כך שיש לו אישור מה-FDA. איך בדיוק זה יכול להחשב לרפואה משלימה? הרי מדובר בחומר כימי שיש בו שימוש במגוון תחומים כולל טיהור מים לשתייה ולצרכים תעשייתיים.
    אין לי שום אינטרס כספי או פרסומאי, החומר לא נמכר בארץ.
    אם אין לך הוכחות לטענותיך – פרסם את התגובה ותן לאנשים להחליט.

  2. ל-B5, התגובה מתעכבת משום שהיא מהווה א. פרסומת ב. למוצר שנראה על פניו כשרלטנות פסוודו מדעית.
    מכיווןש אנחנו וחוסמים נסיון להשתמש במנגנון התגובות לפרסומת, גם בתחומים הקשורים לאתר (יש בשביל זה מנהל שיווק), על אחת כמה וכמה כשמדובר במוצר של רפואה משלימה שאתה בטח מכיר את דעת האתר על תפיסה זו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן