סיקור מקיף

תזכורת: מטר מטאורים חדש – הג'ירף: השיא צפוי מחר בבוקר

לפי המודלים המוקדמים המיקום האידאלי יהיה עבור צופים בצפון אמריקה, אך אולי יהיה לנו מזל לפני הזריחה גם בעולם הישן. השביט שהחלקיקים שהותיר מזנבו אחראים למטר, יתקרב גם הוא לכדור הארץ בעוד שבוע

מיקומה של קבוצת ג'ירף (Caneleopard) בשמים, בעיגול - מיקום הרדיאנט של מטר הג'ירף של מאי. צילום:  NASA/MEO/D. Moser using Starry Night Pro
מיקומה של קבוצת ג'ירף (Caneleopard) בשמים, בעיגול – מיקום הרדיאנט של מטר הג'ירף של מאי. צילום: NASA/MEO/D. Moser using Starry Night Pro

 

הידיעה פורסמה לפני המטר, בידיעה המעודכנת תמונות ופרטים על המטר שאמנם היה דליל אך הניב כמה מטאורים מרהיבים.

 

תזכורת. כפי שדיווחנו לפני שבועות אחדים, הלילה (24/5/14), ובעיקר מחר צפוי מטר מטאורים חדש: מטר הג'ירף.

צפון אמריקה תמוקם במקום האידאלי לצפיה במטר המטאורים החדש – הג'ירף (Camelopardalids). זאת בשל מיקום הרדיאנט, קרוב מאוד לקוטב הצפוני, ולשעות השיא הצפויות, שבהם באירופה (ובישראל) יאיר היום.
בכל מקרה, תחילת המטר צפויה לשעה שלוש בלילה שעון גריניץ' (שש בבוקר שעון ישראל) ותסתיים ב-11 בבוקר (14:00 בצהרים שעון ישראל). עם זאת אין לפסול כמה מטאורים מוקדמים יותר, למי שייצא למקום חשוך לפני הזריחה.

השביט 209P/LINEAR הוא שביט ממשפחת צדק שהתגלה בידי מעבדת עצמים קרובי ארץ ע"ש לינקולין Lincoln Laboratory Near-Earth Asteroid Research (LINEAR) בשנת 2004.

מסלול השביט מקרב אותו למרחק של כ-134 מיליון קילומטר מהשמש (כלומר בתוך מסלול כדור הארץ או 0.9 יחידות אסטרונומיות), ובקצהו המרוחק הוא נמצא במרחק חמש יחידות אסטרונומיות (750 מיליון ק"מ), כלומר בקרבת מסלול צדק.

כאמור, מטר המטאורים מתרחש כאשר כדור הארץ נפגש עם רסיסים שהשאיר השביט 209P/LINEAR בדרכו במהלך מאתיים השנים האחרונות, אך גם השביט עצמו יגיע לביקור, כאשר יתקרב למרחק של כ-5.5 מיליון קילומטרים, מרחק קצר מהבחינה הקוסמית, ב-29 במאי, זה אמנם קרוב אבל מספיר רחוק כדי להוציא מכלל חשבון סכנת התגשות. הוא גם לא ייראה לעין בלתי מזוינת אלא באמצעות טלסקופים ומשקפות. זאת בשל העובדה כי כיום הוא אינו שביט פעיל ואיש אינו יודע לפיכך כמה גז ואבק הותיר בדרכו. אם השביט גם לא היה פעיל במאות ה-18 וה-19 אזי מטר המטאורים יהיה קלוש, אך אם הוא היה פעיל, המטר יהיה חזק, כאשר מודלים רבים מנבאים שבשעות השיא ניתן יהיה לצפות בקצב של כ-200 מטאורים לשעה.

לדף הסבר מיוחד על המטר באתר נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. לחובב מטארוים
    לא היית אמור לכנות עצמך בשם : "חובב מטאורים" ?

  2. חובב מטארוים
    שמת לב לזה שכתוב בתחילת הכתבה "המיקום האידאלי יהיה עבור צופים בצפון אמריקה, אך אולי יהיה לנו מזל לפני הזריחה".
    זה שאתה קורא שטויות לא אומר שכתוב שטויות 🙂

  3. חבל מאוד שאתם כותבים שטויות ושולחים אנשים בחמש בבוקר למקומות גבוהים וחשןכים כוכב אחד לא ראינו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן