סיקור מקיף

זוכרים את ויצק – גוגל הכינה סרטון על תחילתו של המחשוב בישראל

לכבוד יום הולדת ה- 84 של פרופ' אביעזרי פרנקל שחל ביום שישי האחרון (7 ביוני 2013), הופק בסיוע גוגל סרט קצר המספר את סיפורו של הויצק, המחשב הראשון בישראל.

המחשב הראשון בישראל – WEIZAC. צילום: מכון ויצמן
המחשב הראשון בישראל – WEIZAC. צילום: מכון ויצמן

ישראל נחשבת לאחת ממוקדי כוח ההייטק המובילים בעולם וממוקמת שנייה אחרי עמק הסיליקון כמרכז לחברות סטארט-אפ, אבל לא תמיד היה זה המצב. לכבוד יום הולדת ה- 84 של פרופ' אביעזרי פרנקל, הופק בסיוע גוגל סרט קצר המספר את סיפורו של הויצק, המחשב הראשון בישראל.

הסרט הקצר הופק בתמיכת גוגל, כחלק מסדרת מורשת המחשוב המתמשכת שלנו.

הדחף לבנות מחשב בישראל הגיע מפרופ' חיים פקריס, גיאופיזיקאי ומתמטיקאי מבטיח מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, MIT, שהתנה את עבודתו במכון ויצמן בפיתוחו של המחשב הראשון בישראל. על מנת לעמוד בבקשתו של פקריס הוקמה וועדה מהוללת, שחבריה החזיקו בתחילה בדעות מנוגדות. בפרט, היה זה אלברט איינשטיין אשר הטיל ספק באם ישנה הצדקה לבנייתו של המחשב בישראל, והאם המשאבים הנחוצים לבנייתו יהיו זמינים. נדרש שכנוע על ידי חבר אחר בועדה, המתמטיקאי וגאון המחשוב ג'ון פון נוימן, עד שהפרויקט זכה לאור הירוק המיוחל.

בניית הויצק (ראשי תיבות באנגלית של "המחשבון האוטומטי של מכון ויצמן") יצאה לדרך בסוף שנת 1953 תחת הנהגתו של פרופ' פקריס וג'רי אסטרין, שהיה בן חסותו של פון נוימן והגיע לישראל חמוש בשרטוטים, המבוססים על המחשב הקיים במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון. באמצעות פרסום מודעת דרושים, הורכב צוות קטן של מהנדסים וטכנאים, ביניהם אביעזרי פרנקל.

נדרש מהצוות תחכום רב בכדי לאסוף את החלקים הנדרשים. חלקם יובאו אך אחרים היו התאמות מתוחכמות, כמו פסי נחושת דקים שהגיעו מחנות קטנה לחלקי חילוף לאופניים! למרות המכשולים, ההתקדמות הייתה עקבית ומרבית החלקים הוצבו במקומם עד למועד חזרתו של אסטרין לארה"ב, 15 חודשים מאוחר יותר.

ויצק ביצע את החישוב הראשון שלו בחודש אוקטובר, 1955 ועד מהרה היה מבוקש על ידי מדענים ישראליים רבים. הוא פעל עד לסוף שנת 1963 – שהשנה ימלאו לו 50 שנה, וכיום ממוקם בבניין זסקינד במכון ויצמן למדע כאנדרטה ראויה למקום שבו החל המחשוב בישראל.

לדברי יוסי מטיאס, דירקטור הנדסה בכיר ומנהל מרכז המו"פ של Google בישראל: "יש לי זכרונות נעימים מהמעבר ליד הויצק מדי יום כשלמדתי במכון ויצמן, שם גם ניתנה לי הזכות ללמוד בכיתתו של פרופ' פרנקל. עם יציאתו לאור של סרט קצר זה, אני שמח ללמוד ממנו יותר על פרק הכה חשוב בהיסטוריה של הטק הישראלי".

הסרטון שהופק בסיוע גוגל לרגל יום הולדתו ה-84 של פרופ' אביעזרי פרנקל.

המאמר מבוסס על חומרים שסיפקה דוברות גוגל-ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. את הויצק בנו לפני שהמציאו את המילה מחשב. לכן קראו לו
    "מוח אלקטרוני" .

    אשר לג'ון פון נוימן. הוא יהודי למרות שמו הגרמני . אביו שינה את שמו לשם גרמני כדי שיהדותו לא תפריע לקידומו בחברה הנוצרית, נידמה לי שאביו היה בנקאי בגרמניה או שוויץ. ג'ון פון נוימן נחשב על ידי רבים לגדול המתמטיקאים במאה העשרים. היה מאוד רבגוני , לפני שהמציא את המחשב הוא היה בצוות שפיתח את פצצת האטום הראשונה בלוס אלמוס. בשלבי חייו האחרונים, נדמה לי גיל 56 , הוא עסק במודלים מתמטיים שקשורים לביולוגיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן