סיקור מקיף

ברי ברי בישראל של 2003 * על תפקידו של ויטמין B1 בעקבות פרשת רמדיה

יומיים אחרי שפרצה ההיסטריה מתברר: הסיבה למחלה המסתורית היא שבתחליף החלב הצמחי של רמדיה לא היה ויטמין בי-1,

ריכוז: אבי בליזובסקי

ד”ר פתאל-ולבסקי, אתמול. מונתה לרכז הבדיקות

יומיים אחרי שפרצה ההיסטריה מתברר: הסיבה למחלה המסתורית היא שבתחליף החלב הצמחי של רמדיה לא היה ויטמין בי-1, בניגוד למה שנכתב על האריזה. המשמעות: תינוקות שלא קיבלו את הוויטמין עלולים ללקות במחלת ה”ברי ברי” ולפתח הפרעת עצבים חמורה. עכשיו קורא משרד הבריאות להורים להזדרז ולקחת לרופא את הילדים שקיבלו את הפורמולה בחודשיים האחרונים – כדי לקבל תוספת של הוויטמין.
הומנה, החברה הגרמנית המייצרת את תחליף החלב עבור “רמדיה“ אומרת כי המזון שלה מכיל ויטמין B1. לדברי מנכ“ל החברה, הוויטמין B1 נמצא בחומרי הגלם ובתוספות שמהם מייצרת החברה את המזון לתינוקות. החברה ממשיכה בבדיקות מעבדה ומחר תגיש דו“ח מלא.
ובתוך כך, במשרד הבריאות מכחישים הערב דיווח בסוכנות הידיעות אי.פי, לפיו דובר מטעם המשרד אישר לכתב הסוכנות כי גורמי ביטחון ישראלים מעורבים בחקירת פרשת רמדיה, בחשד לחבלה מכוונת. על פי הדיווח, דובר מטעם המשרד אמר בתשובה לשאלה על מעורבות השב”כ והמוסד בחקירה: “כל הגורמים מעורבים”.


חשד: שינוי ברמדיה גרם חוסר בוויטמינים

מאת רן רזניק, הארץ פורסם ב-9.11.03

שינויים שנעשו בתחליף חלב האם הצמחי על בסיס סויה של חברת “רמדיה” פגעו באיכות המוצר, והביאו למותם של שלושה תינוקות ולפגיעה מוחית קשה בשישה נוספים; כך חושדים בהנהלת משרד הבריאות. בנוסף, בודק המשרד חשד כי עוד 17 תינוקות נפגעו באופן דומה בחצי השנה האחרונה.

שינויים במוצר מטעמי כשרות

לדברי בכירים במשרד, השינוי במרכיבי הרמדיה הצמחית – המיוצרת בגרמניה – נעשה לפני כחצי שנה באישור משרד הבריאות. ואולם, במשרד חושדים כי השינוי, שנעשה מטעמי כשרות, הביא לדילול הוויטמינים במוצר.

החשד הוא כי כתוצאה מכך, צריכה ממושכת של המוצר הביאה למחסור בוויטימנים חיוניים – כנראה ויטמין ,B1 שחיוני להתפתחות גופנית תקינה של תינוקות, ושמחסור בו עלול לגרום לפגיעה מוחית או לבבית קשה. אתמול נערכו בדיקות של רמדיה צמחית במעבדות משרד הבריאות, ותשובות ראשונות מהבדיקות יתקבלו היום בערב.
במשרד הבריאות מדגישים, כי בינתיים אין תשובה חד משמעית לשאלה איך, אם בכלל, הביאה הרמדיה הצמחית לפגיעה בתינוקות. ואולם, בעקבות החשדות שהצטברו בחקירת המשרד הוא הורה שלשום להפסיק לאלתר את השימוש במוצר ולהוריד אותו מההמדפים. אתמול הורה המשרד לכל מנהלי בתי החולים בארץ, להזריק ויטמין B1 לכל תינוק שצרך רמדיה צמחית, שיגיע לחדרי המיון עם סימנים של המחלה; זאת לאחר לקיחת דגימת דם מהתינוק.

הסימנים הראשונים לפגיעה המוחית הם הקאות, שלשולים, שינויים במצב ההכרה, ישנוניות-יתר, פרכוסים, חוסר רצון לאכול אי שקט קיצוני ולא שגרתי. הזריקה תינתן עוד לפני בירור מלא של הבעיה, מכיוון שחלק מהפגיעות המוחיות והעצביות הן בלתי הפיכות, ומתן הוויטמין במהירות עשוי למנוע את הופעתן. לפי נתוני משרד הבריאות, שנאספו מטיפות החלב באזור המרכז, רק %8%-2 מההורים מאכילים את ילדיהם ברמדיה צמחית על בסיס סויה. בחברת רמדיה מעריכים כי כ-8,000-6,000 תינוקות ניזונים מהמוצר.

בחקירת משרד הבריאות בסוף השבוע התברר, כי שלושה תינוקות שמתו באחרונה סבלו מפגיעה גופנית קשה בלב או במוח לאחר שצרכו רמדיה צמחית: תינוק אחד מת לפני שלושה ימים במרכז לרפואת ילדים “שניידר” בפתח תקוה לאחר שסבל מבעיה קשה בתפקוד הלב, השני מת בשניידר לפני כחצי שנה כתוצאה מפגיעה מוחית קשה. מהנהלת משרד הבריאות נמסר אמש על תינוק שלישי מת לפני כשבועיים בבית החולים “יוספטל” באילת, היום ייערך בירור מקיף באשר למקרה זה.

בנוסף, המשרד בודק שישה מקרים נוספים של תינוקות שנפגעו במוחם – וחלקם במצב קשה לאחר שצרכו רמדיה צמחית. בקרב תינוקות אלה, שלושה מאושפזים בשניידר במצב קשה ומונשמים כשהם מחוסרי הכרה. תינוקת נוספת שאושפזה בשניידר שוחררה לביתה ברעננה ועדיין סובלת מפגיעה עצבית קשה. שני התינוקות הנוספים מאושפזים בבתי חולים אחרים: בן חצי שנה מאושפז במרכז לרפואת ילדים “דנה” בבית החולים איכילוב בתל אביב ובת ארבעה חודשים מאושפזת במחלקת השיקום בבית החולים אסף הרופא בצריפין.

אחד החשדות המרכזיים של ד”ר דורית ניצן-קלוסקי, ראש שירות המזון והתזונה במשרד הבריאות, הוא שהמרכיבים החדשים בייצור הרמדיה הצמחית גרמו למחסור באספקת ויטמין B1(תיאמין) אצל התינוקות. ויטמין זה קשור לפעולות פירוק וניצול הפחמימות בגוף והוא חשוב לתפקוד תקין של השרירים, מערכת העצבים והלב. חסך מתמשך בויטמין זה עלול לגרום למחלות עצבים ולב קשות.

אחד הסימנים שקידמו את החקירה, היה המעקב אחר מצבו של תינוק בן חצי שנה מתל אביב – שצרך רמדיה צמחית ומאושפז מיום חמישי בלילה ב”דנה” בגלל תקופה ארוכה של הקאות (כחודש), ירידה במשקל ובעיה נוירולוגית בתנועת העיניים. בבדיקות שנערכו לו התגלה מחסור בוויטמין .B1 הוא קיבל זריקה של הוויטמין ומצבו השתפר מאז באופן ניכר. את ההשערה גילתה ד”ר אביבה פתאל-ולבסקי, נוירולוגית ילדים בדנה, שמונתה על ידי משרד הבריאות לרכז את הבדיקות הקשורות למחסור בוויטמין גם אצל הילדים האחרים. הפרשה החלה בעקבות דיווח של “שניידר” למשרד הבריאות בשבוע שעבר, על שלושה תינוקות בני פחות משנה שאושפזו במצב קשה, מחוסרי הכרה ועם פגיעה מוחית קשה. משרד הבריאות פתח בחקירה אפידמיולוגית של המקרה, שכללה גם חקירה של העלייה במספר המקרים של תינוקות וילדים שאושפזו עקב מחלה זו ב-2002 והתגברות נוספת שלה בחצי השנה האחרונה.


מהי מחלת ה”ברי ברי?

ד”ר איתמר שליט, מנהל היחידה למחלות זיהומיות במרכז “שניידר” לרפואת ילדים מסביר ב”מעריב”: “המחלה נגרמת מתזונה לא מאוזנת, שכוללת פחות מ-0.4 מ “ג ויטמין B1 ליום למבוגר, ופחות מ-0.3 מ “ג לתינוק. בתינוקות המחלה גורמת לבעיות עצביות קשות: תופעה המכונה “אנצפלופתיה”, הכוללת פגיעה בתפקוד המוח, ואשר מתבטאת בחוסר הכרה, פרכוסים וצורך בהנשמה חיצונית. בצילומי ראש אפשר לראות נזקים באזורים שונים במוח, כמו בגזע המוח ובחומר האפור והלבן של המוח. סימניה הראשונים של התופעה כוללים ישנוניות יתר, אדישות, פרכוסים, אי שקט, וכשהתינוק מפסיק לאכול.”

* * * * *
פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, הורתה למשטרה לפתוח בחקירה בפרשת “רמדיה”. בסיכום דיון עם בכירי הפרקליטות , החליטה ארבל כי קיים חשד לכאורה לביצוע עבירות פליליות.
בחקירת הפרשה נבדק כעת מדוע לא כלל המוצר את הוויטמין B1 (שהעדרו גורם למחלות עצבים ולב), ומדוע “רמדיה” פרסמה על האריזות שהוויטמין נמצא במוצר.
מנכ”ל משרד הבריאות, הדוקטור בועז לב, הסביר מדוע המשרד לא חשף את המחדל בשלב מוקדם יותר: “יש מוצרים שנבדקים לעיתים יותר נדירות, ככל שהמוצר יותר אמין ויותר טוב. מישהו היה אומר – למה כל 3 חודשים? למה לא כל שבועיים או כל יום? הרי אנחנו לא יכולים לבדוק את המוצר לפני כל ביס שכל אזרח נותן”.
בחברת “רמדיה” התחייבו להמשיך לבדוק כיצד ארעה התקלה, ועקב כך יצאה אמש משלחת מטעם החברה, בראשה מנהלת השיווק של החברה בישראל ומומחים מאירופה, לביקור במפעל חברת “הומנה” הגרמנית, המייצרת את תחליף החלב הצמחי, וכן במשרד הבריאות הגרמני.

משרד הבריאות להורים: פנו לקופות החולים – אל תזריקו ויטמין עצמאית
משרד הבריאות קורא להורי התינוקות שעל פי החשד לקו במחלת העצבים בעקבות צריכת “רמדיה צמחית”, לא להזריק לילדיהם ויטמין B1 באופן עצמאי, אלא אך ורק בקופות החולים.
בבתי החולים עדיין מאושפזים שבעה תינוקות, עם פגיעה קשה במערכת העצבים המרכזית. שניים מ-3 התינוקות שאושפזו במהלך היממה האחרונה בבית החולים “סורוקה” בבאר שבע שוחררו לביתם לאחר שהתברר כי לא לקו במחלת העצבים הקשורה לתחליף החלב הצמחי של חברת רמדיה.
משרד הבריאות קרא הבוקר לכל ההורים שנתנו בחודשים האחרונים לילדיהם “רמדיה צמחית” להביא מיד את התינוקות לבדיקת רופא, גם אם הילדים לא סובלים מתסמיני מחלת העצבים. קופות החולים יספקו את הוויטמין לפי הצורך בזריקה או בטיפות, ללא תשלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן