סיקור מקיף

חכמי דת למען הסביבה

באירוע מיוחד וייחודי התכנסו באופסלה שבשוודיה 1000 מנהיגי כ-30 דתות שונות מכל רחבי העולם כדי לקיים דיון בשינויי האקלים ובנזקי האנושות לסביבה הטבעית

שריפת יער. גם אנשי הדת צריכים לחשוש משינויי האקלים. צילום: שמורת ילוסטון
שריפת יער. גם אנשי הדת צריכים לחשוש משינויי האקלים. צילום: שמורת ילוסטון

באירוע מיוחד וייחודי התכנסו באופסלה (שוודיה) 1000 מנהיגי כ 30 דתות שונות מכל רחבי העולם. המנהיגים ובהם יהודים, נוצרים, מוסלמים, בודהיסטים ואחרים, הוזמנו לאופסלה על ידי ראשי הכנסייה השוודית כשהמטרה הראשית המוצהרת היא: "דיון בשינויי האקלים ובנזקי האנושות לסביבה הטבעית".

כשעלתה השאלה מה למנהיגי דת ונושא שעוסקים בו חוקרים ומדענים, ענה החשמן של שוודיה כי, "התקווה המוצעת של הדת והמסורת משתלבת היטב עם החשש הציבורי מפני שנויי האקלים".

משתתפים בכנס הודו כי, "במקרים רבים המסורת והדת אינם מפנימים את חשיבות השנויים האקלימיים". חשמן הכנסייה האנגליקנית בלונדון אמר כי, "על הקהילות הדתיות ללמוד את הנושא, ולהיות פעילות במה שמתואר כ"מצב חירום לאנושות". האם לאמונה באנושות אין מה לומר על האתגר?. מאמינים חייבים להעלות את הבעיה הסביבתית לראש מעיניהם".

בכנס השתתפו גם פוליטיקאים שבראשם הנציבה האירופית (מרגוט וולשטרום) מרגוט וולסטורם שאמרה כי, "הכנס הבין-דתי יביא נקודת ראות נוספת לדיון בו פוליטיקאים רבים אינם מוכנים לעסוק".

אחרי שלושה ימי דיונים יצאו מנהיגי הדתות בהצהרה משותפת שקוראת ל"הפחתה מהירה ומשמעותית בפליטת מזהמים לאטמוספירה על ידי ארצות עשירות". מהירה ומשמעותית הווה אומר הפחתה של לפחות 40% בפליטת דת"פ עד 2020. המנהיגים מדגישים את אחריותן של מנהיגי הארצות העשירות להוביל את ההפחתה בפליטות וההגנה על הסביבה.

במנשר קוראים מנהיגי הדתות לארצות עשירות, "לקבל לא רק אחריות מוסרית, ולא רק להפחית את הפליטות בבית, אלא גם לשאת בעלויות הפחתת הפליטות בעולם העני". המנשר קורא ליצור מנגנון שיחייב את המדינות העשירות לפעול בהתאם ולחלוק עם הכלל טכנולוגיות ושיטות להפחתת הפליטות.

מנהיגי הדתות קוראים למאמיניהם להכיר בחשיבות ההתייחסות החיובית לבעיות סביבתיות ולפעול במגמה למנוע נזקים לסביבה.

רוב הפגיעה הסביבתית נובעת מקוצר ראות, מחשבונות "קטנים" של חסרי הבנה וחסרי כושר ראיה מרחיקה. רוב המאמינים הפחות מלומדים נוהרים אחרי מנהיגיהם מתוך אמונה עיוורת שבמקרים רבים נובעת פשוט מבורות. במסגרת ה"מאמינים הבורים" ניתן להכניס לא מעט שליטי ארצות ומדינות, גם אם יהיו מי שהמשפטים הנ"ל יקוממו אותם ויהיו להם לצנינים, הרי כאשר משלבים את שלושת הנתונים הנ"ל ניתן לקוות כי קריאה של מנהיגים דתיים תעשה למען הנושא יותר מאשר הסברים מדעיים או קריאות של מביני עניין.

17 תגובות

 1. "חכמי דת"…

  ב-39 מחקרים אשר נערכו בין השנים 1927 ו-2002, וכן במחקר שנערך ב-1998 על ידי מדענים מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס ואוניברסיטת מדינת קליפורניה, נמצא יחס הפוך בין רמת האינטליגנציה וההשכלה לבין מידת האמונה הדתית. בספרו יש אלוהים? (2006) מסיק ריצ'רד דוקינס: "ככל שעולה רמת האינטליגנציה וההשכלה, כך קטן הסיכוי שהאדם יהיה דתי או יחזיק באמונות מכל סוג".

  (לקוח מהערך "אתאיזם" בויקיפדיה)

 2. תמיר, ברמה העובדתית תגובותיך מעידות רק על בורות ! (איתך הסליחה אם העלבתי)

  על קצה המזלג אספר לך על תיאוריה שהמשך המחקר רק מוסיף לה חיזוקים והיא עדיין לא הופרכה: החיים על פני כדור הארץ ידעו לפחות שלוש הכחדות קטסטרופליות. את האחת לפני כ-65 מיליון שנה אני מניח שאתה מכיר – מטאור פגע במפרץ מקסיקו והביא להכחדת הדינוזאורים. קדמה לה הכחדה נוספת (על פי המחקר), לפני כ-250 מיליון שנה התפרקה יבשת ענק שכללה את אמריקה-אפריקה-אירופה של היום (קל לראות את ההתאמה מקוי החוף של יבשות אלה). תנועת היבשות הביאה לחסימת זרמי האוקיינוס (זרם הגולף דהיום). פיזור האנרגיה מקו המשווה לקטבים נפסק, הקטבים התקררו וגדלו, תוספת שטח הקרח הגדילה את החזרת קרני השמש לחלל, פחות חום נספג בכדור הארץ ותהליך זה האיץ את עצמו עד שכדור הארץ הפך כולו, אבל כ ו ל ו, לכדור שלג/קרח. צפון אמריקה הייתה קבורה מתחת ל-4 קילומטר קרח. 99% מהמינים בכדו"הא נכחדו וכך היה למשך מיליוני שנים.
  ישנה תיאוריה (שהוכחה במעבדה) שמראה אפשרות לכך שהפשרת הקטבים (אין עוררין על ההפשרה, ישנו מעקב קרקעי ומהחלל) תגרום לכמות מים מתוקים משמעותית להשתחרר לאוקיינוסים. אותם מים מתוקים יגרמו להפסקת אותם זרמי אוקיינוס (מסועי אנרגיה) ולחזרה לאותו מצב של snow ball שתיארתי קודם.

  זה נשמע לך זניח?

 3. אני לא יודע איך אחרים, אני יודע לגבי עצמי, שמהמחקרים שקראתי, המצב קשה. כדור הארץ מתחמם, מספר מקרי סרטן העור באיזורים בהם החור באוזון גדול (דרום אמריקה, אוסטרליה) בעליה, תבניות המשקעים משתנות וישראל הופכת למדבר. רק בשבוע שעבר היה אמרו לפקוד אותנו שקע שברגע האחרון נע צפונה, לעומת זאת שמעת בוודאי על ההצפות באיטליה.
  אין לי מניות של אף חברת נפט (לפחות לא עד כמה שידוע לי כי אין לי מושג באמת במה קרנות הפנסיה וקופות הגמל משקיעות), אבל במודע לפחות אני לא משקיע.

 4. לאבי
  אני מסכים לחלק מדבריך, חלק (קטן) מהירוקים מסתמכים על עובדות. היתר דתיים פונדמנטליסטים.

 5. קריאה ל"הפחתה מהירה ומשמעותית בפליטת מזהמים לאטמוספירה על ידי ארצות עשירות" היא קריאה רצויה, הלא כן? גם אם לדעת חלק מאיתנו מניעיהם של הקוראים מוטעים (כי הם דתיים), עדיין אפשר להתחבר למסר שלהם. משל למה הדבר דומה? לרופא הנותן טיפול נכון, למרות שהוא מבין את הטיפול כגירוש שדים. ממה נפשך, המטופל יבריא בזכות הטיפול הנכון, גם אם הרופא שגה בהבנת הסיבות שבגללן הטיפול יעיל.

 6. לנקודה, יש הבדל בין טיעונים סטטיסטיים לגבי רמת האמונה של אנשים בדת, לבין נתונים אמפיריים המעידים על התחממות כדור הארץ, הכחדות המוניות, וכו'.
  מתי למשל ראית לאחרונה גשם נורמאלי בארץ?

 7. אבי, אני לא מבין אותך. הירוקים הם חסידי דת לכל דבר. אלילם הוא הצבע של כדור הארץ אותו הם עובדים ומטפחים.

  ולגבי העניין שהם מסתמכים על נתונים, גם חכמי הדת מסתמכים על נתונים שמצביעים שרוב בני האדם רוציםצריכים להאמין במשהו.

 8. תמיר, לגבי אנשי הדת אני בטוח שהם מכלים זמן אבל למה הירוקים? הרי הם מסתמכים למיטב ידיעתי על נתונים מוכחים מדעית.
  האם יש לך נתונים אחרים שמראים שכדור הארץ משגשג?

 9. בזויה לגמרי
  א. אין להתחבר עם דתיים גם המטרות שלך דומות.
  ב. המטרות שלהם רק נראות דומות לשלך
  ג. המטרות שלהם וגם שלך שגויות לגמרי.

  יוצא שהמוני אנשים פועלים בלי שום תוחלת, ובמקום לשפר הם מקלקלים. כן, גם הירוקים הם דתיים. הם פונדמנטליסטים שלא נותנים לעובדות לבלבל אותם.

 10. למה בזויה? אנשים מקשיבים לאנשי דת. הם יותר מוצלחים ממדענים בשכנוע הציבור. כמה אנשים יש שייצאו למלחמות בשל קריאה של מדענים? וכמה אנשים יצאו למלחמות בשל קריאה של אנשי דת? אם באמת חשובה לנו איכות הסביבה אנחנו צריכים כמה שיותר תומכים, גם אם אנחנו לא מסכימים איתם בכל הנושאים.

  לפעמים, את הצדקנות צריך להשאיר בבית כדי להביא לתוצאות.

 11. המין האנושי גדש את הסאה והחליף את היוצרות,כך שאין משנה כמה כנסים ינהל .מין זה
  זלל את משאבי כדור הארץ ומומחה בכליון עצמו.

 12. שלומי החמוד,

  דו תחמוצת הפחמן איננו מזהם, הוא רק גרם לנוגה להיות מה שהיא היום (הכי קרוב שאפשר לגיהנום). לכדור הארץ הוא יגרום לטמפ' של 428 מעלות צלזיוס ביום אביב נעים.
  חוץ מזה הוא ממש סימפטי, ממשפחה טובה ויש לו אחלה אישיות.

 13. ממתי דת"פ הפך להיות מזהם ?
  יש לי הרגשה שהאנשים שגרמו לדת"פ להיקלט כגז מזהם בתודעה הציבורית הם אנשים המבינים שפחד יכול להוביל מהלך כלשהוא ולא שיקול רציונלי והבנה שהאקלים הוא מערכת מורכבת ודינמית.
  וזהו גם הקשר העיקרי למנהיגי הדת או בשמם הידוע :"המבינים האולטימטיבים בפחד של בני אדם".

 14. מבחן התוצאה מראה כי בעשורים האחרונים המדענים לא הצליחו בשכנוע האוכלוסיה כמצופה, אולי הפניה לאנשי דת תעזור יותר. ומלבד זאת, הפניה הנ"ל מגדילה את המודעות לנושא אז לדעתי היוזמה מבורכת.

 15. עם כל הכבוד ויש כבוד לכל מי שמתגייס למען בעיות סביבתיות. המושג "חכמי דת" הוא אוקסימורון, או איש דת או חכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן