סיקור מקיף

הטעות של אריק זאבי

מחקר חדש מעלה טענה כי שופטים בתחרויות ספורט מוטים לטובת הצבע האדום

אדום עולה. הלוגו ההסטורי של הפועל תל אביב
אדום עולה. הלוגו ההסטורי של הפועל תל אביב

לא כל ההחלטות שאנו עושים הגיוניות תמיד. המוח מקבל דרך העיניים כמות גדולה של מידע ובורר מתוכה את המעט שהוא בעל עניין עבורנו. מה הוא עושה עם כל היתר? זה לא לגמרי ברור. יש הטוענים שכל הפרטים השוליים אינם מעובדים ואינם נקלטים. אחרים אומרים כי הפרטים הללו עוברים לתת-מודע, והם משפיעים על החלטותינו בדרכים שלפעמים קשה לנו להסביר.

מחקר חדש מאוניברסיטת מונסטר מראה כי הפרטים השוליים יכולים להשפיע משמעותית על ההחלטות שאנו עושים. החוקרים מצאו כי בקרבות טאי-קוון-דו, המתחרה הלבוש באדום מקבל יתרון משמעותי מבחינת זמן התגובה וההחלטה של השופט.

הפסיכולוגים נורברט האגמן, ברנד סטראוס וג'אן לייבינג מאוניברסיטת מונסטר הציגו בפני 42 שופטי טאי-קוון-דו מנוסים סרטוני קרבות של מתחרים הלבושים באדום ובכחול. חצי מהסרטונים היו זהים, מלבד העובדה שצבעי המתחרים הוחלפו, כך שהאתלט האדום הוצג כאילו הוא לובש כחול, ולהיפך. השופטים התבקשו לתת נקודות למתחרים לאחר כל סרטון.

הממצאים היו מפתיעים. המתחרים הלבושים באדום קיבלו 13% יותר נקודות בממוצע מהמתחרים הלבושים בכחול. זאת למרות העובדה שכל אתלט הופיע בשני הצבעים בנקודה מסויימת. ומה שעוד, מספר הנקודות עלה לאחר שהאתלט הכחול עובד דיגיטלית לאדום, וירד כאשר המתחרה האדום הפך לכחול.

הממצאים הוצגו בגליון אוגוסט 2008 של מדע פסיכולוגי (Psychological Science), והוסברו ע"י החוקרים בכך שהשופטים מגיבים יותר במהירות לאתלטים הלבושים באדום.

האם התגלה, לפיכך, הסוד היכול להכריע את הכף במשחקים האולימפיים? כנראה שלא. "החלטות השופטים יטו את המאזניים כאשר האתלטים שקולים זה לזה, אך יש להם השפעה זעומה, יחסית, כאשר אחד מהאתלטים מוצלח יותר בבירור," כתבו החוקרים.
לא נותר לנו אלא לאחל הצלחה לאריק זאבי ולשאר האתלטים המייצגים את ישראל במדים הכחולים באולימפיאדת בייג'ין.

6 תגובות

 1. לגבי הניקוד תנו לי להחליט בנידון.
  ההסבר לתוצאות:
  תירוץ ראשון: הסינים. הם לבדם יכולים להסביר את ההטיה.
  חוץ מהם, תבדקו בדגלים האחרים, מה היחס בין צבע האדום לצבע הכחול.
  אם הסבר כזה אפשר להתחיל לחשוב שהשופטים מעדיפים בתוך נפשם כחול

 2. מחקר מעניין אך חלקי ביותר.
  צריך לבדוק גם צבעים אחרים-ירוק ושחור למשל, כמו כן לבדוק צבעים מבריקים אח מול לא מבריקים, פרחונים אל מול שאינם כאלה, וכו".
  בנוסף מה לגבי מוזיקת רקע וכיצד היא משםיעה על הבחירה הצבעונית שלנו.

  יום טוב
  סבדרמיש יהודה

 3. שאלה בבקשה לרועי האם אתה יכול לחפש לי באתר נאסא כמה
  אסטרונאוטים יש בתחנת ההחלל בתודה נועם אים אתה יכול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן