סיקור מקיף

זוהתה גופתו של אל”מ אילן רמון

לפני זמן קצר נמסר מדובר צה”ל כי גופתו של אלוף משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, זוהתה. הודעה נמסרה למשפחתו. הרבנות הצבאית הביעה את הכרתה בזיהוי הוודאי של גופת אל”מ רמון ע”י נאס”א
מאת: אבי בליזובסקי, ולקט מתוך אתרי החדשות
שרידי דגל חיל האוויר מהחללית קולומביה

חלק מדגל חיל האוויר, אחד הפריטים שרמון לקח עימו ואשר נמצא בטקסס

לפני זמן קצר נמסר מדובר צה”ל כי גופתו של אלוף משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, זוהתה. הודעה נמסרה למשפחתו. הרבנות הצבאית הביעה את הכרתה בזיהוי הוודאי של גופת אל”מ רמון ע”י נאס”א. נציגי ארגון זק”א הגיעו הלילה גם הם לארה”ב וחברו לנציג הרבנות הצבאית, בכדי לטפל בגופתו של רמון עפ”י חוקי היהדות. בימים הבאים יעשו הסידורים הנדרשים בכדי להביאו לקבורה הולמת בארץ..

אנשי נאס”א הם אלו שמסרו את ההודעה לאלמנתו רונה רמון ולנציגי צה”ל שהגיעו ליוסטון, טקסס. לאחר מכן הודיע על כך הנספח האווירי של חיל האוויר הביטחון והרמטכ”ל. בקרוב תוטס גופתו של רמון לישראל, ותתקיים הלוויה צבאית.

הרב הראשי הצבאי, תת-אלוף ישראל וייס, אומר הבוקר בגל”צ: “יש בידינו זיהוי מוחלט של אילן רמון. הוא נעשה באמצעות בדיקות D.N.A שמידת האמינות שלהן מוחלטת”. בראיון לגלי צה”ל אמר תת אלוף וייס עוד, שרמון יובא לקבורה בלוויה צבאית בישראל: “מבחינת ההלכה, כשאנחנו מוצאים ולו את האיבר הקטן ביותר, מבחינת ההלכה זה כזית, אנחנו נדרשים להביא את האיבר הזה לקבורה. אפשר לעשות לו לוויה צבאית מושלמת”.

אביו של אילן רמון התראיין אף הוא לגל”צ, לתוכניתו של רפי רשף ואמר: “הייתי מעדיף את אילן אלמוני וחי, מאשר גיבור מת”. בראיון לגלי צה”ל סיפר וולפרמן על המחשבות בנוגע למה שעבר על צוות האסטרונאוטים בשניות שלפני ההתרסקות: הרגעים האלה כל הזמן מסתובבים לי בראש זה מאוד קשה אני כאלוי נמצא איתם אני מנסה לדמיין לעצמי מה הם אמרו, זה נורא אני לא מסוגל להסביר את זה זה גיהנום בשמים”.
עיתון הארץ מוסר כי שרידי גופתו של רמון זוהו מבין חלקי גופותיהם של ארבעה אסטרונאוטים, שהתגלו אתמול. עדיין לא ברור למי שייכים השרידים, אך מומחי נאס”א זיהו שמדובר בשרידי גופותיהם של ארבעה אסטרונאוטים. ברדיו דווח כי אנשי נאס”א זיהו את עצם הלסת של רמון. באתר זה הערכנו אתמול כי העובדה שנמצאו ארבע גפות ולא שלוש, מעלה את הסבירות כי גופתו של רמון היא אחת מהן וזאת משום שהצוות ישב בשני מפלסים שונים לקראת הנחיתה, במפלס העליון ישבו מפקד החללית ריק האסבנד, סקנו וטייס המעבורת ווילי מק’קול והאסטרונאוטית לורל קלארק.
מעריב מוסר כי נספח חיל האוויר בארה”ב, תת אלוף רני פלק, שלמד עם רמון בקורס הטיס, אמר הבוקר: “זו הקלה לכולנו, ובעיקר לבני המשפחה. לפני כמה דקות הודיעו רשמית מנאס”א שאילן רמון זוהה, ונוכל להביא אותו לקבורה במדינת ישראל בימים הקרובים. הזיהוי הוא ודאי, והוא התבצע על ידי המומחים של נאס”א ואיש של הרבנות הצבאית. אנחנו נדע רק בשעות הלילה מתי נאס”א משחררת את הארון, ואז המשפחה תטוס ארצה והוא יובא לקבורה בישראל”.

בין שרידי המעבורת “קולומביה” שנאספו בטקסס נמצא אתמול דגל של חיל האוויר, אחת המזכרות שאילן רמון ז”ל לקח איתו לחלל. חוקרי אסון המעבורת החלו לטפל אתמול בחלק גדול מחרטום המעבורת, שהתגלה קבור באיזור מיוער, כ-200 ק”מ ממרכז החלל. החלק הזה נחשב משמעותי ביותר מבחינת חקירת הסיבה להתרסקות החללית. אתמול נמסר על התקדמות משמעותית בגילוי חלקי גופות.
בנאס”א מציינים כי ביומיים האחרונים חלה התקדמות בחקירה, ועם זאת, אמר מנהל תוכנית מעבורות החלל בנאס”א, רון דיטמור, ש”אם לא נצליח למצוא מספר חלקים חשובים לא נוכל לדעת את בוודאות את הסיבה להתפרקות המעבורת”.
עד כה נמצא חלק מתא האסטרונאוטים ורכיבים אלקטרונים של מערך ההקלטה של נתוני הטיסה. החלקים החשובים ביותר מבחינת החקירה, הם אלה שנשרו ראשונים מהמעבורת. עד ראייה טוען שהוא ראה חלקים נופלים מקולומביה כשעברה בשמי קליפורניה. “אם הדברים נכונים זה יהיה משמעותי לחקירה”, אמר דיטמור. גם באריזונה דווח על חלקים שנשרו מהחללית, והם נאספו לבדיקה. אם יתברר שהם אכן קשורים לקולומביה, המשמעות היא שהמעבורת התחילה להתפרק הרבה יותר מוקדם משהחוקרים חשבו תחילה.
בנאס”א ידעו על הפגיעה באריחי הקרמיקה בכנף השמאלית כבר בימים הראשונים של המשימה, אבל המהנדסים הגיעו למסקנה שאין בכך בעיה בטיחותית. זאת למרות שמסמך של נאס”א מלפני מספר שנים קובע שגם התפרקות של אריחים בודדים עשויה לגרום נזק עצום.
אנשי נאס”א סרקו עד עתה שטח של כ-28 מיילים רבועים במטרה לאתר שרידים. החוקרים מודאגים מגניבת שברים רבים של המעבורת על-ידי אזרחים. ידוע על כמאה חלקים שנגנבו בטקסס – ביניהם רכיבים של לוח הפיקוד שעשויים לסייע בפתרון התעלומה. אתמול ביקרו שוטרים בבתים פרטיים בחיפוש אחר רכיבי המחשב. נאס”א ממשיכה להזהיר את הציבור ממגע עם חלקי המעבורת, ומבקשת את עזרת הציבור בדיווח על מציאת שברים.
רונה, אלמנתו של אילן רמון, ובנו אסף, כינסו הלילה מסיבת עיתונאים ביוסטון * רמון מתכננת בשלב זה
להשאר עם ילדיה בארה”ב * השמיעה ביקורת מרומזת על נאס”א

“אני רוצה ללכת בעקבות אבא ולטוס לחלל” כך אמר הלילה אסף רמון, בנו בן ה – 15 של אילן רמון במסיבת עיתונאים שערכו הוא ואימו ביוסטון. אסף הוסיף כי כבר בגיל צעיר חלם להיות טייס, אבל עתה בעקבות האירוע הוא מתכוון להיות אסטרונאוט.

משפחות הרוגי אסון מעבורת החלל קולומביה נפגשו אמש עם בני משפחות אסון הצ’לנג’ר שהתרחש ב – 1986″שוחחנו איתם ונוכחנו לדעת שההרכב האנושי של צוות הצ’לנג’ר היה מאוד דומה לזה של הקולומביה” אמרה רונה רמון, אלמנתו של אילן “הייתה שם אישה יהודיה ובחור בודהיסטי” הוסיפה. רמון סיפרה עוד כי הפגישה היתה טובה וכי “הם יעצו לנו מנסיונם”.

בני המשפחות נפגשו גם עם הנשיא בוש, ורמון סיפרה כי הנשיא האמריקני היה חם ולבבי “הוא חיבק את הילדים והזמין אותם לבקר בבית הלבן” רמון הוסיפה כי בשלב זה היא מתכוונת להשאר לגור בארה”ב שכן לדעתה יהיה זה הדבר הטוב ביותר עבורה ועבור הילדים “הם מקבלים כאן תמיכה מצוות פסיכולוגים של נאס”א וגם בבית הספר הם יוכלו לקבל תמיכה רבה, אותה יקשה עליהם לקבל בארץ”.

רמון הביעה ביקורת מרומזת על נאס”א באומרה “יש לנו עדיין שאלות קשות ולתשובות אנו עדיין מחכים” אולם לאחר מכן ציינה כי היא בטוחה שנאס”א עשתה את העבודה בצורה הטובה ביותר “אילן היה כל כך בטוח במערכת, שאני לא מאמינה שהיה מחדל” כדבריה.

רמון ציינה כי הצוות לא ידע על הסכנה הצפויה “אני חושבת שהם ידעו שכמה אריחים ידעו, אבל זה משהו שקורה כמעט בכל שיגור ולא מהווה סכנה ממשית. לפי האימיילים שאילן כתב לנו הוא היה בטוח שהכל ילך חלק”. “אני שמחה שכך היה וכי הם נהנו מהחוויה עד תומה ולא דאגו. אילן תמיד אמר שהוא לא רוצה להיות זקן וחולה, ואכן בסוף הוא מת צעיר ויפה” חתמה רמון את דבריה.

בין שרידי המעבורת “קולומביה” שנאספו בטקסס נמצא אתמול דגל של חיל האוויר, אחת המזכרון שאילן רמון ז”ל לקח איתו לחלל. חוקרי אסון המעבורת החלו לטפל אתמול בחלק גדול מחרטום המעבורת, שהתגלה קבור באיזור מיוער, כ-200 ק”מ ממרכז החלל. החלק הזה נחשב משמעותי ביותר מבחינת חקירת הסיבה להתרסקות החללית. אתמול נמסר על התקדמות משמעותית בגילוי חלקי גופות.

בנאס”א מציינים כי ביומיים האחרונים חלה התקדמות בחקירה, ועם זאת, אמר מנהל תוכנית מעבורות החלל בנאס”א, רון דיטמור, ש”אם לא נצליח למצוא מספר חלקים חשובים לא נוכל לדעת את בוודאות את הסיבה להתפרקות המעבורת”.

עד כה נמצא חלק מתא האסטרונאוטים ורכיבים אלקטרונים של מערך ההקלטה של נתוני הטיסה. החלקים החשובים ביותר מבחינת החקירה, הם אלה שנשרו ראשונים מהמעבורת. עד ראייה טוען שהוא ראה חלקים נופלים מקולומביה כשעברה בשמי קליפורניה. “אם הדברים נכונים זה יהיה משמעותי לחקירה”, אמר דיטמור. גם באריזונה דווח על חלקים שנשרו מהחללית, והם נאספו לבדיקה. אם יתברר שהם אכן קשורים לקולומביה, המשמעות היא שהמעבורת התחילה להתפרק הרבה יותר מוקדם משהחוקרים חשבו תחילה.

בנאס”א ידעו על הפגיעה באריחי הקרמיקה בכנף השמאלית כבר בימים הראשונים של המשימה, אבל המהנדסים הגיעו למסקנה שאין בכך בעיה בטיחותית. זאת למרות שמסמך של נאס”א מלפני מספר שנים קובע שגם התפרקות של אריחים בודדים עשויה לגרום נזק עצום.

החוקרים מודאגים מגניבת שברים רבים של המעבורת על-ידי אזרחים. ידוע על כמאה חלקים שנגנבו בטקסס – ביניהם רכיבים של לוח הפיקוד שעשויים לסייע בפתרון התעלומה. אתמול ביקרו שוטרים בבתים פרטיים בחיפוש אחר רכיבי המחשב. נאס”א ממשיכה להזהיר את הציבור ממגע עם חלקי המעבורת, ומבקשת את עזרת הציבור בדיווח על מציאת שברים.

עד עתה התגלו שרידים של ארבע גופות. חלקי הגופות נמצאו ב-15 מקומות, והמחפשים נעזרים בכלבים כדי למצוא חלקים נוספים. שתי לסתות שנמצאו זוהו, והאחרים יזוהו בבדיקות די.אן.איי.
הרבנות מסתמכת על הבדיקה האמריקאית

אדם שנפל מספינה וגופתו לא נמצאה, אומרת ההלכה, אין יודעים בוודאות שמת ויש צורך בראייה נוספת על-מנת להתיר את אשתו מעגינותה. “המקרה שונה אצל אדם שנפל מספינת-חלל”, אומר הרב הצבאי הראשי, תא”ל ישראל וייס, “אדם כזה משול בעיני יותר למי שנפל לתוך יורה רותחת, כלומר, מותו ודאי גם אם גופתו לא נמצאה”.

ההנחה הראשונית של הרבנות הצבאית, בהתבסס על נסיבות ההתרסקות היתה: גופתו של אלוף-משנה אילן רמון לא תמצא לעולם והוא יהיה בבחינת חלל שמקום קבורתו לא נודע. לפיכך, היתה אמורה משפחתו, להתחיל בשבעה ובשאר מנהגי האבלות כבר ביום האסון. ואולם, הגעת הידיעות על מציאת חלקי גופות העמידה בספק את ההנחה הראשונית והצדיקה שליחת נציג מיוחד של הרבנות. זיהוי הגופה – אין כל בעיה להסתמך על ממצאי בדיקות הדי-אן-איי האמריקאיות לעניין זה – שם קץ לבלבול ולחוסר הוודאות.

הציווי ההלכתי של הבאת המת לקבורה חל על כל חלק מגופתו שגודלו עולה על “כזית”. שערות, למשל, אינן חייבות בקבורה וכן חפצים שבהם נספג דם המת. שאר העניינים מסורים לשיקול דעת המשפחה. כך, למשל, השאלה האם להביא מייד לקבורה את השרידים או להמתין לסיום החיפושים אחרי שרידים.
במידה ויימצאו שרידים בעתיד, יהיה צורך לערוך לרמון קבורה שנייה – במקרה כזה יהיה על המשפחה להחליט האם לקבור את השרידים בקברו של רמון או בחלקה מיוחדת הנמצאת בבית הקברות הצבאי בקריית שאול.

התרסקות המעבורת קולומביה

רמון זוהה בוודאות בעזרת בדיקת די-אן-אי

מאת נתן גוטמן (ארה”ב) ועמוס הראל, הארץ

חיפוש אחר שרידי מעבורת החלל קולומביה בטקסס, שלשום. רוב חלקי גופתו של רמון נמצאו וזוהו בוודאות הן באמצעות בדיקות שיניים ובדיקות די-אן-אי
בני משפחתו של אלוף-משנה אילן רמון מקווים כי ניתן לקיים את הלוויתו כבר ביום שלישי הקרוב בישראל, זאת לאחר ששלשום התגלו שרידי גופתו. מועד ההלוויה תלוי במציאה ובזיהוי חלקי גופה נוספים.

על זיהוי גופתו של רמון נמסר בשעות הלילה המאוחרות של יום שלישי לנציגי צה”ל ביוסטון ולבני משפחתו. “זו היתה הקלה עצומה למשפחה. שמחה מהולה בעצב”, אמר נספח צה”ל בארה”ב, האלוף משה עברי-סוקניק, אשר קיבל את הידיעה מנאס”א.
לדברי גורמים ישראלים, רוב חלקי גופתו של רמון נמצאו וזוהו בוודאות הן על-ידי בדיקות שיניים והן על ידי בדיקות די-אן-אי ראשוניות. גופתו של רמון הועברה מאזור מציאתה למתקן הפתולוגי של חיל האוויר האמריקאי בדובר שבמדינת דלוואר. בזיהוי השתתף גם נציג הרבנות הצבאית הראשית, סא”ל צבי בלק, שנשלח מישראל. רמון יקבר בטקס צבאי מלא.

הרמטכ”ל, רב-אלוף משה יעלון, צפוי לבחון בחיוב את האפשרות להעלות את רמון לדרגת תת-אלוף. אם ימליץ על כך יעלון, יאשר שר הביטחון שאול מופז את ההחלטה. בצה”ל אומרים כי גילו של רמון, עברו המרשים בחיל האוויר והעובדה שיצא בשליחות המדינה למשימה ראשונה מסוגה וכמובן האבל הציבורי הכבד – כולם גורמים שעשויים להוביל להחלטה על העלאה בדרגה.

קיימת בעיה טכנית (על-פי הנוהל, מעלים בדרגה חלל שמילא תפקיד שהתקן שלו גבוה מדרגתו בפועל; רמון לא היה כזה). אולם, נראה שבעיה זו תיפתר. קושי אחר טמון בעובדה שקצינים בכירים שנהרגו בשנים האחרונות בשטחים ובלבנון לא הועלו בדרגה לאחר מותם.

רונה רמון ערכה שלשום, לפני היוודע הידיעה על זיהוי הגופה, מסיבת עיתונאים בפתח ביתה ביוסטון. היא אמרה כי אינה מאמינה שהיה מחדל כלשהו בנאס”א וכי היא בטוחה, כשם שגם אילן היה בטוח, כי סוכנות החלל עשתה הכל כדי להבטיח את בטיחות הטיסה. עם זאת, ציינה רונה רמון, כי היא ממתינה לשמוע “תשובות לשאלות קשות”, כדבריה.
רמון סיפרה כי היא מתכוונת להישאר לעת עתה בארה”ב וכי אחרי ההלוויה תשוב לביתה ביוסטון, שם מקבלים היא והילדים תמיכה רבה מנאס”א.

רמון ציינה כי בכל הודעות האי-מייל ששלח אילן, הוא לא נתן סימן שהוא חושש מתקלה או מבעיה ואף סיפרה כי גם בהודעות ששלח ביום שלפני הנחיתה לא הביע דאגה. “הוא התכוון שנקרא את ההודעות ביחד בבית”, היא אמרה. אסף רמון, בנם הבכור של אילן ורונה, אמר כי תמיד חלם להיות טייס וכי “עכשיו אני רוצה לטוס לחלל, כמו אבא”.
נאס”א לא מסרה אתמול מידע כלשהו על התקדמות איתור שרידי ששת האסטרונאוטים האחרים ועל תהליך זיהויים.

3 תגובות

  1. למה הוא היה צריך ללכת ככה? אסף רמון יהי זכרך ברוך
    אני לא הכרתי אותך אישית אבל ראיתי אותך בעיתון ולא יאומן פשוט.. לא מגיע לרונה רמון לאבד גם בעל וגם בן בכור ועוד לפני ראש השנה
    כואב לי הלב שלי כבד מהדברים האלה… ה’ למה?? ברוך דיין האמת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן