סיקור מקיף

אבד הקשר עם החללית ההודית צ'אנדריאן 1 המקיפה את הירח

תקשורת הרדיו עם החללית אבדה במהלך שידור נתוני תצפיות לכדור הארץ. בהודו מקווים לחדש את הקשר ומתנחמים בכך שהחללית ביצעה מעל 90% ממשימותיה

החללית צ'אנדריאן-1
החללית צ'אנדריאן-1

המקפת ההודית צ'נדריאן-1 המקיפה את הירח איבדה קשר עם תחנת הקרקע של המכון לחקר החלל של הודו בשבת (29 באוגוסט).

"לא הצלחנו ליצור קשר עם החללית. איננו מקבלים את הנתונים, ואין לנו יכולת לשלוח פקודות." אמר בכיר בסוכנות החלל ההודית לסוכנות ידיעות מקומית. "במונחים פשוטים, החללית הפכה חרשת ואילמת." 11 המכשירים המדעיים על סיפונה תפקדו באורח נורמאלי, והחללית שיגרה נתונים במהלך רצף מתוכנן לתחנת הקרקע, כאשר הקשר אבד לפתע. בסוכנות ההודית מנתחים את הנתונים שהתקבלו, ומקיים למצוא בהם סימנים למה שהתרחש.

צ'אנדריאן-1 ומקפת הירח האמריקנית LRO חברו ב-20 באוגוסט לביצוע ניסוי מכ"ם בו זמני. תוצאות הניסוי טרם פורסמו, אך נמסר כי הנתונים ממנו הגיעו לתחנות הקרקע והועברו ליעדם.

צ'אנדריאן-1 שוגרה ב-22 באוקטובר 2008, והגיעה למסלול סביב הירח בתחילת נובמבר. היא ביצעה מאז 3,000 הקפות ושידרה מעל 70 אלף צילומים ברזולוציה גבוהה של פני השטח של הירח, וספיקה מראות מדהימים של הרים ומכתשים, לרבות כאלו הנמצאים באזורי הקטבים ואשר מוצלים תמידית.

בסוכנות ההודית מתנחמים בעובדה שהחללית ביצעה למעלה מ-90% מהמשימות שתוכננו לה.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

  1. אני חושב שמי שמתעניין בחורים שחורים מתעניין גם בחלליות,
    ככה זה אצלי לפחות.
    אני תומך באבי בכך שהנושא "חלל" ממוקד ממספיק.

  2. אסון הקולומביה היה אסון טכנולוגי ציבורי. ואם לא חיים רמון אז זה לא היה מעניין את הישראלים כל כך. אבל מכאן ועד למסקנה ששיגורים מענינים הדרך רחוקה.

  3. כל מי שסייע לי בעיצוב האתר סבור שיש להקטין את מספר הידענים הראשיים ולא להגדילם, וזה הצירוף הכי סביר שהיה. בסך הכל אילו הייתי מתרגם ידיעה מדעית שצילמה בדיוק אותה חללית היא כן היתה עומדת בקריטריון שלך.

  4. אבי אני חושב שיש לפצל בכותרות הראשיות את חדשות החלל והאסטרונומיה, לא דומה ידיעה על שיגור טיל כזה או אחר שהצליח או נכשל, לידיעה על חורים שחורים וכדומה. אין קשר בין אסטרופיסיקה לשיגור לווין או טלסקופ יותר מאשר הקשר בין אקולוגיה לשיגור טיל. כך נראה לי בכל אופן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן