סיקור מקיף

משרד המדע והטכנולוגיה הקים ועדה לבדיקת קרינה בלתי מייננת והשפעתה על בריאות הציבור

בוועדה, בראשות סמנכ”ל משרד המדע והטכנולוגיה אבי ענתי, חברים נציגים ממשרד התשתיות, מהמשרד להגנת הסביבה, ממשרד הבריאות, ממשרד האוצר, ממשרד הביטחון, ממשרד התקשורת, ממרכז המחקר בנחל שורק, וכן נציגי מהארגונים הירוקים, מהמועצה לצרכנות ומהאקדמיה

תחנת בסיס סלולארית שרופה בשכונת חליסה, חיפה. מתוך ויקיפדיה
תחנת בסיס סלולארית שרופה בשכונת חליסה, חיפה. מתוך ויקיפדיה

משרד המדע והטכנולוגיה הקים ועדה שתפעל להקמת מרכז לבדיקת ההשפעה של קרינה בלתי מייננת על בריאות הציבור. מרכז הידע המחקרי הלאומי לנושא זה שיוקם בשנה הקרובה, יבצע וירכז מחקרים בנושא, יספק מידע לציבור הרחב וכן המלצות מעשיות לממשלה.

בוועדה, בראשות סמנכ”ל משרד המדע והטכנולוגיה אבי ענתי, חברים נציגים ממשרד התשתיות, מהמשרד להגנת הסביבה, ממשרד הבריאות, ממשרד האוצר, ממשרד הביטחון, ממשרד התקשורת, ממרכז המחקר בנחל שורק, וכן נציגי מהארגונים הירוקים, מהמועצה לצרכנות ומהאקדמיה.

למרות החלטות ממשלה מאז שנת 2004 שקבעו את הצורך בהקמת מרכז לבדיקת קרינה בלתי מייננת, לא התממשה ההחלטה עד כה. כעת, משרד המדע והטכנולוגיה הציב לעצמו מטרה להוביל השנה את הפרויקט הלאומי שתחילתו בהקמת הוועדה שתלווה את הנושא והמשכו בהקמת המרכז.

ועדת ההיגוי המדעית הלאומית לנושא שהתכנסה לראשונה אתמול החלה בהכנות להקמת המרכז. בשבועות הקרובים יפרסם משרד המדע והטכנולוגיה קול קורא להגשת הצעות להקמת המרכז. הוועדה תלווה את הקמת המרכז והפעלתו, תקבע את מתכונת פעילותו, את התשתית והתנאים לביצוע פעילות מדעית ומחקרית בו, תבחן את עמידת המרכז ביעדים לאומיים מדעיים ותגיש לשר המדע והטכנולוגיה דו”ח שנתי על פעילות המרכז.

בשלב הראשון תוקם במסגרת המרכז יחידה למידע ולאחר מכן יוקמו באותו מרכז היחידה למחקרים אפידמיולוגיים, למחקרים בסיסיים ולהערכת סיכונים. בשלב הראשון יהיה תקציב יחידת המידע שלושה מיליון שקלים לשלוש שנים מתקציב משרד המדע והטכנולוגיה והמשרד להגנת הסביבה.

מטרתו של המרכז שיוקם יהיה לתת מענה לחששות של הציבור מהקרינה המגיעה מטלפונים ניידים, קווי מתח גבוה, אנטנות של חברות סלולריות וכו’. יחידה המידע במרכז תעסוק במתן מענה מקצועי לפניות הציבור והממשלה בנושא הקרינה והשפעתה הבריאותית, תרכז תקינה והמלצות רלוונטיות ותקיים הסברה בנושא. היחידה למחקרים אפידמיולוגיים, למחקרים בסיסיים ולהערכת סיכונים תבצע הערכה של מכלול הסיכונים הבריאותיים לבני אדם מקרינה ומידתם, וכן הערכות עלות, סיכון ותועלת ככלי עזר למקבלי ההחלטות. כמו כן תבצע היחידה מחקרים במטרה לבדוק את ההשפעה הבריאותית של קרינה בלתי מייננת ופרט של השפעתה האפשרית על היווצרות גידולים שפירים וממאירים.

תגובה אחת

  1. מי החברים בוועדה? האם הם מכחישי נזקים בריאותיים מקרינה בלתי מייננת (כגון ד”ר בר חנא, או פרופסור איתן פרידמן) או שהם אנשים שמודעים להשפעות הביולוגיות של קרינה בלתי מייננת ברמות נמוכות עד פי אלף ויותר מהתקן המקובל בארץ?
    ראו רשימת מחקרים באתרי: http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/studies-h
    ובאתר הפורום לסלולריות שפויה: http://www.cellularshafuy.org.il/articles-and-studies

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן