סיקור מקיף

אדוני השר, אני רק שאלה!

מדענים ואנשי תקשורת המדע פונים לשר המדע, הטכנולוגיה והחלל הנכנס דני דנון ומציעים לו נושאים דחופים לסדר היום

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל דני דנון בטקס כניסתו למשרד, 175/15 משמאל - מנכ"ל המשרד עידו שריר. צילום: אבי בליזובסקי
שר המדע, הטכנולוגיה והחלל דני דנון בטקס כניסתו למשרד, 175/15 משמאל – מנכ"ל המשרד עידו שריר. צילום: אבי בליזובסקי

ברכות ושבוע טוב לשר החדש במשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל ח"כ Danny Danon – דני דנון!
כעת, כשאתה האחראי מטעם הממשלה על התחום המדעי במדינת ישראל, נשמח אם תוכל לענות לנו על מספר שאלות הנוגעות לדרך אותה אתה מתכוון להתוות במשרדך החדש:

 

הסברה והנגשת המדע לציבור הרחב:

ניסויים בבעלי חיים

אנו עדים למגמה מתחזקת של קמפיינים נגד ניסויים בבעלי חיים. כל הסקרים בקרב מדענים, רופאים וראשי האקדמיה מבהירים בצורה חד משמעית שניסויים כאלה מחוייבי המציאות כדי לקדם את הידע הביולוגי שלנו, ובסופו של התהליך, לקדם את הרפואה. אין מחקר יישומי בלי מחקר "טהור" – מחקר בסיסי – מצוין ומחקר בסיסי מצוין מוביל למחקר יישומי. שניהם שלובים זה בזה. עד כה לא נענו הקמפיינים האלה בצורה הולמת על ידי הממשלות האחרונות. מה הממשלה הזאת מתכוונת לעשות בכדי להבהיר את חשיבות הניסויים לציבור? מה אתה, כשר המדע, מתכוון לעשות בנדון?

הנגשת המדע לפריפריה
רוב הפעילויות של מדע פופולרי והנגשת המדע לציבור הכללי שנערכות בישראל הן במוקדי האקדמיה בישראל, הממוקמת בעיקר בריכוזי אוכלוסייה. כיצד בכוונתך לקדם את הנגשת המדע לציבור בפריפריה?

מענה לטענות פסוודו מדעיות

הציבור נחשף להרבה פסאודו-מדע והפחדות בנושאים בהם כלל הידע המדעי והרפואי שונה ממה שמוצג. לדוגמה – בטיחות חיסונים, הפלרת מי שתיה, קרינת wifi – אשר בכולם קיים קונצנזוס מדעי ומחקרי לגבי בטיחותם הרבה. דיסאינפורמציה זו גוררת לפעמים הצעות חוק ושינוי תקנות, אשר מזיקים במידה רבה לקידמה ולמדע בישראל. כמו כן, הצעות חוק ותקנות אלה, שאינם מבוססים על הידע המדעי המצטבר, פוגעים באמינות המדע בעיני הציבור. מה עמדתך בנוגע לנושאים אלה? כיצד ניתן להגביר את משקל ההמלצותיהם המקצועיות של המדענים הראשיים במשרדי הממשלה?

תמיכה בקונצנזוס המדעי בנושא האבולוציה

מדינת ישראל הינה מעצמה של מחקר אבולוציוני. האם כשר המדע אתה מתכנן לדחוף ליותר פעילויות העשרה לציבור בתחום?
אקדמיה: החרם האקדמי, בריחת המוחות, נשים במדע

אנו עדים כיום לחרמות מצד מוסדות אקדמאים בעולם המערבי על מוסדות המחקר של מדינת ישראל. כיצד אתה מתכוון לנצל את תפקידך על מנת להמשיך ולשמר את קשרי המחקר הכל כך חיוניים לאקדמיה בישראל? כיצד תמנע חרמות נוספים על ידי גופים שעימם יש לנו קשרים אקדמיים כיום?

בשנים האחרונות אנו נחשפים בעיתונות ל״בריחת מוחות״ – חוקרים ישראלים מבריקים שלא מצליחים לקבל תקני מחקר במוסדות הישראלים (דוגמה מהדהדת: פרופ' אריה ורשל, זוכה פרס נובל לכימיה לשנת 2013). בארץ ישנם תקציבים נרחבים למחקר ופיתוח, אך רובם המוחלט הוא לציוד, חומרים ומכשור מדעי – ולא לכוח אדם. הפיתוי באקדמיה בחו״ל אינו רק היוקרה שבאוניברסיטאות אלה, אלא גם תגמול כספי רב (הגבוה משמעותית ממה שמוצע בארץ). איך תוכל לשפר את המצב בארץ בנושא זה, ולהפחית את בריחת המוחות כתוצאה מכך?

לצערנו, יש באופן מהותי פחות נשים החוקרות בתחומי המדעים המדויקים וההנדסה באקדמיה בישראל מאשר גברים. כשר המדע, מה בכוונתך לעשות כדי לעודד יותר נשים לבחור לימודים אקדמאיים בתחומים אלו?

כלכלה ומו"פ

 • מדינת ישראל וכלכלתה מתבססות בין היתר על מדע ותוצריו הטכנולוגיים היישומיים. כיצד תוכל בתפקידך כשר לפעול ולסייע בתקצוב, הלוואות בתנאים נוחים וכיוצ"ב בזה ליזמים בתחומים אלו?,
 • משרד המדע מעניק מלגות למחקרים שונים באקדמיה ובתעשיה. מהן העדיפויות שלך במענה להצעות מחקר בתחומים השונים? האם לדעתך על המשרד לקבוע מהם נושאי המחקר הממומנים על ידי המלגות?
 • בעולם מתרחשת פריחה של חברות אזרחיות שמפתחות טכנולוגיות לטיסות מאוישות לחלל או לשילוח לווינים לחלל. האם משרד המדע תומך בפיתוחים כאלו על ידי חברות פרטיות בישראל?
 • אנו שואלים שאלות אלו מתוך מקום כן של אהבה לתחומי המדע והטכנולוגיה והפצתם לציבור הרחב, ונשמח לעמוד לרשותך לצורך כך.
  נודה לתשובתך בכל פלטפורמה שתראה לנכון!
  ההצלחה שלך, היא ההצלחה של כולנו.
  צוות מדע גדול, בקטנה

עוקבים ועוקבות יקרים – אם גם לכם חשוב לקבל תשובות על שאלות אלו ו/או להוסיף שאלות נוספות, נשמח אם תוכלו לשתף פוסט זה בכל פלטפורמה אפשרית ואף לשלוח ישירות לכבוד השר.
תודה רבה!

פורסם במקור בדף הפייסבוק "מדע גדול בקטנה"

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל הטרי דני דנון: נחשפתי לחלל ולטכנולוגיות בתפקידי כסגן שר בטחון

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. חברים, אלו הן שאלות לגטימיות, אבל עם כל הכבוד לשר, גם אם הוא יסכים ב-100% עם מה שהקהילה המדעית מסכימה (אבולוציה, הפלרה, WIFI וכו' וכו') – אתם צריכים להסתכל על השלטון עצמו, וזהו שלטון שיעשה את הכל בכיוון הפוך מהמדע, הווה אומר:
  * יותר תקציבים ללמד תורה ויהדות, פחות שיעורים מדעיים
  * אי הגדלה של כיתות/מסלולים ללימוד אבולוציה
  * אי הגדלת תקציבי מו"פ, חממות וכו'

  אין מה לעשות, הממשלה היא ימין נטו ומי שיושב במאזניים הם המפלגות הדתיות והחרדיות, ואלו מתנגדות ברובן אפילו ללימודי ליבה.

 2. אנא דאג ליישם בתוכנית הלימודים את לימוד תורת האבולוציה גם בבתי הספר החילוניים וגם הדתיים! נמאס כבר מבורותם של בני הנוער בנושא.

  תורת האבולוציה היא הבסיס לכל ענפי הביולוגיה, זה לא סתם ידע "תאורתי" – זה חשוב וזה מעשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן