סיקור מקיף

בת”א נפתח אתמול הכנס הבינלאומי בנושא “קווזי-גבישים – יובל הכסף”

בראש בכנס עומד פרופ' רון ליפשיץ מביה”ס לפיזיקה ואסטרונומיה באוני' תל-אביב

אתמול נפתח בתל-אביב הכנס הבינלאומי בנושא “קווזי-גבישים – יובל הכסף” בהשתתפותם של למעלה מ-80 מדענים מיותר מ-15 מדינות ברחבי העולם. יו”ר הכנס הינו פרופ' רון ליפשיץ מביה”ס לפיזיקה ואסטרונומיה.
קווזי-גבישים הינם גבישים לא-מחזוריים, שמאז גילוים המפתיע, בשנת 1982, על-ידי פרופ' דן שכטמן מהטכניון, מהווים מקור למחקר אינטרדיסציפלינרי אינטנסיבי של חוקרים מתחומים מגוונים כגון: פיסיקה, מתמטיקה שימושית, כימיה, מדעי החומרים, קריסטלוגרפיה, פוטוניקה ואפילו אומנות וארכיטקטורה.
מטרת הכנס הינה לציין את יובל ה-25 לגילוים של הקווזי-גבישים, תוך סקירת הישגי העבר, לקיים דיון מעמיק בסוגיות המרכזיות המעסיקות אותנו כיום, ולהתוות את הדרך להמשך המחקר בעתיד.
בישראל קיימת קהילת חוקרים קטנה אך פעילה בתחום הקווזי- גבישים. בשנים האחרונות הצטרפו לקהילה זו חוקרים חדשים, כולל אלו המפתחים יישומים מבוססי מטה-חומרים בעלי מבנה קווזי-גבישי באופטיקה. ההכרה הבינלאומית בפעילותה של קהילה מדעית זו היא שהביאה להחלטת שני הגופים הבינלאומיים המרכזיים, האחראים לכינוסים בתחום זה, להסמיכה לערוך כנס בינלאומי בישראל.
ראוי לציין כי זו תהיה הפעם הראשונה בה יערך כנס בינלאומי בישראל בתחום הקווזי-גבישים, למרות שכנסים בינלאומיים מסוג זה נערכים בערך אחת לשנה. כנס זה יאפשר לקהילה המדעית הישראלית לחשוף את היקף פעילותה בתחום הקווזי-גבישים באופן מרוכז ובפני מיטב החוקרים בעולם, וללא ספק יעזור לביסוס מעמד חוקריה כתורמים מרכזיים למחקר הבינלאומי בתחום.
יש להדגיש כי המחקר הבינלאומי בתחום הקווזי-גבישים נולד בעקבות תגליתו של המדען הישראלי (חבר הוועדה המארגנת) פרופ' דן שכטמן, עליה זכה בין היתר בפרס ישראל ובפרס וולף היוקרתיים. על כן, אין מקום הולם יותר ממדינת-ישראל לציון יובל ה-25 לתגלית זו על-ידי הקהילה המדעית הבינלאומית. בכך תינתן לקהילה זו האפשרות לחלוק את הכבוד הראוי למייסד התחום ולמדע הישראלי בכלל.

חומר כללי בעברית בנושא קווזי-גבישים ניתן למצוא בעיתון המקוון של החברה הישראלית לפיסיקה

מידע מפורט בנוגע לכנס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן