מודל קוואנטי חדש מתיר מסע בזמן

אילו נסעת אחורה בזמן ופגשת את הוריך כשהיו צעירים, לא היית מצליח להפריד ביניהם ולמנוע את הולדתך – גם אם היית רוצה, טוען מודל חדש במכניקת הקוואנטים

מסע בזמן דרך חור תולעת. המחשה: מתוך Jumpstory.com
מסע בזמן דרך חור תולעת. המחשה: מתוך Jumpstory.com

חוקרים משערים כי מסע בזמן עשוי להתרחש במעין מצב בו תנועה אחורה בזמן מתאפשרת, אך רק בדרך שהיא "משלימה" להווה. cמילים אחרות, אתה יכול לקפוץ אחורה ולבדוק מה קורה בעבר, אך לא תוכל לעשות שום דבר שישנה את ההווה שהותרת מאחור. המודל החדש, הנשען על חוקי מכניקת הקוואנטים, נפטר מהפרדוקסים המפורסמים האופפים את המסע בזמן.

הסברת הפרדוקס

למרות שנראה כי חוקי הפיזיקה מתירים עשיית פעלולים בזמן, הרעיון טעון בסתירות מעיקות. הבעיה העיקרית נובעת מהרעיון שאילו נסעת אחורה בזמן, היית יכול, באופן תיאורטי, לעשות משהו שישנה את ההווה. האפשרות הזו די הורסת את הרעיון של מסע בזמן.

אין ספק כי ההווה אינו עובר שינויים בגין מטיילי זמן זדוניים, שכן אנשים אינם מתאדים להם בעקבות הרצה חוזרת של אירועים שמנעה את לידתם – זאת אנו יודעים לבטח. אם כן, האפשרויות העומדות בפנינו הן שמסע בזמן אינו אפשרי או שמשהו מונע ממסעות אחורה בזמן לשנות את ההווה.

לרובנו האפשרות הראשונה נראית יותר סבירה, אולם תיאוריית היחסות הכללית של איינשטיין מובילה כמה פיזיקאים לחשוד דווקא בנכונות האפשרות השנייה.

בהתאם לאיינשטיין, ביכולתו של שריג המרחב-זמן להתעקם בחזרה על עצמו, מה שבאופן תיאורטי מאפשר לנוסעים בזמן לפגוש גרסאות צעירות יותר של עצמם.

כעת טוען צוות פיזיקאים מארצות הברית ומאוסטריה כי התרחיש הנ"ל אפשרי רק במידה שישנן הגבלות פיזיקליות, הפועלות על מנת להגן על ההווה מפני שינויים בעבר.

חוקים ביזאריים

החוקרים אומרים שההגבלות הללו קיימות בחוקיה המוזרים של מכניקת הקוואנטים, למרות שבמקור הם לא מדברים על תנועה אחורה בזמן.

התנהגות קוואנטית נשלטת על ידי הסתברויות. לפני שדבר מה נמדד, ישנן כמה אפשרויות בנוגע למצבו. ואולם, ברגע המדידה האםשרויות הללו מצטמצמות לאחת – אי הוודאות נעלמת.

כלומר, אם אתה יודע מהו ההווה, אינך יכול לשנותו. אם, לדוגמא, אתה יודע שאביך חי היום, חוקי העולם הקוואנטי גורסים כי אין כל אפשרות שהוא ייהרג בעבר.

ניתן להסתכל על כך כאילו, בדרך מוזרה כלשהי, ההווה לוקח בחשבון את כל האפשרויות שכוללות מסע חזרה בזמן, וכיוון שאביך בוודאות חי, אף אחת מהאפשרויות הללו אינה יכולה להוביל למותו.

"מכניקת הקוואנטים מבחינה בין דבר שעשוי לקרות ובין דבר שאכן קרה," אמר פרופסור דן גרינברגר (Greenberger) מאוניברסיטת ניו יורק בארה"ב לאתר החדשות של ה-BBC.

"אם אינך בטוח שאביך חי כעת – אם קיים רק סיכוי של 90 אחוז שהוא חי כרגע, אתה עשוי לחזור לעבר ולהרוג אותו."

"עם זאת, אם אתה יודע בוודאות שהוא חי, אינך יכול להרגו."

במילים אחרות, גם אם תיסע חזרה בזמן בכוונה ברורה להרוג את אביך, כל עוד אתה יודע שהוא ישב בבטחה על הכסא כשעזבת אותו בהווה, אתה יכול להיות בטוח שדבר מה ימנע ממך לרצוח אותו בעבר. ממש כאילו זה כבר קרה.

"אתה חוזר בזמן במטרה להרוג את אביך, אך תגיע אחרי שהוא עזב את החדר, לא תמצא אותו או שתשנה את דעתך," אמר פרופסור גרינברגר. "לא תוכל להרוג אותו, שכן עצם העובדה שהוא חי כיום תקשור נגדך קשר כך שלא יצא מצב בו תהרוג אותו."

גרינברגר ועמיתו קארל סבוזיל (Svozil) מציגים את המודל הקוואנטי שלהם של מסע בזמן בשירות ה-Arxiv.

המאמר ב-ArXiv
הידיעה ב-BBC

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. אז אין למעשה מסע בזמן!
    כי כל מה שנעשה בעבר יכול לשנות את העתיד- קוראים לזה אפקט הפרפר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן