סיקור מקיף

חללית מטען רוסית התרסקה בדרך לתחנת החלל

חללית המטען פרוגרס 65 המריאה מבייקונור שבקזחסטן בשעה 20:51 שעון מקומי. החיוויים מהמשגר בדקות הראשונות של הטיס ההיו ברובם תקינים אך בקרי הטיסה הרוסיים דיווחו על נתוני טלמטריה המעידים על בעיה בשלב השלישי של המשגר, שכאמור אירעה עם הצתתו

חללית המטען פרוגרס 65 בעת ההכנה לשיגור. צילום: רוסקוסמוס
חללית המטען פרוגרס 65 בעת ההכנה לשיגור. צילום: רוסקוסמוס

 

סוכנות החלל הרוסית Roscosmos אישרה כי חללית המטען פרוגרס 65 ששוגרה אתמול לעבר תחנת החלל הבינלאומית אבדה. החללית שוגרה מקוסמודרום בייקונור בקזחסטן על גבי טיל סויוז והתרסקה בסיביר כשש דקות לאחר מכן בגלל תקלה בשלב השלישי של המשגר.

 

 

 

חללית המטען פרוגרס 65 המריאה מבייקונור שבקזחסטן בשעה 20:51 שעון מקומי. החיוויים מהמשגר בדקות הראשונות של הטיס ההיו ברובם תקינים אך בקרי הטיסה הרוסיים דיווחו על נתוני טלמטריה המעידים על בעיה בשלב השלישי של המשגר, שכאמור אירעה עם הצתתו.

 

באתר נאס"א נכתב כי ששת אנשי אנשי הצוות החיים על סיפון תחנת החלל בטוחים. שני האגפים של התחנה – הרוסי והאמריקני ממשיכים לפעול והאספקה המשולבת שלהם נמצאת ברמה סבירה.

בנאס"א מדגישים כי החללית לא נשאה כל אספקה קריטית עבור הרכיב האמריקני של התחנה (USOS). המשימה הבאה האמורה לספק מטען לתחנה היא H-II Transfer Vehicle (HTV) -6 של סוכנות חלל יפן (JAXA) ביום שישי הבא, 9 בדצמבר. בינואר מתוכנן שיגור של חללית אספקה ע"י חברת ספייס אקס, במידה וזו תקבל אישור ממינהל התעופה הפדראלי לחזור לטוס בעקבות פיצוץ המשגר שעליו היה מוצב הלוויין הישראלי עמוס 6. במארס מתוכנן שיגור של החללית סיגנוס של אורביטל, שוב על גבי משגר של חברת ULA ולא על המשגר העצמי של החברה מהדגם שהתפוצץ לפני כשנתיים בוירג'יניה.

המטענים שנשאה החללית פרוגרס 65 כללו יותר מ -2.6 טון של מזון, דלק, ואספקה לצוות תחנת החלל, מתוכם כ -1,400 קילוגרמים של דלק, 112 קילוגרמים של חמצן, 925 ק"ג של מים, ו 2,750 קילוגרמים של חלקי חילוף, חומרים מתכלים חומרת ניסוי מדעית. בין ספקי ארה"ב על סיפון היו חלקי חילוף עבור התחנה עבור מערכת תמיכת החיים, ציוד מחקר, אספקת צוות ובגדי צוות לשלושת הקוסמונאוטים הרוסים השוהים בתחנה. כל אלה ניתנים להחלפה, אומרים בנאס"א.

 

בשנים 2014-2015 התרחש רצף של תקלות בחלליות אספקה בזו אחר זו. כאשר חללית מטען של חברת ספייס אקס, התפוצצה במהלך השיגור בכף קנוורל. חללית האספקה סיגנוס של חברת אורביטל התפוצצה במהלך שיגור כושל מהאי וואלפופס שבויריג'יניה, והחללית פרוגרוס 59 הרוסית הצליחה להגיע לחלל אך לא למסלול הנכון. היא הסתחררה ולבסוף חזרה לכדור הארץ ונשרפה באטמוספירה.

 

תגובה אחת

  1. מעניין!

    המספרים לא מסתדרים…2,750 ק״ג = 2.75 טון
    המטענים שנשאה החללית פרוגרס 65 כללו יותר מ -2.6 טון של מזון, דלק, ואספקה לצוות תחנת החלל, מתוכם כ -1,400 קילוגרמים של דלק, 112 קילוגרמים של חמצן, 925 ק"ג של מים, ו 2,750 קילוגרמים של חלקי חילוף, חומרים מתכלים חומרת ניסוי מדעית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן