סיקור מקיף

פרס כתב העת סיינס למדענים צעירים הוענק לעבודת דוקטורט מצטיינת מהאוני העברית

 הפרס ניתן לעבודתה של ד"ר צ'ין צ'ן שנעשתה בהנחייתה של פרופ' אורנה אמסטר-חודר מביה"ס לרפואה באוניברסיטה העברית

 ד"ר צ'ין צ'ן, ילידת סין, אשר קיבלה בשנה שעברה תואר דוקטור במדעי הרפואה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, היא אחת מששת הזוכים בפרס היוקרתי למדענים צעירים שמוענק בכל שנה בידי Amersham Biosciences והמגזין 'סיינס' על עבודות דוקטורט מצטיינות.

הפרס היוקרתי ניתן מדי שנה בשנה מאז 1995 סמוך למועד חלוקת פרסי הנובל לדוקטורים צעירים אשר עבודות הדוקטורט שלהם נחשבות בולטות בתחום הביולוגיה המולקולרית.

הפרס שהוענק לד"ר צ'ן מבוסס על מחקר שערכה בהנחייתה של פרופ' אורנה אמסטר-חודר מביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. המחקר בדק כיצד תאים מעבדים מידע סביבתי כדי ליצור תגובות הסתגלות מתאימות.

ייצור תגובה נכונה לגירוי סביבתי, המתווכת על ידי מערכות להעברת אותות הוא המפתח לצמיחה נורמלית של התא. פגמים בחיישנים או בחלבונים אחרים במסלול העברת האות, מובילים לצמיחה לא-מבוקרת של התא ולהתפתחות גידולים. במהלך מחקרה על חיידק האשריכיה קולי, הצליחה ד"ר צ'ן להגיע להבנות חדשות לגבי הדרך שבה פועל המנגנון של חישה-איתות-תגובה, ובכך קידמה את הניסיונות הנעשים לשלוט בתהליך הצמיחה הלא-מבוקרת של התא.

ד"ר צ'ן נולדה בשנת 1964 בג'ינאן, סין, שם קיבלה תואר דוקטור לרפואה ותואר שני בביוכימיה. לפני שהגיעה לאוניברסיטה העברית, עבדה ד"ר צ'ן במשך שנתיים כמרצה במחלקה לביוכימיה בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת בייג'ין. נוסף על תואר הדוקטור שקיבלה צ'ן מהאוניברסיטה העברית בשנת 2002, קיבלה את פרס קנדי-לי עבור מחקר מצטיין שנערך באוניברסיטה העברית, וכן קיבלה פרס הצטיינות מטעם הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית על עבודת הדוקטורט שהגישה לשם קבלת תואר דוקטור.

כיום, ד"ר צ'ן בודקת את האפיונים הגנומיים אשר הופכים זנים מסוימים של חיידקים למסוכנים, וזאת כחלק מעבודתה עבור מכון המחקר Walter Reed Army בסילבר ספרינג, מרילנד. ד"ר צ'ן שואפת לפתח בעתיד חיסון לשיפור בריאות הציבור. 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן