סיקור מקיף

חוקרים פולנים טוענים כי מצאו את שלד קופרניקוס

לדברי הארכיאולוגים, האסטרונום נקבר בקתדרלה קתולית בעיר פרומבורק, כ-300 ק”מ צפונית לבירה ורשה.


חוקרים פולנים טוענים כי מצאו את שרידי שלדו של קופרניקוס, המתמטיקאי הפולני שפיתח לראשונה את התאוריה לפיה השמש נמצאת במרכז מערכת השמש, ולא כדור הארץ.

ניקולאוס קופרניקוס, האסטרונום בן המאה ה-16 ששינה לחלוטין את מדע האסטרונומיה, קבור ככל הנראה בכנסייה בפולין. כך דיווחו ביום חמישי שעבר ארכיאולוגים פולנים. לדברי הארכיאולוגים, האסטרונום נקבר בקתדרלה קתולית בעיר פרומבורק, כ-300 ק”מ צפונית לבירה ורשה.

לדברי החוקרים, השלד של קופרניקוס נמצא קבור מתחת למזבח בקתדרלה עתיקה במדינה.

פרופ’ ג’רז’י גסובסקי, מנהל המכון לארכיאולוגיה ולאנתרופולוגיה בפולין דיווח על התגלית בכנס מדעי. לדבריו, ארבעה הארכיאולוגים גילו באוגוסט האחרון את גולגולתו וכמה מעצמותיו של האסטרונום ואיש הדת. גסובסקי הוסיף שהחיפוש נמשך כשנה והתרכז בקברים שמתחת לרצפת הכנסייה, שנבנתה בימי הביניים.

פרו’פ גסובסקי, שצוות הארכיאולוגים בראשותו ביצע את החיפושים אחר מקום מנוחתו האחרון של האסטרונום המפורסם במשך למעלה משנה, אמר בכנס ביום חמישי כי הוא מאמין ששרידי הגופה נמצאים מתחת לקתדרלת פרומברוק על חוף הים הבלטי של פולין הם אלה של קופרניקוס. גיל הגולגולת והעצמות, וכן מקום הקבורה השמור לאישים חשובים מסוגו של קופרניקוס, כמו גם כמה מתכונות הפנים שלו, הביאו את גסובסקי להצהיר כי הוא משוכנע ב-97 אחוזים שאלו שרידיו של קופרניקוס, אך רק בדיקות DNA יוכלו לאשר את הממצא באופן מוחלט.”

שיחזור ממוחשב של הגולגולת, שבוצעה בשיתוף פעולה עם מומחי הזיהוי הפלילי של המשטרה המקומית, הראה כי הראש הוא של אדם בעל שיער אפור, בערך בגיל 70, הגיל שבו מת קופרניקוס. גם הצלקת מעל העין השמאלית והאף השבור נראים מתאימים לפורטרטים המצויירים של האסטרונום. מדובר כידוע בכומר קתולי שלא השאיר אחריו צאצאים, אך חיפוש אחר מקום קבורתם של בני משפחתו, לרבות דודו לוקאץ’ ווטזרנודה, עשוי לספק את דגימות DNA ההכרחיות למבצע זה.

“השחזור תואם את הדיוקן”, קבע גסובסקי, “ידוע לנו שאפו של קופרניקוס היה שבור כתוצאה מתאונה שעבר בילדותו. בנוסף ניתן לראות צלקת על העצם, מעל לעין השמאלית, וזו תואמת צלקת הנראית בדיוקן המצויר”. גסובסקי הוסיף שהקבר היה מוזנח, וכי לא כל העצמות נמצאו בו. לדבריו, כעת ינסו החוקרים למצוא צאצאים של בני משפחת קופרניקוס, במטרה לבצע בדיקות דנ”א.

קופרניקוס, שמת ב-1543, היה הראשון שקרא תגר על ההנחה לפיה השמש נעה במסלול מסביב לכדור הארץ. בספרו “על תנועתם של גופים שמימיים” טען קופרניקוס כי כדור הארץ ושאר כוכבי הלכת סובבים סביב השמש, ובכך סתר את האמונה הרווחת לפיה כדור הארץ נמצא במרכז היקום. קופרניקוס לא הכריז על התיאוריה ההליוצנטרית שלו בימי חייו מחשש להרגיז את אנשי הכנסיה שלו.

קופרניקוס היה איש המדע הראשון שהפריך את התיאוריה העתיקה, שעדיין משלה בכיפה בימיו, לפיה השמש מקיפה את כדור הארץ. בחיבורו “הקומנטלריוס”, הוא טען שכדור הארץ ושאר כוכבי הלכת חגים במסלולים סביב השמש.

בניגוד לגלילאו, שבעצם גאל את התיאוריה שלו ואישר אותה, ואשרנאלץ על פי צו האינקוויזיציה להתכחש לתיאוריה לפיה כדור הארץ סובב סביב השמש (התיאוריה ההליוצנטרית) – קופרניקוס לא נאלץ להתמודד מול מוסדות הדת, אף שהכנסייה אסרה לעיין בעבודותיו עד לאמצע המאה ה-19.

אף שהוא לא נרדף על דעותיו, הפחד מחרם כניסייתי מנע ממנו לפרסם בפומבי את תצפיותיו במשך שנים. שמו של קופרניקוס עלה לכותרות בשנה שעברה כאשר התעורר ויכוח בדבר מוצאו – גרמני או פולני.

לשאלה מדוע החליטה הכנסייה הפולנית לחפש את שרידי קופרניקוס דווקא כעת ענה גסובסקי: “אני סבור שהבישוף רצה לתקן את המעוות. הכנסייה רוצה להלל אותו. כיום לא קיימת אנדרטה כלשהי בה יכולים לבקר אלפי התיירים המגיעים לקתדרלה בה הוא נקבר”. הוא הוסיף כי “לא ידוע לנו אם קופרניקוס דיבר גרמנית או פולנית. הוא כתב רק בלטינית, והדבר היחיד בו אנו בטוחים הוא היותו אירופי”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן