סיקור מקיף

פנאומדיקר – חברת ההזנק שצמחה מפרויקט גמר של סטודנטים בטכניון

החברה מפתחת התקן חדשני לניטור נשימתי, בעיקר אצל פגים

בתמונה: דפרויקט גמר של סטודנטים לתואר ראשון בפקולטה להנדסה ביו-רפואית שזכה בפרס הראשון בתחרות הפרויקטים בפקולטה, הפך לחברת הזנק המפתחת התקן חדשני לניטור נשימתי, בעיקר אצל פגים. החברה, פנאומדיקר, החלה פעילותה לפני ארבעה חודשים בחממה הטכנולוגית "יוזמות העמק" שבמגדל העמק ובדצמבר החלה בניסויים קליניים במרכז הרפואי "כרמל" בחיפה.

"אנו מנטרים את מכאניקת הנשימה בצורה ישירה", מסבירה מנהלת החברה, ד"ר כרמית לוי, שסיימה דוקטורט ישיר בהנדסה ביורפואית בטכניון. "אנו שמים חיישנים משני צידי בית החזה וברום הבטן של הפג המונשם וכך יכולים לנטר חוסר סימטריה בין שתי הריאות והתפתחות הפרעה מכאנית באוורור הראות. החיישנים מוצמדים לגוף מבחוץ ואין שום התערבות פולשנית".

הציוד הקיים כיום ביחידות לטיפול נמרץ אינו מבצע ניטור כזה ולעיתים חולף זמן יקר, בין חצי שעה עד לשש שעות, מרגע היווצרות בעיה באוורור הראות ועד שהצוות הרפואי מאתר אותה. האיתור נעשה בד"כ כאשר התינוק כבר מראה סימני מצוקה וישנה סכנה לנזק בלתי הפיך לאיברים חיוניים. המערכות המהוות חלק ממכונות ההנשמה הקיימות כיום, או מערכות שבודקות את רמת החמצון בדם, קצב לב ולחץ דם – לא מנטרות בצורה ישירה את מכאניקת בית החזה ולא מדווחות מיידית על היווצרות בעיה, כפי שעושה המערכת של פנאומדיקר. זיהוי מוקדם של בעיה נשימתית, כמו הצטברות אוויר בין הראות לדופן בית החזה (חזה אוויר), חסימה חלקית של דרכי הנשימה על ידי הפרשות, או הנשמת ריאה אחת – ימנע התפתחות סיבוכים אפשריים בראות ונזק מוחי בלתי הפיך.

בארה"ב לבדה מונשמים יותר מ-240 אלף תינוקות מידי שנה. המערכת החדשנית טובה גם לילדים ולמבוגרים. עלויות הטיפול ביחידות לטיפול נמרץ בפגים נאמדות ביותר מ-15 מיליארד דולר בשנה, וביחד עם הטיפול בילדים ובמבוגרים מגיעות העלויות ליותר מ-35 מיליארד דולר. למכשיר של פנאומדיקר יש, אפוא, גם משמעות כספית מרחיקת לכת. כל זיהוי בעיה על ידי המכשיר יחסוך ימי אשפוז רבים (עלות כל יום אשפוז נאמדת באלפיים דולר) ועלויות עתידיות של טיפול בנכים, כתוצאה מכשל נשימתי כאשר הם היו פגים.

יזמי החברה הם פרופסור אמיר לנדסברג מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון וד"ר דן ויסמן מבית החולים "כרמל" ומהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון. פרויקט הגמר בוצע ע"י הסטודנטים חגי ויסברוד וניתאי חנני והמהנדסת אנה פיינגרש, בוגרת הפקולטה שמועסקת בחברה, מבצעת ומנתחת את הניסויים הקליניים. היזמים מצפים שהמכשיר הראשון מבית פנאומדיקר ייצא לשוק בתוך כשנה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן