סיקור מקיף

שקיות פלסטיק

אחרי שמילאו שקיות האריזה את יעודן הראשוני יש מי שיתמש בהן לדיפון מיכל האשפה ויש מי שלשם ה"דיפון ירכוש "שקיות-אשפה" מיוחדות , אם יש, למה לחפש פתרונות פשוטים, חסכוניים ושפוגעים פחות בסיביבה.

אין זה משנה מה-הוא בדיוק החומר האטילני ממנו מיוצרות שקיות לאריזה, אנחנו קוראים לו פלסטיק. שקיות פלסטיק הן אחד המיטרדים המרגיזים , האמידים והמסוכנים בעידן החדש. רואים אותן בצידי דרכים, תלויות על עצים, בחופים, במים ובאוויר בכל מקום בו רוכשים דבר מה המוכר ה"אדיב" ממהר לארוז את המוצר בשקית ולו גם הרכישה היא פחית שתיה, ממתק, או כל מצרך אחר לצריכה מידית השקית מלווה כל רכישה , לצורך ובדרך כלל ללא צורך.

במרכולים הקונים מוזמנים לתלוש ממתקן "חכם" כמה שקיות שרק ירצו, ואם ביקשתם "משלוח" היו בטוחים כי האורז ישתמש בכפליים שקיות מהדרוש.

אחרי שמילאו שקיות האריזה את יעודן הראשוני יש מי שיתמש בהן לדיפון מיכל האשפה ויש מי שלשם ה"דיפון ירכוש "שקיות-אשפה" מיוחדות , אם יש, למה לחפש פתרונות פשוטים, חסכוניים ושפוגעים פחות בסיביבה.

רוב מיני הפלסטיק עשויים מחומר עמיד, כמעט לעד, בכל מקרה שקית שהשתמשנו בה תמשיך ותזהם את הסביבה דורות רבים אחרי שאנחנו כבר לא כאן. גם כאשר ננקטים כל הצעדים ה"נכונים", למניעת פיזור הרי השקיות מעצם היותן קלות מתעופפות סביב ומעל מצבורי האשפה ו"בורחות" לסביבה לפני שיתר האשפה מכוסה.

שקיות ש"ברחו" מיתעופפות בשמים ומתפזרות לכל עבר ולכל פינה באזורים בהם מתקהלים אנשים , קיוסקים מוכרים כריכים , שתיה וכד', ארוזים בפלסטיק , הכריך נאכל והפלסטיק מושלך ומתפזר, שקית פלסטיק שתאכל ע'י חיית בר תגרום לסתימת מעיים ולמוות , ידועים מקרים רבים של : יעלים, צבאים, שפנים זאבים ורבים אחרים שנמצאו מתים ובבדיקה התברר כי הסיבה היא שקיות פלסטיק

שסתמו מעברים חיוניים וגרמו למוות.

ברחבי העולם ידועים מיקרים רבים בהם יונקים ימיים וצבים מתו כתוצאה מבליעת שקיות פלסטיק

בחוף הסקוטי נמצא לוויתן מת , בניתוח נמצאו בגופו 800 ק"ג!!! שקיות פלסטיק. במערכת העיכול של צב-גלדי נמצאו 57 קג' !!! שקיות פלסטיק. בתקופת סקר שנמשכה שבועות ספורים נימצאו בחופי אירופה כ 200 !!! חיות מתות: דולפינים, לוויתנים, צבים, ועל אלה מאות עופות ים ממינים שונים

כולם מתו כתוצאה מבליעה או חנק שקיות פלסטיק.

לוויתנים, דולפינים , צבים ואחרים בולעים את השקיות כתוצאה מטעות זיהוי ב"חשבם" כי אלה הן מדוזות , עופות ים מסתבכים בשקיות אותן אינם מזהים בעת ניסיונות דייג. גם שקיות עשויות מחמרים ש"מתבלים -מתפרקים" מהוות סיכון שכן "רסיסי" פלסטיק מתפזרים באוויר , ביבשה ובמים וכאשר חלקיקי הפלסטיק מתערבבים עם מזון ונאכלים הם מהווים רעל כמות השקיות לשימוש מרכולים בלבד נמדדת במיליארדים בכל ארץ. אליהן מתווספות השקיות ה"קטנות" בבתי "פסט-פוד" חנויות ועסקים והמספר מגיע לממדים מבהילים. כמויות שגורמות לנפח עודף במטמנות אשפה ובמקרים רבים כאשר האשפה בוערת בעירת הפלסטיק גורמת לפליטת רעלים לאוויר.

כדי להפחית את הנזקים תובעים אנשי האירגון-העולמי–לשימור-הסביבה, WWF, להטיל מס על השימוש בשקיות הפלסטיק , כלומר : במקום שהשקיות יחולקו חינם יהיה תעריף שאותו ישלם כל מי שירצה שקית אין כל סיבה שהקונים במרכולים לא יארזו את מרכולתם בתיקים לשימושים חוזרים ונשנים , כמו שעשו לפני דור הפלסטיק או לסירוגין ישתמשו באותה שקית מס' פעמים ולמס' שימושים.

בארצות מספר באפריקה ובאירופה כבר מיישמים מס מיוחד על שקיות פלסטיק בתקווה ויותר מכך בידיעה כי מס כזה יקזז את השימוש במטרד בעשרות אחוזים וע"י כך יגרום להפחתת הנזקים.

אצלנו כנראה נצטרך לחכות עוד הרבה עד שתושבינו יפנימו את העובדה שאין צורך לארוז כל דבר בפלסטיק, ובטח שיש מקום אחר לפלסטיק מחוץ לחוף הים או הרחוב ועד אז, סביבתנו, נופינו , החיות וכולנו , נמשיך לסבול מהמטרד.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן