סיקור מקיף

מדוזות ורודות ממין "פלגייה נוקטילוקה" פוקדות את חופי הארץ

לדבריו של ד"ר דרור אנג'ל מומחה לאקולוגיה של חסרי חוליות ימיות מהחוג לציוויליזציות ימיות מאוניברסיטת חיפה, נדיר שמדוזה זו מגיעה לחופי ישראל. אחת החששות: בקיץ הקרוב נסבול הן מהחוטית הנודדת והן מהמדוזה הורודה*

מדוזה ורודה Pelagia noctiluca בחופי סרדיניה. מתוך ויקיפדיה
מדוזה ורודה Pelagia noctiluca בחופי סרדיניה. מתוך ויקיפדיה

אורחות נדירות, מפתיעות ויפות נצפו בחופי ישראל, דווקא בחורף זה: המדוזה הורודה – פלגייה נוקטילוקה ובשבועות האחרונים גולשי גלים, גולשי רוח וצוללנים רבים כבר חשו את צריבתה. אחד החששות של החוקרים הוא שהמדוזה "תתאהב" בחופי הארץ ותגיע גם בקיץ. "מדוזות מגיעות באופן קבוע גם בחורף, אבל ההופעה של המדוזה הורודה היא נדירה במזרח הים התיכון וזו הפעם הראשונה בשנים האחרונות שאנחנו רואים אותה באזורינו במספרים משמעותיים", אמר ד"ר דרור אנג'ל מומחה לאקולוגיה ימית מהחוג לציוויליזציות ימיות מאוניברסיטת חיפה.

בשבועות האחרונים החלו להגיע עוד ועוד דיווחים על מדוזות שנצפו בחופים, כולל דיווחים על צריבות של גולשים. לדבריו של אנג'ל, שעוקב אחר המדוזות המגיעות לארץ באתר "מדוזות", דווח על הגעתן לאורך כל חופי ישראל – מהצפון ומהדרום. כאמור, מדוזות ממין חוטית נודדת מגיעות דרך קבע לחופי ישראל גם במהלך תקופת החורף, אולם השנה מספרם גדול במיוחד, כמו גם ביקורה הנדיר של המדוזה הורודה – שצריבתה, למתעניינים, כואבת כמו הצריבה של דודתה המוכרת לנו בקיץ, המדוזה החוטית. לדבריו של ד"ר אנג'ל, המדוזה הורודה נפוצה בעיקר במערב הים התיכון, בחופי איטליה, צרפת, טוניסיה וספרד והיא מהווה בעיה רצינית לשחיינים ולגולשים שם.

"אותנו מטרידה הבעיה שנכון לעכשיו, אין הסבר ברור מדוע זכינו לביקור הוורוד והנדיר ועוד בתקופה זו של השנה", אמר ד"ר אנג'ל, שאף שולל טענות שכבר נשמעו הקשורות למזג האוויר – ולכך שהעובדה שהחורף החם "מבלבל" את המדוזות. "לא מצאנו עדויות לכך שבחורפים חמים המדוזה הזו הגיעה לכאן ובחורפים קרים לא. האמת היא שנכון לעכשיו אנחנו בעיקר אוספים נתונים ומנסים לעשות סדר בדברים", אמר.

המדוזה הורודה קטנה בהרבה מהחוטית הנודדת, ולדבריו של ד"ר אנג'ל, הנזקים שלה הצפויים לדייגים או למתקנים של חברת החשמל קטנים במעט. אולם אחד החששות היא שהן "יתאהבו" בחופים שלנו ויחליטו להישאר כאן. במצב כזה, בקיץ הקרוב משפחת המדוזות הפוקדת את חופי ישראל "תתרחב" כשגם החוטית הנודדת וגם הפלגייה יגיעו לביקור.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן