סיקור מקיף

פיניקס צילמה והרגישה מערבולות על מאדים

נחתת המאדים פיניקס צילמה לאחרונה כמה שדוני אבק מרקדים על פני המישורים הארקטיים אשר הורגשו כירידה בלחץ האוויר כאשר אחד מהם חלף ליד הנחתת

שדוני אבק שצולמו בידי החללית פיניקס במאדים, ספטמבר 2008
שדוני אבק שצולמו בידי החללית פיניקס במאדים, ספטמבר 2008

המערבולות המרימות את האבק היו צפויות באיזור זה, אך לא אותרו בצילומים קודמים של פיניקס. המצלמה הסטראוסקופית של פיניקס צילמה 29 תמונות של האופק המערבי והדרום מערבי ב-8 בספטמבר, בהמלך שעות הצהרים של היום המאדימאי ה-104. למחרת, לאחר שידור התמונות לכדור הארץ הבחינו חברי הצוות המדעי של הפיניקס מיד בשדוני האבק."היתה זו הפתעה לגלות שהשדונים נראים כל כך טוב שהם התאימו את עצמם לתהליך הצילום שלנו" אמר מארק למון מאוניברסיטת A&M בטקסס, המדען הראשי של המצלמה הסטיראוסקופית של פיניקס.

"לאחר שראינו צמד שדונים בדרך זו, ערכנו עיבוד נוסף ומצאנו שדוני אבק ב-12 מהתמונות. מדובר בלפחות שישה אירועי שדונים שהופיעו בתמונות, כמה מהם ביותר מתמונה אחת. הם משתרעים החל מקוטר של 2 מטרים ועד ל-5 מטרים.

"יהיה מעניין לעקוב בימים ובשבועות הקרובים כדי לראות האם יש הרבה שדוני אבק או שמדובר במקרה מבודד" אומר למון. צוות הפיניקס אינו חושש מנזקים כלשהם לנחתת כתוצאה מרוחות מסתחררות אלה. "האטמוספרה של מאדים כל כך דלילה, הרוחות שהחללית תרגיש נמצאים בתחום התכנון של הנחתת" אומר אד סדבי, מנהל תוכנית העמעבורת בחברת לוקהיד-מארטין מערכות חלל, שבנתה את החללית. "הנחתת קשיחה מאוד למעט חריג אחד- מערך קולטי השמש. "

מערכות הפיניקס מנטרות מדי יום אחר לחץ האוויר, ובאותו יום המצלמה ראתה שדוני אבק, ומד הלחץ מדד ירידה חדה יותר מאשר אי פעם. השינויים היו עדיין קטנים מהשינויים היומיים בלחץ האוויר בין שעות היום ושעות הלילה, אך בזמן קצר בהרבה.

"במהלך המשימה איתרנו אירועי מערובלת המפחיתים את לחץ האוויר למשך 20-30 שניות באמצע היום" אומר פיטר טיילור מאוניברסיטת יורק בטורונטו, קנדה, וחבר הצוות המדעי של פיניקס. "בשבועות האחרונים, ראינו הגברה מתמשכת וכעת נראה שהמערבולות הללו מספיק חזקות ויכולות להרים איתם אבק".

גורם מרכזי להתחזקות מערבולות האוויר הוא הגדילוב הבדלים בטמפרטורות בין שעות היום ושעות הלילה. בשעות היום עומדת הטמפרטורה באיזור הנחיתה של פיניקס על מינוס 30 מעלות צנלסיוס. באותו יום שבהם נמפו שידוני האבק, השבשבת של הנחתת העידה כי הרוח הגיעה למהירות של 5 מטרים בשניה. תמונות מחלליות המקיפות את מאדים העידו בעבר על קיומם של שדוני אבק באיזור שבו נחתה הפניקיס. "ציפינו לשדוני אבק, אך לא היינו בטוחים בתדירות הופעתם" אמר לסלי טאמפארי מ-JPL של נאס"א. "יכול להיות שהם נדירים ולפיניקס פשוט היה מזל. אנו נמשיך לחפש שדוני אבק באתר הנחיתה של הפיניקס בין אם הם נפוצים או לא."

שדוני האבק שצפתה בהם פיניקס עד כה קטנים בהרבה מאלו שצילם רכב המאדים ספיריט הנמצא בקרבת קו המשווה.

להודעה של החוקרים

16 תגובות

 1. אייל תהיה מציאותי, הדבר היחיד שמצאו על מאדים זה מאובנים של תולעים קטנות בגודל מיקרוסקופי וגם זה לא בטוח >..<

 2. לדעתי זהו כלי טיס של אנשי מאדים לאחר המראה בדרך לכדוה"א במטרה להנחית כלי רכב מחקרי שיתעד יתהוות של סופות על פני הארץ

 3. לאייל א.
  גם אני שאלתי את זה בעבר, וכפי שהוסבר לי:
  לעומת חיישן מצלמה רגיל, בו החיישן קולט טווחים מסויימים מספקטרומי RGB, באותו בחיישן. על הפיניקס, כמו על רוב (אם כל, אנא תקנו אותי) מצלמות החלל ישנם 3 חיישנין, חיישן בודד לכל אחד מה-RGB שמכסה את כל ספקקטרום הצבע.
  ועל כן, יש לשלב, לחתוך ולערוך את התמונות/צבעים, על מנת שנוכל להנות מהתמונות.
  זה ההסבר ע"פ הבנתי. כמובן שמי שיש לו להוסיף, לחדד, לתקן. בבקשה שיעשה זאת.

  המשך יום טוב לכולם,
  משה.

 4. שאלה בהקשר – למה כל התמונות שהחלליות מביאות הן בשחור לבן, או כשהן בצבע נאמר שהצבא הוכנס מלאכותית? אני מתקשה להאמין שמאדים הוא עולם שנות ה-50 שכולו שחור לבן ואפור או שחסכו על מצלמה צבעונית 🙂

 5. פריצת דרך בחלל החיצון:שדונים משחת החלו לישב את כוכב המאדים.בשעה זו נעשית סריקת המקום ואיתור מקורות מחייה לדרגות התפתחות שונות.נחכה בדריכות לידיעות
  מהמקורות המוסמכים.
  הוגין:אוזן שלישית-ארץ עוץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן