סיקור מקיף

הפרושים של דארווין בסכנה

הפרושים של איי הגלפאגוס עלולים להכחד. הם סובלים כעת ממגפה של התקפה בידי זחלי זבובים פאסיפיים והמדענים דואגים לעתידם בטווח הארוך.

הפרושים של איי הגלפאגוס עלולים להכחד. הם סובלים כעת ממגפה של התקפה בידי זחלי זבובים פאסיפיים והמדענים דואגים לעתידם בטווח הארוך. הזבובים מטילים את זחליהם בקיני ציפורים ואלה בשלב מסוים מתנפלים על הגוזלים הצעירים ומוצצים את דמם. כך מתריע השבוע ארגון בירד לייף אינטרנשונל, המאגד אגודות ציפורים רבות.
לפרושים הללו שמור מקום של כבוד בהסטוריה של המדע. הצפורים הללו, החיים רק באיי גלפגוס נבחנו לעומק בידי דארווין בעת מסע האוניה ביגל בשנות השלושים של המאה ה-19. תצפיות על הציבורים הללו, שהתפלגו למינים שונים שכל אחד מהם התמחה בגומחה אקולוגית אחת, היו הגרעין שהצית אצל דארווין את תאורית האבולוציה.
שתי חוקרות ממכון קונארד לורנץ באוסטריה, בירגיט פסל (Fessl ) וסבין טביץ' (Tebbich ) הן שהתריעו על כך השבוע. הם חקרו קינים של 12 מיני פרושים בגלקפגוס, לרבות שבעה מתוך 13 המינים שנחקרו בידי דארווין ומצאו כי כולן הותקפו בידי טפילים.
לדברי ד"ר פסל מדובר בבעיה רצינית. אילו היה מדובר רק בטפילים הציפורים היו מסוגלים להתמודד איתם אבל צירוף גורמים, לרבות מוות בשל רצף שנים יבשות בגלפגוס וגניבת קינים בידי חולדות. בשל צרוף זה, כמה מהמינים עלולים להכחד במהירות.
זחלי הזבובים מתחבאים בקנים. הם מתחבאים במהלך היום ויוצאים בלילה למצוץ את דמם של הגוזלים ובכמה מקרים הם חופרים עמוק לתוך הגוף, ולעיתים אף לתוך המוח של הציפורים. הטפילים הללו אותרו לראשונה בשנת 1997, וככל הנראה הם דיירים חדשים באיים.
המחקר האוסטרי פורסם בגליון האחרון של IBIS – כתב עת לאורניתולוגיה והוא כולל נתונים עדכניים על בעית הטפילים. באי סנטה קרוז, מצאו השתיים כי 97 אחוז מהקינים שנבדקו היו נגועים בטפיל Philornis downsi.
לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן