סיקור מקיף

ייתכן שנמצא סוף סוף שימוש לטחול: סיוע בייצור אינסולין

סוכרת נעורים/ אפשרות לפריצת דרך

"לאבר המוזר הזה, הטחול, יש כעת תפקיד חדש ומפתיע חוץ מלשמשכשק חסר תועלת של כדוריות דם לבנות" – כך הודיע בסוף השבוע ד"ר דניס פאוסטמן. הוא עמד בראש ניסוי, שבסיומו דיווחו חוקרים מביה"ח הכללי במסצ'וסטס (MGH) על פריצת דרך בטיפול בסוכרת מטיפוס – 1 הידועה גם כ"סוכרת נעורים" או "סוכרת תלוית אינסולין".

החוקרים הזריקו ללבלב של עכבר החולה בסוכרת מטיפוס ,1 תאים שנלקחו מטחול של עכברים בריאים. הם מצאו כי תאי הטחול גרמו ליצירת תאי בטא (B Cells) חדשים, האחראים על ייצור האינסולין ושאינם פועלים אצל הלוקים במחלה. "לממצאים שלנו עשויות להיות השלכות לטיפול בחולי סוכרת מטיפוס 1 ולחולים במחלות חיסון עצמי אחרות", כתבו החוקרים במגזין Science.
מחלת הסוכרת ידועה זה מאות שנים ותיעוד שלה ניתן למצוא בכתבים רפואיים עתיקים. בסוף המאה ה-19 התגלה הקשר בין הלבלב לסוכרת,וב-1921 הצליחו ארבעה רופאים לבודד ולמצות את ההורמון שמופרש על ידי הלבלב: האינסולין. התגלית זיכתה אותם בפרס נובל ב-.1923

האינסולין פעיל בתאי שריר, בתאי שומן ובתאי הכבד. הוא מוריד את רמת הגלוקוז בדם, כשהוא מאפשר את כניסת הגלוקוז לתאים ומזרז בהם את תהליכי הפקת האנרגיה. בסוכרת מטיפוס ,1 המערכת החיסונית מזהה בטעות את תאי הבטא כגורם זר שיש לתקוף אותו. המערכת שולחת תאי טי (T cells) התוקפים את תאי הבטא והורסים אותם. כתוצאה מכך נוצר מחסור של אינסולין בדם, רמת הסוכר עולה והורסת אברים בגוף. הטיפול בסוכרת מסוג זה הוא זריקות אינסולין, המחזירות את האינסולין הנדרש.

החוקרים מ-MGH מסבירים במאמרם, כי ממחקר קודם שנעשה ב-2001 לא היה ברור אם הזרקת תאי טחול ללבלב משקמת את תאי הבטא שלא נהרסו על ידי המערכת החיסונית, או גורמת לייצור תאי בטא חדשים. לטענתם, הניסוי הנוכחי מבהיר כי ההשערה השנייה היא הנכונה.

הם הזריקו ללבלב של עכברה חולה בסוכרת מטיפוס 1 תאים מטחול של עכבר זכר ובריא. לאחר מכן התכוננו החוקרים לבצע השתלה של תאים בלבלב, אך תוך זמן קצר הסתבר שאין בכך צורך: התאים מהטחול שהוזרקו "תיכנתו מחדש" את המערכת החיסונית והורו לה לחדול מלתקוף את תאי הבטא החדשים שנוצרו – ואלה החלו לייצר אינסולין. בדרך זו הצליחו לרפא 11 עכברים שונים. בדיקות לאחר מכן אישרו את העובדה כי מקור התאים החדשים בתאי הטחול של העכבר הזכר.

לדברי פאוסטמן, "הטחול הוא מקור לתאים שמאיצים את ההתחדשות בקרב התאים המייצרים אינסולין". בראיון לעיתון "בוסטון גלוב" אמרו החוקרים כי לא הצליחו לגייס את סכום הכסף הנדרש, כ-10 מיליון דולר, כדי להתחיל בשלב המחקרי הבא: בדיקת הטיפול החדשני על כ-40 חולים בסוכרת מטיפוס .1
ארגון הבריאות העולמי פירסם בסוף השבוע דו"ח לקראת יום הסוכרת הבינלאומי, שבו נכתב כי ב-30 השנים הקרובות עלולה המחלה לפגוע ב-285 מיליון בני אדם – בהשוואה ל-115 מיליון החולים כיום בסוכרת (מטיפוס 1 ו-2). מנתוני האגודה הישראלית לסוכרת עולה כי בישראל כ-400 אלף חולים, ועוד כ-200 אלף שאינם מודעים למצבם.

תגובה אחת

  1. היום 3/2011 ואתם פרסמתם את הידיעה ב2003
    מחקרה פורץ הדרך של ד"ר דניס פאוסטמן בו הצליחהל רפא עכברים מסוכרת התקדם מאז
    גופים כגון האגודה האמריקאית לסוכרת נעורים וחוקרים מתחרים ר ניסו למנוע ממנה להמשיך בו ואף לחסום אותה-אולם הודות לתמיכה מקרן איקוקה המחקר נמשך.
    בספר "המגפה האוטואימונית" בהוצאת פוקסו נכתב שב2012 יסתיים שלב המחקר הקליני בבני אדם
    האם תוכלו לפרסם דוח מצב עדכני? תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן